vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 6 χρήστες
takoulas, dkostas, camber, ZoeM, maprix, mathimatikos1966

Twitter

Πέρα από την εμφάνιση και νοσταλγία έχουν πλέον νόημα τα μηχανικά;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!


Ένα από τα δεκάδες αποτελέσματα στο google για το ζήτημα που θεωρείς αδύνατον.

Από κει και πέρα, επί της ουσίας. Ναι, κάποιος που δεν ξέρει, να μην πιάσει μηχανικό. Επίσης οι διανομείς θα πρέπει τουλάχιστον να πληροφορούν τους αγοραστές για τους κινδύνους, αλλά και το πώς πρέπει να λειτουργούν έχοντας στα χέρια τους ένα μηχανικό μοντάκι.

Την γνώμη μου επί του θέματος την έγραψα πριν. Τα μηχανικά είναι αθάνατα. Συν, εγώ εντοπίζω τις διαφορές στα ρεύματα. Και δεν έχω "ψόφια" ηλεκτρονικά. Η σύγκριση γίνεται μεταξύ των μηχανικών μου (Furyan Lost Vape και ξυλοσκουονκάκι Craven) και μίας DNA75C και του Drag.

Ε, όπως και να το κάνεις, άλλο πράγμα το μηχανικό. Και για drippers με 0,25Ω αντίσταση μέσα, αλλά και για τους τσιγαρίσιους μου.

Βέβαια, έχεις δίκιο για το "παραμετροποιήσιμο", για αυτό και τα ηλεκτρονικά μου παραμένουν στις επάλξεις. Όταν με νοιάζει η απόκλιση του ενός watt θα βάλω το ηλεκτρονικό μου. Πάει ανάλογα με το στήσιμο που θέλω να κάνω. Όλα έχουν την χάρη τους και την ώρα τους.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
Eφόσον περνάει απο τα mosfet δεν είναι γραμμικό.Unregulated λέγεται (απλά δεν το ρυθμίζεις,noising υπάρχει)  
Από βδομάδα θα ανεβάσω screenshots από τον παλμογράφο μου. Αν με δειγματοληψία 5 δισεκατομμυριοστών του δευτερολέπτου δείχνει ίδιες γραμμές σε μηχανικό και ηλεκτρονικό με bypass θα πειστείς;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας


Ένα από τα δεκάδες αποτελέσματα στο google για το ζήτημα που θεωρείς αδύνατον.

Από κει και πέρα, επί της ουσίας. Ναι, κάποιος που δεν ξέρει, να μην πιάσει μηχανικό. Επίσης οι διανομείς θα πρέπει τουλάχιστον να πληροφορούν τους αγοραστές για τους κινδύνους, αλλά και το πώς πρέπει να λειτουργούν έχοντας στα χέρια τους ένα μηχανικό μοντάκι.

Την γνώμη μου επί του θέματος την έγραψα πριν. Τα μηχανικά είναι αθάνατα. Συν, εγώ εντοπίζω τις διαφορές στα ρεύματα. Και δεν έχω "ψόφια" ηλεκτρονικά. Η σύγκριση γίνεται μεταξύ των μηχανικών μου (Furyan Lost Vape και ξυλοσκουονκάκι Craven) και μίας DNA75C και του Drag.

Ε, όπως και να το κάνεις, άλλο πράγμα το μηχανικό. Και για drippers με 0,25Ω αντίσταση μέσα, αλλά και για τους τσιγαρίσιους μου.

Βέβαια, έχεις δίκιο για το "παραμετροποιήσιμο", για αυτό και τα ηλεκτρονικά μου παραμένουν στις επάλξεις. Όταν με νοιάζει η απόκλιση του ενός watt θα βάλω το ηλεκτρονικό μου. Πάει ανάλογα με το στήσιμο που θέλω να κάνω. Όλα έχουν την χάρη τους και την ώρα τους.
Το βίντεο που έβαλες αφορά έτοιμα νικοτινούχα υγρά και αναφέρεται σε παιδιά, που έτσι κι αλλιώς δε θα έπρεπε να έχουν πρόσβαση σε οποιαδήποτε επικίνδυνη ουσία από τις πολλές που βρίσκονται στα σπίτια μας.
Αν είναι έτσι να πετάξουμε και τις χλωρίνες, άσε που όλα τα δυνητικά επικίνδυνα υγρά επιβάλλεται να εμφιαλώνονται με πώμα ασφαλείας.
Εγώ αναφέρομαι σε ενήλικες, αν κάποιος ενήλικας έχων σώας τας φρένας πιει βάση νικοτίνης 100 mg/ml μπράβο του, κερδίζει το χρυσό μετάλλιο μ@λ@κίας.

Άλλο αυτό και παρόμοια ακραία παραδείγματα όμως και άλλο η ασφάλεια των μηχανικών.
Εκτός αν θεωρείς ότι γνωστή ατάκα "πέτα το, αυτό θα σου σκάσει στο πρόσωπο" που όλοι μας ακούμε συχνά, πέρασε στην πεποίθηση του εκάστοτε ξερόλα από ατυχήματα που συνέβησαν κυρίως με ηλεκτρονικά μοντάκια.

Τώρα, όσον αφορά εσένα και άλλους ατμιστές που ξέρουν να χειρίζονται σωστά τα μηχανικά και θεωρούν ότι τα ρεύματά τους είναι καλύτερα ώστε να πάρουν το ατμιστικό αποτέλεσμα που επιθυμούν, γούστο σας και καπέλο σας, γι' αυτό υπάρχουν και οι διαφορετικές απόψεις/επιλογές άλλωστε.

Για το ότι ένα ποιοτικό μηχανικό είναι θεωρητικά αθάνατο, έχεις δίκιο.
Για αρκετούς όμως είναι αθάνατη και η επιθυμία απόκτησης του καινούριου super-duper σωλήνα που μόλις κυκλοφόρησε και κάπως έτσι το παλιότερο μηχανικό απολαμβάνει την αθανασία του στο συρτάρι... :)

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
με τα μηχανικά πρέπει να έχεις πάντα τον φορτιστή δίπλα και όταν βγαίνεις να κουβαλάς κάνα 2 μπαταρίες 

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
[member=5096]apva[/member] ολοι οταν αγοραζουμε κατι, εχουμε 5-10 πραγματα στο μυαλο μας που θελουμε να καλυψουμε. Το οτι τα δικα σου ειναι διαφορετικα απο των αλλων, δεν σημαινει οτι δεν εχει νοημα η οτι ειμαστε νοσταλγοι. Προσωπικα, ουτε το TC με ενδιαφερει, ουτε το replay, ουτε θα μπω στο τρυπακι να ψαξω την εξτρα γευση ανεβαζοντας 1 watt. Για σενα ειναι ευκολια να μη σε νοιαζει πως θα στησεις για να εχεις ρευμα, για αλλον ειναι να εχει κατι που δε θα παθει τιποτα, ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικα, ειναι πιο μικρο και που θεωρει αυτος ωραιο.
Παντως φιλικα, αντι να κρινεις σαν τον κλασσικο Ελληνα και να λες για ξυλοσομπες και ελατηρια,το μονο που δειχνει ειναι οτι δεν εχεις καταλαβει και πολυ καλα ουτε απο μηχανικη περα απο μηχανικα :)). Μπορεις να βρεθεις σε μια ατμοσυναντηση με παιδια απο το forum που γνωριζουν 5 πραγματα παραπανω και εχουν μερικα μηχανικα και squonk που παιζουν και ειναι στημενα οπως πρεπει και ισως αναθεωρησεις  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 05:51 από nwlis »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=19352]nwlis[/member], χαλάρωσε λεβέντη μου, δεν έγραψα εγώ για ξυλόσομπες και μπουριά, διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το νήμα πριν απαντήσεις με χαρακτηρισμούς και προσβολές (όταν το κάνεις, αναμένω και τη συγνώμη σου ;)).

Την άποψή μου εξέφρασα, τονίζοντας πως σέβομαι τις προτιμήσεις και τα επιχειρήματα των άλλων.

Έτσι λειτουργούν τα φόρουμ, αν συμφωνούσαν όλοι με όλους δε θα υπήρχαν και πολλά θέματα για συζήτηση.

Και ναι, να μαζευτούμε να τις μετρήσουμε ποιός την έχει μεγαλύτερη (την ατμιστική εμπειρία εννοώ...)


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Από βδομάδα θα ανεβάσω screenshots από τον παλμογράφο μου. Αν με δειγματοληψία 5 δισεκατομμυριοστών του δευτερολέπτου δείχνει ίδιες γραμμές σε μηχανικό και ηλεκτρονικό με bypass θα πειστείς;
Δεν χρειάζομαι προσωπικά κανένα μηχάνημα για να καταλάβω την διαφορά bypass λειτουργίας με καθαρό γραμμικό ρεύμα ενός μηχανικού,μου αρκεί ένας dripper  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Η πλάκα περί ξυλόσομπας ενόχλησε προφανώς, ενώ δεν είχα την πρόθεση ή το σκοπό να θίξω τον εξοπλισμό ή τα λεφτά που έδωσε ο οποιοσδήποτε εδω, αλλά αυτό είχε γίνει και στη λέσχη όταν κάποιος έγραψε ότι ο GT3 είναι σκουπίδι, που θεωρήθηκε προσωπική (!) προσβολή από πολλούς και οδήγησε σε flamewar 500 μηνυμάτων μέχρι να κλειδωθεί. Απέχω από τον κλασισκό Έλληνα όσο δεν πάει, κυρίως επειδή μπορώ να κάνω κουβέντα, να ακούσω και να ανταλλάξω απόψεις χωρίς να με ενοχλούν προσωπικά.  

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, βιοχημικός είμαι, αλλά πριν από 20 χρόνια ασχολήθηκα με την κατασκευή κυκλωμάτων σαν χόμπυ και θυμάμαι μερικά πράγματα, υπάρχουν καλοί και κακοί διακόπτες, χαλαροί και τσιτάτοι, τους έχω δοκιμασει από φίλους και είδα τις διαφορές. Αλλά τρομερή τεχνολογία δεν είναι. Όπως δεν είναι και ο έλεγχος θερμοκρασίας, η χρήση της μεταβολής ενός κράματος όταν περνάει ηλεκτρισμός και ζεσταίνεται γίνεται από τη Βικτωριανή εποχή (απόφάσια να ψάξω για να το εξακριβώσω, ο πρώτος διακοπτης/ασφάλεια εφευρέθηκε από τον Faraday το 1833), και η βάση λειτουργίας του TC χρησιμοποιείται εδώ και τουλάχιστον 100 χρόνια.   

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=21341]karamonde[/member], κακώς απολογείσαι, εξέφρασες τη γνώμη σου και την απορία σου μαζί.
Αν κάποιοι το παίρνουν προσωπικά και γυρίζουν την κουβέντα ad hominem, δικό τους θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ φίλε [member=21341]karamonde[/member] στα μηχανικά μου έχω πληρώσει ελάχιστα χρήματα και όχι αυτά που λες. Τα μηχανικά μου είναι φτηνότερα των ηλεκτρονικών μου. Και όχι δεν είναι ψοφίμια, όπως μπορούν να βεβαιώσουν και πραγματικοί μύστες των μηχανικών. Δεν είναι competition mod, αλλά είναι καλά, δυνατά μηχανικά μοντάκια.

Γιατί βρίσκω ότι έχουν νόημα; 2 λίτρα διαρροή να πάθω επάνω τους, μπορώ να το διορθώσω. Θα το πετάξει η μικρή μου στην θάλασσα ή θα το θάψει στην άμμο; Κρίμα... Θα το φτιάξω χωρίς πολύ κόπο. Λίγη αλοιφούλα και ένα πανάκι και βουαλά, έτοιμο.

Με περιορίζουν ως προς το στήσιμο; Δεν το ένιωσα... Στα στησίματα που κάνω λειτουργεί απολύτως φυσιολογικά. Η μόνη παραχώρηση που έκανα ήταν να βάλω 7 αντί για 6 σπείρες στο 0,32SS μου γιατί το άναβε πολύ έντονα και ήθελα να το ρεγουλάρω. Αλλά, ναι, άλλοι μπορεί να βρούνε πρόβλημα.

Έχουν διαφορά στην απόδοση; Για μένα ναι. Στήνω τον ατμοποιητή μου και το βλέπω στο πεδίο. Πλασίμπο; Πιθανόν, αλλά δικό μου πλασίμπο.

Ως προς την τεχνολογία, να θυμίσω ένα ανέκδοτο. Οι αμερικανοί ξόδεψαν εκατομμύρια για να βρουν γραφική ύλη που να λειτουργεί σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, για το διαστημικό τους πρόγραμμα. Εν τέλει, είδανε πως οι ρώσοι χρησιμοποιούσαν μολύβια. Και πριν προλάβει κανείς να κάνει ιστορική ανάλυση για το ζήτημα, να πως πως όντως δεν ισχύει ως έχει το συγκεκριμένο ανέκδοτο, αλλά πραγματικά οι πρώτες διαστημικές αποστολές χρησιμοποιούσαν μολύβι, το οποίο αντικαταστάθηκε αργότερα με άλλη τεχνολογία.

[member=5096]apva[/member] Ναι, το βίντεο αναφέρεται σε παιδιά. Ακόμα χειρότερα για μένα. Καλύτερα να το έπινε μόνος του ο εκάστοτε ανόητος. Επίσης, να θυμίσω ότι το πώμα ασφαλείας ήρθε παρέα, αν δεν απατώμαι, με τον περιορισμό της νικοτινικής ισχύος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2018, 11:04 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ηλεκτρονικό ή μηχανικό;


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Όχι, που δεν θα έπιανες την πάσα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Πάντως είναι και λίγο παραμύθι ότι τα μηχανικά δεν παθαίνουν τίποτα. Αν είναι χάλκινο και σου πέσει από κάποιο ύψος, χέσε μέσα Πολυχρόνη! Βέβαια και για τα ηλεκτρονικά ισχύει το ίδιο, οπότε η κόντρα σ' αυτό το πεδίο δεν βολεύει κανένα, εκτός από τους ατσάλινους σωλήνες. Ότι και να είναι πάντως, όλα γδέρνονται, όλα γεμίζουν σημάδια και όλα χρειάζονται το προστατευτικό πουγκί τους ή τη θήκη τους όταν μεταφέρονται σε τσέπες και τσαντάκια, αλλιώς είσαι με μια αλοιφή στο χέρι και με το dremel παρά πόδα! Εμένα αυτό με έχει κουράσει πλέον γι' αυτό και έχω περιορίσει τη χρήση των μηχανικών μέσα στο σπίτι, βαρέθηκα και δεν έχω χρόνο πια.
Λένε πολλοί, σιγά μωρέ, λίγη αλοιφούλα... Ναι αλλά η αλοιφούλα δεν είναι δίπλα σου με το καπάκι ανοιχτό και δεν απλώνεται μόνη της, θέλει χέρια, πανάκι, άπλωμα, τρίψιμο, πλύσιμο χεριών μετά και μάζεμα των εργαλείων. Αν βάλεις λίγη ώρα για αλοιφές, λίγη για στησίματα αντιστάσεων, λίγη για πλυσίματα εξοπλισμού, λίγη για παρασκευή υγρών, λίγη για διάφορες δοκιμές και κάμποση για να παρακολουθείς τα ατμιστικά θέματα στα φόρα και τα μκδ, καταντάμε να ασχολούμαστε με τις ώρες καθημερινά με τα ατμοτσουτσούνια μας και να μαλώνουμε κι από πάνω, χωρίς λόγο!
Παρεμπιπτόντως το πιο ανθεκτικό μοντ είναι το radius, ότι έχει μπει δίπλα του σε τσαντάκι, ακόμη και σε πουγκάκι, έχει φάει πολύ ξύλο και έχει ανεξίτηλα σημάδια, ενώ το radius παραμένει αγρατζούνιστο! Και έχει και το καλύτερο ρεύμα τελικά! ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Παρεμπιπτόντως το πιο ανθεκτικό μοντ είναι το radius, ότι έχει μπει δίπλα του σε τσαντάκι, ακόμη και σε πουγκάκι, έχει φάει πολύ ξύλο και έχει ανεξίτηλα σημάδια, ενώ το radius παραμένει αγρατζούνιστο! Και έχει και το καλύτερο ρεύμα τελικά! ;)
A)Πες τα στο ghost μου αυτά  :laugh1:
B)  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: ότι είναι άψυχο το λέμε και smooth,ξέρω ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Eπειδή πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου μηχανικό,θέλω να πω έτσι κάποιες εντυπώσεις.
Πριν το αγοράσω (γιατί δεν περισσεύουν τα λεφτά) φρόντισα να ενημερωθώ για την χρήση του και τι πρέπει να προσέχω καθώς και τι θα μου πρόσφερε παραπάνω σε σχέση με τα ηλεκτρονικά μοντάκια που έχω.Το έψαχνα καιρό.
Αυτό λοιπόν που έψαχνα το βρήκα.Καλύτερη απόδοση και ευκολία χωρίς πολλά πολλά να ασχολούμαι.Έχω 2-3 στησίματα ανάλογα και το υγρό που θα βάλω ίσως, 2-3 αντίστοιχες μπαταρίες,βάζω μπαταρία απολαμβάνω με ασφάλεια.Όταν βγαίνω έξω έχω μία μπαταρία καβάτζα και τέλος.(και σε ηλεκτρονικό είχα 2η μαζί μου).Καθαρισμός?Δεν έχω κάνει κάτι ένα μήνα τώρα γιατί δεν χρειάζεται.
Το έχω σετάρει με 2 dripper που μου αρέσουν πολύ και απολαμβάνω άτμισμα,χωρίς να σκέφτομαι σε πόσα watt η τι tc έχω η πόσο θα αντέξει η πλακέτα του ηλεκτρονικού πριν τα φτύσει και πάει για πέταμα όλο το mod.;Eχω επιδιορθώσει mod 3 φορές,με τα λεφτά αυτά έπαιρνα άλλο.
Συγγνώμη αλλά μεταβολή στην απόδοση, λόγω εκφόρτισης της μπαταρίας έχει και το ηλεκτρονικό με αντίστοιχη μείωση της απόλαυσης του ατμισματος,άρα αυτό δεν είναι επιχείρημα για μένα μείωσης του μηχανικού.
Στο θέμα της ασφάλειας για τα μηχανικά τώρα που λέγονται πολλά,έχω να πω ότι ο καθένας ότι ψάχνει λίγο πολύ το βρίσκει.Εγώ δεν έχω παράπονο,εδώ μέσα ότι απορία είχα μου απαντήθηκε πρόθυμα από παιδιά που έχουν διάθεση να μοιραστούν την γνώση τους.Επίσης και σε μαγαζιά αλλά και reviews που είδα όλοι μα όλοι τα βασικά για την χρήση του μηχανικού τα λένε.Απλά πρέπει και συ που ενδιαφέρεσαι να κάνεις τις ερωτήσεις έστω και αυτές που μπορεί να φαίνονται χαζές.
Οπότε ναι με χίλια στην ασφάλεια όχι στην τρομολαγνία σε σχέση με τα μηχανικά.
Επίσης να πω ότι δεν θα δώσω 500e ούτε για μηχανικό ούτε για ηλεκτρονικό ποτέ,για τον απλό λόγο πως δεν είμαι συλλέκτης και σαφώς για μένα δεν τα αξίζουν τέτοια λεφτά.
Άτμισμα είναι και όχι πυρηνική φυσική!Συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο ποστ,αλλά διαβάζω το νήμα όπως και άλλα του φόρουμ και ήθελα να πω την γνώμη μου όσο πιο συνοπτικά μπορούσα.
Υ.Γ. Αυτά που ζητούσα λοιπόν από το μηχανικό,πέραν της εμφάνισης ναι μου τα δίνει απλόχερα μέχρι στιγμής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1679 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12