vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Milarepa, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3420 στις: Ιουνίου 22, 2016, 22:37 »
Ενας παραγοντας εινα το υγρο σου...
Αν ειναι καμια σοκολατα...

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3421 στις: Ιουνίου 22, 2016, 22:44 »
Το γεγονός ότι άλλαζες την αντίσταση κάθε 10 μέρες δε σημαίνει ότι (η αντίσταση) ήταν καθαρή. Άνοιξε μια αντίσταση του ναυτίλου μετά από 3 μέρες και βγάλε το βαμβάκι να δεις πόσο καθαρό είναι. Απλά στους επισκευάσιμους έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις άμεσα την κατάσταση της αντίστασης, του φυτιλιού και της μάκας που πιάνει ενώ οι εργοστασιακές είναι καμουφλαρισμένες εξωτερικά.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3422 στις: Ιουλίου 01, 2016, 02:47 »
Παρ ολο που δεν ειμαι πολυ (καθολου θα ελεγα) της τσιγαρισιας τζουρας, πηρα ενα κλωνο ετσι για να δω γιατι τοσος ντορος για τον Phenomenon! Ε, εχετε δικιο! Τελεια γευση! Βεβαια, για μενα, αν δεν βγαζω πολυ ατμο, δεν το ευχαριστιεμαι καθολου. Αλλα μπραβο, πραγματικα ειναι ενας απο τους καλυτερους επισκευασιμους που εχω δοκιμασει.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3423 στις: Ιουλίου 01, 2016, 09:19 »
φιλε shadow που να δοκιμασεις και τον γνησιο!ο κλωνος ειναι πολυ καλος αλλα ο γνησιος ειναι ολα τα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3424 στις: Ιουλίου 01, 2016, 09:21 »
Βάση v2 με υπερυψωμένους αεραγωγούς 2 x 0,8  :mamamou:
Μια φωτογραφία πριν το πρώτο στήσιμο
 

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3425 στις: Ιουλίου 01, 2016, 11:37 »
  Ενδιαφερον... Για στησε & πες
Βγαλε και το στησιμο μια φωτο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3426 στις: Ιουλίου 01, 2016, 11:46 »
Αυτός δεν κάνει για τον Shadowjump ο ορισμός της σφικτής τζουράς ειναι :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3427 στις: Ιουλίου 01, 2016, 13:03 »
Κανενας δεν κανει, εκτος αν εχει τρυπα στην μεση που να χωραει κορμος απο μικρο δεντρο  :))

Πλακα πλακα, αν εκανα τσιγαρισιες, θα επαιρνα 1000% τον γνησιο! Ο μαιμου με εχει ταραξει στις διαρροες και σιγουρα ο γνησιος πιστευω θα ειχε και ενα κλικ καλυτερη γευση!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3428 στις: Ιουλίου 01, 2016, 13:26 »
Ίσως ο μομεντους ή ο ανφολοου να σου ταίριαζε περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3429 στις: Ιουλίου 01, 2016, 13:33 »

Πλακα πλακα, αν εκανα τσιγαρισιες, θα επαιρνα 1000% τον γνησιο! Ο μαιμου με εχει ταραξει στις διαρροες και σιγουρα ο γνησιος πιστευω θα ειχε και ενα κλικ καλυτερη γευση!

δεν μου επιτρέπουν εδώ να γράψω για τον κλώνο αλλα αν μου επέτρεπαν θα σου έλεγα πως
"ούτε καλύτερη γεύση έχει ο αυθεντικός ούτε λιγότερες διαρροές αν τον στήσεις όπως στήνεις τον κλώνο"
αλλα δεν σου τα λέω επειδή δεν μου το επιτρέπουν   :nope:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3430 στις: Ιουλίου 01, 2016, 13:43 »
Ahahahahahahaha, αφου δεν σου επιτρεπουν οκ  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3431 στις: Ιουλίου 01, 2016, 14:07 »
Παιδιά, δεν είναι θέμα "επιτρέπω-απαγορεύω". Είθισται, η σύγκριση μεταξύ γνησίου και κλώνου να γίνεται στο θέμα του κλώνου. Μπορεί στο τέλος το νόημα να είναι το ίδιο, αλλά μια τέτοια σύγκριση στο νήμα του γνήσιου, κάνει τον γνήσιο να "χάνει πόντους". Η ίδια σύγκριση στο νήμα του κλώνου, κάνει τον κλώνο να κερδίζει πόντους. Θεωρώ καλύτερο το να ανεβαίνει ο κλώνος στη σύγκριση, παρά να κατεβαίνει ο γνήσιος. Θετική ενέργεια και καλό φενγκ σούι ένα πράμα! :))

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3432 στις: Ιουλίου 01, 2016, 15:32 »
Η πρώτη μου επαφή με Phoenomenon έγινε με το Zest σετ 2x1 και πάντα ρυθμισμένο το airflow στην μια τρύπα.

Έτσι αυτοανακυρήχθηκα λάτρεις της σφιχτής τζούρας όπου και απολάμβανα όλο το τελευταίο διάστημα, αφού ειχαν υπάρξει αποτυχημένες αγορές ατμοποιητών ώστε να κατασταλάξω στο είδος του ατμίσματος που ήταν για μένα.

Πέρασε ο καιρός ήρθαν νέα updates και έτσι αποφάσισα να ανανεώσω τον βασικό μου ατμοποιητή μιας που εκτός από μόδα, η τάση των μικρών ατμιστικών αντικειμένων είναι και κάτι που μας κάνει να νοιώθουμε πιο άνετα κατά την χρήση και μεταφορά τους.



Όλα αυτά τα χρόνια τέσσερα ήταν τα κυρίαρχα θέματα συζήτησης στους ατμοποιητές.
1. Γεύση
2. Τροφοδοσία
3. Πως να τοποθετήσουμε και να δαμάσουμε το βαμβάκι.
4. Διαρροές 

Με αυτή τη βάση ουσιαστικά λύθηκαν και οι τελευταίες ιδέες περί τροφοδοσίας, τοποθέτησης βαμβακιού και διαρροών, όπου σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχε και το σφάλμα λάθους του χρήστη.. Η γεύση εξάλλου πάντα υπήρχε στον Phenomenon.

Κάπου εδώ πάρθηκε η απόφαση να πάω ακόμη ένα βήμα πιο βαθιά στην σφιχτή τζούρα με αυτή τη βάση 2x0.8 όπου και δεν μετάνιωσα. 


Εδώ είναι το δεύτερο στήσιμο για χάρη του ποστ μιας που δεν έκλεισα ούτε 24 ώρες μαζί της.
Nife48 (0.28) 2mm διάμετρο 5 σπείρες Cotton Bacon v2 - 15watts







Το πρώτο στήσιμο έγινε με το βαμβάκι στον λούκι και απλωμένο στο ντεκ, στο δεύτερο στήσιμο δοκίμασα αυτό το τρόπο χωρίς να αντιληφθώ κάποια διαφορά.

Το κάτω μέρος της βάσης είναι διαφορετικό από αυτό που είχα συνηθίσει να βλέπω όλο το προηγούμενο διάστημα.
 

Κάτι που για μένα είχε βαρύτητα και αποτέλεσμα στο τρόπο ατμίσματος ήταν πάντα το drip tip. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα ογκώδη drip tip ως αίσθηση στο στόμα και σε απόδοση γεύσης. Πάντα ενδιαφερόμουν για drip tip με μικρή εσωτερική διάμετρο. Δεν παραβλέπω τον παράγοντα συνήθεια όπου πάντα μας κάνει να προσαρμοζόμαστε.

Έχοντας κατά νου πως δεν θα απολάμβανα το drip tip που συνοδεύει το tiny set (γιατί είχα συνηθίσει σε άλλο είδος) αποφάσισα να προμηθευτώ το μεταλλικό drip tip της φωτογραφίας που μου κίνησε το ενδιαφέρον.



η ευχάριστη έκπληξη ήρθε όταν συνειδητοποίησα πως το μεταλλικό drip tip συναρμόζει στο μαύρο.


Το γέμισμα γίνετε με μπουκαλάκια στενής οπής χωρίς να ξεβιδώσουμε την βάση από την καμπάνα, καθώς και με τον τρόπο της παρακάτω φωτογραφίας αν θέλουμε γεμίζοντας να κάνουμε και ποιοτικό έλεγχο της κατάστασης του σύρματος και του βαμβακιού.



Δεν αντιμετώπισα δυσκολία στο να βιδωθεί η καμπάνα στην βάση με αυτό τον τρόπο γιατί οι κινήσεις μου δεν ήταν βιαστικές.

Και κάπου εδώ μπορούμε να ατμίσουμε.




Τέλος η καμπάνα μετά από 18 ώρες χρήσης του ατμοποιητή γυρνάει σωστά, αρκετά ποιο εύκολα γιατί άρχισαν να στρώνουν τα o-rings.

Το ατμιστικό αποτέλεσμα είναι κορυφαίο, διαρροές γουργουρίσματα και προβλήματα τέτοιου τύπου ούτε κατά διάνοια. Είμαι απόλυτα καλυμμένος και είναι απίθανο να βρω κάτι καλύτερο, πάντα για τα δικά μου γούστα.

Κλείνοντας θέλω να πω πως το ποστ πραγματοποιήθηκε νοιώθοντας την ανάγκη ως μέλος του φόρουμ να συμβάλω στην πληροφόρηση καθώς και να ευχαριστήσω την ομάδα Gus-Mod που μας κάνει υπερήφανους.

Καλά ατμίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2016, 02:58 από ntonto »

Αποσυνδεδεμένος Mikevet1984

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3433 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:32 »
Υπάρχει μήπως κάποιο tutorial video με στήσιμο κάθετης αντίστασης (vertical coil) για τον Phenomenon?

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3434 στις: Ιουλίου 15, 2016, 23:59 »
Κάτοχος και γω σήμερα με τη καινούργια βάση!! Πρώτη δοκιμή milf's milk απο eco vape και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό! Αυτό που μου άρεσε ειναι η απλή κατασκευή για εύκολο πλύσιμο μιας και μ αρέσει να αλλάζω γεύσεις γρήγορα! Λίγο πιο εύκολο γέμισμα θα ήθελα για όταν θα ειμαι σε κίνηση πχ όπως του kf mini v3 αλλα μη τα θέλω κ ολα δικά μου :p
Επιστρέφω με περισσότερα όταν τον στρώσω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias