vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, stsoulos, Blackwolf

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3210 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 15:42 »
Έβαλα 20% να δώ και το πολύ πολύ το αραιώνω μετά.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3211 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 15:56 »
Καλησπέρα!
...Είναι λίγο αδόκιμο, όταν η ίδια η εταιρεία λέει 3%, 5%, 6% (π.χ. RY4) να το αποδεχόμαστε και όταν προτείνει 20%, γιατί προφανώς το έχει αραιώσει, να λέμε ότι είναι υπερβολικό!!! :nope:
Μάλιστα στις αρχές είχε πει ότι το SOHO δεν θα το έβγαζε σε άρωμα. Και τώρα που το διαθέτει ...λέτε να κάνει λάθος στην προτεινόμενη αναλογία? :nope:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3212 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 17:15 »
όχι δεν λέμε αυτό ούτε αναγκάσαμε κανέναν να δεχθεί αυτό που λέμε.


Απλά επειδή από τύπου RY έχουμε μερικοί εμπειρία λίτρων θεωρούμε πως για το δικό μας γευστικό αισθητήριο, μας αρκεί 12-15% με έναν μήνα ωρίμανσης.


Δόκιμο και αδόκιμο δεν υπάρχει στην γεύση διότι όπως λέει το ρητό
"περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3213 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 19:03 »


Φαντάζομαι λοιπον, οτι κάποιοι παίρνουν το ετοιμο υγρό και το αραιώνουν. Έτσι μάλιστα, έτσι τα καταλαβαίνω και γω και συμφωνώ στα περι ορέξεως!


Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2015, 12:02 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3214 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 19:12 »
Εγώ το SOHO όταν πρωτοβγήκε το είχα παρασκευάσει με 12% αναλογία.
Επειδή κρατάω σημειώσεις είδα ότι το είχα κάνει συνολικά 8 ώρες μαγνητική ανάδευση (2 ώρες ανά 2 ημέρες) και το είχα αφήσει να "ωριμάσει" 34 ημέρες.
Την 35 ημέρα που το δοκίμασα μου φάνηκε έντονο. Έτσι λοιπόν το αραίωσα και πήγα στα 8% άρωμα.
Το ανάδευσα και μετά από μία βδομάδα που το δοκίμασα μου φάνηκε πολύ καλό.
Τώρα έχω για ωρίμανση DIY SOHO με 6% εδώ και 1 μήνα περίπου. Θα το αφήσω 45 ημέρες και μετά θα πάει για κατανάλωση.
Από ότι έχω δει το συγκεκριμένο άρωμα για να αναδειχθεί θέλει πολύ χρόνο και υπομονή αν το κάνεις με μικρά ποσοστά αναλογίας βάσης - αρώματος.
Είμαι της γνώμης ότι τα μεγάλα ποσοστά σε άρωμα δεν κάνουν και τόσο καλό.
Προτιμώ να βάζω λιγότερο άρωμα και να τα αφήνω να ωριμάζουν διπλάσιο χρόνο.
Το αποτέλεσμα όμως μετά είναι που σε δικαιώνει. :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3215 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 20:53 »

Φαντάζομαι λοιπον, οτι κάποιοι παίρνουν το ετοιμο υγρό και το αραιώνουν. Έτσι μάλιστα, έτσι τα καταλαβαίνω και γω και συμφωνώ στα περι ορέξεως!



  Κατά κανόνα τα έτοιμα υγρά σχεδόν ποτέ δεν είναι τα ίδια με τα DIY έστω κι αν έχουν το ίδιο ( ; )  άρωμα.
Πουθενά και κανείς κατασκευαστής δεν αναφέρει την αναλογία αρώματος που χρησιμοποιεί.
Ούτε τα πρόσθετα και ούτε την αναλογία PG/VG και αν την λέει συνήθως δεν είναι η αλήθεια.
Όπως οι συνταγές των μεγάλων chef που τις δίνουν οι ίδιοι, ΠΟΤΕ δεν έχουν την γεύση που έχει το προϊόν τους όταν το παίρνεις από αυτούς.
  Η FA κατά πάσαν πιθανότητα αναφέρει μια αναλογία που θεωρεί ασφαλή για τον μέσο ατμιστή και που ίσως δεν θα έχει την υπομονή να περιμένει 30 και 40 μέρες.
  Και φυσικά με την προϋπόθεση πως το υγρό θα χρησιμοποιηθεί σε ατμοποιητές των 5 έως 10 ευρώ, που αποτελούν την πλειοψηφία.
 


Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3216 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:43 »
οι βάσεις της fa από γεύση πως τα πάνε;  και συγκεκριμένα η Traditional
έχω  δοκιμάσει μόνο άτμος και η πικριλα όταν η αναλογία vg είναι μεγάλη δεν παλευετε επηρεάζει και τις γεύσεις των αρωμάτων  σε 50/50 στρώνει κάπως αλλά και πάλι υπάρχει...

τις έχει ένα κατάστημα στην γειτονιά και με βολεύει...  ότι μου έχει μείνει από  τις 2  ΑΛ 18 και 36 μάλλον θα πάνε στον νεροχυτη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3217 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:49 »
Σκέτες δεν τις έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρούνται από τις καλύτερες σύμφωνα με τα γραφόμενα...

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3218 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:56 »
Αρκετά καλή η traditional. Κοντά στις βάσεις από atmorama και umami.
Κάπου στη μέση από αυτές τις δυο θα την έβαζα στο θέμα "επίγευση".
Αν θες όσο το δυνατόν πιο καθαρή γεύση βέβαια, πας σε βάση με 60-80 pg. Αν δεν σου αρέσει δηλαδή αυτό που σου προσθέτει η κάθε βάση στη γεύση.

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3219 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:59 »
Άοσμες δεν τις λες, άχρωμες δεν τις λες έχουν όμως πολύ καλή απόδοση στο DIY και είναι και ένα κλικ πιο δυνατή η νικοτίνη τους...

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3220 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:08 »
Αρκετά καλή η traditional. Κοντά στις βάσεις από atmorama και umami.
Κάπου στη μέση από αυτές τις δυο θα την έβαζα στο θέμα "επίγευση".
Αν θες όσο το δυνατόν πιο καθαρή γεύση βέβαια, πας σε βάση με 60-80 pg. Αν δεν σου αρέσει δηλαδή αυτό που σου προσθέτει η κάθε βάση στη γεύση.

Μάλλον αυτό θα κάνω άλλωστε και όσα από τα έτοιμα υγρά έχω ευχαριστηθεί είναι γύρο στο 70 pg
2 batch που δοκιμάζω σημερα με ίδια ποσότητα αρώματος και ίδιο χρόνο ωρίμανσης το ένα  50/50 είναι αρκετά καλο το άλλο με αναλογια 30/70 vg έχει διαφορα, το άρωμα του έχει μια περίεργη πικρίλα, σαν κάποιο συστατικό του αρώματος να ενισχύει την γεύση της νικοτινιουχας vg  ένα πράγμα..δοκιμασα να προσθέσω αρωμα και χειροτέρεψε την αραιωσα και δεν είδα κάποια βελτίωση...
Tο 30//70 8a το κρατήσω για δοκιμες με βανίλια καφέ και ότι άλλο μου κατεβει από αυτά που έχω ίσως έτσι υπάρχει μια μικρή ελπίδα να γλιτώσει τον νεροχύτη!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3221 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 00:20 »
Ολα τα fa  αρωματα στην πραγματικοτητα ασχετος αν ειναι καπνικα ή οχι αρχιζουν να δειχνουν χαρακτηρα μετα απο την 20μερα ωριμανσης ... και εκει θα καταλαβαιτε οτι με χαμηλα ποσοστα αρωματος θα παρετε πιο γεματο σε αρωμα και γευση υγρο τελικο απο αυτα που προτεινει η εταιρεια .. τα υψηλα ποσοστα αρωματος θα σου φανουν την επομενη μερα απο την κατασκευη του υγρου σου εντονα και ισως και καλα αλλα απο μετα απο 20 μερες θα ειναι τοσο εντονα και ισως και με αλλειωμενη γευση .. που θελω να καταληξω ... οτι συμβουλη θα ειναι να αρχιζεις απο πολυ χαμηλα και αν εχεις και την ορεξη να το αφηνεις να ωρημαζει πολυ καιρο και θα ειναι καλυτερο απο το να το ατμισεις σχεδον αμεσως απο την μερα παρασκευη του με υψηλοτερα ποσοστα ...
ακομα εχω παρατηρησει οτι σε αυτα τα αρωματα εχω δει και θεαματικη αλλαγη του χρωματος υγρου αν τα αφησω πανω απο 20 μερες απο ενα αλλο παρομοιο αρωμα-υγρο αλλης εταιρειας ... σε γενικες γραμμες τα εκτιμω τα αρωματα της Fa  δινουν πιο πειστικα αποτελεσματα στις περισσοτερες φορες στις γευσεις των υγρων

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3222 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 01:44 »
το παραπάνω άρωμα δεν ήταν της fa το ανέφερα γιατί το έφερε η κουβέντα σχετικά με της βάσεις, τα 2 τα υγρά έχουν ωριμάσει μερικές μέρες αλλα όχι 20 


Κάτι άλλο είχα ένα ry4 έτοιμο και δοκίμασα να του προσθέσω άρωμα φουντούκι το αποτέλεσμα βγήκε καλο το ατμισα μέχρι τελευταίας σταγόνας!
Ψάχνοντας βρήκα την παρακάτω συνταγή
με τα FA αρώματα δεν έχω πειραματιστεί ακόμα οι παρακάτω δοσολογίες πως σας φαίνονται?
το vape wizard τι προσδίδει στις γεύσεις η στο υγρό συνολικά??

RY4 (FA) 5%
Hazelnut (FA) 2%
Vape Wizard (FA) 1%

http://www.ejuicerecipeforum.com/ejuice/community/threads/ry4-hazlenut-fa.580/
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος FlavourArtist

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3223 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 07:29 »
H  flavourart  έχει  καταφέρει  σε  ένα  ποσοστό  πάνω  από 80%  στα  αρώματα της  να  έχει  απόδοση  γεύσης  στο   90%   
 
Η  μέθοδο  που  χρησιμοποιεί   γιια  την  παρασκευή  των  αρωμάτων  διασφαλίζει    ότι  δεν  υπάρχει  τοξικότητα  και  ύποπτες  ουσίες 
 
Δηλαδή  η  απομόνωση     φυσικών  μορίων  και  μέσω  της  κλασματικής  απόσταξης   φτιάχνουμε  όπως  θέλουμε   το  τελικό  άρωμα  είναι  κάτι 
 
Που  σου  παρέχει  ασφάλεια  μιας  και  είναι  πλέον    όλο το  παιχνίδι    στα  χέρια  ανθρώπου  που  τα  παρασκευάζει 


Επειδή   συνεργάζομαι  με  πολλές  εταιρείες  λογω  επαγγέλματος    έτσι  πηρά  το θαρος  να  γράψω 
 
 
Να  σημειώσω  ότι  στο  soho  το  20%   που  προτείνει  ο  κατασκευαστής    δεν  είναι  πιο  πολύ   σε  %  αρώματος  από  3-4%  που  μας  έχει  σε  άλλα  αρώματα 
 
 
Απλά  για  θέμα  ασφάλειας    θέλει   μια  διάλυση  σε  20%  για  να  πάρεις  το 3-4%   σε  απόδοση  αρώματος       
 

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3224 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 11:20 »
Άργησα να δοκιμάσω το Soho γιατί είχα δοκιμάσει το Smoke της After 8 και δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα και επίσης μου φάνηκε έντονο και μπουχτιστικό (8% άρωμα).
Αντίθετα το Soho με εντυπωσίασε, παρόλο που μοιάζει αρκετά με το Smoke έχει και αρκετή διαφορά και μου φαίνεται πιο ισορροπημένο. Και σπάνια βρίσκω κάποιο υγρό που να με ενθουσιάζει και ταυτόχρονα να μη με μπουχτίζει.
Χρησιμοποίησα 10% άρωμα Soho και από την 2η μέρα κιόλας ήταν εξαιρετικά πλούσιο σε γεύση για τα δικά μου γούστα, ίσως να μου ταιριάζει καλύτερα 8% ή και παρακάτω με μεγαλύτερη ωρίμανση.
Διεκδικεί μια θέση στα μόνιμα υγρά μου!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix