vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Jorge, manoslykos, billythekid, bloodlessz

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #135 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:57 »
Να ρωτήσω κάτι. Για ποιο λόγο πρέπει να επιταχύνω τη διαδικασία ωρίμανσης των υγρών;
Υπάρχει κάποιος λόγος ή σε δουλειά να βρισκόμαστε;


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #136 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 23:02 »
τα υγρα εχει διαπιστωθει οτι αλλαζει ο χαρακτηρας προς το καλυτερο οταν περασει καποιος χρονος ωριμασης .. οπως τα παλια καλα κρασια ... οσο ωριμαζουν τοσο καλυτερα ειναι ...

μερικοι απο τους παλιους ατμιστες εχουν βρει πατεντες για να μικραινουν το χρονο αυτο ωριμανσης και μαλιστα λενε μερικοι οτι μερικες πατεντες μικραινουν δραστικα αυτον το χρονο ...

και απο προσωπικη πειρα εχω διαπιστωσει οτι παλια ξεχασμενα υγρα ειναι πολυ νοστιμα απο οτι ηταν πριν  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #137 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 23:08 »
Κι αν το υγρό δεν θέλει ωρίμανση περισσότερο από μια βδομάδα, γιατί ο χαρακτήρας του δεν αλλάζει ούτε στο μήνα; Πρέπει να μπω στη διαδικασία επιτάχυνσης;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #138 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 23:13 »
οχι δεν ειναι πανακεια διαδικασια ... ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει και οτι του αρεσει ... μπορει εγω να γουστάρω 1 εβδομαδα το Ry4 DB   και κάποιος αλλος να το γουστάρει μετα απο 2 μηνες ωρίμανσης ... δεν εχει να κανει με το οπωσδήποτε αλλα με το τι συνηθίζεται  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #139 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 23:14 »
Όπως τον βολέυει τον καθένα. Ας πούμε εγώ, που δεν έιχα την δυνατότητα για έτοιμα μέχρι να ετοιμαστούν, έψαξα τρόπο να τα ωριμάζω γρηγορότερα.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #140 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 23:25 »
Η δικιά μου άποψη είναι: Αφήστε τα υγρά να ωριμάσουν από μόνα τους.
Η μόνη περίπτωση που θα ζητούσα γρηγορότερη ωρίμανση είναι να είχα ξεμείνει από υγρά και ήθελα να δοκιμάσω κάτι άμεσα.
Σ' αυτή την περίπτωση θα έπαιρνα κάτι σε έτοιμο (2-3 20μελα), μέχρι την ωρίμανση.
Δε νομίζω κάποιος να πέσει στην παγίδα να ξεμείνει, εκτός κι αν βρίσκεται στα πρώτα στάδια του ατμίσματος ή να λείπει, ας πούμε, σε διακοπές (λέω τώρα).
Δε θέλω να φανεί σαν διαφωνία το παραπάνω κείμενο αλλά μερικά θέματα δημιουργούνται εκ των ουκ άνευ.
Γνώμη μου και πάντα φιλικά...


Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #141 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 00:10 »
Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ίδιοι και δεν εχουν τα ιδια κουσούρια, τις ίδιες λόξες, τις ίδιες επιθυμίες, τις ιδιες εμπειρίες, την ίδια υπομονή η ανυπομονησία, τις ίδιες περιέργειες, τα ίδια χρήματα και πάει λέγοντας....
Αν κάποιος θελει να δοκιμάσει για να βρει το ποσοστό στο καπνικό που φαίνεται ότι γουστάρει και θελει να το κάνει ίδιο με του εμπορίου και δεν θελει να σκαει 10αρικα και 20αρικα χωρίς να έχει την επιλογή στην αναλογία νικοτίνης, vg-pg και δύναμη αρωματος μπορεί να το κάνει....
Αν κάποιος θέλει να φτιαξει εναν κλώνο ή μια συνταγή που διάβασε κάπου και περιέχει 5-6 αρώματα μπορεί να περιμενει κανενα μήνα για να δει αν του αρέσει το αποτέλεσμα και μετά ξανά από την αρχή αν κάτι δεν πήγε καλά...μπορεί να το κάνει
Αν κάποιος δεν νοιάζεται να ψαχτεί για διαφορετικές γεύσεις και συνδυασμούς και καπνίζει ένα δύο αρώματα συνεχώς μπορεί να φτιάχνει ένα 100μελο καθε 15ημερο και να το βαζει στην άκρη....
Αν καποιος είναι 2-3 χρόνια στο άτμισμα είναι λογικό να μην τον ενθουσιάζουν και να μην έχει περιέργεια για πολλά πράγματα...και απλά να ατμίζει αυτό που τον βολέυει... όπως τον βολεύει
Αλλά για κάποιους από εμάς τους υπόλοιπους - νέους στο χόμπι (εγώ έτσι το βλέπω) όλο αυτό είναι μέρος ενός παιχνιδιού...μπορεί και μεις να καταλήξουμε ότι ο καλύτερος τρόπος είναι το ντουλάπι...να βαρεθούμε κλπ αλλά μέχρι τότε , ας δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα...και ας ασχοληθούμε με κατι που εμείς θεωρούμε εκ των ων ουκ ανευ.
Παντα φιλικα και με την καλύτερη διαθεση...

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #142 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 06:45 »
Επειδή  το  σημείο  ζέσεως  σε  ένα  άρωμα  είναι  σχετικά  χαμηλό  με  το  να  θερμαίνεις   ένα     υγρό     το  μονό  που  προκαλείς  είναι  την  πιο  γρήγορη  εξάτμιση   ….πράγμα   που  θέλεις  να  αποφύγεις  …………….ειδικα  σε  αρώματα  με  υψηλους  τόνους  [    ελαφριά  μόρια ]   
 
Και  εφόσον   δεν  χρησιμοποιείς   ‘’ στερεωτικά’’    έτσι  ώστε  να  κανείς  τον  ρυθμό  εξάτμισης    πιο  αργό  …………………..
 
Το  καλύτερο   είναι    γυάλινο  μπουκάλι    και  λίγο   υπομονή  …………………
 
Κάτω  το  άρωμα    μετά  ο  διαλύτης  ……..εγω  θα  έλεγα   ελάχιστη  ανάδευση    και  είσαι   οκ 

****Τα  υγρά  που  φτιάχνουμε  ….με  τον  χρόνο κερδίζουν γευστικά  χάνουν  αρωματικά  **** 

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #143 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 10:54 »
Κωστα το εχω ξαναδει και το εχω απορια οποτε ειπα να ρωτησω.Το ry4 db ποιο ειναι;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #144 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 12:56 »
Μάλλον μιλάει για το TPA RY4 double.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 13:13 »
Ααα και εψαχνα εψαχνα να δω τι ειναι το db

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #146 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 13:49 »
αμα το αφησουμε όλο το βράδυ στο cup warmer τι γίνεται λέτε;


Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #147 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 15:37 »
Οπως και  να εχει και επειδη δεν ειναι κακο να γινονται καποιες δοκιμες που με τα αποτελεσματα βγαζουμε μια ακρη ... στο εξωτερικο εχει γινει ολοκληρη τεχνη το steeping .. ναι συμφωνω τα ετοιμα υγρα τα αγοραζεις τα ανοιγεις και τα ατμιζεις ... αλλα ποτε φτιάχτηκαν ποσο τα ειχε το μαγαζι στο ραφι και ποτε εσυ τα ανοιξες να τα ατμισεις μιας και μετραμε και την μερα που ειναι να σου ερθουν .. οποτε λογικο ειναι να εχει γινει η ωρίμανση τους μεσα σε αυτο το χρονο ...

Τα DIY υγρα που μολις φτοιαχθηκαν θελουν καποιο χρονο να γινουν ενα σωμα .. τωρα αν αυτος ο χρονος θα ειναι μια εβδομαδα ή δυο ή περισσοτερο δεν το ξερω ... και αν ειναι με θερμοτητα ή με ανακοινηση ή απλα με φυλαξη σε σκοτεινο μερος .. παλι δεν το ξερω γιαυτο το ψαχνω ... :yes: :yes: :yes:


με τον warmer  διαπιστωσα ενα τονο σκουροτερο το υγρο με το υγρο που εχω σε ενα αλλο μπουκαλι με το ιδιο DIY  υγρο που εχω φτοιαξει ... νικοτινη ιδια και στα δυο

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #148 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 16:54 »

Επειδή  το  σημείο  ζέσεως  σε  ένα  άρωμα  είναι  σχετικά  χαμηλό  με  το  να  θερμαίνεις   ένα     υγρό     το  μονό  που  προκαλείς  είναι  την  πιο  γρήγορη  εξάτμιση   ….πράγμα   που  θέλεις  να  αποφύγεις  …………….ειδικα  σε  αρώματα  με  υψηλους  τόνους  [    ελαφριά  μόρια ]   
 
Και  εφόσον   δεν  χρησιμοποιείς   ‘’ στερεωτικά’’    έτσι  ώστε  να  κανείς  τον  ρυθμό  εξάτμισης    πιο  αργό  …………………..
 
Το  καλύτερο   είναι    γυάλινο  μπουκάλι    και  λίγο   υπομονή  …………………
 
Κάτω  το  άρωμα    μετά  ο  διαλύτης  ……..εγω  θα  έλεγα   ελάχιστη  ανάδευση    και  είσαι   οκ 

****Τα  υγρά  που  φτιάχνουμε  ….με  τον  χρόνο κερδίζουν γευστικά  χάνουν  αρωματικά  ****



Φιλε tt.ss δεν ξέρω αλήθεια ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος όπως είπα ξανά...Συμφωνώ με τον Κώστα που λέει ότι απλά ψαχνόμαστε.
Όμως επειδή είχα διαβασει και τα σχόλιά σου στο νημα της μαγνητικής ανάδευσης αλλά και εδώ, ισχυρίζεσαι και στα δύο ότι η αναδευση κάνει κακό, η θερμότητα κάνει κακό και η μόνη λυση είναι το ντουλάπι...μπορεί τελικά να είναι έτσι.
Όταν όμως η ίδια η T-Juice λέει στην 1η σελίδα του site της We combine cutting edge e-juice formulation and advanced steeping methods, which guarantee a very high quality end product
και o ιδρυτής της Five Pawns λεει στο video για "proprietary steeping and maturing process" που όπως λέει κανει τα υγρα τους να ξεχωρίζουν στην αγορά και πιο πριν βλεπουμε τον κουβα με το υγρό όχι να το αναδευει απλώς αλλά να του βγαζει τα ματια από το κουνημα...νομίζω ότι κάπου έχεις λάθος....
Αποκλείεται απλά να αφήνουν τα υγρά να κάθονται....σίγουρα όχι από την αρχή της παραγωγής τους πάντως!!!!
Και σίγουρα αυτοί οι τύποι κάτι παραπάνω ξέρουν!!!!

[/size]PS. Παντως για τους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται μόλις κατάλαβα ότι η five pawns φτιάχνει τα υγρά στην ουσία μετρώντας το βάρος (gravimetric pouring system) και όχι τον όγκο....το αναφέρει στο video και φαίνεται την ώρα που ζυγίζει την παρτίδα που ετοιμάζει (κλεψτε τα ποσοστά για να φτιάξετε τον κλώνο!!! !)[/size]

[youtube]ihvE8OE8oI0[/youtube]
[/font]



Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #149 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 17:03 »
Μιλάμε για εταιρία με αρχ&@/&ια όχι τίποτα χαλαρό :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix