vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, bloodlessz, camber, lounik, george kotsopoulos, Giannis.B

Twitter

SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml
« στις: Απριλίου 29, 2016, 11:35 »
SIMBA UD SUBOHM CERAMIC TANK 4.5ml
Είδηση: η UD έβγαλε νέο πνευμονικό subohm. Σώπα!!!! Κι άλλον; Ναι, αλλά αυτός είναι κεραμικής τεχνολογίας. Αει στο καλό! Για πε… για πε… Δε λεω ακόμη. Ξεκινώ από τα βασικά. ύψος 60χιλ χωρίς το 11χιλ επιστόμιο,  διάμετρος 22χιλ. χωρητικότατα 4.5μλ. Συμπαθητικούλης και σχετικά ελαφρύς! Σε μαυράκι, πάνω στο balrog της ίδιας εταιρίας έκατσε πολύ αρμονικά.
 

 

 

 
Τι άλλο κάνει; Διαθέτει ρύθμιση αέρα από δαχτυλίδι στο κάτω μέρος της βάσης, αλλά και από το ντριπ τιπ, ρύθμιση υγρών από την καμπάνα, πυρέξ τανκ και «μαξιλαράκια» από ελαστικό υλικό στη βάση για μείωση των διαρροών.
Είναι επισκευάσιμος, αλλά δέχεται και εργοστασιακές κεφαλές, στις οποίες η UD έχει ρίξει μεγάλο βάρος, μια και διαθέτουν κεραμικό.
Στη συσκευασία έχει 3 κεφαλές, μια ακόμη πήρα εξτρά. Επισκευάσιμη, κάνθαλ dual coil 0.5Ω, φουλ κεραμική χωρίς βαμβάκι SS316L 0.5Ω. Τον ατμοποιητή βέβαια, με το πυρέξ τανκ, αντάπτορα για μονή αντίσταση και σακουλάκι με ανταλλακτικά ορινγκ και βίδες.
 

 
Συναρμολόγηση:
Εδώ είχαμε τον πρώτο μας καυγά. Πολλά, πάρα πολλά κομμάτια απαρτίζουν τον ατμοποιητή. Τον κάνουν περίπλοκο χωρίς λόγο. Εξηγούμαι: Το δαχτυλίδι αέρα είναι ξεχωριστό κομμάτι, μπαίνει κουμπωτά στη βάση και περιστρέφεται με έναν μυστήριο τρόπο. Ενίοτε δεν κατάφερα να το περιστρέψω, ενίοτε άνοιγα μαζί με τον αέρα και τα υγρά και ενίοτε μου έμενε το δαχτυλίδι στο χέρι, καθώς ξεκούμπωνε από τη βάση.  Σε αντίθεση με τον griffin 25 και vixen, που παρουσίασα πρόσφατα κι έχουν μάλιστα ενσωματωμένο το δαχτυλίδι αέρα, ο simba δεν έχει καν εγκοπές για να τον πιάνουμε και να τον περιστρέφουμε χωρίς να γλιστράει το δάχτυλο. Μια κίνηση ελαχιστα αδέξια τον ξεκουμπώνει από τη βάση. Μια λύση είναι να μην τον βγάζουμε από το μοντ, εκεί όμως συνίσταται χαρτοπετσέτα για καλύτερο πιάσιμο. Τώρα, η UD, έχει πει ότι έβαλε στο εσωτερικό του τα δυο ελαστικά δακτυλίδια συγκράτησης υγρών από διαρροές.
 

 
Ελα όμως που δεν κάνουν δουλειά! Το θέμα είναι να μη φτάσει υγρό εκεί. Αν φτάσει, δαχτυλίδι ή μη δαχτυλίδι, θα βγει στο τέλος από τις σχισμές εισαγωγής αέρα. Κατά τα άλλα, η εισαγωγή αέρα είναι άφθονη και ρυθμιζόμενη.
Η καμπάνα βιδώνει και στο πάνω μέρος της βιδώνει το καπάκι, συγκρατώντας έτσι το πυρέξ τανκ. Το καπάκι έχει το κάτω μέρος που βιδώνει στην καμπάνα και το πάνω, που αφαιρείται για να βάζουμε υγρό.
 

 

 

 

 
Η καμπάνα έχει κι αυτή μια μυστήρια περιστροφή για να ανοίγει η είσοδος υγρών, που θέλει αρκετή συνήθεια. Πιάνουμε το τανκ μαζί με τη βάση και στρίβουμε.
Το ντριπ τιπ είναι στενό για πνευμονικό ατμοποιητή και ταυτόχρονα είναι κλειστό από κάτω κατά το ήμισυ. Περιστρέφοντάς το έχουμε μέγιστη ροή του αέρα όταν περνάει μέσα από το μισό ντριπ τιπ και ελάχιστη όταν η ροή του αέρα σφραγίζει σχεδόν εντελώς. Δε δουλεύει άσχημα για μένα, ίσως αν κάποιος θέλει να ατμίζει σαν να κάνει σπιρομέτρηση, να το αντικαταστήσει με ένα μπουρί.
 

