vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, Ribot, manoslykos, dkostas, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

Λυσάρι Ηλεκτρονικών (Απορίες, Όργανα & Συσκευές μέτρησης, Εργαλεία κ.λπ.)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Λυσάρι Ηλεκτρονικών (Απορίες, Όργανα & Συσκευές μέτρησης, Εργαλεία κ.λπ.)

[justify]Όχι, δεν είμαι ειδικός. Ναι, έχω όλα όσα λέει ο τίτλος του νήματος.[/justify]
[justify]Πρώτα απ' όλα, το να ρωτήσω το οτιδήποτε δεν είναι ντροπή. Ξαφνικά όλοι οι φρέσκοι ατμιστές βρεθήκαμε με μία σύγχρονη ηλεκτρονική συσκευή στα χέρια, το γνωστό σε όλους πλέον, ηλεκτρονικό τσιγάρο (η.τ.). Ο ένας ατμοποιητής έγιναν δύο, τρεις, δέκα. Περίεργα σύρματα και κεφαλές, οι περισσότεροι αναβαθμίσαμε τα μοντάκια μας με νέα, όμως πολλά απ' αυτά είναι δύσκολα ή περίεργα, και σε πολυπλοκότητα και σε λειτουργίες. Διάσημες πλακέτες, τσιπάκια, περίεργα μενού και προγράμματα. Ξέρουμε να τα χειριστούμε πέρα απ' το απλό άτμισμα; Χρειάζομαι όλα αυτά τα περίεργα και δυσνόητα που μου προσφέρουν οι νέες συσκευές ατμίσματος;[/justify]


[justify]Διαβάζεις π.χ. μία τυχαία συζήτηση έμπειρων ατμιστών και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Σου λέει: “ωραία η φόρτιση αλλά δες και στην αποφόρτιση τα χ νούμερα εάν βγαίνουν σωστά” (!). Τι είναι πάλι αυτό, ρε παιδιά; Αποφόρτιση; δηλ. ν' ατμίζω μέχρι να σκάσω εγώ ή το μοντάκι;[/justify]

[justify]Βλέπεις -πάλι τυχαία- άλλη συζήτηση, για μία μέτρηση. Ο έμπειρος χρήστης παραθέτει και φωτογραφία της μέτρησης. Ένα όργανο με μαυροκόκκινους ακροδέκτες επάνω σε συσκευή φόρτισης μπαταριών και παράλληλα εξηγεί σε μία περίεργη γλώσσα (ελληνικά πάντως δεν είναι...). Βλέπεις πιο προσεκτικά την εικόνα και διαπιστώνεις πως τοποθέτησε το όργανο μέτρησης σε σειρά αντί για παράλληλα (και τούμπαλιν). Γιατί; Τι ήθελε να κάνει;[/justify]

[justify]Στο φόρουμ υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες για όλα, από Εγκυκλοπαίδεια Ηλεκτρονικού τσιγάρου μέχρι Γενικά θέματα συσκευών η.τ. κ.λπ. Σε αυτό το νήμα θέλησα να ξεκινήσω με τη μάζωξη όλων αυτών των σκέψεων που διστάζαμε να ρωτήσουμε. Ελπίζω επίσης, όλοι οι γνώστες και έμπειροι ατμιστές να βοηθήσουν στην απάντηση κάθε ερωτήματος για να έχουμε σωστούς ατμιστές και όχι “περίπου ατμιστές”.[/justify]

[justify]Σημ. Το καλύτερο για το τέλος. Αν καταλάβεις ποια γλώσσα μιλάει ο νηματοθέτης, εγώ σου προσφέρω ένα βαρέλι απ' το πιο πολύτιμο υγρό των Five Pawns.  ;D[/justify]

[justify][Αν υπάρχει ήδη το θέμα, παρακαλώ τον Συντονισμό να με επαναφέρει στην τάξη και ζητάω συγγνώμη που δεν το πρόσεξα].[/justify]


Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
 
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αν και ξέρω να χειρίζομαι πολύμετρο μου είναι άχρηστο διότι βρήκα το στήσιμο που μου ταιριάζει και το κάνω μηχανικά πλέον με κλειστά μάτια.
Έπειτα με τα μοντάκια που κυκλοφορούν και Ohm και Watt και Volt μετράμε και βραχυκυκλώματα κ.τ.λ.

