vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Tottaly speechless....
Shado μακαρι να σε ειχα καθηγητη μου, θα μαθαινα τοσα, οσα δεν θα μπορουσες να μου δωσεις.
Ειναι τοσο απλα αυτα που λες που ακομα και ο πιο αμαθης θα τα επιανε με την πρωτη......
Μπραβο μπραβο μπραβο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Shado τα σέβη μου. Και πάλι. Θυμάμαι ακόμα την εποχή που τα 1.8ω θεωρούταν lr.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό το θυμάμαι και εγώ 1.8 lr θεωρούνταν

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
αυτό που καποιοι πωλητές κυρίως δίνουν όρια ζωής στις μπαταριες ε;
6 μηνες, 1 χρόνος, σωπα βρε φίλε, ξες τι ρουφιόλα ειμαι εγώ;
 :P
ή η αντίσταση στους εργοστασιακους πχ; 3 μερες, 1 εβδομαδα... τα σγουρα μαλλια ωρε ξες απο τί τα έκανα ;  O0

εγω στον magma με 3Ω ειμαι δις βερι μομεντ και στον καιει-φαν με 2,2 και ο τσιλο ειναι καλα!  :bye:
περνάει smooth φάση ¨Ρ (βασικά μαλλον πνευμονία  :)) )
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 01:28 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
@shadockan.
Είμαι σχετικά άσχετος με τέτοια θέματα οπότε έχω μια ερώτηση.
Καταρχήν να επισημάνω ότι με ενδιαφέρει η ασφάλεια και όχι αν μια μπαταρία μου κρατήσει 6 7 8 μήνες
Χρησιμοποιώ μηχανικό Μοντ (nanos) και Επίσης περιμένω ένα κλώνο stringray
Από ατμοποιητες έχω 2 aerotank και οι κεφαλές που χρησιμοποιώ είναι 1.2 η 1.0 ohm
Επίσης ένα επισκευασιμο Gaia κλώνο στον οποίο οι αντιστάσεις που φτιάχνω βγαίνουν από 0.8 έως 1.2 ohm
Ποια συγκεκριμένη μπαταρία είναι η πιο ασφαλής? Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την κάτωθι


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...
ειναι ανορθοδοξο να ζηταμε απο ενα VV/VW να μας δωσει κατωτερο αποτελεσμα απο αυτο για το οποιο εχει κατασκευαστει.
...

...μάλλον εννοείς ανώτερο -εκτός προδιαγραφών λειτουργίας δλδ- αποτέλεσμα.
Κατώτερο είναι αυτό που τελικά θα πάρουμε, όχι αυτό που "ζητάμε".

Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
ΑΚΡΙΒΩΣ.
Ειχαμε τις 1.8 Ωμ που ονομαζοταν low Resistance και μπορουσαμε να ατμισουμε ακομα και με ego-901-808-αυτοματες μπαταριες .....
Δεν συγκρίνεται φυσικα το τοτε με το τωρα σαν αποδωση , αλλα τα νουμερα σημερα ή μετα απο χρονια θα ειναι τα ιδια.


Aς κανουμε μια δοκιμη με 17 - 20αρι συρμα στα 2.0 - 2.2 Ωμ και στα 4.0 - 4.5 V με VV/VW  . Δεν χρειαζεται να ειναι micro coil , clapton , twisted ή οτιδηποτε αλλο εξτριμ . Απλη , ταπεινη αντ/σουλα . Περναμε βαμβακι ή αντ/ση με φιτιλι και απλα απολαμβανουμε τον ατμο , χωρις να σκεφτομαστε αν ειναι σωστο ή οχι αυτο για τη μπαταρια , ποσο θα μου κρατησει , αν ειναι σωστη η μπαταρια για τετοια λειτουργια κλπ. κλπ. κλπ....


Γιατι να μπω σε περιπετειες αν κανει το ενα και αν κανει το αλλο , ενω με τα VV/VW ειναι απλα και ευκολα ολα;;;


Εχω αναφέρει αρκετες φορες  σαν παραδειγμα το νερο.
 Οταν λοιπον πιεζουμε το νερο σε μικρη διαδρομη , τοτε θα δουμε αναταραξεις και η αληθεια ειναι οτι αρκετη απο την ποσοτητα του θα παει χαμενη σε ασκοπη κινηση.
Με την ιδια ποσοτητα τωρα σε σωστη διαδρομη , θα δουμε οτι η κινηση του θα ειναι ομαλη , στρωτη και το κυριοτερο απ' ολα , θα παει σωστα στον προορησμο του χωρις απωλειες .
Ποιες ειναι αυτες οι απωλειες ;;; 
 Ας πουμε οτι με μεγαλη πιεση θα γεμισουμε ενα κουβα.  Ετσι οπως πεφτει το νερο μεσα , θα τιναζεται ακομα και εξω απο τον κουβα και δεν θα παει στο σωστο μερος. Οποτε για να τον γεμισουμε , θα χρειαστουμε ακομα και τη διπλασια ποσοτητα.
Αντιθετα , αν παει ομαλα , ολη η ποσοτητα του θα παει εκει που πρεπει χωρις σταλα χαμενη. Αρα θα χρειαστουμε και λιγοτερη ποσοτητα για να γεμισουμε τον ιδιο κουβα με νερο.


Τι σχεση εχει αυτο με τις μπαταριες και τα subohm ???   Tην εξής :


Οταν σε μια μικρης διαδρομης αντ/ση δωσουμε πολυ ρευμα , αρκετη ποσοτητα θα χαθει σε μορφη θερμοτητας , χωρις ομως να κανει τη δουλεια για την οποια εμεις τη στειλαμε εκει.  Θα υπαρξει συσσώρευση ενεργειας και ετσι θα εχουμε υπερβοληκη θερμοκρασια , αχρηστη για το εργο το οποιο εμεις θελουμε να πετυχουμε.
Αυτη η ενεργεια απλα μεταβιβαζεται στα μεταλλα , στο υλικο τροφοδοσιας στους πολους , στο μοντ , στην πλακετα,στη μπαταρια και γενικα , εκει που δεν χρειαζεται , αφου το εργο που θελουμε , θα εχει ηδη επιτευχθεί.
Οποτε αυτο το παραπανω ρευμα θα πρεπει απο καπου να εχει διαφυγη. Σαν διαδρομη φυσικα και δεν θα ειναι εφικτό αφου θα υπαρχει περισσοτερο απο το φορτιο που μπορει να ''χωρέσει'' το συρμα/αντισταση. Οποτε η διαφυγη θα γινει με τροπο ανορθοδοξο.


Γιατι αραγε τη στιγμη που εχουμε τα ιδια Watts , αρα και την ιδια δυναμη , αρα και το ιδιο αποτελεσμα , οι μπαταριες , ατμ/τες και τα μοντακια με μικρες αντ/σεις εχουν μεγαλητερη θερμ/σια ;;;
Γιατι με τα ιδια Watts η ενεργεια της μπαταριας καταναλωνεται πολυ πιο γρηγορα ;;;


Απλα γιατι παει χαμενη σε ενα εργο που δεν χρειαζεται  τοση ενεργεια.   Παν μετρον αριστον .  Αυτο δεν ειπαν και οι μεγαλοι παλαιοι ;;;


Μπορει να ειναι ''μπακαλιστικο'' το παραδειγμα που αναφερα πιο πανω , αλλα πιστευω οτι στα απλα πραγματα υπαρχει πιο πολυ απολαυση και εχεις και το κεφαλακι σου ησυχο........


Bujinkan, καλες ειναι αυτες οι μπαταριες και οταν λεω καλες , το λεω βαση του οτι ειναι  IMR.
Tωρα για την αποδωση τους , υστερουν καπως απο τις AW  , αλλα οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ , οι διαφορες σε τετοιες μπαταριες ειναι μικρες.
Προσωπικα με αντ/σεις 1.3 Ωμ , εχουν λειτουργια το πολυ μια ωρα. Τις AW τις τελειωνω σε 1ωρα και 15 λεπτα...Αυτο εγω δεν το λεω διαφορα........Δεν ειμαι ομως και ο καταλληλοτερος να σου πω για 18350 , γιατι δεν τις εχω και σε μεγαλη εκτιμηση , οποτε και δεν τις χρησιμοποιώ.


Vangos, [/size]κατωτερο αποτελεσμα εννοω οτι δεν δινουν σωστα αυτο για το οποιο εχουν κατασκευαστει.
Αρα καλα καταλαβες... ;D

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Μπερδεύτηκα με το μια ώρα .....εγώ σε μια ώρα μπορεί να τραβήξω 5 τζούρες και εσύ 25 τζούρες.την ίδια αποφόρτιση θα έχουν οι μπαταρίες μας? Πχ το πρωί βάζω μια φορτισμένη 18350 και το μεσημέρι που γυρνάω σπίτι και τη μετράω δείχνει 3.55v .

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ατμιζω  12 - 15 + ml σε 16 ωρες φιλε μου.  Μη κοιτας τη διαρκεια των μπαταριων απο τα δικα μου χερια φιλε..... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας

Εμ Έτσι πες μου ....λέω και εγώ ....γι'αυτό δεν σου κάνουν οι μικρές....Θα ήθελες μια δωδεκάδα ημερησίως
Τεσπα οπότε καλά είμαι με τις εφεστ και αν Ποτέ χρειαστώ και άλλες θα πάω σε aw.Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 10:16 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβως φιλε μου.
Δεν μου φτανουν αυτες οι μπαταριες εμενα , οποτε το μεγεθος ειναι κατι το οποιο δεν με απασχολει πλεον....




Cruizer79 , δυο 30αρια μοντακια περιμενω............... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω απο Ελληνικο καταστημα τις μπαταριες LG HE2 2500Mah 35A 18650 τις κοκκινες???Ειναι αυτες:







« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2014, 06:02 από imjp1982 »


Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
στο σαιτ λεει αποφορτιση 20Α ομως  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Οντως ετσι ειναι ..Συνεχης αποφορτιση στα 20Α ....στιγμιαια για 35 δευτερολεπτα στα 35 Α ..νομιζω....Βασιληηηηηηη? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ναι 20 Amperes μπαταρια ειναι.
35 Amperes μπορει να σου τα δωσει για 75 δευτερα
60 Amperes σου τα δινει για 10 δευτερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix