vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, thebull, hlias bax, giorgos1999, manoslykos

Twitter

Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lycos

Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 07:52 »
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες,
θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με μια αγορά/επένδυση που θέλω να κάνω. Είμαι κάτοχος 2 mods ενός kangertech minibox 75W και ενός vapoflask lite 75W και χρησιμοποιώ από εργοστασιακούς ατμοποιητές naftilo & kanagerteck toptank , καθώς και τους επισκευάσιμους kayfun lite plus kai doggystyle 2k16 που είναι και οι κύριοι ατμοποιητές μου.
Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά "καλύτερου¨ και κύριου mod ενός εκ των provari radius, sx mini q, therion dna 130 και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να προχωρήσω σε τέτοια αγορά.
Θα δώ κάποια πραγματική διαφορά ή είναι θέμα μόστρας/εμφάνισης/ποιότητας κατασκευής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 09:33 »
Αν θες να παίξεις κάποια στιγμή με παραπάνω απο 55W προτίμησε ένα DNA...Αν ασχοληθείς μαζί του και το στήσεις σωστά θα σε αποζημιώσει

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 10:30 »
Απ' ό,τι κατάλαβα δεν σε ενδιαφέρουν τα πολλά βατ.
Αν είχες ένα καλό ΚΙΑ 1600, θα πλήρωνες τα τριπλάσια για ένα BMW 1600 που ίσως να ήταν 5-10% καλλίτερο, συνολικά ; Τα πληρώνεις μόνο επειδή γουστάρεις να κρατάς κάτι Premium και όχι επειδή είναι σημαντικά καλλίτερο, ή ανθεκτικότερο.

Προσωπικά πήρα 3 μοντάκια με DNA75 με πολύ ενθουσιασμό αρχικά. Μετά από λίγους μήνες , δεν βλέπω μεγάλη διαφορά από ένα vtc Mini, αλλά το therion το κρατάω και το χαϊδεύω ;)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 10:53 »
Για "premium" mods και vaporflask δεν έχω ιδέα, πάντως η διαφορά
που ένιωσα ανάμεσα σε kangertech minibox με VTC Mini με έκανε να
πουλήσω όλα τα minibox (είχα 3) και να μην ξανασχοληθώ με Kagourtech.
Μεγάλη διαφορά στα ρεύματα + καλύτερη διαχείριση μπαταρίας + άλλα θετικά.
Με DNA δεν ασχολήθηκα ποτέ γιατί δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ ποτέ με e-scribe
και στην τελική μόνο με kanthal ατμίζω και όχι σε πολλά W. Το Provari θα το είχα
αγοράσει χθες (υπόψην δεν μου περισσεύουν τα χρήματα) αν είχε διαφορετική
κατασκευή/φιλοσοφία από την τωρινή (θα ήθελα να είναι σαν το VTC Mini σε όλα,
δλδ. μεγάλη οθόνη, αποσπώμενο πορτάκι, αλλά με καλύτερα υλικά, ρυθμιζόμενο
πόλο κ.α. που θα αντιπροσωπεύαν την τιμή του). Τα ρεύματα που δίνει είναι Μιαμ!!!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 13:07 »
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες,
θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με μια αγορά/επένδυση που θέλω να κάνω. Είμαι κάτοχος 2 mods ενός kangertech minibox 75W και ενός vapoflask lite 75W και χρησιμοποιώ από εργοστασιακούς ατμοποιητές naftilo & kanagerteck toptank , καθώς και τους επισκευάσιμους kayfun lite plus kai doggystyle 2k16 που είναι και οι κύριοι ατμοποιητές μου.
Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά "καλύτερου¨ και κύριου mod ενός εκ των provari radius, sx mini q, therion dna 130 και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να προχωρήσω σε τέτοια αγορά.
Θα δώ κάποια πραγματική διαφορά ή είναι θέμα μόστρας/εμφάνισης/ποιότητας κατασκευής.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη σας κούρασα.
Οι πλακέτες των Provari και οι DNA είναι ό,τι καλύτερο έχω ατμίσει (για YiHi δεν έχω άποψη) και έχουν τρομακτική διαφορά από αλλά μοντάκια. Παρόλα αυτά, στις DNA θέλει προσοχή στην επιλογή του mod, καθώς η υλοποίηση αλλάζει τώρα που η Evolv ανοίχτηκε και σε άλλους κατασκευαστές εκτός από την Vaporshark και κανα δυο μεγάλα ονόματα των προηγούμενων χρόνων. Αυτή την στιγμή έχω Hotcig DX75 και HCIGAR VT75 nano και η διαφορά είναι χαοτική μεταξύ τους. Το Hotcig έχει πολυ καλύτερα ρεύματα και πόλο. Το VT75 έχει εμφανώς χειρότερα ρεύματα και ο πόλος του με το κινούμενο δαχτυλίδι είναι της πλάκας και κάνεις προσευχή για να σου κρατήσει σταθερή την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 13:11 »
Έχω κι εγώ VT75 εδώ και δυο μήνες και είναι τέλειο. Καμία διαφορά από τα άλλα 75αρια μου. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 15:01 »
Εγώ δαγκωτό provari radius θα σου έλεγα, αν σε ικανοποιούν τα 60W.

Αποσυνδεδεμένος dred

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 16:05 »
K εγώ provari radius θα σου έλεγα αλλά κ Dicodes dani,αν τα οικονομικά σου αντέχουν...για μένα τα καλύτερα ρεύματα της αγοράς(αλλά με το Dicodes dani να κάνει ακόμα καλύτερη διαχείριση ρεύματος)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 19:31 »
Αν σκέφτεσαι κάποτε να παίξεις Έλεγχο Θερμοκρασίας, αλλά και χωρίς το Dani Box είναι μονόδρομος και σαν ποιότητα αλλά και ότι πιο κοντά σε έλεγχο θερμοκρασίας και λέω κοντά διότι κατά την δική μου εκτίμηση ο έλεγχος Θερμοκρασίας είναι ακόμη σε νηπιακή ηλικία.

Επίσης αν θέλεις σωστά ρεύματα και μόνο σε Power τότε το RADIUS είναι ότι καλύτερο και σε ποιότητα αλλά και σε ρεύματα.

Η απόφαση είναι δική σού.

Αποσυνδεδεμένος Lycos

Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 10:35 »
Ο κύβος ερρίφθη,  ευχαριστώ όλους και όλες για τις γνώμες που υποβάλλατε.



Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 12:08 »
Πολύ καλή all around επιλογή έκανες.Αφιέρωσε χρόνο να μάθεις το escribe και θα είσαι σούπερ.Καλοάτμιστο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 20:17 »
Την ίδια επιλογή έκανα κι εγώ! Μόνο που κυνήγησα το νέο τσιπάκι 250. Therion rulez! Σε πολλούς δεν αρέσει αλλά προσωπικά το θεωρώ κόσμημα... δε χορταίνω να το κοιτάζω!
Γενικώς προτιμώ να δίνω μία και καλή περισότερα χρήματα για κάτι ποιοτικό παρά λιγότερα περισότερες φορές γιατί κάτι θα μου στραβώνει. Και δε μιλάω μόνο για ρεύματα αλλά και για ποιότητα κατασκευής. Πριν το θηρίο είχα το SX Mini ML. Είναι αυτό που λέμε σκυλί μαύρο! Έχει περάσει από 40 κύματα και απλά έχει αλλοιωθεί (όχι ξεφτύσει) η μπογιά στο κάτω μέρος επειδή συνέχεια το έχω όρθιο. Κουδούνισμα ΠΟΤΕ! Τι με χάλαγε; Ότι δύο φορές την ημέρα έπρεπε να αλλάζω μπαταρία (οπότε ήθελα κάτι με δύο μπαταρίες) και ότι για έλεγχο θερμοκρασίας έπρεπε να στήνω αντιστάσεις κάτω από 0,3Ω.
Ένας φίλος μου έχει το VTC mini και ένας άλλος το iStick Pico. Πολύ καλά και τα δύο, μετά από 3-4 μήνες όμως χρήσης νομίζεις ότι τα έχει πατήσει φορτηγό. Ένας άλλος φίλος έχει το Radius από τότε που πρωτοβγήκε. Έχει περάσει τα πάνδεινα στα χέρια του και νομίζεις ότι αγόρασε χθες.
Η BMW δεν σου προσφέρει άμεσα αντίκρυσμα για τα παραπάνω που ζητάει από το ΚΙΑ, σε 10 χρόνια όμως πως θα είναι το ένα και πως το άλλο. Και για την ασφάλεια όπως λέει κάποιος: "Αν είσαι τυχερός (και να το εύχεσαι) δε θα μάθεις ποτέ σου τι είναι αυτό που πληρώνεις παραπάνω".

Αποσυνδεδεμένος Lycos

Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 20:28 »
Μετά από σχεδόν μια μέρα χρήστης μπορώ να πω ότι δεν χορταίνω να το βλέπω.  Το αποφάσισα αφενός γιατί δεν παίζω με πολλά watt και αφετέρου γιατί που και που παίζω με ss και τιτάνιο πράγμα που το provari δεν μπορούσε να μου προσφέρει.
Επίσης κριτήριο ήταν και η ποιότητα κατασκευής μιας και είναι ένα πολύ δεμένο Mod.  Με ξένισε λίγο στην αρχή ο όγκος του αλλά τον συνήθισα αμέσως.
Επίσης το escribe είναι μια πολύ ωραία απασχόληση και η παραμετροποίηση που προσφέρει είναι πολύ καλή.
Επίσης ο έλεγχος θερμοκρασίας περιβάλλοντος και η αντιστάθμιση που κάνει φάνηκε από το πρώτο λεπτό.
Η αξιοπιστια του θα φανεί στο μέλλον μιας και μου φάνηκε ότι κολλάει λίγο το fire button.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 04, 2017, 14:53 »
Με SS μια χαρά παίζει το provari σε VW.
Υπάρχει βέβαια και το coil control που είναι ένας τύπος ελέγχου θερμοκρασίας για το radius.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά "premium" mod και ερωτήσεις.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 13:57 »
Εδώ και μία βδομάδα βρίσκεται στα χέρια μου το sx mini q class. Φοβερά ρεύματα, νομιζω οτι πήρα καινούριους άτμο. Άλλαξε το άτμισμα σε όλους, τεράστια διαφορά. Λίγο πολύπλοκο στα μενού αλλά μαθαίνεται γρήγορα και προπάντων πολύ ποιοτική κατασκευή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180522 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12