Τα εξηδηκευμένα εργαλεία είναι για τους Επιστήμονες Ατμιστές. Ευχαριστώ αλλά όχι. Δε θα πάρω. Να ατμίσω θέλω όχι να ψειρίζω τι και πως.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Εχω πληρως εξοπλισμενο εργαστηριο ηλεκτρονικων με οργανα πολλων χιλιαδων ευρω, εργαλεια καθε ειδους κτλ κτλ κτλ (αυτη ειναι η δουλεια μου, δεν το κανω απο χομπυ)
ΑΛΛΑ
στο συγκεκριμενο αθλημα δεν εχει χρειαστει να χρησιμοποιησω τιποτα περισσοτερο απο μια βιδα (για το στριψιμο αντιστασεων) ενα κοφτακι κι ενα κατσαβιδι.*
Η τιμη της αντιστασης μου ειναι αδιαφορη αφου αυτο που με ενδιαφερει ειναι απλα η επιφανεια και τα watt οποτε δεν μπηκα στον κοπο καν να δω αν τα μοντακια μετρανε σωστα η οχι τα ωμ  (θεωρω αδυνατο να εχουν ακριβεια αφου ενα σωστο μιλιωμομετρο εχει 400-1800 ευρω), και φυσικα διαθετω τετοιο οργανο αφου ασχολουμαι και με r&d και πιστοποιησεις, αλλα ουτε απο απλη περιεργεια δε μπηκα ποτε στοιν κοπο να το τσεκαρω απλα γιατι ΔΕΝ εχω αυτη την περιεργεια γιατι απλουστατα εχω τα skills να κατανοησω τι μου χρειαζεται να προσεξω για να παρω αποδοση απο μια αντισταση που τη χρησιμοποιω για να θερμανει κατι, και τα μονα που με ενδιαφερουν ειναι οπως ξαναειπα η επιφανεια και τα watt.
Οσον αφορα τα Ωμ το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να ειμαστε μεσα στην κλιμακα που δουλευει το μοντακι μας, και γι αυτο δε χρειαζεται καμια μετρηση αλλα απλη λογικη.
Επισεις τα Volt ειναι ακομα μια αδιαφορη ενδειξη που υπαρχει απλα για να υπαρχει.
Αυτο που θα ηθελα απο ενα μοντακι ειναι να ξερω τα Ampere αλλα οι κατασκευαστες προφανως ειδαν το ολο θεμα αρπακολατζιδηκα, τεσπα δεν πειραζει...
Αυτα οσον αφορα για ηλεκτρονικα μοντακια που ελεγχουν watt (ναι παραδοξως δεν πηρα ακομα με TC)



*οκ μια φορα που αλλαξα Οrings και μαλλον παραεσφιξα εκανα και χρηση μιας σκυλας και μιας μεγκενης καθως και χαρτοταινιας για να μην πληγωσω τον ατμοποιητη. καθως και αλλη μια φορα οταν ειχα παρει τον kfl χρειαστηκε χρηση dremmel

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Καλά ρε μάστορα όλα τα υπόλοιπα, αλλά το νρεμελάκι τι το ήθελες;
Να χαράξεις το όνομά σου πάνω στο καϊφούνι;;;  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
χαχαχα οχι να του ανοιξω την τρυπα του αερα  :tongue_smilie: 


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Σοβαρός ατμιστής δεν λογίζεσαι στον ντουνιά αν δεν έχεις ντρέμελ... ama laxei naoum*...  :nonono: :idiot2: 8)









*άμα λάχει ναούμ

Πάντα ήθελα να το γράψω αυτό κάπου greeklish... :))

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Τέτοιο εννοείς ή πρέπει πιο μεγάλο;
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Πάρε κι ένα WorkStation να το χεις στο πλάι να στρίβεις αντιστάσεις στις 10,000 στροφές  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Πρώτα απ' όλα θέλω να μεταφέρω ένα υπέροχο συναίσθημα: Είμαι ατμιστής!
Όσο περνά ο καιρός τόσο πιο πολύ χαίρομαι για την ατμιστική μου προίκα, βέβαια δεν κρύβω πως πολλές φορές λέω και πως το ιδανικότερο θα είναι να σταματήσω. Κάποιες φορές αναρωτιέμαι τι θα τα κάνω όλα αυτά που έχω. Όμως όχι. Κανένα μα κανένα άγχος για το “μετά”, υπέροχος καιρός, υπέροχα όλα, καμία βιασύνη για πτώση νικοτίνης, καμία μιζέρια, κανένα άλυτο πρόβλημα.

Συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους (@Αράπης, @Nick74). Όσο πιο απλά βλέπω τα πράγματα τόσο πιο καθαρά βλέπω. Όμως από την άλλη, είναι αδύνατον να μην θαυμάσω όλους τους φίλους που, είτε από επάγγελμα, είτε από σπουδές, είτε από τρέλα κι αγάπη, γνωρίζουν τον μαγικό κόσμο των Ηλεκτρονικών. Παράλληλα, κάθε λίγα 24ωρα έρχονται νέα ατμιστικά θαύματα, γιατί να μην είμαι σε θέση τέτοια που να μπορώ να καταλάβω και γιατί όχι και ν' απολαύσω;


Ακόμα πιο απλό κι ευχάριστο παράδειγμα. Σε στιγμές διαδικτυακής βαρεμάρας, μία σύντομη βόλτα στο youtube, πόσες υπέροχες, οικονομικές, ευφυέστατες κατασκευές ή λύσεις βλέπουμε για τις καθημερινές μας συσκευές; Δεν λέω πως θα μάθω, λέω πως π.χ. να μπορώ με μία μικρή αξιόπιστη συσκευή μέτρησης (ας πούμε το γνωστό πολύμετρο), να ελέγξω από μία πρίζα μέχρι ένα ραδιόφωνο, να δω αμέτρητες ιδέες για καλύτερη απόδοση σε φως, ήχο, μέχρι διακόσμηση, οτιδήποτε καθημερινό και μέσα σε κάθε σπίτι. Γιατί να μείνω πίσω σε κάτι τόσο όμορφο, πόσο μάλλον για το άτμισμα. 
(πριν ελάχιστους μήνες, άκουγα για "χτύπημα". Όταν με ρωτούσαν έλεγα: ναι ναι, φοβερό χτύπημα το τάδε (!), μα ναι, βέβαια, σπουδαίο το χτύπημα στο "έτσι" του "τέτοιου". Ποτέ δεν ρώτησα τι ήταν τελικά αυτό το "χτύπημα", μέχρι να το βρω από μόνος μου δεν ξέρω πόσες φορές θα ρεζιλεύτηκα...). 

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Καλησπερες   :bye:
Δε ξερω αν ειμαι offtopic αλλα με την αναζητηση δε βρηκα κατι σα τιτλο πιο σχετικο οποτε γραφω εδω...
Ειμαι καινουργιος ατμιστης και ακομα πιο καινουργιος στη DIY φαση (υγρα,επισκευασιμοι ατμοποιητες)
Ως γνωστον τα λεφτα δε περισσευουν και κοιταω να δω πως να μη κανω οσο  το δυνατον ''ασκοπες΄΄αγορες 
Για επισκευασιμους ατμοποιητες/κατασκκευη αντιστασεων,τι οπλικα συστηματα χρειαζοντε απαιτουντε?  :confused1:
Δηλαδη χρειαζεται να εχει κανεις υποχρεωτικα ohm/volt μετρο?Η μπορω να το κανω στο modακι μου επανω (στο off βεβαιως) και μετα το κανω dryburn η του δινω ελαχιστο ρευμα για να ''καθαρισει ''το συρμα με kanthal A1 δουλευω (watt φαση τωρα,πιο μετα αμα μου τη βιδωσει βλεπω και το ελενχο θερμοκρασιας τι ειναι κτλ)
Πρεπει να εχω coil tool για να φτιαξω την αντισταση μου η μπορω να παιζω με τη κεφαλη απο το τρυπανι η ενα μικρο κατσαβιδακι που εχω και τη φτιαχνω?
Πρεπει να εχω κοφτακι η μπορω να εχω το νυχοκοπτη μου οπως κανω μεχρι τωρα?
Ειναι η κεραμικη λαβιδα απαραιτητη?
Νομιζω πως ειναι το μονο που πρεπει ισως να παρω και αν ναι να παρω καλυτερα τυπου tweezer η οποια ''ξεβιδωνει''και ατμοποιητες βασεις,πανω μεροι κτλ ?
Γενικα ποια ειναι τα απολυτος απαραιτητα γιατι εχουν κατι τιμες που καλυτερα να αγορασει κανεις κανα ατμοποιητη και να τον εχει καβα η αρωματα και βασεις να του βγαλουν 2 κουβαδες υγρα η δε ξερω και γω τι αλλο...
Γιατι ακομα και απο Κινα να επαιρνα δεν εχω καρτα και για αυτο δεν τους εχω τιμησει μεγαλη διαφορα σε τιμη δε παιζει τοσο...οτι αγορες απο ελλαδα οποτε
Αμα υπηρχε βραβειο για τις πιο χαζες ερωτησεις εδω μεσα θα ημουν το απολυτο φαβορι να το κερδισω,το ξερω  :D
Σας μερσω προκαταβολικος

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Μόνο λάθος threads.  :)) Το σωστό είναι εδώ. Πιστεύω κάποιος θα το μεταφέρει.

Τίποτα από αυτά που είπες δεν είναι απαραίτητο, ούτε καν η λαβίδα. Τα μόνα απαραίτητα είναι σύρμα, βαμβάκι και άξονας (τρυπάνι ή κατσαβιδάκι ή ακόμα και οδοντογλυφίδα ή μπατονέτα). Ohm μετράει και το mod σου, σύρμα κόβεις με το νυχοκόπτη. Λαβίδα χρειάζεται μόνο για coils με κολλημένες σπείρες, κάτι που δεν είναι απαραίτητο. Εγώ δεν χρησιμοποιώ λαβίδα ποτέ.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε πιο γρήγορα ή πιο εύκολα κάποια πράγματα. Αν θέλεις να κάνεις την ζωή σου λίγο πιο εύκολη, το κοφτάκι και ένα καλό ψαλιδάκι είναι ένα καλό δεύτερο βήμα. Μιλάμε για πράγματα που κοστίζουν μερικά ευρώ. (Από κατάστημα εργαλείων όχι ατμιστικών ειδών.  ;) )

Μεγαλύτερο όφελος θα έχεις αν χαλάσεις μερικά μέτρα σύρματος παραπάνω σε δοκιμές, από το να αγοράσεις εξειδικευμένο εξοπλισμό.
 
Αν έχεις άλλες ερωτήσεις ρώτα ελευθέρα φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη

Για επισκευασιμους ατμοποιητες/κατασκκευη αντιστασεων,τι οπλικα συστηματα χρειαζοντε απαιτουντε?  :confused1:

δες μυνημα μου πιο πανω... ηλεκτρονικος ειμαι και φυσικα διαθετω πληρως εξοπλισμενο εργαστηριο, αλλα ΠΟΤΕ δε χρησιμοποιησα τιποτα (για να μετρησω ΤΙ? τα ωμ και τα βολτ ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ, -και στην τελικη αν για ψυχολογικους λογους θες να τα βλεπεις τα δειχνει και το υποτυποδες οργανο στο μοντακι-  τα watt τα δειχνει το μοντακι κι ειναι το μονο που με νοιαζει... λαβιδες και διαφορα δεν, αφου δεν κανω ποτε dry burn, και πιθανο να ναι κι επικινδυνο απ οσα γραφονται...) τωρα μια βιδουλα Μ2-Μ2.5 καλο ειναι να υπαρχει γιατι βοηθαει στο στριψιμο να κρατας σωστες αποστασεις. Τωρα οσον αφορα το κοφτακι, αν εχεις βολευτει με νυχοκοπτη και κανεις τη δουλεια σου δε το χρειαζεσαι ουτε αυτο. Αν μαθεις να στριβεις σε βιδα θα δεις πως μεσα σε λιγοτερο απο ενα λεπτο εχεις αλλαξει αντισταση και ατμιζεις κανονικα, και δε χρειαζονται ουτε dry burn ουτε τιποτα, απλα να προσεχεις οταν βαζεις το βαμβακι να μη παρασερνεις τις σπειρες (ειναι το μοναδικο σημειο που θελει λιγο προσοχη, τουλαχιστο στα πρωτα σου στησιματα, μετα παει μονο του το χερι.
Το ΗΤ πρεπει να αντιμετωπιζεται απλα ως αυτο που ειναι, δηλαδη μια συσκευη που απευθυνεται σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ κι οχι να κανουμε τα απλα πολυπλοκα.
(κι εδω που τα λεμε απο τεχνικης αποψεως δεν ειναι απολυτως τιποτα σπουδαιο που να κεντριζει το ενδιαφερον ενος geek, απλα μια αντισταση που θερμενεται ...πιο πολυ ενδιαφερον εχουν οι γευσεις και τα υγρα παρα η συσκευη)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2016, 00:51 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Αξονακια σε 2 & 2.5 που τα βρισκουμε συντροφια; O0

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
βιδες η ντιζες οχι αξονακια, ειναι καλυτερο να στριβεις σε σπειρωμα.
αν εισαι Πειραια πας απο Μαυρομιχαλη και πανω και ολο και κατι θα βρεις (η στην τελικη αν δε βρεις πας στο Δαμιγο που χει τα παντα)
Αν εισαι Κερατσινι μερια πας στον Εγγλεζο
Αν εισαι Αθηνα εχει ενα βιδαδικο στην Ερμου.
 για αλλου βρες μαγαζι που να ναι εξειδικευμενο για βιδες και θα βρεις

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180496 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12