vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 2 χρήστες
Blackwolf, th3ofilos

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1965 στις: Μαΐου 07, 2012, 11:40 »
Σωστό :)) :))

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1966 στις: Μαΐου 07, 2012, 12:12 »
Να έχεις υπ' όψιν σου πως όσο θα μένει θα γίνεται και καλύτερο στη γεύση.
Τις θέλει τις μέρες του για ωρίμανση  ;)

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1967 στις: Μαΐου 07, 2012, 13:06 »
Γιάννη επειδή πάντα είσε πρόθυμος να βοηθήσεις λύσε μου την εξής απορία. Πχ. ένα άρωμα Χ προτείνεται ας πούμε στο 3%. Ενα Ψ άρωμα προτείνεται στο 5%. Εάν τα φτιάξουμε έκαστο απο μόνο του τότε κατανοητό ότι θα κάνουμε χρήση των ατόστοιχων ποσοστών. Στην περίπτωση που θέλουμε να συνδιάσουμε τα 2 αρώματα μαζί δεν πιστεύω ότι απλά βάζουμε 3% από το ένα και 5% από το άλλο???

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1968 στις: Μαΐου 07, 2012, 13:09 »
Όχι , το καθένα θέλει την περιεκτικότητά του σε άρωμα  ξεχωριστά.
Αν θες μετά να τα αναμείξεις μπορείς αλλά ....θα σου αρέσουν ? μπορεί και ναι  :dontknow:
Για να είσαι σίγουρη σμίξε λίγο ας πούμε 1 ml, σε έναν ατμοποιητή και δοκίμασε :yes:

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1969 στις: Μαΐου 07, 2012, 13:13 »
Δεν αναφέρομαι στο λατακια και νταρκ βαπουρ. κάνω σκέψη γενικά για την μίξη αρωμάτων

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1970 στις: Μαΐου 07, 2012, 13:15 »
Κοίτα ότι μπορείς να κάνεις πρόσμιξη αρωμάτων μπορείς , αλλά μην φτιάξεις ποσότητα
για να μπορείς να δεις αν σου αρέσουν.
Αν τώρα θες να κάνεις πρόσμιξη υγρών και πάλι μπορείς αλλά και εδώ πάλι το ίδιο ισχύει.
Φτιάχνεις λίγο και δοκιμάζεις και αν σου αρέσει τότε η ενισχύεις τη γεύση ή αναμειγνύεις
πιο πολύ ποσότητα  :)

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1971 στις: Μαΐου 07, 2012, 13:57 »
Δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή. Αν θέλω πχ να φτιάξω με DIY πάντα, ενα υγρό βανιλια & φράουλα. Υπάρχει κάποιος κανόνας ως προς τις αναλογίες συνδιασμού των 2 αρωμάτων?

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1972 στις: Μαΐου 07, 2012, 14:03 »
Στη σύνθεση της αναλογίας αρώματος στη σελίδα της FA θα δεις πόση αναλογία αρώματος
χρειάζεται για να φτιάξεις το υγρό.
Αν εσύ ας πούμε θέλεις να φτιάξεις κάτι σε υγρό για άτμισμα σε υγρό έτοιμου από αρώματα,
πρέπει περίπου να μοιράσεις την περιεκτικότητα αρώματος που θα ρίξεις στη βάση σου
Δηλαδή αν σου λέει ότι πρέπει για ενα υγρό να ρίξεις 3 % σημαίνει πως αν θες να ρίξεις από δυο
διαφορετικά αρώματα θα πρέπει να ρίξεις στο σύνολο 3% και από τα 2 αρώματα.Όχι 3% από
το καθένα ( όλα αυτά βέβαια είναι καταπροσίγγηση με βάση το τι σου αρέσει πιο πολύ )

http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=263

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1973 στις: Μαΐου 07, 2012, 14:12 »
Ευχαριστώ. Αν εβαζα το 100% του συνιστώμενου ποσοστού για κάθε άρωμα τότε θα ανέβαινε ψηλά το συνολικό ποσοστό γεύσης. Θάταν μάλλον μπακλαβάς στο τέλος και όχι υγρό άτμισης. :)) :)) :)) :))

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1974 στις: Μαΐου 07, 2012, 14:14 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: δοκίμασε το τιραμισού  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1975 στις: Μαΐου 07, 2012, 15:00 »
Θα σημειώσω εδώ ότι τα ποσοστά που δίνει η FA στην πράξη ΔΕΝ ακολουθούνται από τους περισσότερους ατμιστές που θέλουν έντονα αρώματα.
Αν δεις γενικά στο νήμα, θα προσέξεις ότι μια αγαπημένη αναλογία είναι 20 σταγόνες για 10μλ.
Με το δικό μου σταγονόμετρο οι 20 σταγόνες είναι σχεδόν 1 μλ, δηλαδή 10%.
Ακόμη κι όταν ξεχνάω κάποια μπουκαλάκια με υγρό και μένουν πάνω από βδομάδα άθικτα (όπως τα ορίτζιναλ που μένουν και δυο μήνες στο ράφι) κανένα δεν είναι βαρύ.
Εχω δοκιμάσει τα ορίτζιναλ της ΦΑ και είναι εξίσου έντονα σε άρωμα.
Επομένως, κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αναλογίες της τάξης του 3% μπορεί να μην σε ικανοποιήσουν. Αν γίνει αυτό, βάλε κι άλλο άρωμα.
Δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί η ΦΑ δίνει αναλογίες από 1-4% μια και στην πράξη έχω δοκιμάσει καπνικά και μη καπνικά της με την αναλογία 2 σταγόνες ανά 1μλ. Ποτέ δεν μου έτυχε να παρατηρήσω ότι κάποιο άρωμα ήταν βαρύ σε σχέση με κάποιο άλλο, με μοναδική εξαίρεση τη βανίλια και το μήλο. Και πάλι όμως, όχι ότι χρειάζονταν κατέβασμα της τάξης του 50 ή του 75% οι σταγόνες.
Πολύ προσωπική εκτίμηση ότι οι αναλογίες των έτοιμων υγρών της ΦΑ δεν αντιστοιχούν στις αναλογίες των duy για τους εξής πιθανούς λόγους:
α) η ΦΑ χρησιμοποιεί ενισχυτικά
β) η ΦΑ χρησιμοποιεί πιο συμπυκνωμένα αρώματα.
Η εργοστασιακή ανάμιξη γίνεται σε ποσότητες πολλών λίτρων, τα οποία στη συνέχεια μοιράζονται σε 10ρια μπουκαλάκια. Αυτό σημαίνει, ότι απόκλιση αρώματος της τάξης του μισού ή ενός μλ δεν επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα. Αντίθετα, στα δικά μας diy που φτιάχνουμε 5-20 μλ τη φορά, ακόμη και 2 σταγόνες εξαιρετικά συμπυκνωμένου αρώματος θα κάνουν διαφορά. Οπότε, παίζει να μας τα δίνουν με μεγαλύτερη αραίωση για να έχουμε καλύτερο έλεγχο της μίξης.
γ) το δέσιμο της γεύσης μετά από 1 μήνα στο μπουκαλάκι εχει διαφορά από μείγμα 1 εβδομάδας.
Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις και μπορεί να μην ισχύει τίποτα. 
Πάντως, δεν είναι τραγικά τα λάθη που θα κάνεις στην ανάμειξη. Φτιάχνεις το μπουκαλάκι, το δοκιμάζεις μετά από 2 μέρες και ανάλογα, αραιώνεις με βάση, ή πυκνώνεις με άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1976 στις: Μαΐου 07, 2012, 15:20 »
Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ 10% βάζω στα καπνικά της FA. Για πιό σύντομη ωρίμανση φτιάχνω 10 μλ σε μπουκάλι των 100.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1977 στις: Μαΐου 07, 2012, 16:19 »
Αχα!!! Πολύ ενδιαφέρον. Δηλαδή, βάζεις 10 μλ σε μπουκαλάκι των 100, ώστε να έχει 90μλ αέρα;; Εχει αποτελέσματα;;  :thumpup:


Προχτές που συζητούσα με μια φίλη μου, έριξα την ιδέα να πάρω εξτρά βάση. Να κρατήσω 20μλ για πάσα νόσο και να γεμίσω 50ρια ή κατοστάρια μπουκαλάκια με 30μλ Χ τις 6 γεύσεις που κάνω + 3 των 7μλ με τις περίεργες που κάνω σπάνια και να κάνω λίγο λίγο από αυτά, ώστε μέχρι να εξαντληθούν να έχουν δέσει προ πολλού πλήρως. Αντί της συνηθισμένης πρακτικής να έχω 5-10 μλ από το κάθε άρωμα που ατμίζω,  2-3μλ από τα περίεργα, μισό και κάτω μπουκαλάκι βάσης ανοιχτό κι ένα κλειστό καβάντζα.

Αποσυνδεδεμένος IAPETTOS

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1978 στις: Μαΐου 09, 2012, 19:14 »
..ρε παιδια μια και τα εχετε ψαξει πολυ εδω τα αρωματα-γευσεις για "μαγειρεμα" με βασεις επιλογης μας, ξερει κανεις αν κατι προσεγγιζει  η (ακομα καλυτερα) ειναι ιδιο με την γευση του "Welsh Pipe Black Label eLiquid" decadent, απο τα flavourart ?  καποιοσ μου προτεινε το "Desert ship blend"??
.. αληθευει??.. η οχι? αν καποιοσ καπνιζε το welsh pipe και ξερει ας μου πει.. Ευχαριστω!!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #1979 στις: Μαΐου 10, 2012, 18:30 »
Δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή. Αν θέλω πχ να φτιάξω με DIY πάντα, ενα υγρό βανιλια & φράουλα. Υπάρχει κάποιος κανόνας ως προς τις αναλογίες συνδιασμού των 2 αρωμάτων?

λοιπον εχω φτιαξει ολους τους πιθανους συνδιασμους αυτων των δυο υπεροχων αρωματων..
συνηθως βαζω σε 10 ml βασης, 10 σταγονες απο καθε αρωμα.(10στ. φραουλα+10στ. βανιλια)
επισης ακομα και οταν φτιαχνω σκετη φραουλα ή σκετη βανιλια παντα βαζω και 2-3 σταγονες απο το αλλο.
αναλυτικα σε 10ml βασης βαζω 17 σταγονες βανιλια + 3 σταγονες φραουλα και το ιδιο οταν κανω φραουλα.

επισης να ενημερωσω οτι ενα εξαιρετικο (ετοιμο) υγρο προστεθηκε στο site  του hlektroniko-tsigaro.com
το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους τους νεους αλλα και παλιους ατμιστες.
ειναι μια απιστευτα πετυχημενη μιξη αρωματων της FA με κυριως καπνικη γευση και με μια ελαφρα γλυκεια
επιγευση σχεδον ανεπαισθητη..

νομιζω ειναι το υγρο που πρεπει ολοι καποια στιγμη να δοκιμασουν..

θα το βρειτε εδω: http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33504


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix