vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3060 στις: Απριλίου 18, 2015, 21:02 »
Όντως μια χαρά η καρύδα της FA.
Σε σχέση με την καρύδα της atmos που έχω δοκιμάσει, μου δίνει πιο φυσική αίσθηση φρούτου και σίγουρα λιγότερη δροσιά τύπου μενθόλης που ένιωσα στις atmos..

Αποσυνδεδεμένος anaisg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3061 στις: Απριλίου 18, 2015, 21:10 »
και ήμουν ανάμεσα σε flavour και atmos.....
Ευχαριστώ !!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3062 στις: Απριλίου 23, 2015, 23:52 »
Οταν παίρνω υγρά (οποιασδήποτε εταιρίας) τα σπάω με μηδενική VG γιατι θέλω παραπάνω VG..αλλα χάνω καποιο ποσοστο γεύσης σε μερικες εταιριές. Με το ενυσχιτικό γεύσης της FA λέτε να γινει τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3063 στις: Απριλίου 24, 2015, 01:08 »
Ότι και να κάνεις εάν δουλεύεις με vg παραπάνω από 80% σίγουρα δεν θα έχεις γευση. Τώρα για εμένα δοκίμασε Toasted Amond ή Acetyl Pyrazine.

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3064 στις: Απριλίου 24, 2015, 01:42 »
Οταν παίρνω υγρά (οποιασδήποτε εταιρίας) τα σπάω με μηδενική VG γιατι θέλω παραπάνω VG..αλλα χάνω καποιο ποσοστο γεύσης σε μερικες εταιριές. Με το ενυσχιτικό γεύσης της FA λέτε να γινει τίποτα?


Εφόσον ανέβεις πάνω από 80% αναλογικά πρέπει να πας +30/40% στα αρώματα. Αυτό παίζει φυσικά και ανα περίπτωση. Αυτό που επίσης είναι σημαντικό είναι η μηχανική ανάδευση σε τέτοια μείγματα.

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3065 στις: Απριλίου 24, 2015, 02:14 »
επειδη μπερδεύτηκα..παίρνω ετοιμα υγρα..πχ(Liqua,American stars innovationκτλ..)παιρνω 10ml 12mg νικοτίνη και βάζω μηδενική βάση vg umami.. και κάνω 20-25ml υγρού οποτε πηγαίνω περιπου στο 75vg. Υπαρχει κάτι που να βοηθάει στη γεύση? το λέω γιατι διαβασα οτι το ενισχυτικό γευσης της fa βοηθαει..δεν ξέρω πως..Harris αυτα τα δυο που μου είπες το ενα νομιζω ειναι για να το γλυκαίνει..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3066 στις: Απριλίου 24, 2015, 02:16 »
Ειναι λογικο να χανεις την ενταση του αρωματος απο τη στιγμη που προσθετεις σκετη βαση στο ετοιμο υγρο.
Δε νομιζω πως το ενισχυτικο θα σου προσφερει κατι σε αυτο που κανεις.

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3067 στις: Απριλίου 24, 2015, 02:18 »
επειδη μπερδεύτηκα..παίρνω ετοιμα υγρα..πχ(Liqua,American stars innovationκτλ..)παιρνω 10ml 12mg νικοτίνη και βάζω μηδενική βάση vg umami.. και κάνω 20-25ml υγρού οποτε πηγαίνω περιπου στο 75vg. Υπαρχει κάτι που να βοηθάει στη γεύση? το λέω γιατι διαβασα οτι το ενισχυτικό γευσης της fa βοηθαει..δεν ξέρω πως..Harris αυτα τα δυο που μου είπες το ενα νομιζω ειναι για να το γλυκαίνει..


Στο συγκεκριμένο σενάριο όχι. Ωραιώνεις το άρωμα ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3068 στις: Απριλίου 24, 2015, 11:09 »
Το έχω πει και στο παρελθόν, η FA δεν βγάζει "ενισχυτικό" γεύσης. Κάποια πρόσθετα βγάζει τα οποία τροποποιούν το χαρακτήρα και το τελικό αποτέλεσμα του υγρού. Το Bitter Wizard αφαιρεί γλυκάδα και το MTS(που μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι) δίνει σώμα, πυκνότητα και πιο καπνικό χαρακτήρα στα υγρά (καπνικά συνήθως).

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3069 στις: Απριλίου 24, 2015, 12:13 »
Το  MTS  όντως  δεν  είναι  ενισχυτικό  είναι  ένα  μίγμα  [  αρωμάτων  ]  που  λειτούργει  σαν σταθεροποιητής στα  άλλα  αρώματα  για  να  δώσει  όπως  λέει  σωστά  ο  άνω  φίλος  σώμα  κλπ 
 
Το  ίδιο  είναι  και    οι  A/P  της  tpa

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3070 στις: Απριλίου 24, 2015, 13:29 »
Το MTS (όπως και το Smooth της TPA) όπως γράφει στην περιγραφή του η FA, αλλάζει την αντίληψη της γεύσης επεμβαίνονταςστα αισθητήρια της γλώσσας (με τη βοήθεια του Magic Mask).

MTS
You can make it magic !! MTS stands for Mellow, Thick and Smooth, and it is a major breakthrough in taste technology for PV users. Based on our thorough understanding of taste mechanisms, we have developed a product which we believe will increase the pleasure of your vaping experience. MTS vape wizard contributes toward softening any acidic/sour perception, it assists in making vapour thicker, and it delivers both body and depth to any e-liquid. It can be used on its own, blended with tobacco flavours, or with any other flavour of your choice. There are no limitations as to its versatility. Make your vapour fuller and richer.. Let MTS Vape Wizard work its magic for you! Suggested dosage 0,5-2% Additional notes on Vape Wizard. we developed it starting from a food flavor that delivers aged, woody and slightly smoky notes. The original flavor was formulated to improve mouthfeel and body, especially for liquid foods and some type of drinks. As it worked well in foodstuff, we decided to make a vape version of it. Then we combined it with Magic Mask ( see its features ), which works on tongue receptor and soften the acid perception. So when we tasted and tested VW, we noticed that theory was right and it delivered its promises. It does not influence the vapour properties, nor boost the steam in any way. It works as a food flavor and the substances we used, when used at subtle level, delivers the full and bodied sensation. It is a very delicate flavor, and its action is on perception inside the mouth. It should be used in combination with other flavor from 0.2 up to 1% max. It tends to lower high notes and boost the background notes. It is a complimentary flavor and should not vaped as such, due to the fact it has an undistinct taste. Its main goal is to round off other flavors.


Τι φτιάχνουν αυτοί οι χημικοί!!!!!;;;;; παπάδες!!! ;D

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3071 στις: Απριλίου 26, 2015, 03:08 »
A humbling experience σήμερα.


Είπα να κάνω μια δική μου συνταγή με FA Cowboy Blend και TPA Apple και τελικά βγήκε κάτι σε
ποδαρίλα από θάλαμο στρατοπέδου μετά από πορεία 20 χιλιομέτρων.


Έχω πολλά ψωμιά να φάω ακόμα...


Γενικά δεν είμαι φαν των καπνικών γεύσεων, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό, πραγματικά ποδαρίλα γεύση έφτιαξα.


Για την ιστορία, έβαλα 1% Cowboy Blend και 5% μήλο σε 70/30 VG/PG.
Πάλι καλά που έφτιαξα μόνο 5ml για να δοκιμάσω αν ατμίζεται πρώτα αυτό το πράγμα.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3072 στις: Απριλίου 26, 2015, 03:35 »
Το άφησες να ωριμάσει καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3073 στις: Απριλίου 26, 2015, 08:15 »

Για  30 ml


Dark Vapure
2.5ml άρωμα


   Chocolate
0.30ml  άρωμα


     Chery
0.80ml   άρωμα


2 σταγονες MTS


χρόνος  δεσίματος  5 ημέρες 


Πολύ  καλό  αποτέλεσμα 
 
Καπνικό  με  υψηλές   νότες  σοκολάτας   …και  στο  τελείωμα  λίγο  κερασί 
 
Από 

http://flavourartclub.blogspot.gr/2015/04/pipe-by-akis.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2015, 08:38 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #3074 στις: Απριλίου 27, 2015, 19:47 »
Η καρύδα της FA πως συγκρίνεται σε σχέση με TPA Coconut Candy, Inawera Coconut απλή & σειρά WG;
Η wera garden για μένα παραείναι ρεαλιστική και θα ήθελα κάτι προς candy μεριά αλλά χωρίς τους δικετόνες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix