vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, arispat, pngtszs1976, webtool, JohnDag

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

φιλε μου αυτες που σου ειπα και στα 40-45 βατ να τις δουλεψεις δεν εχεις προβλημα.αν πηρες το pico να το δουλεψεις στα 75 βατ που δινει  δεν εκανες σωστη επιλογη............προσωπικη μου αποψη παντα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Το DNA 40 είχε 92% efficiency. Γιατί συγκρίνεις αχλάδια με μήλα..... ή κάτι τέτοιο (όσον αφορά το τροφοδοτικό σου).
Άλλες πλακέτες στην αγορά δίνουν έως και 96% efficiency (yihi).
Συμπεράσματα βγάζω από τα technical spec sheets των εταιρειών για τα chip τους. Νομίζω από την αποφόρτιση των 20Α βγήκαν όσα συμπεράσματα παράθεσες. Αν είναι να αρχίσουμε να πειράζουμε παραμέτρους και να ρίχνουμε την αποφόρτιση, πάρε και μια 3500mah και αποφόρτισέ την στα 0.5Α να δείς εκεί απόδοση....
Όπως και να έχει, είπαμε συζήτηση να γίνεται.
Μη πιστευεις παντα αυτα που βλεπεις ....
Γιατι αραγε να εχει το DNA40 92% αποδοτικοτητα και μια πιο καινουρια και λογικα πιο εξελιγμενη μικροτερη αποδοτικοτητα  ;;;;
Μηπως οι προηγουμενες ηταν κατωτερες ;;;

Οσο για τις αποφορτισεις το θεμα σε ηλεκτρονικα μοντακια ειναι οτι σταματανε απο τα 2.5 πλεον μεχρι τα 3.3V.
Σε μηχανικα σταματαμε την αποφορτιση ..... στα ιδια σχεδον , δηλαδη καπου στα 3.0 με 3.3V.

Oταν λοιπον εχουμε περισσοτερα απο 3.5V (και αν θελεις μπορεις και 'συ να το δεις αυτο) , εχουμε αρκετη ποσοτητα στη μπαταρια για να υπαρχει αυτο που λεμε ικανοποιητηκη αποδοση.

Απο 'κει και κατω ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι μπαταριες , εχουν μια αισθητη πτωση αποδοσης .
Οποτε οταν ζηταμε 20 Αmps απο μια μπαταρια και βλεπουμε οτι μπορει να διαρκεσει για 2.400 + mAh , γιατι να ψαχνω να βρω λογους για να προτιμήσω μια μπαταρια που με την ιδια αποφορτιση θα μου δωσει βαρια 2000 mAh  μεχρι τα 3.0 Volts ??

Μεχρι τα 3.5 - 3.6 V ακομα και σε μηχανικο υπαρχει καληγ αποδοση .
Απο 'κει και κατω αν θεωρητικα τραβαω 20Α ποια να προτιμησω ;;;
Την VTC5A γιατι θα ειναι 0.05V πιο δυνατη απο την LG HG2 μεχρι τα 3.6V ?

Aπο 'κει και κατω τι γινεται ;;;

Και κατι αλλο ....
Τις NMC δεν τις αγοραζουμε μοναχα για τη δυναμη τους .
Τις αγοραζουμε και για την ασφαλεια που παρεχουν.
Αρα το παραδειγμα σου με την Sanyo NCR GA ηταν ακυρο φιλε μου και στα 20W η μπαταρια αυτη , θα εχει ιδια αποδοση με την LG HG2 για παραδειγμα .
Σαν τιμη ειναι πιο ακριβη και για το ιδιο εργο (20W) , απο τη στιγμη που υπαρχουν πιο φτηνες με ανωτερη αποδοση , γιατι να παρω την GA ??





RadioactiveToy

Kανε ενα κοπο αδερφε και διαβασε δυο - τρεις σελιδες το πολυ πιο πισω ....

Εχουμε γραψει αμετρητες φορες , οτι καμια μπαταρια με περισσοτερα απο 2050mAh δεν εχει παραπανω απο 20Α.

Το οτι η ταδε εταιρια λεει οτι δουλευει με 25Α η πλακετα της , εσυ πρεπει να την πιστεψεις ;;;
Δεν ειναι οι μπαταριες Li-Ion μονο στην αγορα .

Υπαρχουν και οι Lipo που μπορουν να εχουν ακομα και 100A αποδοση.

Η εταιρια δηλωνει το ανωτερο που μπορει να δωσει η πλακετα και οχι το τι θα πρεπει να χρησιμοποιησεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:31 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος RadioactiveToy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά sorry αλλά έχω χαοθεί!!! 3 ώρες διαβάζω στο vaping.gr και σε άλλα forum και δεν έχω καταλήξει ακόμα. Δεν έχω σκοπό να δουλέψω τον Pico στο όριο του αλλά δεν θέλω και από λάθος να συμβεί στραβή.
Βλέπω ότι όπως και εσεις μου προτείνατε τις 30q και HG2 έτσι προτείνουν και σε άλλα forum. Θα ήθελα όμως και μια τελευταία άποψη για τις samsung 25R. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δε χρειαζεται να ζητησεις απο κανεναν συγνωμη φιλε μου.
Για το λογο αυτο ειμαστε αλλωστε εδω , αλλα .... το μηνυμα σου το τελευταιο ειναι το # 3377.

Διαβασε απο το # 3351 και κατω ....
Οπου βλεπεις να αναφερεται η μπαταρια Sony VTC5A , εσυ να θεωρεις οτι μιλαμε για την Samsung 25R.
Eιναι μικρη η διαφορα τους .


Οι ανωτερες μπαταριες αυτη τη στιγμη σαν συνδιασμο δυναμης διαρκειας και ασφαλειας , ειναι :

Samsung 30Q
Sony VTC6
LG HG2

Απο τη στιγμη που μπορεις λοιπον να αγορασεις μπαταριες των 3000mAh με αποδοση 20Α , γιατι να αγορασεις μια των 2500mAh με 20A αποδοση ;;;
Ειναι 500mAh μικροτερη σαν διαρκεια.
Σαν δυναμη και ασφαλεια ειναι ιδιες .

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Περιττό να πω ότι από τον shadockan και κανα δυο άλλους εδώ μάθαμε σχετικά με τις μπαταρίες ότι δεν ξέραμε σε όλη μας τη ζωή :respect: :respect: και τώρα βοηθάμε με αυτές τις γνώσεις άλλους νέους χρήστες :D :D
Να ρωτήσω κάτι που έχω αμφιβολία αν "επιτρέπεται": Έχω ένα διμπάταρο mod και δύο ζευγάρια και ακολουθώ πιστά τα βήματα που έχει δώσει ο shadockan (πάντα παντρεμένα ζευγάρια που σε κάθε αλλαγή μπαταριών αλλάζουν θέση στο mod). Μπορούμε ένα ζευγάρι να το βάλουμε σε άλλο διμπάταρο (έστω και σε περίπτωση ανάγκης πχ γιατί χάλασε το βασικό mod)??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2017, 02:25 από Chronisb »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Με πάσα επιφύλαξη, αλλά μια κάποια εμπειρία καθώς δουλεύω μοντ με 2-3-4 μπαταρίες, πιστεύω ότι αν βάλεις το παντρεμένο ζευγάρι σε άλλο "δωμάτιο", δεν θα έχεις θέμα.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Το DNA 40 είχε 92% efficiency. Γιατί συγκρίνεις αχλάδια με μήλα..... ή κάτι τέτοιο (όσον αφορά το τροφοδοτικό σου).
Άλλες πλακέτες στην αγορά δίνουν έως και 96% efficiency (yihi).
Συμπεράσματα βγάζω από τα technical spec sheets των εταιρειών για τα chip τους.
Στην αποδοτικότητα παίζουν ρόλο η συχνότητα, τα φίλτρα, η ένταση ρεύματος και πολλά άλλα. Όσο πιο δυνατό και ποιοτικό ρεύμα ζητάς τόσο πέφτει η αποδοτικότητα. Δεν μπορείς λοιπόν να συγκρίνεις δύο πλακέτες (DNA 40 και 75) που η μία βγάζει τα μισά αμπέρ από την άλλη στην έξοδο.
Στα datasheet οι κατασκευαστές συνήθως δηλώνουν τη μέγιστη αποδοτικότητα της πλακέτας τους που όμως μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτή που θα πάρεις στην πράξη. Στην πραγματική ζωή ένα τυπικό παλμοτροφοδοτικό έχει αποδοτικότητα 70-90%.

παιδες μια ερωτηση.μπορουμε 2 τριαδες παντρεμενες μπαταριες να τις χωρισουμε να τις κανουμε δυαδες???αν ναι πως???

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αντωνη μου χρειαζεσαι μηχανημα για να δεις τη συμπεριφορα τους , αλλα και παλι πιστευω οτι ιδια αποδοση δεν θα δεις αναμεσα στις μπαταριες αυτες .

Αν υπαρχει δυνατοτητα αναπαραστασης της αποδοσης , τοτε θα δεις ποιες μπαταριες ειναι πιο κοντα μεταξυ τους για να τις ταιριαξεις οσο καλυτερα γινεται , αλλα και παλι μια διαφορα στο 0.05-0.07 V , δεν ειναι αποδεκτη κατα τη γνωμη μου αν μιλαμε για δυο μπαταριες σε σειρα .


αν στον opus βαλω το τεστακι και σε 2 μπαταριες βγει η ιδια εσωτερικη αντισταση δεν ειναι οκ???μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα λεω.επισης τι κινδυνος υπαρχει αν τις κανω ζευγαρια???μονο η αποδοση ή και κατι αλλο??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ειναι ασφαλειας ενδειξη η εσωτερικη αντισταση στο θεμα αν εχουν την ιδια αποδοση ....

Ουτε μπορω να σου πω με σιγουρια ομως οτι θα δουλεψουν σωστα ή οχι .

Στην καλυτερη των περιπτωσεων , θα σου χαλασει η μια μπαταρια .
Ομως το κακο γινεται μακρια απο την πλακετα σε τετοιο συνδιασμο μπαταριων και δυστυχως αν γινει η στραβη , μπορει και να μην μπορει να επεμβει η πλακετα .

Τη θερμοκρασια εσωτερικα του στοιχειου , η πλακετα δεν μπορει να τη σταματησει .....
Αν καποια απο τις δυο μπαταριες λοιπον τη δει ... ISIS , τοτε δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα η πλακετα .

Το κακο ειναι οτι με τις μπαταριες σε τετοια συνδεση , η μια δινει φορτιο στην αλλη και η αλλη καλειται να δωσει το δικο της αμεσως , για να μπορεσει να δεχτει το επιπλεον απο την πρωτη .
Μια στραβη και ο αγωγος εγινε δοχειο υπο πιεση .... :-\

ευχαριστω............καινουριες και το κεφαλι μας ησυχο :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβως Αντωνη.

Και μη χαλιεσαι ...
Χαμενες δεν πανε ποτε οι μπαταριες .........  8) ;)

Αποσυνδεδεμένος LENAAA

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΤΜΙΖΩ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!!!
Καλησπερα κι απο μενα...εχω ενα θεματακι...βγαζοντας την μπαταρια απο τον φορτιστη ψιλογδαρθηκε...τι συμβουλευεται να κανω???? :( :(

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Σε ποιο σημειο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix