vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, funes, Milarepa, trabaman, th3ofilos, GeorgeGTS

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2805 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 20:44 »
Σήμερα δοκίμασα και το RY4. Απογοήτευση. Μέσα σε 5 ml έριξα 10 σταγόνες.
Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι σαν να ατμίζω σκέτη βάση. Δεν έχει καμία απολύτως γεύση το υγρό.
Δεν ξέρω αν έπεσα τόσο έξω στην παρασκευή του υγρού αλλά δεν το νομίζω. Το έκανα με μηδενική βάση VG. Μιλάμε ότι δεν υπάρχει η παραμικρή υποψία γεύσης. Ούτε και το μπουκαλάκι του αρώματος μυρίζει καθόλου. Λέτε να έπεσα πάνω σε κανένα ελαττωματικό; Πάντως το άρωμα μέσα στο μπουκαλάκι του είναι εντελώς διάφανο. Μη σας πω ότι είναι πιο διάφανο ακόμα και από την βάση!!!
Έτσι πρέπει να είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα κατάφερα να έχω τόσο παταγώδη αποτυχία!!
το μπουκάλι του αρώματος είναι σε αυτή τη μορφή?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2806 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 20:48 »
Το RY4 είναι πολύ διακριτικό σαν άρωμα. Σε χρώμα είναι διαυγές όπως αναφέρεις. Για να αναδειχθεί η γεύση θέλει χρόνο, ιδιαίτερα σε σκέτη VG που πνίγει τα αρώματα. Μην περιμένεις πάντως έντονη γεύση. Είναι για ολοήμερο άτμισμα που δεν κουράζει.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2807 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 20:53 »
το μπουκάλι του αρώματος είναι σε αυτή τη μορφή?

Γιατί lemy αν είναι σε διαφορετικό μπουκαλάκι "τρώει μπανάνες" ? Το blackfire μου ρθε σε τέτοιο μπουκαλάκι ενώ το maxxblend ήτανε με διαφορετική ετικέτα. Λευκή με μαύρα γράμματα

Ημ. Λήξης bf : 01/2015

Ημ. Λήξης mb : 11/2014

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2808 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 20:55 »
Ναι. Σε αυτή τη μορφή είναι. Με αυτό το καπάκι που φαίνεται στην φωτογραφία. Η ετικέτα είναι μόνο λίγο διαφορετική και το χρώμα του υγρού είναι εντελώς διάφανο.
Και για να μην σας μπερδεύω με περιγραφές, επισυνάπτω μία φωτογραφία από το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2809 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 20:58 »
metmat και μένα το maxxblend σε τέτοια συσκευασία είναι και είναι άψογο.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2810 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 21:06 »
Κι εγώ δεν το λέω μήπως μου πούλησαν μάπα προϊόν. Απλά επειδή δεν μου δίνει καμία απολύτως γεύση έλεγα μήπως έπεσα πάνω σε κανένα ελαττωματικό κομμάτι. Μέσα στο πρόγραμμα είναι κι αυτό. Ίσως να είναι λίγες οι πιθανότητες να μην βγει σωστά ένα άρωμα σε μία εταιρία αλλά δεν νομίζω να είναι και απίθανο.
Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι δεν έχει την παραμικρή υποψία γεύσης. Και έριξα και 10 σταγόνες μέσα στα 5 ml ενώ η FA λέει 8 σταγόνες σε αυτή την ποσότητα. Έχει μείνει ακόμα λίγο μέσα στο μπουκαλάκι. Θα το αφήσω καμιά 10αριά μέρες ακόμα μήπως βελτιωθεί.

Είχα πάρει κι ένα desert ship όπως αναφέρω σε προηγούμενο post το οποίο ήταν σε διαφορετικό μπουκάλι. Με λευκό καπάκι childproof αλλά εκείνο με τις ίδιες μέρες ωρίμανσης έδωσε άρωμα έντονο.
Μπορεί βέβαια να είναι και αυτό που λέτε. Ότι δλδ το RY4 είναι πολύ ελαφρύ άρωμα. Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2811 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 21:29 »
Γιατί lemy αν είναι σε διαφορετικό μπουκαλάκι "τρώει μπανάνες" ? Το blackfire μου ρθε σε τέτοιο μπουκαλάκι ενώ το maxxblend ήτανε με διαφορετική ετικέτα. Λευκή με μαύρα γράμματα

Ημ. Λήξης bf : 01/2015

Ημ. Λήξης mb : 11/2014

 οι ετικέτες έχουν αλλάξει τελευταία, όπως και τα μπουκαλάκια. εν πάσει περιπτώσει το συγκεκριμένο πώμα το έχει μόνο η fa, είτε στα αρώματα είτε στα έτοιμα υγρά της. από κει και πέρα, έχω πάρει κι εγώ αρώματα της fa, σε γυάλινο μπουκαλάκι και όχι με την ετικέτα της fa, παρόλο που αναφερόταν πάνω η εταιρεία. συγκεκριμένα το καπουτσίνο και  ήταν πιο άτονο. για άλλες γεύσεις δεν μπορώ να έχω άποψη. πάντως το μπουκαλάκι του μετματ είναι αυτό που έχω κι εγώ. το δικό μου το  ry μυρίζει, και μάλιστα έχω πολύ ελάχιστο μέσα, και η μυρωδιά που μου βγάζει είναι καμένη ζάχαρη και λήγει το νοέμβριο του 14.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2013, 21:55 από lemy »

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2812 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 21:53 »
Για το cowboy blend 12 σταγόνες στα 10ml, όπως και το Maxxblend ?

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2813 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 21:57 »
δε δοκιμάζεις με 9 πρώτα? (εφόσον 12 είναι οι προτεινόμενες, δεν ξέρω)
είναι πολύ έντονο το cowboy και μπουχτιστικό αρκετά το μέλι του.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2814 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 22:00 »
Μάλλον θα το τιμήσω με 9 σταγόνες κι αν δεν...θα προσθέσω αργότερα. Δε θα θελα με τπτ να ναι μπουχτιστικό!

ευχαριστώ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2815 στις: Δεκεμβρίου 04, 2013, 22:05 »
Να κάνω και μια τελευταία ερώτηση μέχρι να επιστρέψω με νέες εντυπώσεις όταν ωριμάσει για 10 μέρες ακόμα το ry4.

Έχω φτιάξει μία βάση με 30 ml μηδενική VG με 20 ml 20αρα PG.
Έχω λοιπόν από εχθές το βράδυ στο μπουκαλάκι μου 50 ml από 60/40 VG/PG βάση. Την άφησα από εχθές μέχρι σήμερα για να γίνει καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατανομή της νικοτίνης σε όλη την βάση. Μπορεί να μην χρειάζεται βέβαια κάτι τέτοιο αλλά εγώ το έκανα.
Τώρα αν θέλω να βάλω μέσα σε αυτή την βάση desert ship άρωμα, θα πρέπει να ρίξω πρώτα τις σταγόνες μου από το άρωμα σε ένα νέο μπουκαλάκι και μετά να προσθέτω την βάση μέσα ή μπορώ όπως έχω ήδη την βάση μέσα στο μπουκάλι να ρίξω απευθείας εκεί μέσα τις σταγόνες του αρώματος που απαιτούνται για να ανακινήσω όλο το υγρό;
Θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ή δεν είναι σωστό αυτό;
Εννοείται ότι μετά θα το αφήσω για πολλές μέρες μέχρι να το ατμίσω.

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2816 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 03:31 »
Μπορεις να βαλεις το αρωματακι σου κατευθειαν μεσα στα 50ml βασης, δεν εχει καμια απολυτως σημασια και ειναι σωστο.
Μονο που οσα πιο πολλα ml εχεις σε ενα μπουκαλι τοσο πιο πολυ χρονο για ωριμανση απαιτει.

Εγω συνηθως χωριζω την βαση σε μικροτερα μπουκαλακια και μετα προσθετο το αρωμα με αποτελεσμα να μειωνεται αρκετα ο χρονος αναμονης.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2817 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 03:56 »
Σήμερα δοκίμασα και το RY4. Απογοήτευση. Μέσα σε 5 ml έριξα 10 σταγόνες.
Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι σαν να ατμίζω σκέτη βάση. Δεν έχει καμία απολύτως γεύση το υγρό.
Δεν ξέρω αν έπεσα τόσο έξω στην παρασκευή του υγρού αλλά δεν το νομίζω. Το έκανα με μηδενική βάση VG. Μιλάμε ότι δεν υπάρχει η παραμικρή υποψία γεύσης. Ούτε και το μπουκαλάκι του αρώματος μυρίζει καθόλου. Λέτε να έπεσα πάνω σε κανένα ελαττωματικό; Πάντως το άρωμα μέσα στο μπουκαλάκι του είναι εντελώς διάφανο. Μη σας πω ότι είναι πιο διάφανο ακόμα και από την βάση!!!
Έτσι πρέπει να είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα κατάφερα να έχω τόσο παταγώδη αποτυχία!!
Την ίδια απογοήτευση ένιωσα κι εγώ, μετά από τουλάχιστον 10 μέρες ωρίμανσης. Ενώ κατά την εισπνοή (ή όταν μυρίζω το υγρό που έφτιαξα) πάει να φέρει κάτι από Tribeca, στην εκπνοή μού αφήνει μια δυσάρεστη γεύση.

Όσον αφορά για την ένταση της γεύσης, θα ήθελα παρεμπιπτόντως να κάνω μια παρατήρηση. Στον αρχικό πίνακα με τις ποσοστιαίες δοσολογίες σε ml και τον αντίστοιχο αριθμό σταγόνων, δείχνει να υπάρχει μια αναντιστοιχία. Από περιέργεια γέμισα έναν δοσομετρικό σωλήνα του 1 ml, στάζοντας σταγόνες από το μπουκαλάκι του αρώματος. Μέτρησα πάνω από 50 σταγόνες μέχρι να γεμίσει. Έτσι, αν στα 100 ml χρειαζόμαστε 1% άρωμα, στάζουμε τουλάχιστον 50 σταγόνες -και αναλογικά στα 50 ml, 25 σταγόνες. Κοιτάζοντας λοιπόν τον πίνακα με τον αριθμό των απαιτούμενων σταγόνων βλέπουμε ότι στα 50 ml, με 1% άρωμα, προτείνονται μόλις 13 σταγόνες. Βάζοντας το υγρό ανά προτεινόμενα ποσοστιαία ml, με βάση τις σταγόνες που αναλογούν στο 1 ml, δεν είχα κάποιο θέμα με την ένταση της οσμής και της γεύσης.

Υ.Γ.: Χρησιμοποιήθηκε το ίδιο μπουκαλάκι αρώματος (RY4) που εμφανίζεται στις παραπάνω φωτογραφίες (και ναι είναι διάφανο το υγρό, όπως φαίνεται κι εδώ).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2818 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 04:30 »
Χμμ :hmmm:
Δεν έχεις άδικο αφού διαφορετικές σταγόνες/ml δίνει το κάθε σταγονόμετρο. Ο πίνακας της FA είχε φτιαχτεί για τα παλιά μπουκαλάκια που έριχναν πιο χοντρές σταγόνες.
Άρα ο metmat θα πρέπει να προσθέσει άλλες 6-7 σταγόνες για να πετύχει το προτεινόμενο ποσοστό %.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2819 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 04:52 »
Να κάνω και μια τελευταία ερώτηση μέχρι να επιστρέψω με νέες εντυπώσεις όταν ωριμάσει για 10 μέρες ακόμα το ry4.

Έχω φτιάξει μία βάση με 30 ml μηδενική VG με 20 ml 20αρα PG.
Έχω λοιπόν από εχθές το βράδυ στο μπουκαλάκι μου 50 ml από 60/40 VG/PG βάση. Την άφησα από εχθές μέχρι σήμερα για να γίνει καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατανομή της νικοτίνης σε όλη την βάση. Μπορεί να μην χρειάζεται βέβαια κάτι τέτοιο αλλά εγώ το έκανα.
Τώρα αν θέλω να βάλω μέσα σε αυτή την βάση desert ship άρωμα, θα πρέπει να ρίξω πρώτα τις σταγόνες μου από το άρωμα σε ένα νέο μπουκαλάκι και μετά να προσθέτω την βάση μέσα ή μπορώ όπως έχω ήδη την βάση μέσα στο μπουκάλι να ρίξω απευθείας εκεί μέσα τις σταγόνες του αρώματος που απαιτούνται για να ανακινήσω όλο το υγρό;
Θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα ή δεν είναι σωστό αυτό;
Εννοείται ότι μετά θα το αφήσω για πολλές μέρες μέχρι να το ατμίσω.
Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: Αν για παράδειγμα θέλω να φτιάξω 100 ml υγρού με 3% άρωμα (δηλαδή 3 ml), ρίχνω πρώτα στον δοσομετρικό σωλήνα (ή απευθείας στο δοχείο ζέσεως) τα 3 ml του αρώματος και στη συνέχεια συμπληρώνω με βάση (δηλαδή 97 ml), μέχρι να πάει η στάθμη στα 100 ml.

Δεν φτιάχνω τέτοιες ποσότητες, απλώς ως παράδειγμα θεωρώ ότι είναι πιο κατανοητό από άποψη αριθμών και ποσοτήτων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix