vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, djfloor, theob, camber, Buliwyf

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δηλαδή αλλα λεφτα πάλι, για  τόν καινουργιο nitecore με τίς ενδειξεις ;D
\
Αν ο nitecore που έχεις κάνει για φόρτιση μπαταριών λιθίου, δεν υπάρχει λόγος να πας σε άλλο απλά και μόνο για να έχει ενδείξεις.
Ποιόν nitecore έχεις τώρα?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
intellicharger i4

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
ισως και να μη χρειαζομαι τιποτα απο ολα αυτα περι μπαταριων και τα σχετικα ισως τα ντουμανια μου και τα coils που φτιαχνω να ειναι αρκετα βλεποντας με να ατμιζω να πειτε  <ωραιος> Aπλα μπορει να παραμιθυαζομαι με κατι βιντεακια στο youtube  και να λεω γιατι αυτος περισσοτερο απο εμενα??Γιατι ισως η vg να μην εχει καμια σχεση με την ελληνικη γιατι μπορει να ατμιζουν οτι ποιο ακυρο υπαρχει μονο και μονο για ενα βιντεκι τον 5 λεπτων γιατι μπορει να εισπνεουν τα δηλητιρια της αρκουδας και εμεις οι βλ@$#!~@$κες λεμε πω πω!!!!!απο τη στιγμη ομως που το μηχανικο μπορει να δοσει ρευματα που ουτε στο ονειρο του το ηλεκτρικο δεν εχει δει καλο ειναι να το πειραματιστεις το θεμα.Τωρα αμα δεν εχετε καποιο συνδιασμο απο μπαταριες να προτινετε δεν τρεχει και κατι οπως ειπε και καποιος ποιο πανω μεγαλα παιδια ειμαστε θα την βρουμε την ακρη


Φίλε μου, ανάποδα τα λες ή ανάποδα τα έχεις καταλάβει. Το ηλεκτρονικό mod είναι αυτό που μπορεί να δώσει ρεύματα που το μηχανικό δεν τα έχει δει ούτε στο όνειρό του. Δες τι πλακέτες έχουν κυκλοφορήσει και θα καταλάβεις.
Με ένα μηχανικό mod, για να πας στα 100W θέλεις αντίσταση 0.1Ω και μπαταρία που να δίνει σταθερά 4.2V υπό φορτίο, κοινώς δεν παίζει αυτή η εξίσωση αφού η μπαταρία θα εκφορτίζει και τα volts διαρκώς θα μειώνονται.. Στο ηλεκτρονικό, απλά θα ανεβάσεις Volts και θα στα δίνει σταθερά μέχρι να μη μπορεί να τα υποστηρίξει η μπαταρία σου.
Αν εγώ ήθελα τέτοια ντουμάνια που λες, θα έπαιρνα ένα mod με πλακέτα sx, ένα καλό επισκευάσιμο, θα του άνοιγα με τρυπάνι την εισαγωγή αέρα σε μεγαλύτερη διάμετρο και θα έκανα το κέφι μου.
Για αρχή όμως, πάρε ενα ηλεκτρονικό mod και παίξε με τον ατμοποιητή σου ανεβάζοντας τα Volts ή τα Watts σε συνδιασμό με την εκάστοτε αντίσταση που θα φτιάχνεις και σίγουρα θα πάρεις ντουμάνι. Όχι βέβαια αυτό που βλέπεις σε video κ διαγωνισμούς κτλ, αλλά πίστεψέ με θα είναι υπερ-αρκετό.


intellicharger i4
Μια χαρά κάνει για λιθίου, αντιγράφω από τα χαρακτηριστικά του (με bold κάποια από αυτά που σου είχα γράψει) :Capable of charging 4 batteries simultaneously·Each of the four battery slots monitors and charges independently·Compatible with and identifies Li-ion (26650, 22650, 18650, 17670, 18490, 17500, 18350, 16340(RCR123), 14500, 10440), Ni-MH and Ni-Cd (AA, AAA, AAAA, C) rechargeable batteries·Optimized charging design for IMR batteries·Features three charging modes (CC, CV and Trickle Charge)


συγχωνευση συνεχομενων ποστ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2014, 11:11 από petra »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
@Limo
Φιλτατε, αυτο που προφανως θες να καταφερεις, a.k.a. cloud chasing επιτυγχανεται με διαφορους τροπους.


Το ηλεκτρονικο μοντ θα σε "κοψει" σε καποιο οριο με τις αντιστασεις. Αλλα δλδ παιζουν απο 1.2 κ πανω, αλλα απο 0.3 κ ανω.
Θα σου παρεχει μια ασφαλεια ομως, σε περιπτωση λαθους.


Το μηχανικο, σου παρεχει ασφαλεια, οσο αυτη που σου παρεχει η ιδια η μπαταρια. Κ παλι σχετικο, γιατι αν δεν εχει τις
καταλληλες τρυπες διαφυγης αειρων/υγρων οταν χεριαστει, δε θελω να φανταστω τι μπορει να γινει.


Νταξει θα μου πεις, ακραιες περιπτωσεις. Τεσπα..


Αν θες να κυνηγησεις το "ονειρο" με μηχανικο, εχει καλως.


Για αρχη φροντισε τα υγρα σου να ειναι 100%vg. Οσο πιο πηχτη, τοσο πιο καλα υποθετω. Πολυ σωστα ανεφερες, οτι μπορει vg με vg να διαφερει ως προς το αποτελεσμα, αλλα λογικα θα ειναι μικρες οι διαφορες.


Δεδομενου οτι εχεις rda (κ μαλιστα τον tobh, ο οποιος ειναι καλος στα ντουμανιασματα), τοτε φροντισε να εχεις σωστη παροχη αερα. Και φυσικα, μεγαλες τρυπες για πολυυυυυ αερα.


Πολυ σημαντικο ειναι το στησιμο που θα κανεις στον rda. Οσο κ να θελει να σου δωσει τα ντουμανια που θες, αν το
στησιμο σου δεν ειναι αυτο που πρεπει θα εχεις αναλογα αποτελεσματα. Σε συνδυασμο παντα με τη σωστη παροχη αερα.
Καλο θα ειναι να παλεψεις με dual coils. Και συμβουλη, μην ξεκινησεις απο πολυ χαμηλα. Κανε ας πουμε μια dual στο 1Ω, με
αναλογο συρμα φυσικα κ δες πως θα παει.


Επισης, το cloud chasing θελει σωστη τεχνικη με lung inhale. Κατευθειαν στα πνευμονια κ οχι στομα-πνευμονα.


Το πιο σημαντικο ειτε παιξεις με μηχανικο, ειτε με ηλεκτρονικο, η μπαταρια σου να ειναι IMR & High Drain Amp.
H πιο δημοφιλης κ παρα πολυ καλη η SONY VTC5. Φροντισε να μην παρεις καμια μουφα ομως. Κ επισης, πριν ξεκινησεις με
το καλημερα πειραματα, δωσε της πρωτα χρονο να "νιωσει" μετα απο καμια 10ρια πληρεις φορτισεις-αποφορτισεις.
Τοτε θα μπορεσει να σου δωσει τα μεγιστα. Εχει κ αρκετες ακομα στην ιδια κατηγορια. Αν ψαξεις λιγα στα αναλογα θεματα, θα
δεις 3-4-5 συγκεκριμενες μπαταριες να επαναλαμβανονται. Δεν ειναι τυχαιο.


Γνωμη μου, οπως κ πολλων αλλων, μην μπλεξεις με 2 μπαταριες σε σειρα. Μπορεις να εχεις καλα αποτελεσματα χωρις να φτασεις σε αυτο το σημειο.


Πειραματισου, αλλα παιξε εκ του ασφαλους.


Σορρυ αν ξεφευγω απο το θεμα, αλλα... :-[ :-[








 

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Έχω και την Sony και τη Samsung που αναφέρθηκαν πιο πάνω . Απόδοση ίδια με ένα κλικ πιο πάνω στη διάρκεια για την Sony. Τις έχω σε μηχανικό mod και μου βγάζουν μια μέρα 6 ml δηλαδή. Όταν τις βγάλω ούτε δεν ειναι κάτω από 3.6 volt


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.


3.6 V - 2A / 3A / 5A :
Samsung = 1178 mAh / 1045mAh / 858mAh
Sony Konion = 1175 mAh / 1016mAh / 805mAh.


Για να ειναι μεγαλητερη η Sony , θα πρεπει να κατεβεις στα 3.3 Volts και η αντ/ση σου να ζητα 2Α ή 3Α ρευμα.
Αν ζητα 5Α , ειναι και παλι πιο μεγαλη η Samsung 25R.


Βεβαια οι διαφορες ειναι τετοιες που δεν αξιζει ουτε να μιλαμε για αυτες. Και οι δυο ειναι κορυφαιες μπαταριες και οι πιο καλες για μεγαλες απαιτησεις σε ρευμα .


Ετσι οπως τις δουλευεις (μεχρι 3.6) θα ζησουν για παντα...... :))


Μισες φορτισεις και αποφορτισεις κάνεις.   Καλο ειν' αυτο για την διαρκεια ζωης της μπαταριας.. :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Με 1.4 αντίσταση που τα έχω Ζητάω μέγιστο 2.85 amp οπότε καλά είμαι. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Oυτε καταλαβαινουν αυτα που ζητας.


Εδω ειναι και ενας απο τους παραγοντες που αφορουν την διαρκεια μιας μπαταριας.
Οσο λιγοτερα Amperes ζηταμε απο την μπαταρια , τοσο μεγαλητερη διαρκεια θα εχει.




Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω ...πλήρη αποφόρτιση εννούμε όταν πέσει κάτω από 3.7v δλδ σε ηλεκτρονικό (DNA πχ) ζητάμε αυτά τα volts και μας κόβει με weak battery ;

Εdit: Η παραπάνω διατύπωση είναι μάλλον λάθος. Πιο σωστή είναι "πως κάνουμε πλήρη αποφόρτιση μπαταρίας σε ηλεκτρονικό mod ;"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2014, 14:05 από vladimirus »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
To Vamo  low battery βγάζει στο 3.3 volt.


Γενικά στα  3.7 σταθεροποιείται η μπαταρία οπότε και μόλις στο βγάλει η λογική μου λέει ότι η μπαταρία είναι περίπου στο 50%.
Τουλάχιστον η AW IMR 18650 εάν έβλεπα 3.6 volt σήμαινε δεν έχω πολύ χρόνο για άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Πληρης φορτωση ειναι μεχρι εκει που λεει η εταιρια . Δηλαδη εως τα 4.2.  Καποιες μπαταριες φορτιζουν μεχρι τα 4.35 (LG D1)


Πληρης αποφ/ση , ειναι παλι μεχρι το οριο που δινει η εταιρια . Πιο παλια ηταν το 3 V.  Τωρα εχουμε μπαταριες οι οποιες πανε και μεχρι τα 2.5 V (Sony VTC - Samsung 25R - LG HE2 κλπ.κλπ.κλπ.)
Γενικα οι νεες μπαταριες εχουν χαμηλα το οριο ασφαλης αποφορτισης , αλλα καλα ειναι να μην κατεβαινουμε κατο απο τα 3.0 - 3.3 V.


Για την καλη υγεια της μπαταριας ομως , τα 3.3 V ειναι μια τιμη η οποια ουτε αποδωση μπορεις να εχεις στο η.τ. , ουτε εχει ξελιγωθει η μπαταρια.


Mπορουμε να πουμε οτι ειναι μια τιμη ασφαλειας και θεωρειτε σωστη για αποφορτιση και διαρκεια ζωης της μπαταριας.


Στο DNA , μπορεις να κατεβασεις μια high drain στα 3.3-3.4 V , τραβοντας 7 Watts.
Καταφερα να κατεβασω μπαταρια στα 3.37 V με τον τροπο αυτο.
Mε 10 Watts με κοβει (μου εκοβε , γιατι τωρα εχω βαλει το χερακι μου εγω και..... :eyesplash: ) στα 3.45-3.50 Volts.
Το DNA τραβαει πολυ ενεργεια , ωστε να δωσει αυτα που δινει.  Aναλογα το Vamo για παραδειγμα δεν χρειαζεται τοση ενεργεια , αλλα δεν εχει και το αποτελεσμα του DNA.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2014, 14:19 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία...δλδ πρακτικά σε dna mod για να κάνω "πλήρη" αποφόρτιση σε vtc5 ή samsung 25R θα πρέπει καθώς αδειάζει η μπαταρία να κατεβάζω τα ζητούμενα volts ώστε να ατμίζω ας πούμε περίπου σε 3.3 volts μέχρι να βγάλει "weak". Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να γίνουν οι κύκλοι αποφόρτισης ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν χρειαζεται να το προσπαθησεις Βλαδημηρε.
Με τον καιρο θα γιουν οι αποφορτισεις .


Αν ειναι να αδειασεις την μπαταρια σου μεχρι τα 3.3 V , δεκα φορες , μπορεις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα αν την φορτισεις απο τα 3.7 - 3.8 V για εικοσι φορες.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Μάλιστα....αυτό είναι σαφώς πιο βολικό  :yes: γιατί με 3.0-3.3 v δν γίνεται δουλειά :))
Άρα με δεδομένο αυτό που λες , η εννοια της "πλήρης" αποφόρτισης είναι πολύ σχετική...αφού μπορεί να γίνει από 3.0 v έως και 3.8 πχ (φυσικά με διαφορετικό πλήθος αποφορτίσεων)
Κατά συνέπεια η γενική συμβουλή για "8-10 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις" που συναντάμε πολύ συχνά αναφέρεται μόνο σε όσους ατμίζουν σε 3.0-3.3 v και κατά την γνώμη μου μία γενική και ίσως ποιο ορθή συμβουλή θα ήταν κάτι του στυλ "για να δείτε την μέγιστη απόδοση, αποφορτίστε πλήρως (δλδ χωρίς ενδιάμεση φόρτιση) για 20+ φορές " που συμπεριλαμβάνει μάλλον την πλειοψηφία των χρηστών.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Καπως ετσι.


Εγω παντως δεν εχω κοιταξει ποσες αποφ/σεις εχω κανει στις Pan.CGR - Sony VTC5 - Sam.25R - LG HE2.


Ειναι 10-20-30 Amps , και κανουν δουλεια κανονικα και με το νομο.
Μολις δω οτι δεν με ικανοποιει , μπαινει μεσα φορτισμενη και παμε παλι.


Mε τις NCR και ICR των Pan.-Sanyo-Sam.-LG που εκανα μετρησεις , αποφορτισεις , κυκλους και οτι αλλο που θα επρεπε να κανω , ειδα οτι πραγματικα θελουν παρα πολλες φορτ/σεις-αποφ/σεις , ωστε να αποδωσουν καλυτερα.
Παραπανω απο 20 φορες.  Αλλα απο τις 20 φορες και μετα , δεν ειχαν καποια σοβαρη διαφορα.  Τιποτα σχεδον.  Αρα θεωρω οτι οι 20 φορες πληρης αποφορτισης ειναι και το σημειο που στα χερια μου και με τον δικο μου τροπο , οι μπαταριες μου εφτασαν στο πιο καλο τους σημειο.


Αυτες ομως τις κατεβαζα στα 3.5 , βαρια στα 3.3 Volts.


Αυτο μου πηρε αρκετο καιρο και το ωραιο ειναι οτι ατμιζω καθε μερα πανω απο 12 ml.


Αρα καποιος που ατμιζει 5-6 ml , μπορει και να μην το δει ποτε....... ;D


Βεβαια και οι διαφορες ηταν σε διαρκεια το πολυ μια ωρα και σε δυναμη λιγο πιο δυνατες.  Δεν ειδα τη μερα και τη νυχτα.......


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 6984 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos