vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

466 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, zamploutos, eurogod, chara22, Sergios, camber

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1050 στις: Ιουνίου 20, 2018, 22:23 »
Τελικά ο melo 4 αλλάζει εντελώς με άλλη αντίσταση. Δοκίμασα την 0,75ohm και έπαθα πλάκα. Κατανάλωση εξαιρετική, γεύση πολύ καλή, και παραμένει το ντουμάνι. Έβαλα και το μαύρο drip tip του nautilus 2 και είναι super. Και αν στο μέλλον αποκτίσει περισσότερο εμπειρία το πνευμόνι μου και ζητά αεράτες, αλλάζω πάλι σε χαμηλότερα ohm και συνεχίζω. 

Το προτίνω για κάτι παράξενου σαν εμένα που θέλουν αεράτες τσιγαρίσιες (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα), κάτι πιο αεράτο από τον nautilus και κάτι πιο σφιχτό από πνευμονικό... Το έχω στα 20watt, όπως δηλαδή είχα και τις αντιστάσεις 0,7ohm του nautilus... Δεν το περίμενα τόση αλλαγή.

Αν η αντίσταση τα παίξει και θέλει αλλαγή θα δοκιμάσω και άλλες... είναι ωραίο να έχεις τόση μεγάλη ποικιλία και τόση συμβατότητα.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1051 στις: Ιουνίου 21, 2018, 04:19 »


Τελικά ο melo 4 αλλάζει εντελώς με άλλη αντίσταση.
......
Αν η αντίσταση τα παίξει και θέλει αλλαγή θα δοκιμάσω και άλλες... είναι ωραίο να έχεις τόση μεγάλη ποικιλία και τόση συμβατότητα.

την αρχή και το τέλος παραθέτω από το κείμενο σου για να δώσω βαρύτητα στο πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η αντίσταση σε έναν ατμοποιητή.
είναι ένας από τους λόγους που πολλοί πάνε σε επισκευάσιμους. επειδή υπάρχουν πολλά σύρματα στην αγορά και αρκετοί τρόποι στησίματος για να φέρει κάποιος την αντίσταση στα μέτρα του.
μπράβο που βρήκες αυτό που σε βολεύει.


Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.


Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1052 στις: Ιουνίου 24, 2018, 19:12 »
Μετά από μερικές μέρες συμβίωσης με την ECML 0.75, έχω καλές εντυπώσεις. Αλλά με τρώει το χέρι μου. Διάβασα πολύ καλά λόγια για τις vaporesso EUC και θέλω να πάω να πάρω το sleeve να τις δοκιμάσω και αυτές. Όσοι διάβασα πως τις δοκίμασαν σε melo 3 ή melo 4 δεν ξαναγύρισαν πίσω, οπότε μάλλον θα είναι καλές.
Είδα πως και αρκετοί τις είχαν δοκιμάσει και από αυτό το νήμα, αλλά δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο... 70+ σελίδες είναι το άτιμο. Αλλά σήμερα το βράδυ μάλλον θα αρχίσω το διάβασμα.

Οι κεραμικές είδα πως καλύτερα να μείνουμε μακριά λόγο πιθανής μακροχρόνιας βλαβερής επίδρασης στον πνεύμονα (πιθανής, τίποτα δεν είναι σίγουρο)... αλλά ακόμα μαθαίνω :)

Edit: λίγο περισσότερο από εβδομάδα με την ECML 0.75: δυστυχώς η eleaf δεν το έχει με τις αντιστάσεις. "Μπουκώνει" και φέρνει καυτό ατμό.. ακόμα και με super χαμηλά watt (13watt) ή με υψηλά (25watt). Καμία σχέση με τις πρώτες ημέρες που ήταν μια χαρά.
Εντός ολίγου θα πάρω το vaporesso EUC sleeve και την 0,5 ceramic να δοκιμάσω... μετά από αρκετό διάβασμα που έριξα είδα πως τελικά τα προβλήματα υγείας που παλαιότερα έλεγαν δεν υπάρχουν πλέον, εκτός κι αν ρουφάμε με δύναμη αεροθούμενου :)... για να δούμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2018, 21:20 από kogos »

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1053 στις: Ιουλίου 26, 2018, 11:21 »
Καλημερα σας. Προσφατα ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο μετα απο 16 περιπου χρονια στριφτου κι αυτο μετα απο παροτρυνση του κουνιαδου μου. Ευτυχως πριν αγορασω καποιο modaki + ατμοποιητη μου εδωσε 2 δικα του κι ετσι εμαθα σιγα σιγα τι παιζει. Οταν λοιπον πια αγορασα κι εγω δικο μου πηρα το istick pico 21700 και ατμοποιητη τον melo 4 d25. Εχοντας μεινει ηδη ευχαριστημενος απο τον melo 2 που μου ειχε δανεισει καθως δεν ειχε καθολου μα καθολου διαρροες θεωρησα πως το ιδιο και καλυτερα θα ειναι ο melo 4. Δυστυχως ομως δεν εγιναν ετσι τα πραγματα. Εδω να αναφερω οτι κανω μονο τσιγαρισια. Του βαζω την aspire 1,8 triton. Την 1η εβδομαδα λοιπον ηταν τελειος! Διαρροη ουτε για αστειο. Απο κει και μετα λες και κατι αλλαξε ως δια μαγειας και καθε φορα που λιγο θα το αφησω λοξα(σε καμια θηκη του αμαξιου πχ) εχει διαρροη απο το πανω πανω σημειο που το γεμιζουμε. Top cap νομιζω λεγεται? Λες και χαλαρωσε το λαστιχακι που εχει στην τρυπα γεμισματος και χανει. 2 λεπτα να το αφησω λοξα εχει βγαλει μια ικανοτατη σταγονα υγρου ωστε να λερωσει τα παντα. Επισης να αναφερω οτι δεν εχω καθολου διαρροη απο air flow και ουτε απο τα σημεια που ειναι τα o-rings. Μονο απο πανω. Κανω κατι λαθος?
Τα φωτα σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1054 στις: Ιουλίου 26, 2018, 18:18 »


Με στυλ και χαμόγελο. :nevra:

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1055 στις: Ιουλίου 26, 2018, 19:38 »
Καλημερα σας. Προσφατα ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο μετα απο 16 περιπου χρονια στριφτου κι αυτο μετα απο παροτρυνση του κουνιαδου μου. Ευτυχως πριν αγορασω καποιο modaki + ατμοποιητη μου εδωσε 2 δικα του κι ετσι εμαθα σιγα σιγα τι παιζει. Οταν λοιπον πια αγορασα κι εγω δικο μου πηρα το istick pico 21700 και ατμοποιητη τον melo 4 d25. Εχοντας μεινει ηδη ευχαριστημενος απο τον melo 2 που μου ειχε δανεισει καθως δεν ειχε καθολου μα καθολου διαρροες θεωρησα πως το ιδιο και καλυτερα θα ειναι ο melo 4. Δυστυχως ομως δεν εγιναν ετσι τα πραγματα. Εδω να αναφερω οτι κανω μονο τσιγαρισια. Του βαζω την aspire 1,8 triton. Την 1η εβδομαδα λοιπον ηταν τελειος! Διαρροη ουτε για αστειο. Απο κει και μετα λες και κατι αλλαξε ως δια μαγειας και καθε φορα που λιγο θα το αφησω λοξα(σε καμια θηκη του αμαξιου πχ) εχει διαρροη απο το πανω πανω σημειο που το γεμιζουμε. Top cap νομιζω λεγεται? Λες και χαλαρωσε το λαστιχακι που εχει στην τρυπα γεμισματος και χανει. 2 λεπτα να το αφησω λοξα εχει βγαλει μια ικανοτατη σταγονα υγρου ωστε να λερωσει τα παντα. Επισης να αναφερω οτι δεν εχω καθολου διαρροη απο air flow και ουτε απο τα σημεια που ειναι τα o-rings. Μονο απο πανω. Κανω κατι λαθος?
Τα φωτα σας!!!
Δεν έχω τον d25, έχω όμως τον d22 σε ένα eleaf istock pico 75w. Χρησιμοποιώ την vaporesso 0.5ohm με το vaporesso sleeve (αντάπτορας για να ταιριάζει η αντίσταση). Είναι ουσιαστικά ίδιο μέγεθος με την aspire triton 1.8 αντίσταση σε μέγεθος. 
Έκανα λοιπόν κάποιες δοκιμές... το άφησα πλάγια, το άφησα ανάποδα, δοκίμασα με full VG υγρό και με PG/VG 50/50, ... σταγόνα δεν έβγαλε από πουθενά. Κάθε φορά το άφηνα περίπου 10λεπτά αφού πρώτα είχα ρουφίξει 2-3 φορές. Στο τέλος, το άνοιξα κιόλας εντελώς και το γύρισα ανάποδα ανοιχτό... ούτε έτσι δεν έβγαλε τίποτα. Επομένως, την στεγανωποίηση θεωρώ πως την κάνει λόγο πίεσης μέσα στο tank, κάτι το οποίο με κάνει να πιστεύω πως μπορεί να έχει θέμα η αντίσταση και όχι ο ατμοποιητής. 
Δοκίμασες και με άλλη αντίσταση μην τυχόν και έπεσες σε προβληματική; 
Επίσης, δοκίμασες και με τις δικές του και κάνει το ίδιο ή όχι; 
Σημειώνω πως οι διαφορές μου με την περίπτωσή σου είναι πως έχω τον d22 και όχι τον d25, και πως έχα άλλη αντίσταση με ίδιο όμως μέγεθος. 

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1056 στις: Ιουλίου 27, 2018, 15:54 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Καλησπερα. Εχουν περασει 4 aspire 1,8 ως τωρα απο μεσα του και το εχει κανει και με τις 4. Χτες μιλησα με το μαγαζι που το πηρα και μου ειπαν οτι πιθανον μαζευει υγρασια και πως αν το ανοιξω και το πλυνω θα ειμαι οκ. Το εκανα οντως αλλα το μονο που κερδισα ηταν 4-5 ωρες. Απο κει και περα αρχισε παλι τα ιδια οταν το αφηνα λοξα. Απο τις δικες του αντιστασεις εχω δοκιμασει την 0,5 ωμ μονο αλλα επειδη απεχει πολυ απο τσιγαρισια που μονο τετοιες κανω την εβγαλα αμεσως κι ετσι δεν προλαβα να δω διαρροες  Το ιδιο και με μια ecml 0,75 που ουτε κι αυτη μου αρεσε. Μεταξυ μας πιστευω οτι ειναι προβληματικος ο ατμοποιητης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2018, 13:07 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1057 στις: Ιουλίου 27, 2018, 15:57 »
ναι, όπως τα λες φαίνεται πως ο αμτο είναι προβληματικός. Εγώ θα προσπαθούσα στο κατάστημα να ζητήσω αλλαγή με καινούργιο. 

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1058 στις: Ιουλίου 27, 2018, 19:37 »
Αυτο ακριβως εκανα. Μαλλον προσπαθησα να κανω. Πριν λιγο γυρισα απ το μαγαζι. Δεν αλλαζουν ατμοποιητες μου ειπαν. Το πιο πιθανον μου ειπαν οτι θερμαινεται πολυ το τανκακι (ειμαι οδηγος και τρωει πολυ ηλιο στο φορτηγο) και προκαλει διαρροη απ το οτι η συσταση του ειναι 50/50. (πολυ νερουλο). Δεν το πολυ δεχομαι αλλα οκ. Φτιαξαμε ενα υγρο 65/35 να το τσεκαρω και με αυτο και βλεπουμε.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2018, 00:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1059 στις: Ιουλίου 27, 2018, 19:52 »
η διαρροή από πάνω μάλλον (λέω μάλλον) οφείλεται στην υψηλή θερμοκρασία. το ότι δεν σου αλλάζουν τον ατμοποιητή από το κατάστημα το αφήνω ασχολίαστο.
επιπλέον, δοκίμασε 2 πράγματα:
σφίξε περισσότερο την αντίσταση και τα μέρη του ατμοποιητή, και την επόμενη φορά που θα τον γεμίσεις να φτάσεις μέχρι τα 3/4 του τανκ, όχι μέχρι πάνω πάνω.


Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.


Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1060 στις: Ιουλίου 28, 2018, 06:49 »
Κι ομως δεν μου τον αλλαξαν. Εχω δοκιμασει να τα σφιξω παραπανω αλλα παλι ειχα διαρροη και μαλιστα μετα ηταν και δυσκολο να βγει η αντισταση απ το πανω μερος του ατμοποιητη που εκει πηγαινε και εσφιγκε μετα. Και σχετικα με το γεμισμα προσεχω και δε το φουλαρω. Αλλα ειτε γεμισω 3/4 ειτε και λιγοτερο ακομα το εκανε παντα σχεδον. Τωρα περιμενω με τη νεα συσταση να δω αν θα το κανει. Επισης να ξαναπω οτι βαζω aspire 1,8 αντισταση και την δουλευω στα 13 watt.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2018, 16:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1061 στις: Αυγούστου 02, 2018, 11:30 »
Σημειώνω πως εχθές ενημερώθηκα για το εξής: φίλος που πρόσφατα αγόρασε τον melo4 d25 (περιοχή Ν. Ηράκλειο) είχε αντίστοιχο πρόβλημα με εσένα, με παράξενες διαρροές. Το πήγε στο κατάστημα που τον πήρε, του είπαν να δοκιμάσει κάποια πράγματα (αλλαγή του coil, χαμηλότερες θερμοκρασίες κλπ) αλλά τίποτα δεν έκανε δουλειά. Ξαναπήγε στο κατάστημα μετά από 5 μέρες και του τον άλλαξαν... μάλιστα, σε ερώτηση που έκανε είπαν πως έχουν κανονικά εγγύηση ως κάθε άλλο προϊόν για ένα χρόνο, με απόδειξη, ειδικά αν είναι τόσο καινούργιος. Απλά δεν είχαν το χρώμα που είχε επιλέξει και πήρε άλλο χρώμα. Με τον νέο melo4 που πήρε, κανένα πρόβλημα...

Μήπως να πιέσεις το κατάστημα για αντικατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2018, 13:24 »
Μετά από πολούς μήνες / μέρες είπα να δώσω στις αντιστάσεις της eleaf 0.5ohm μια δεύτερη ευκαιρία. Πραγματικά, η eleaf δεν το έχει με τις αντιστάσεις... Σε σχέση με τις vaporesso euc 0.5 ceramic που είχα πριν, είναι η μέρα με την νύχτα στο melo 4. 

Οι αντιστάσεις της eleaf έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού, απαιτούν περισσότερα watt, δίνουν λιγότερη γεύση και φτάνουν στο τέλος της ζωής τους πολύ πιο γρήγορα. Ντουμάνι, το ίδιο και στις 2. 

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1063 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 09:00 »
Παίδες ψάχνω ατμοποιητη για σχετικα καινούργιο ατμηστη φιλο και έχω βρει  τον melo 4 d25.Θελει να είναι τσιγαριρια όμως.Μπορει αυτόν να γίνει σφιχτός η να πάω σε κάτι άλλο;
ΥΓ. θέλω να παίζει σε χαμηλά watt όμως.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #1064 στις: Οκτωβρίου 09, 2018, 09:28 »
Αν του βάλεις aspire triton 1.8 αντίσταση μπορεί να γίνει τσιγαρίσιος, αλλά μην περιμένεις ότι θα είναι καλύτερος από άλλους ατμοποιητές που έχουν φτιαχτεί ως τσιγαρίσιοι από την αρχή.
Προσωπική μου γνώμη είναι να μην τον πάρει αν είναι νέος ατμιστής. Θα κοιτούσα περισσότερο σε aspire nautilus 2 ή σε innokin zenith, που είναι τσιγαρίσιοι και πολύ καλύτεροι για νέο ατμιστή, εξομοιώνοντας καλύτερα το τσιγάρο. (εγώ άρχισα άτμισμα με nautilus 2 και η μετάβαση από το τσιγάρο στο άτμισμα ήταν απόλαυση).

Εγώ τον melo 4 τον έχω με αντίστάσεις vaporesso 0.5, που δεν είναι ακριβώς πνευμονικός, ούτε και τσιγαρίσιος, αλλά κάτι ενδιάμεσος... αλλά το παίζω στα 30watt. Ανυσυχώ ότι ο πολύ ατμός θα τον αποθαρύνει όμως από το άτμισμα, καθώς δεν έχει σχέση ο τρόπος ατμίσματος με αυτές τις αντιστάσεις με τον τρόπο καπνίσματος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364