 
Κεφαλές:
Το μεγάλο ατού του σίμπα είναι η ποικιλία στις (καλές) κεφαλές του και η ύπαρξη φουλ κεραμικής κεφαλής χωρίς καθόλου βαμβάκι, που διατίθενται σε SS316L & kanthal, στο μισό ομ.
Η φουλ κεραμική κεφαλή (για διάρκεια και γεύση σύμφωνα με την UD) είναι κλειστή από πάνω και έχει στάνταρ είσοδο υγρού από μικρές τρύπες στο πλάι. Πολύ καλή, τη δούλεψα μέχρι 44 βατ σε SS και μου άρεσε η απόδοσή της και στις δυο λειτουργίες, power και TC. Στο TC είναι καλυτερη.
Διπλή κεφαλή κάνθαλ στο μισό ομ, με διπλή αντίσταση και βαμβάκι, μέσα σε κεραμικό, ανοιχτή από πάνω με δυνατότητα να επισκευαστεί από τους μάστορες, στα πρότυπα του ego one (ένα συρματάκι μέσα από το σιλικονάκι, ένα έξω. Το μεταλλικό κοστουμάκι βγαίνει εύκολα από το κεραμικό, καμιά φορά παραπάνω από εύκολα και μένει μέσα στην καμπάνα. Ευτυχώς αφαιρείται εύκολα. Νομίζω ότι είναι ίδια κεφαλή με αυτές του goliath 2, που κι αυτές με τη σειρά τους είναι συμβατές και με άλλα μοντέλα της UD, να μη σας πάρω όμως στο λαιμό μου.
Τέλος, η RBA, με το διπλό ντεκ, που όμως έχει μόνο δύο βίδες για να πιάνουν τα 4 σύρματα και αντάπτορα για να κλεινει ο αέρας και τα υγρά, ώστε να δουλεύει με μονή αντίσταση. Εδώ λοιπόν είχαμε το θεματάκι μας. Καταχαρούμενη βάζω να δοκιμάσω κλάπτον. Κάνω ένα ωραίο στησιματάκι, χωρίς να δώσω σημασία στο φυσιολογικό γεγονός πως όταν μέσα σε κάθε τρύπα βάζω από δυο παχουλοκομψά σύρματα κλάπτον, οι βίδες που τα πατάνε και τα στερεώνουν δεν μπορούνε βέβαια να βιδώσουν μέχρι κάτω. Πάω να βάλω την καμπάνα και δεν κουμπώνει μέχρι κάτω. Γιατί άραγε; Πιθανολογώ ότι έβρισκε στις βίδες, διότι με τις βίδες κουμπωμένες ως κάτω βιδώνει κανονικά. Η απορία μου ήταν εύλογη: Χώρος υπάρχει μέσα στο τανκ, γιατί έκαναν τόσο τσίμα την καμπάνα; Μη χάσουμε 3 χιλιοστά από την αρκούντως μακρυά καμινάδα; Με τα πολλά, την πίεσα και βίδωσε, όμως μάλλον ακουμπούσε στις βίδες και βραχυκύκλωνε. Μου έδωσε αντίσταση 0.07ομ. Οταν στη συνέχεια αφαίρεσα το ένα κόιλ, βίδωσε κανονικά η καμπάνα και η μέτρηση των ομ δεν πήγε στα 0.07Χ2, αλλά κοντά στο μισό ομ. Επομένως δεν ήταν το στήσιμο ή το σύρμα, αλλά οι βίδες που έκαναν τη ζημιά.
Στο τέλος έκανα μια πολύ τσαπατσούλικη και βιαστική διπλή αντίσταση με 40ρι κάνθαλ στα 0.35 ομ και επιτέλους άτμισα κανονικά με διπλή αντίσταση. Αποτέλεσμα το αναμενόμενο. Καλή γεύση, πολλά ντουμάνια, πολλά βατ.


Απόδοση


Γενικά ο ατμοποιητής αποδίδει καλά με όλες τις κεφαλές, μονές και διπλές, επισκευάσιμη και εργοστασιακές. Το κεραμικό στις 2 κεφαλές είναι γερό χαρτί. Αυτό που παρατήρησα και με στεναχώρησε είναι οι διαρροές που είχα, τις οποίες θεώρησα πέραν του αναμενόμενου. Κουραστική θεώρησα επίσης τη διαδικασία να κλείνουν υγρά και αέρας για το γέμισμα και να ξανανοίγουν μετά, διότι δεν υπάρχουν εγκοπές πάνω στον ατμοποιητή που να κάνουν εύκολη την περιστροφή του. Θέλει αρκετή συνήθεια. Με σωστό γέμισμα λοιπόν είδα διαρροές και με γεμάτο και με μισό τανκ. Και μάλιστα  κάποιες από τις διαρροές δεν ήταν από την είσοδο του αέρα, αλλά από την ένωση του τανκ με τη βάση και το δακτυλίδι του αέρα. Αλλαξα ένα ορινγκ, μικρή διαφορά, βίδωσα πιο σφιχτά μικρή διαφορά… τελικά δεν έλυσα 100% το πρόβλημα και βέβαια τα ελαστικά δαχτυλιδάκια δεν έκαναν δουλειά. Διαρροούλες είχα και με τις τρεις κεφαλές, οπότε δεν έφταιγε το στήσιμο που έκανα στην RBA
Eδω διευκρινίζω ότι αυτές είναι προσωπικές παρατηρήσεις και δε σημαίνει ότι ο ατμοποιητής θα κάνει σε όλους διαρροές, ή ότι δε θα βγει μετά από καιρό κάποιο μαστόρι να πει ότι κατάφερε να τον δουλέψει με διπλό κλάπτον.  
Η απόδοση των εργοστασιακών κεφαλών είναι καλή, το στήσιμο χωρίς κλάπτον εύκολο και το ντεκ ευρύχωρο. Ο αέρας και η ρύθμιση των υγρών επιτρέπουν άνω των 40 βατ για τους οπαδούς του είδους. Επίσης μου άρεσε το κολπάκι με το ντριπ τιπ, που δίνει πνευμονικές, αλλά χωρίς την αίσθηση ότι ρουφάς αέρα, που δίνουν τα πολύ φαρδιά ντριπ τιπ. Για τσιγαρίσιες βέβαια δεν κάνει, μπορεί να σφίξει κάπως η τζούρα με τον αέρα αρκετά κλειστό, αλλά ως εκεί.

Ήρθε για παρουσίαση από heavengifts.com




Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 29, 2016, 13:09 »
Τελικα το προτεινεις ή οχι λογω διαρροων; Αν ειναι να τον ακυρωσω!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 29, 2016, 14:00 »
αν είναι να τον δουλεύεις μόνο με την επισκευάσιμη, νομίζω ότι υπάρχουν πιο πρακτικοί και ευέλικτοι. 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 29, 2016, 15:14 »
Να σαι καλα. Οποτε ακυρωνεται αυτος  ;)

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: SIMBA UD SubOhm CERAMIC tank 4.5ml
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 24, 2016, 17:47 »
Μετά από αρκετό καιρό που έχω στην κατοχή μου τον Simba της UD (από κλήρωση της Heaven Gifts εντός φόρουμ) και έχοντας δοκιμάσει ότι κεφαλές είχε μέσα το πακέτο μου είπα να κάνω μια σύντομη παρουσίαση.

Όπως βλέπετε τη φωτογραφία στην κάτω σειρά είναι 2 κεφαλές και το στυλ RTA deck. Η δεύτερη κεφαλή από αριστερά είναι η κεραμική με αντίσταση SS316 στα 0.5Ω (δεν έχει βαμβάκι, το κεραμικό λειτουργεί σαν βαμβάκι), η οποία κυκλοφορεί και με συρματάκι kanthal για τους μερακλήδες :)) .  Η πρώτη είναι μια ημικεραμική η οποία ναι μεν έχει βαμβάκι, αλλά εσωτερικά όλη η βάση της είναι κεραμική. Και δεξιά τους βλέπετε το επισκευάσιμο deck μαζί με το οποίο παρέχεται και το ειδικό ανταλλακτικό για όποιον θελήσει να στήσει με μονή αντίσταση (όχι για μένα δηλαδή :laugh1:  ).

Το επισκευάσιμο deck θυμίζει πάρα πολύ αυτό του Bellus, και σε μέγεθος και σε τρόπο στησίματος.

Σημαντικό ατού που πρέπει να αναφέρω είναι το γεγονός ότι υπάρχει η δυνατότητα για άνοιγμα/κλείσιμο των υγρών απλά περιστρέφοντας το τανκ.  :thumpup:

Δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να τον δοκιμάσω πάρα πολύ λόγω του γεγονότος ότι τον τελευταίο ενάμιση μήνα ο ταχυδρόμος χτυπούσε πάντα δυο φορές  :minima¨
και κάθε φορά μου έφερνε ατμοποιητές από τους φίλους μας τους Κινέζους.  :idiot1:

Στα γρήγορα τώρα περί κεφαλών...
- Η ημικεραμική αρκετά καλή (καλή γεύση, καλό ντουμάνι, δυστυχώς δεν θυμάμαι σε τι Ω ήταν στημένη αλλά εκεί γύρω στα 0.5 πρέπει να ήταν κι αυτή).
- Η κεραμική είχε πολύ καλή γεύση και επίσης αξιόλογο ντουμάνι, αλλά δυστυχώς δεν είμαι λάτρης του TC και στεναχωρήθηκα που τον παρέλαβα με την SS316 και όχι με την  kanthal για να την δοκιμάσω στο έπακρο.
- Το RTA deck σήμερα μόνο αποφάσισα να το στήσω και να το δοκιμάσω και μπορώ να πω ότι ακόμα και αυτό βγάζει πολύ καλή γεύση! Μακράν καλύτερη από τον Bellus.

Νομίζω ότι η UD αποφάσισε αντί να κυκλοφορήσει τον Bellus v2 είπε να φτιάξει έναν εργοστασικό ατμοποιητή με κεραμικές αντιστάσεις (και κεραμικό μονωτικό στον πόλο αν κοιτάξετε και στη φωτογραφία) με τη δυνατότητα μετατροπής του σε επισκευάσιμο με το deck που παρέχεται μαζί του. Μπορώ να πω ότι έπραξαν πολύ σωστά.  :yes:

Μια γρήγορη σύνοψη.... Ωραίος ατμοποιητής εξωτερικά με κεραμικές αντιστάσεις για καλυτερη γεύση και επισκευάσιμο deck το οποίο αποδίδει πάρα πολύ καλά.
Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να τον πουλήσω (λόγω του ότι δεν βλέπω να έρχεται Ελλάδα και άντε να βρεις ανταλλακτικές κεραμικές κεφαλές) αλλά μετά τη δοκιμή του επισκευάσιμου deck αποφάσισα να τον κρατήσω και να πουλήσω τον Bellus αντ' αυτού.  ;)

ΥΓ1. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο ατμοποιητής έρχεται με ένα πρωτοποριακά τραγικό drip tip το οποίο και καλά περιστρέφεται και ρυθμίζει τη τζούρα του ατμιστή.... ΤΡΑΓΙΚΟ! :laugh1: 2-3 τζούρες δοκίμασα να πάρω ο κακομοίρης....ε δεν άντεξα και έβαλα το πιο φαρδύ τεφλόν που είχα και όλα καλά.  :delicious2: Όποιος τον αγοράσει να το χαρίσει στον χειρότερο εχθρό του!
ΥΓ2. Μόνο μια φωτογραφία είναι δική μου και ζητάω συγγνώμη αλλά δεν έχω τον χρόνο λόγω δουλειάς να ασχοληθώ περαιτέρω.  :bow:

EDIT: Μια άλλη μικρή αλλά πολύ καλή σκέψη της UD ήταν να χαράξει το top cap σε 4 σημεία ώστε να είναι εύκολο το βίδωμα/ξεβίδωμα για το γέμισμα του τανκ. :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μιας και δεν γνώριζα ότι υπήρχε ήδη νήμα για τον λεγάμενο Simba μας και δεν είχα διαβάσει το review της Petra να αναφέρω με τη σειρά μου ότι δεν είναι δα και τόσα πολλά κομμάτια ο κακομοιρούλης. Δεν είναι ούτε Τηλέμαχος, ούτε Kayfun, ούτε κλπ κλπ κλπ... διαφορα σφιχτοτζούρικα μηχανήματα του διαόλου... κλπ κλπ κλπ... Πάλι καλά!  :laugh1:

Στα μείον το γεγονός ότι δεν στήνεται με clapton εκτός αν πας σε 2mm πυρήνα, πράγμα που για τα δικά μου δεδομένα δεν υφίσταται καν... αν ο πυρήνας δεν είναι τουλάχιστον 2.5mm (στην χειρότερη των περιπτώσεων) δεν ατμίζω καν. :eyesplash:   :idiot1:  

Όπως προείπα, έχει σχεδόν ίδιο deck με του Bellus με τη διαφορά ότι έχει καλύτερη γεύση και παίρνει και κεραμικές εργοστασιακές αντιστάσεις (θετικό αυτό για τις δύσκολες μέρες που πάνε όλα στραβά).

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2016, 22:26 από PsilosX »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 11983 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499545 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos