vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, camber

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:45 »
Γεια σου Δασκαλε!!.
Καλως Ηρθες στην παρεα μας χαιρομαι που σε βλεπω ενεργο μελος.
Πολυ εξυπνη η παρατηρηση σου , και πολυ χρησιμη ιδιαιτερα οταν φυσας υγρα με υψηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη που αφινει μια πολυ πικρη γευση.

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2009, 23:51 »
Καλησπέρα σε όλους παΐδια

Πριν λίγες μέρες πείρα και εγώ το eve και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Είχα όμως ένα προβληματάκι στην προσπάθεια μου να στάξω πάνω στον ατομαζιερ μου ξέφυγε αρκετά παράπαν υγρό και από τότε η τζούρα έχει γίνει ποιο σφάχτη και ποιο δύσκολη
Και για να βγάλω καπνό όπως πριν θέλω μεγαλύτερη σούρα

Υπάρχει κάποια λύση η πάω για καινούργιο ατομαζιερ??

Το evo είναι 1 εβδομάδας

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 00:03 »
καλησπέρα από ένα ... παϊδάκι !!! :)

λοιπόν, γιά να μην ... σουρώσεις  ;) , δοκίμασες όσα ανφέρονται σε αυτό το topic?

πλύσιμο τού atomizer με ζεστό νερό, στέγνωμα αφήνοντάς το με την "γέφυρα" προς τα κάτω σε μία χαρτοπετσέτα, καί το άλλο πρωί, βάλε το φίλτρο, αφού πρώτα στάξεις δύο σταγόνες -αυτήν την φορά- στο ατομάιζερ. γιά να πάρει όμως "μπρος" θα πρέπει ή να τρελλαθείς στο ρούφηγμα, ή να φυσήξεις προς την γέφυρα μέχρι να "δουλέψει". (δες λίγο παραπάνω τα κολπάκια τού συνατμιστή asala:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27.msg5742.html#msg5742)

(μπορείς αν θες πρώτα να δοκιμάσεις φυσώντας γιά 10 περίπου δευτερόλεπτα την γέφυρα -έχοντας βγάλει το φίλτρο, προς την μεριά της μπαταρίας- γιά να καεί το υγρό πού έχει μείνει επάνω της)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 00:10 από alfisti »

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 12:52 »
Μετά από ένα μπάνιο στον ατομαζιερ χθες το βράδυ σήμερα το πρωί που πήγα να δοκιμάσω αν ξεμπούκωσε δυστυχώς μας άφησε χρόνους ….
Δε βγάζει ατμό μονό το ledaki μπροστά ανάβει με καινούργια μπαταρία εννοείται

Μάλλον πάμε για καινούργιο…


Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 13:47 »
Άστα... κι εγώ έχω μπλέξει πολύ άσχημα με τα atomizers. Σκέτο παίδεμα κ απογοήτευση  :(
 Αν δεν απολάμβανα τόσο πολύ το η.τ. 9όταν λειτουργεί σωστά) θα τα είχα παρατήσει προ πολλού.
1ο) απλό πλύσιμο με τρεχούμενο νερό βρύσης- το atomizer λειτουργεί μεν αλλά με λιγότερο ατμό κι έχασε κάθε αίσθηση "χτυπήματος'
2ο) Βράσιμο για 1-2 λεπτά στο μπρίκι- Ομοίως.
Συμπέρασμα: καλό atomizer=καινούργιο. Η "χαρά" διαρκεί μέχρι 4-5 μέρες το πολύ  :'(  Να δω πόσο θα αντέξω όμως. Ψυχολογικά αλλά και οικονομικά
Το χειρότερο που μου έχει τύχει μέχρι στιγμής είναι απίστευτα οξεία γεύση με διπλάσιο χτύπημα από το κανονικό,τρομερό τσούξιμο στη μύτη κ καμία απολύτως γεύση του υγρού  :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 14:00 από redvw74 »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 14:43 »
παιδια κι εγω αντιμετωπιζα ακριβως το ιδιο προβλημα και ειχα ψιλοαπογοητευτει με τους ατμο. Αυτο που κανω ειναι να τους βαζω το βραδυ οταν κοιμαμαι, αναποδα για να στραγγιζουν. Επισης θελω να σας πω το εξης: ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ μηπως οταν κανετε εισπνοες, ταυτοχρονα φυσατε και προς τα μεσα. Αυτο το εκανα εγω επανελλειμενα, μαλιστα εβγαινε ατμος απο τις τρυπες του ατμο. Αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ. Μπουκωνει τον ΑΤΜΟ και μετα δεν αποδιδει καλα. Δεν ξερω αν το κανουν κι αλλοι αυτο, εγω παντως το κανα ασυναισθητα.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 15:31 »
Μετά από ένα μπάνιο στον ατομαζιερ χθες το βράδυ σήμερα το πρωί που πήγα να δοκιμάσω αν ξεμπούκωσε δυστυχώς μας άφησε χρόνους ….
Δε βγάζει ατμό μονό το ledaki μπροστά ανάβει με καινούργια μπαταρία εννοείται

