vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 10 χρήστες
Jorge, chrismet, dkostas, camber, Koggiot, Tsimio, manoslykos, Tazz, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #90 στις: Ιουλίου 31, 2016, 20:11 »
Λοξια δεν τον δουλεψα σε ελεγχο αλλα με kanthal 0.25 mm, σε 2,5 τρυπανακι και αντισταση 1,6 Ω και 11 watt, με υγρο atmos superior στα 20 ml το βαμβακι ηταν καθαρο οπως και το υγρο στο τανκακι. Το συρμα ηταν μαυρο αλλα επιασε πολυ λιγη μακα. Δε νομιζω σε TC να εχει τρομερη διαφορα.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #91 στις: Ιουλίου 31, 2016, 20:31 »
Λοξία τον δουλεύω με NiFe30 και 48 στα 12-20w και  δεν έχω κανένα θέμα.  Βαμβάκι χρησιμοποιώ UD KoGenDo.  Τον έχω τεστάρει με ΝI200 και Ss316L. Στο Ni200 έχω φτιάξει μέχρι 12 σπείρες τις χωράει άνετα. Σε VW εκτός από kanthal 0,32 και 0,35mm τον έχω δοκιμάσει με τις clapton και twisted που είχε στη συσκευασία μέχρι τα 25-30w. Με κανέναν σύρμα δεν είχα πρόβλημα.  Τώρα αυτό που ρωτάς φίλε μου για τα υπολείμματα στην αντίσταση δεν μπορεί να απαντηθεί γιατί έχει σχέση με το υγρό που προτιμά ο καθένας. Ένας που ατμιζει relax κάθε 10ml αλλάζει αντίσταση και ένας που ατμίζει RY4 κάθε 30-40.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #92 στις: Ιουλίου 31, 2016, 21:18 »
0.32 SS316L, 2mm πυρήνας, 0.68Ω, Cotton Bacon.

Mετά απο 20ml όλα κομπλέ αλλά όπως λέει και ο Ati όλα ειναι θέμα υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #93 στις: Ιουλίου 31, 2016, 22:58 »
Ευχαριστώ e-akapnos, ati και Georgechalkida :thumpup:
Εγώ χρησιμοποιώ σκέτη βάση. ATMOS Balanced που την φτιάχνω στα 10 mg νικοτίνη.
Αλλά και ECIG 60/40 9mg και Pink Mule 75/25 12mg.
32άρι SS316 στα 1,1-1,2 Ωμ, βαμβάκι Cotton bacon και  KoGenDo, στα 12 watt.
Ατμοποιητής Avocado. Μοντάκι VTC mini.
Τα βολεύω και στις πνευμονικές και στις τσιγαρίσιες...
Σύρμα και βαμβάκι αλλάζω κάθε 8-10ml, διότι γίνονται χάλια!

Θα δω από αύριο τον Fodi και θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #94 στις: Ιουλίου 31, 2016, 23:03 »
Τι ατσάλι χρησιμοποιείς Λοξία; Με σκέτη βάση είναι πολύ περίεργο στα 10ml να έχεις κατάλοιπα στην αντίσταση, μήπως είναι κάψιμο του βαμβακιού; Τι TCR χρησιμοποιείς για το ατσάλι; Μήπως οι πολλές σπείρες σε ατσάλι (θες 12-13 σπείρες για να πάρεις 1,2Ω) δημιουργούν κάποιο hot spot και καίνε το βαμβάκι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2016, 23:19 από ati »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 01, 2016, 00:41 »
Σήμερα θυμήθηκα τα παλιά. Τότε που η 18650 με έβγαζε πάνω από μέρα. :))

Περίπου 1.5Ω, 5 στροφές, 0.25 σύρμα σε 2.5 πυρήνα στα 15W.

Όλα μια χαρά! Απολαυστικότατος!

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 01, 2016, 01:04 »
Φίλε @Stepeha νομίζω πως έπεσες στον ερωτά του   :))

Εγώ δηλώνω ερωτευμένος   :))

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 01, 2016, 01:14 »
Είναι η έκπληξη απ το πουθενά ο Φόντης. Γκολ στο 90' πριν τις διακοπές. Εκεί που έλεγα θα πάω με avocado για κύριο ατμοποιητή και κλώνο kayfun 5 για έναν τσιγαρίσιο καβάτζα, τώρα θα πάω με Φοντη ως κύριο και avocado για δεύτερο.
Άσε που θα πάρω και έναν για την γυναίκα μου γιατί δείχνει κουκλί πάνω στο istick το 30άρι...

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 01, 2016, 09:26 »
καλος ακουγεται με την σφιχτη τζουρα αλλα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του και οσοι εχουν και τον avocado (τον μικρο) το εξης:
εχει τοσο μεγαλη διαφορα πχ αν στησω τον avocado με 0.32 και εχω ανοιχτη μονο την μια τρυπα αερα (ενταξει σιγουρα θα ειναι πιο σφιχτη η τζουρα στον fodi ) αλλα σαν γενικη εικονα των 2 αυτων αξιζει πιστευεται και η αγορα του fodi v2 ...?
και για να μην παρεξηγηθω δεν περιμενω απαντηση "ναι αγορασε τον" ή "οχι δεν αξιζει" αλλα σαν συγκριση περαν του οτι ειναι πιο "τσιγαρισια τζουρα-σφιχτη" δινει κατι παραπανω ..? γιατι φαινονται σχεδον πανομοιοτυποι.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 01, 2016, 10:07 »
Λοιπόν φίλε ati,

Χρησιμοποιώ της GeekVape 32άρι και με TCR 88, σύμφωνα με την εταιρεία.
Σε 3άρι αξονάκι φτιάχνω 10-11 σπείρες αραιές. Όχι microcoil.
Παρ' όλο που δεν το πυρώνω (κάνω 3-4 γρήγορα πατήματα να φύγουν τα κατάλοιπα), λογικά δεν έχει hotspot αφού οι σπείρες δεν ακουμπάνε.
Και εγώ έχω απορήσει για το πως αρχίζει και κιτρινίζει πρώτα το βαμβάκι και μετά μαυρίζει το σύρμα!
Έχω μια φωτό πριν λίγες μέρες...



Tο στήσιμο είναι στο 32άρι της GeekVape, σε 3,5 χιλ. αξονάκι και η αντίσταση είναι 0,95 Ωμ.
Το βαμβάκι Cotton Bacon, αφράτο, μπόλικο και η τροφοδοσία πολύ καλή.
Βλέπεις ήδη το κιντρίνισμα του βαμβακιού! Και έχω κάνει μόλις 2ml!
Στα 10-12ml, έχουν γίνει χάλια...

Σκέφτομαι μήπως τα έχει φτύσει η πλακέτα στο μοντάκι, παρ' όλο που διαβάζει σωστά την αντίσταση, και δεν μπορεί να κρατήσει σωστά τις θερμοκρασίες. Αλλά τα ίδια κάνει και σε power mode.
Το θέμα είναι ότι μέχρι πριν 15-20 ημέρες, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Πάντως το άτμισμα είναι πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:30 »
@Anubis
Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο Fodi V2 και άλλο Fodi F2 , ο πρώτος είναι αεράτος με διπλές αντιστάσεις, ο δεύτερος τσιγαρίσος με μονή. Σε σύγκριση με τον Avocado όσο αφορά αυτό που ρωτάς για τη τζούρα ναι υπάρχει διαφορά, αν στον Avocado κλείσεις τον αέρα πάρα πολύ η τζούρα δεν είναι τόσο πλούσια είναι σαν να τον έχεις πνίξει τον άτμο, αυτό στον Fodi F2 δεν ισχύει γιατί είναι σχεδιασμένος για σφικτή. Πέραν της τζούρας υπάρχει τεράστια διαφορά και στην κατανάλωση υγρού, ο Avocando καταπίνει τα υγρά στον Fodi F2 η κατανάλωση είναι σε πολύ λογικά επίπεδα και τέλος η σταθερότητα του Fodi F2 στον έλεγχο θερμοκρασίας γιατί δεν υπάρχουν τα θέματα με τον πόλο του Avocado 22.

Φίλε @Λοξίας πράγματι είναι πολύ  περίεργο αυτό που συμβαίνει γιατί από ότι βλέπω και στη φωτό  και από όσα έγραψες όλα φαίνονται σωστά στο στήσιμο σου. Αυτό που λες για το μοντάκι ίσως έχει κάποια βάση, με δεδομένο όμως ότι μιλάμε για Avocado ίσως το θέμα έχει να κάνει με τη σταθερότητα το θετικού του πόλου που ως γνωστό έχει θέματα και ανεβοκατεβάζει τα Ohm της αντίστασης. Δοκίμασε πρώτα, αφού αφήσεις να κρυώσουν μοντ και άτμο και ξεκλειδώσεις την αντίσταση, να βγάλεις και να βάλεις τον Avocado από πάνω μερικές φορές βλέποντας παράλληλα  στα πόσα Ohm διαβάζει κάθε φορά την αντίσταση το μοντάκι. Αν τη μια τη διαβάζει 0,95 την άλλη 0,96 και κάθε φορά διαφορετική τιμή τότε είναι από το γνωστό θέμα με τον πόλο του. Περισσότερες πιθανότητες δίνω το θέμα να οφείλετε στον Avocado παρά στο μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:05 »
Σαν κάτοχος avocado 24 που δηλώνω λάτρης της πνευμονικης (ντουμανι, γεύση, χτύπημα αλλά και κατανάλωση) τις ώρες που αραζω σπίτι ή σε καμία καφετέρια χωρίς κόσμο με αραιά τραπέζια... Αλλά δηλώνω επίσης λάτρης της αερατης MTL για όλες τις υπόλοιπες ώρες και για λόγους ποσότητας ατμού και για λόγους κατανάλωσης υγρού και μπαταρίας, βρήκα το δάσκαλο μου;
Προτείνετε συρματακια για έλεγχο θερμοκρασίας και VW παρακαλώ μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στησιματων! Τα claptons τα παίρνω  pre-built για το φρουτάκι!
Θα συντροφεψει ένα iStick Pico!

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:10 »
Eμένα αγαπημένο μου είναι το 0,32 σύρμα.. Αντιστάσεις σε 2mm πυρήνα και αντίσταση στα 1,1Ω και δίνει ρέστα..!!!

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #103 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:35 »
Σαν κάτοχος avocado 24 που δηλώνω λάτρης της πνευμονικης (ντουμανι, γεύση, χτύπημα αλλά και κατανάλωση) τις ώρες που αραζω σπίτι ή σε καμία καφετέρια χωρίς κόσμο με αραιά τραπέζια... Αλλά δηλώνω επίσης λάτρης της αερατης MTL για όλες τις υπόλοιπες ώρες και για λόγους ποσότητας ατμού και για λόγους κατανάλωσης υγρού και μπαταρίας, βρήκα το δάσκαλο μου;
Προτείνετε συρματακια για έλεγχο θερμοκρασίας και VW παρακαλώ μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία στησιματων! Τα claptons τα παίρνω  pre-built για το φρουτάκι!
Θα συντροφεψει ένα iStick Pico!

Δουλεύει ωραιότατα με όλα τα σύρματα για TC. Προτιμώ NiFe30 και NiFe48 (από Ελλάδα βρίσκεις στη FabVape) γιατί είναι ένα σύρμα για TC που είναι ισάξιο ίσως και ανώτερο στην ποιότητα του ατμού και τη γεύση που δίνει το kanthal. Το έχω στήσει σε διαφορετικούς πυρήνες 2, 2,5 και 3. Από VW προτιμώ kanthal 0,35mm σε micro coil περίπου 1,5Ω σε 2,5πυρήνα. Αν όπως λες είσαι λάτρης της αεράτης MTL με πολύ γεύση, ντουμάνι-χτύπημα, λογική κατανάλωση  υγρού και μπαταρίας τότε ναι πιθανότατα βρήκες το δάσκαλό σου   :D

Αποσυνδεδεμένος selianaras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #104 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:49 »
Πολύ ωραία, ευχαριστώ για την άμεση και πλήρη απάντηση . Αν όταν μπουν τα χρήματα σε revolut υπάρχει κάπου έξω σε καλή τιμή τον χτύπησα.
Off topic : Κάτι τελευταίο, όταν λέμε Microcoil εννοούμε ενωμενες σπειρες;; αν τις κάνω spaced μιας και έτσι μου βγαίνουν στο κατσαβιδακι και τις σφιξω μεταξύ τους κατά τη διάρκεια του πυροματος θα είμαι εντάξει ή πρέπει να πάρω από αυτά τα εργαλεία τύπου kuro που τις βγάζουν σφιχτες αμέσως;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12