vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 7 χρήστες
KORG N364, dkostas, noe, Doubt, dallaskdp, ramon, Milarepa

Twitter

Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #120 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:27 »
Ανοίχτηκε ενα νήμα με "χαλαρό" θέμα το οποίο κοντεύει να καταλήξει σε ανατολικό ζήτημα.
Απλά ερωτήματα όμως που προκύπτουν απο τον διάλογο και παραμένουν στο θέμα του νήματος,οσο είναι εφικτό αυτό,νομίζω δεν είναι κακό να γίνονται.
Προσωπικά δεν γνωρίζω ποιός είναι ο [member=17565]trandism[/member] και όσο κι αν μου αρέσουν αυτά που γράφει,γιατί ίσως με καθησυχάζουν οτι όλα πάνε καλά,γεννούν κάποια ερωτήματα με την κοινή λογική,πιστεύω.
Οχι για αντιπαλότητα και εξυπνακισμούς αλλά για ενημέρωση.

Είμαι ο Νίκος Σαρακενίδης και όταν είχα φτιάξει αυτό το account δεν μπορούσα να φανταστώ ότι το όνομά μου θα ήταν πιο γνωστό από το "trandism", το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ σε όλο το internet. Το δεύτερο ήταν γνωστότερο του πρώτου - και εδώ που τα λέμε ίσως να ήταν καλύτερο να είχε μείνει γνωστότερο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #121 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:32 »
Θα πω και εγώ κάτι για την πάρτη μου:

Όχι, δεν εμπιστεύομαι κανένα κρατικό ή άλλο φορέα να αποφασίσει τι είναι καλό για μένα και να το επιτρέψει, ή τι δεν είναι και να το απαγορεύσει. Τουλάχιστον όχι με τη μορφή που αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα. Το έγραψα και πιο πριν: υπάρχει Νόμος που απαγορεύει την ύπαρξη ουσιών στα υγρά αναπλήρωσης οι οποίες μπορεί να είναι επικίνδυνες αν κάποιος ατμίζει ένα λίτρο την ώρα, ενώ ταυτόχρονα χειρότερες ουσίες και σε μεγαλύτερες συγκεντρώσεις υπάρχουν στα τσιγάρα και ο ίδιος Νόμος δεν απαγορεύει τίποτα.


Το μόνο που θα μπορούσε ίσως να γίνει νομοθετικά, είναι ίσως μια υποχρέωση να υπάρχουν διαθέσιμα σε κάποια βάση δεδομένων τα MSDS έτοιμων υγρών και τελικού προϊόντος αρωμάτων, mix shots και SnV όταν αυτά φτιάχνονται με τις προτεινόμενες αναλογίες.


Γνώμη μου είναι ότι το έχουμε ξεχειλώσει όσο δεν πάει άλλο. Σε λίγο θα πηγαίνουμε σε μπυραρία και θα ζητάμε το MSDS της μπύρας, το πιστοποιητικό γέννησης του γουρουνιού από το οποίο φτιάχτηκε το λουκάνικο και τη βεβαίωση προϊόντος ολοκληρωμένης διαχείρισης του παραγωγού των κρεμμυδιών από τα οποία φτιάχτηκαν τα onion rings. 


Έλεγχος όχι και με κανένα τρόπο. Δικαίωμα να επιλέξουμε μεταξύ υγρών και αρωμάτων βάσει MSDS, δεν λέω "ναι" αλλά "γιατί όχι?".


Να βάλω και ένα ωραίο σενάριο στο τραπέζι? Εύκολα μπορεί το Υπουργείο να βγάλει από πάνω του το μπελά του να κάτσει να ψάξει τι παίζει και να επιτρέψει μόνο τη σκέτη βάση και μάλιστα χωρίς νικοτίνη. Δεν του το απαγορεύει καμία οδηγία αυτό. Ορίστε λοιπόν κύριοι, η λιγότερο βλαπτική λύση. Ούτε διακετύλιο, ούτε ακετοΐνες, ούτε τίποτα. Μετά, τι θα πείτε? Θα πάτε πίσω στο τσιγάρο? Καλύτερη επιλογή από τα "βρώμικα" αρώματα? Και για να προλάβω τα "δεν γίνονται αυτά τα πράματα", στη Φινλανδία επιτρέπεται μόνο σκέτη βάση και καπνικές γεύσεις ενώ στην Ουγγαρία, μόνο καπνικές.


Προσέχετε λοιπόν τι εύχεστε και τι ζητάτε, ιδιαίτερα από ένα κράτος που το χαρακτηρίζει η ασχετοσύνη, η άγνοια και η παντελής έλλειψη διάθεσης έρευνας επάνω στα όσα πρέπει να νομοθετήσει...

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #122 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:41 »
Το "κάτι άλλο" της ηρωίνης έγινε με βάση το επιχείρημά σου ότι και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, άρα κακώς ζητάμε έλεγχο στα ατμιστικά υγρά
Τα Alfa & Beta testing των λειτουργικών συστημάτων, γίνονται ΠΡΙΝ το προϊόν διατεθεί επισήμως σε όλους τους χρήστες.
Αν υπονοείς beta testing και στα υγρά, συμφωνώ 100%. Αυτό λες;

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι το εξής:
Αφού για τις μπύρες που περιέχουν κάτι πολλαπλάσια βλαβερό από τα ατμιστικά υγρά και για εμάς δεν τρέχει τίποτε για κάποιον λόγο), τότε κακώς διαμαρτυρόμαστε και θέλουμε έλεγχο των ατμιστικών υγρών!
Αν ΔΕΝ θέλεις/υπονοείς αυτό, τότε γράψε ξεκάθαρα τι επιθυμείς για τα ατμιστικά υγρά.
Ο Ribot έγραψε τι εννοούσες για τον ποιοτικό έλεγχο των υγρών.
Εγώ μπορεί να είμαι ολίγον τί μπουμπούνας και δεν έχω αντιληφθεί από εσένα κάτι τέτοιο, διότι στέκομαι σε κάτι που γράφεις, όπως τα πιο πάνω....  
Αυτό που λέω είναι πως όλο το άτμισμα είναι beta testing. Αντιστοίχως όλη η πληροφορική ήταν beta testing μέχρι πολύ πρόσφατα. 
Ωραία, θα προσπαθήσω να το γράψω σε μία παράγραφο...
Στο τέλος αυτού του πολέμου και εφόσον το άτμισμα επιβιώσει, θα ήθελα όπως ακριβώς έχει γίνει δεδομένο και αποδεκτό ότι η μπύρα περιέχει κάτι βλαβερό αλλά την ελέγχουμε για να μην περιέχει κάτι άμεσα επικίνδυνο, να γίνει το ίδιο και με τα υγρά αναπλήρωσης. Να γίνει αποδεκτό πως περιέχουν και κάποια βλαβερά πράγματα - πολύ λιγότερο βλαβερά βέβαια από τα ποτά, τα τσιγάρα, τα πατατάκια, τα αναψυκτικά, τις σοκολάτες κ.ο.κ. - και να τα ελέγχουμε για κάτι άμεσα επικίνδυνο. Και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να το κάνουμε αυτό είναι στην πηγή των υλικών, τις TPA και τις CAPELLA του κόσμου.
Θεωρώ όμως ταυτόχρονα, πως αυτός δεν είναι ο κατάλληλος χρόνος για να συμβεί αυτό διότι δεν υπάρχει η ισχύς από πίσω μας και τα επιχειρηματικά συμφέροντα για να προωθηθεί μια τέτοια ρύθμιση. Η βότκα ας πούμε, μια μάστιγα σε όλη την Ανατολική Ευρώπη, έχει τέτοια συμφέροντα πίσω της.
Μια αντιστοιχία. Προσωπικά πιστεύω πως ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι πιο βλαβερός από τα υγρά αναπλήρωσης. Δε θέλω να συζητήσουμε τώρα το αν είναι όντως, δεν είναι εκεί το point μου. Δε θα υποστήριζα ποτέ όμως την άποψη πως πρέπει να ελεγχθεί από κάποιον φορέα για να αποφασίστει αν επιτρέπεται ή όχι. Το ίδιο και το νικελοχρώμιο, οι χειροποίητες αντιστάσεις με κλειστές σπείρες που μας υποχρεώνουν σε dry burn, οι 18650 αντί για ενσωματωμένες μπαταρίες, τα μηχανικά mod χωρίς mosfet ή άλλη προστασία, τα stack κ.ο.κ. Ο κατάλογος δεν έχει τέλος.
Το άτμισμα είναι ένα beta testing κατά τη γνώμη μου και θα παραμείνει έτσι για χρόνια ακόμα μέχρι να εδραιωθεί και κοινωνικά και οικονομικά. Το over-regulation θα το εξαφανίσει.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #123 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:45 »
Το conclusion σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο +1

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #124 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:06 »
...Μάλιστα...

Βρισκόμαστε, επιτέλους, αντιμέτωποι με το ηθικό δίλημμα :

"Να ζητάω ελέγχους και προδιαγραφές με σκοπό την ολοένα αυξανόμενη άνοδο στην ποιότητα ή
Να κάνω τον μ.... και να πω κι ευχαριστώ.... γιατί αν το ζορίσω και πολύ, θα μας τα κόψει όλα το υπουργείο !"

Συγνώμη, αλλά είναι απλά τραγικό...

Το άτμισμα έχει αποδειχτεί ασφαλέστερο από το τσιγάρο, σύμφωνα με τις μέχρι τώρα έρευνες, κι αντί να ζητάμε
και να προσπαθούμε για ακόμη περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία, που θα εδραιώσουν αυτή τη θέση και θα την παγιώσουν
ως κοινή αντίληψη στον μέσο άνθρωπο -πιθανό καταναλωτή, ασχολούμαστε με το αν τα υγρά του '16 είναι καλύτερα από του '14
και αυτά του '18 καλύτερα από του '16...
Αλίμονο, αν δεν ήταν !
Αλλά αυτό σημαίνει πως πρέπει να σταματήσουν οι ενέργειες που θα διασφαλίσουν ότι το '20 θα ατμίζεις καλύτερα υγρά από του '18 ;


Το μέσο εξελίσσεται και αντιλαμβάνομαι ότι είμαι ο beta tester, είτε μου αρέσει ή όχι. Αλλά δέχομαι να το κάνω για να υποστηρίξω
εσένα κ. trandism, (γενικά τους παρασκευαστές εννοώ) με την καλή πίστη πως κι εσύ προσπαθείς για εμένα...
Προσπαθείς να μου δώσεις καλύτερο προϊόν αγαπητέ, ή απλά "βολεύεσαι" πίσω από την capella και την TPA ;

Κι ένα τελευταίο, η FW που αναφέρθηκε, είναι ελληνική εταιρεία ή ξένη που ερχόταν στην χώρα μεσω χονδρεμπόρου ;
(ειλικρινής απορία, δεν τρολάρω)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #125 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:13 »
[member=17565]trandism[/member]

Πολύ ωραία και κατανοητά τα έγραψες και, επί τέλους, αντιλήφθηκα την θέση σου.

Θα αποδώσω λοιπόν την προηγούμνη έλλειψη κατανόησης στα γνωστά μειονεκτήματα του γραπτού λόγου, όπου εκτός της απουσίας της χροιάς και του τόνου της φωνής, ακόμα και η παράλειψη ενός κόμματος, μπορεί να δώσει άλλο νόημα.

Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #126 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:19 »
Προσέχετε λοιπόν τι εύχεστε και τι ζητάτε, ιδιαίτερα από ένα κράτος που το χαρακτηρίζει η ασχετοσύνη, η άγνοια και η παντελής έλλειψη διάθεσης έρευνας επάνω στα όσα πρέπει να νομοθετήσει...
Αυτό. Από την ίδρυση του ελληνικού κράτους μέχρι σήμερα. Στα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #127 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:26 »
Το over-regulation σιγουρα ναι.
Το no regulation ομως δεν θα το ανεχτει ουτε η ιδια η κοινωνια, γιατι δεν ειναι ενα προιον που απευθυνεται σε λιγους χομπυστες, ειναι ενα εισπνεομενο προιον που απευθυνεται στον γενικο πληθυσμο και εχει διαφορα ανοιχτα (υπαρκτα η ανυπαρκτα) θεματα, μερικα απο τα οποια αναφερεις. (υπαρχουν και αλλα, οπως η μοδα στους ανηλικους στην Αμερικη με την οποια εχει καταπιαστει η FDA, αλλα δεν ειναι της παρουσης).

Ας μην ονειρευομαστε λοιπον "ρυθμισεις και κανονισμους" αναλογα με τις δικες μας επιθυμιες , αυτες θα μπουν καποια στιγμη απο τους αρμοδιους σε κεντρικο επιπεδο (σε οτι αφορα εμας απο ΕΕ), οταν θα εχουν επαρκη στοιχεια απο ερευνες και καθοριστουν ορια για την εισπνεομενη μορφη καποιων συστατικων κλπ).

Να μεινει ως εχει δεν παιζει.
Για καλυτερο η για χειροτερο (για εμας τους χρηστες) δεν ξερω.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:33 από haros »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #128 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:30 »

Το μέσο εξελίσσεται και αντιλαμβάνομαι ότι είμαι ο beta tester, είτε μου αρέσει ή όχι. Αλλά δέχομαι να το κάνω για να υποστηρίξω
εσένα κ. trandism, (γενικά τους παρασκευαστές εννοώ) με την καλή πίστη πως κι εσύ προσπαθείς για εμένα...
Προσπαθείς να μου δώσεις καλύτερο προϊόν αγαπητέ, ή απλά "βολεύεσαι" πίσω από την capella και την TPA ;

Κι ένα τελευταίο, η FW που αναφέρθηκε, είναι ελληνική εταιρεία ή ξένη που ερχόταν στην χώρα μεσω χονδρεμπόρου ;
(ειλικρινής απορία, δεν τρολάρω)
Δεν ξέρω, τα έχεις δοκιμάσει?
Η FW είναι Αμερικάνικη εταιρεία.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #129 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:31 »
Να γίνει αποδεκτό πως περιέχουν και κάποια βλαβερά πράγματα - πολύ λιγότερο βλαβερά βέβαια από τα ποτά, τα τσιγάρα, τα πατατάκια, τα αναψυκτικά, τις σοκολάτες κ.ο.κ. - και να τα ελέγχουμε για κάτι άμεσα επικίνδυνο. Και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να το κάνουμε αυτό είναι στην πηγή των υλικών, τις TPA και τις CAPELLA του κόσμου.
Λες δηλαδή να αφήσουμε ελεύθερες τις ελληνικές επιχειρήσεις και να πιάσουμε την πηγή. Με ποιο τρόπο το Ελληνικό κράτος θα ελέγξει μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες παραγωγούς αρωμάτων ανά τον κόσμο; Ποια δικαιοδοσία έχει η Ελλάδα για να επέμβει στα προϊόντα μιας αμερικάνικης ή κινέζικης αρωματοποιίας;

Γνωρίζεις ότι τα μισά καταστήματα πωλούν SnV που δεν αναγράφουν ούτε ποιος τα κατασκεύασε;
Η TPD υποχρεώνει τους παρασκευαστές και εισαγωγείς σε αναλύσεις των υγρών. Σαφώς δεν υπάρχει η εμπειρία να γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι επιπτώσεις κάθε χημικής ουσίας σε μακροχρόνια χρήση. Όμως όλα αυτά τα δεδομένα καταχωρούνται σε μια πανευρωπαϊκή βάση δεδομένων. Σε περίπτωση επικινδυνότητας κάποιας ουσίας στο μέλλον μπορεί να βρεθεί άμεσα ποια εγκεκριμένα υγρά την περιέχουν και ποιοι είναι οι εισαγωγείς ή οι παρασκευαστές αυτών των υγρών στην Ευρώπη για άμεση ανάκληση.
Επίσης οι νόμιμοι παρασκευαστές στην Ελλάδα ελέγχονται για τις εγκαταστάσεις τους από το ΓΧΚ.

Ειλικρινά πιστεύεις ότι οι κατασκευαστές SnV που αυτή τη στιγμή δεν υπόκεινται σε κανένα έλεγχο θα δώσουν χρήματα για σύγχρονες εγκαταστάσεις και θα ενημερώνονται συνεχώς για τυχόν μελλοντικές απαγορευμένες ουσίες ώστε να τις βγάλουν από τα υγρά τους;

Σαφώς και δεν προτείνω απαγόρευση των SnV. Όμως όπως αναγράφεται ποιος κατασκευάζει μια σοκολάτα ή ένα πατατάκι, έτσι θα έπρεπε να υποχρεώνεται και ο παρασκευαστής ή εισαγωγέας SnV. Όπως ελέγχονται οι εγκαταστάσεις μια γαλακτοβιομηχανίας έτσι θα έπρεπε να ελέγχονται και οι εγκαταστάσεις των παραγωγών SnV.

Μπορεί να μιλάμε για κακό κράτος αλλά να μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες.


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #130 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:42 »
Πάντως, γεγονός ειναι ότι ενα θέμα χαλαρών προδιαγραφών απέκτησε σοβαρή υπόσταση και αξιόλογες τοποθετήσεις.
Αυτό, δείχνει υψηλό επίπεδο αντίληψης της σοβαρότητας που έχει, και ειναι ιδιαίτερα αισιόδοξο.
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #131 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 13:49 »
[member=6669]camber[/member]

Νοιώθω ότι κάνουμε κύκλους πάλι. Τί απ όλα αυτά που ρωτάς δεν έχω ήδη απαντήσει? Προφανώς και δε θα είναι το ελληνικό κράτος που θα έχει τη δικαιοδοσία να ελέγξει την παγκόσμια αγορά πρώτων υλών για υγρά αναπλήρωσης. Ευτυχώς.

Πολύ ευχαρίστως να υποχρεωθούν όλοι οι κατασκευαστές SNV να κάνουν την ίδια ανάλυση που κάνουν οι TPD. Εμείς το κάνουμε και δεν έχει και μεγάλο κόστος. 


Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #132 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 14:11 »
Εγώ πάντως έχω πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη να ατμίσω πράγματα που μου προτείνουν σαν συνταγές ή μου ετοιμάζουν σαν έτοιμα υγρά ο Σαρακενίδης ή ο Σταφυλίδης(άνθρωποι που το τερματίζουν στο ψάξιμο κάθε λεπτομέρειας) παρά να ατμίσω υγρά γνωστών ξένων εταιρειών που είναι τίγκα στα γλυκαντικά.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #133 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 14:35 »
Αυτό το λες και "ασίστ"

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #134 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 14:39 »
Εγώ πάντως έχω πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη να ατμίσω πράγματα που μου προτείνουν σαν συνταγές ή μου ετοιμάζουν σαν έτοιμα υγρά ο Σαρακενίδης ή ο Σταφυλίδης(άνθρωποι που το τερματίζουν στο ψάξιμο κάθε λεπτομέρειας) παρά να ατμίσω υγρά γνωστών ξένων εταιρειών που είναι τίγκα στα γλυκαντικά.
Δεν ξέρω αν το λέμε ασίστ αυτό, αλλά εγώ δε θα το βάλω το καλάθι. Προσωπικά βάζω όσο γλυκαντικό θεωρώ πως πρέπει να μπει για να βγει σωστά η συνταγή. Στη ΓΕΥΣΗ. Εάν το προφίλ θέλει πολύ γλυκαντικό, βάζω πολύ γλυκαντικό. Τις περισσότερες φορές δε χρειάζεται πολύ γιατί εκμεταλλεύομαι ιδιότητες των άλλων υλικών. Πάντως δεν το κάνω για λόγους υγείας. Το ότι τα δικά μου ή του Άλεξ ή του Βλαδίμηρου ή του οποιουδήποτε καταλήγουν να έχουν λιγότερα γλυκαντικά, έχει να κάνει με το ότι έχουν καλή συνταγή. Τα γλυκαντικά όπου είναι πολλά συνήθως είναι έτσι για να κρύψουν ατέλειες της συνταγής.

Το να ατμίζει κάποιος δικό μου υγρό για λόγους "εμπιστοσύνης" τον θεωρώ τον λάθος λόγο. Θα προτιμούσα να τα ατμίζει επειδή του αρέσει η γεύση, καθώς αυτό είναι το μοναδικό που με ενδιαφέρει κατά την ανάπτυξη της συνταγής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15192 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13918 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8956 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364