Μάλλον πάμε για καινούργιο…

επειδή κάποτε, παραλίγο να πετάξω καί εγώ, το atomizer πού χρησιμοποιώ ακόμη!!
έσταξες σταγόνες πάνω στην γέφυρα? μετά από το πλύσιμο, είναι εντελώς στεγνό καί πρέπει να το βοηθήσεις λίγο.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2009, 17:09 »
κατα συμπτωση χτες το παλαιοτερο των ατομαιζερ ,σταματησε .
Ρε τι φυσαγα  τι  κουναγα..τιποτα,δεν αναβε ουτε και το κοκκινο φως που δειχνει οτι δουλευει-θερμαινεται.
Εκανα μια απελπιδα πρωσπαθεια  με νερο και μαλιστα σχεδον κρυο γιατι ηταν αργα.
Εσταξα 2 σταγονες,φυσηξα...τιποτα,
εσταξα 2-3 φορεσ κσανα και κσανα και τελικα..
ΠΗΡΕ μπροστα  ..ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙ!!! καλυτερο απο καινουργιο.
Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα για του evo  οι ατμοποιητες δουλευουν μια χαρα με πλυσιμο τουλαχιστον για ενα μηνα.
 Misa το ιδιο λαθος εκανα και εγω στην αρχη και νομιζα οτι χαλασε.
Εχεις Υγρο ecopure??? 
Αν οχι παρε Γλυκολη απο φαρμακειο ειναι το ιδιο καλη για να παρει μπρος το ατομαιζερ.
λεω και παλι οτι ειναι για EVO .
Οποιος φιλος θελει παραπανω  βοηθεια  ασ στειλει pm.
αλλα ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ τους ατμοποιητες. ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΟΥΝ

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 18:47 »
Έχω υγρό ecopure του έσταξα μερικές σταγονίτσες αναστήθηκε μεν
Αλλά πάλι σφιχτή ρουφηξιά και λιγότερο καπνό έπεσε η απόδοση του ατομαζιερ

Δε ξέρω αν υπάρχει κάνα κολπάκι για καλύτερο καθαρισμό εκτός από το νερό και το οινόπνευμα??

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 19:06 »
θα επιμείνω λίγο, μπας καί το σώσουμε δηλαδή :)

η σφιχτή ρουφιξιά καί ο ατμός μπορεί να οφείλεται στο φίλτρο. δεν δοκιμάζεις καί με άλλο?

(βγάλε το φιλτράκι καί φύσα προς το ατομάιζερ αρκετά δευτερόλεπτα. θα κάψει όλο το υγρό πού είναι πάνω του. -όχι τόσο ώστε να ξαναστάξεις πάνω του, μην ανησυχείς.)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 19:11 »
Παρεπιπτοντως , εκτος απο το σπραιη  για φυσημα και τη συσκευή μπαλονακι για κλυσμα ! απο φαρμακειο , τελεια δουλεια κανει και η τρομπα ποδηλατου , στεγνωνει το ατομιζερ εν ριπη οφθαλμου

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2009, 21:39 »
Δε ξέρω αν υπάρχει κάνα κολπάκι για καλύτερο καθαρισμό εκτός από το νερό και το οινόπνευμα??

Κοίταξε, αν είναι να το πετάξεις, μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα το μπάνιο σε κόκα κολα χωρίς ζάχαρη.
4 ωρίτσες μέσα και μετά καλό πλύσιμο με ζεστό νερό. Το αφήνεις και 15 λεπτά μέσα σε καυτό νερό και μετά το ξαναπλένεις και το στεγνώνεις.
Το έχω κάνει και έχει  λειτουργήσει. Αν και τελευταία χρησιμοποιώ μόνο νερό και αν δεν επανέλθει ήρθε η ώρα για καινούριο.
Δεν είδα πουθενά αν έκανες το γνωστό ψήσιμο. Το δοκίμασες;

Αποσυνδεδεμένος Misa

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2009, 01:38 »
Αυτό με το ψήσιμο τι ακριβώς είναι ??
ποια είναι η διαδικασία??

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2009, 02:09 »
Για το evo που δεν  έχει manual διακόπτη, φυσάς από τη μεριά της μπαταρίας ώστε να ενεργοποιηθεί το ατομάιζερ και μέχρι να πυρακτωθεί καλά.
Το ψήνεις δηλαδή και έτσι καίγονται και καθαρίζονται τα κατάλοιπα του. Το κάνεις 2-3 φορές από μερικά δευτερόλεπτα.
Μετά στάζεις 2 σταγόνες στο ατομάιζερ για να το υγράνεις πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2009, 02:22 »
Όλα αυτά με βγαλμένο το φιλτράκι όμως. π.χ. :
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ylLMi3TWAvM[/youtube]
 
Το φύσημα μπορεί να γίνει και από απόσταση όμως, πάλι ενεργοποιείται ο διακόπτης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix