vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Σε μια ομάδα συζητήσεων ιατρικοφαρμακευτικού προσωπικού στις ΗΠΑ, ένας νοσηλευτής έγραψε πως το τμήμα υγείας στην Βιρτζίνια έστειλε (προληπτικά) χτες ενημέρωση στο ιατροφαρμακευτικό προσωπικό της πολιτείας, λέγοντας πως το μόνο κοινό μεταξύ των κρουσμάτων είναι οι αμπούλες κάνναβης, προφανώς της συγκεκριμένης εταιρείας. Έχω ζητήσει φωτογραφία ώστε να δουμε τι ακριβώς γράφει.

Την ίδια στιγμή ο Μπεχράκης, που για κάποιο λόγο έγινε πρόεδρος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του Υπουργείου Υγείας για τον ‘Ελεγχο του Καπνού, κάνει πάρτι δηλώνοντας δεξιά και αριστερά πως «έρχονται θάνατοι και στην Ελλάδα». Μιλάμε για τον ίδιο που, πέρα από όσα χαριτωμένα ξέρουμε όλοι πως είχε πει, πριν λίγα χρόνια έλεγε στον θείο μου, που πάσχει από ΧΑΠ, πως από το να ατμίζει είναι καλύτερο να συνεχίσει το τσιγάρο.




Πέρα από τους ηχηρούς ισοπεδωτικούς τίτλους που διαβάζουμε στα ΜΜΕ είναι σαφές ότι εδω υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.Και στην ουσία και στον τομέα των εντυπώσεων.Γιατί ναι μεν το κάπνισμα σκοτώνει αλλά το κάνει μακροχρόνια.Εδώ έχουμε οξεία λοίμωξη ή οξεία βλάβη των πνευμόνων(δεν ξέρουμε ποιό θα είναι το συμπέρασμα) και θάνατος ή θάνατο ανεξάρτητα αν έγινε με από κακή χρήση.Έτσι η πιθανότητα να έχουμε συναγερμό και οδηγίες σε επίπεδο οργανισμών υγείας είναι μεγάλη.Ταυτόχρονα η επίπτωση στην κοινή γνώμη επίσης μπορεί να είνα δυσανάλογα μεγάλη.(Εμένα από προχθες μου έχουν σπάσει τα ούμπαλα οι γυρω γυρω όταν με βλέπουν να ατμίζω).Γνώμη μου είναι ότι το άτμσιμα το επόμενο χρονικό διάστημα θα περάσει δύσκολες μέρες και θα οδηγηθεί τελικά σε πιό κλειστα και ελεγχόμενα συστήματα προκειμένου να αποφεύγονται περιστατικά όπως αυτα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω, αλλά δε νομίζω να υπάρχει σύστημα που να καταφέρει να ελέγξει τα καραγκιοζιλίκια μερικών, όσο κλειστό και να είναι.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει μεχρι στιγμής κάποια δήλωση απο τον κύριο φαρσαλινο?


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
https://www.cdc.gov/media/releases/2019/s0823-vaping-related-death.html

Δεν αναφέρεται η ακριβής αιτία.

Την αιτία την ψάχνουν αλλά η πρόταση των επιστημόνων δεν έχει καμία σχέση με τα καραγκιοζιλίκια των σοφών μας δημοσιογράφων
Παράθεση
CDC has been warning about the identified and potential dangers of e-cigarettes and vaping since these devices first appeared. E-cigarettes are not safe for youth, young adults, pregnant women, or adults who do not currently use tobacco products.
Δηλαδή η γνώμη τους είναι οτι τα η.τ. δεν είναι ασφαλή για όσους δεν καπνίζουν. Ε, δε νομίζω να ισχυρίστηκε ποτέ κανείς ότι ο ατμός είναι καθαρός αέρας του βουνού. Αλλά είναι πολύ ασφαλέστερος από τον καπνό του τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
https://www.express.co.uk/news/world/1169771/india-vape-ban-vaping-e-cigarettes-health-warning-vape-death

Δεν διάβασα ολο το άρθρο αλλά κάπου προς το τέλος αναφέρει οτι η Ινδία  είναι μια απο τις χώρες με πάρα πολλούς καπνιστές και 900.000 περίπου θανάτους το χρόνο απο το τσιγάρο.Κατά τα άλλα και πριν βγεί το τελικό συμπέρασμα για τον θάνατο στις ΗΠΑ  μπανάρουν(ίσως) το η.τ.....

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Διάβασα αρκετά από τα άρθρα γύρω από την "περίεργη νόσο" και τον θάνατο που ακολούθησε.
Γιατρός δεν είμαι.
Με τη φτωχή μου λογική λοιπόν, αναρωτιέμαι:

1) Το ηλεκτρονικό τσιγάρο κυκλοφορεί σίγουρα κάπου 10 χρόνια. (ακριβώς δε γνωρίζω)
Το ΗΤ όλα αυτά τα χρόνια κυκλοφορεί σε όλο τον κόσμο κι όχι μόνο στις ΗΠΑ.
Συνεπώς αν οφειλόταν αυτή η περίεργη νόσος στο ΗΤ θα έπρεπε να υπάρχει διασπορά των κρουσμάτων στο χρόνο, αλλά και χωρική διασπορά.
Δηλ 3 κρούσματα στην Αμερική 2 στην Ευρώπη 3 στην Ασία τον ένα μήνα, 4 στην Αμερική 4 στην Ευρώπη 2 στην Ασία τον επόμενο, και να συνεχίζει κατ αυτόν τον τρόπο με την πάροδο των ετών.
Αντ' αυτού, διαβάζω για 193 κρούσματα μαζεμένα σε διάρκεια 2 μηνών, και όλα αυτά τα κρούσματα μόνο σε 22 από τις 50 πολιτείες των ΗΠΑ.
Μα... αυτό από μόνο του δε δηλώνει ότι κάτι "περίεργο" κυκλοφορεί εκεί ? ???
Γιατί λοιπόν βιαστικά λένε ότι φταίει το ΗΤ και όχι το υγρό ?

2) Γνωρίζω ατμιστές πολλών ετών. Εγώ προσωπικά ατμίζω 7,5 χρόνια (κάθισα και τα μέτρησα τώρα μετά από αυτό, ειλικρινά δε θυμόμουν)
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν ξαφνικά μαζεμένοι 193 ασθενείς έφηβοι ή νέοι, που σίγουρα δεν ατμίζουν πολλά χρόνια, και απ' την άλλη ατμιστές πολλών ετών να μην έχουν κανένα πρόβλημα ? Αν έφταιγε το ΗΤ όλ' αυτά τα χρόνια, δε θα υπήρχε έστω ένας από τους χρόνιους ατμιστές (μην πω 100) που να πάθει αυτή την ασθένεια ?

3) Υπενθυμίζω και πάλι πως δεν είμαι γιατρός.
Αλλά αν κάποιος σας γνωρίζει έναν, ας τον ρωτήσει κι ας μου πει το εξής...
Οποιαδήποτε πνευμονοπάθεια, έχει συμπτώματα διάρροια και εμετό ?
Γιατί εμένα μου δείχνουν δηλητηρίαση σε συνδυασμό ίσως με πνευμονοπάθεια, και τα δύο προερχόμενα από "περίεργη σύσταση" υγρού ?

Δε σας κρύβω ότι όταν πρωτοδιάβασα τον τίτλο στην εφημερίδα ΘΕΜΑ "Γεγονός ο πρώτος θάνατος από ΗΤ" αναρωτήθηκα τι συμβαίνει και διάβασα όλο το άρθρο. Διαβάζοντάς το και συνειδητοποιόντας όλα τα παραπάνω λυπήθηκα για τον πόλεμο που δέχεται το ΗΤ. Θα "φάμε πόρτα" για τα καλά. Δε ξέρω αν κάποιος μπορεί να κάνει κάτι και τι ώστε να ξελασπώσει το ΗΤ, όχι τόσο στην κοινή γνώμη, όσο στα υπουργεία μας που ποιός ξέρει τι άλλο νόμο θα βρουν να περάσουν...

Κάποιος μου είπε ότι βλέπω μόνο τα πράγματα που θέλω να δω. Το θέλω αθώο κι έτσι το βλέπω. Μπορεί να ναι κι έτσι. Μπορεί να χει και δίκιο. Αλλά σ' αυτήν την περίπτωση, ας μου απαντήσει κάποιος στα πιο πάνω ερωτήματα που έχω, με βάση την απλή φτωχή μου λογική...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Σένια, μη μένεις μόνο στα πυροτεχνήματα των ΜΜΕ ;)

Κατά πάσα πιθανότητα, η αιτία των κρουσμάτων αυτών ήταν φυτοφάρμακο το οποίο βρέθηκε σε (παράνομα) υγρά με λάδι κάνναβης από συγκεκριμένη εταιρεία. Η μυκλοβουτανίλη συγκεκριμένα, η οποία βρέθηκε σε έλεγχο κατασχεμένων υγρών της εν λόγω εταιρείας, σε περιεκτικότητα 7 χιλιάδες (!) φορές μεγαλύτερη από τα όρια που έχει θεσπίσει ο FDA, και που αν θερμανθεί παράγει υδροκυάνιο. Το οποίο, από όσο διάβασα, εξηγεί όλα τα συμπτώματα που παρουσιάστηκαν, κυρίως αναπνευστικά.

Αλλά περιέργως, ενώ όλα αυτά τα γράφουν επιστημονικές και ιατρικές σελίδες εδώ και ημέρες, δεν τα αναφέρουν σχεδόν σε κανένα Μέσο... γιατί άραγε;

https://www.medicaldaily.com/black-market-vapes-nazi-gas-chambers-similar-deadly-chemical-found-441204
https://www.inverse.com/article/58581-dank-vapes
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2019, 15:31 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Ναι διάβασα και πιο πάνω ότι γράφατε όλοι σας, και σε μερικά πόστ γράφοταν για την ουσία αυτή.
Αλλά δεν είναι λυπηρό να τρώει όλη τη λάσπη το ΗΤ ?
Και σκέψου έναν που σκέφτεται τώρα να κόψει το ΚΤ και να το γυρίσει σε ΗΤ, ... τι συμπεράσματα θα βγάλει...
Και αυτό που φοβάμαι ίσως περισσότερο... Τι νέο νόμο θα βγάλουν μετά απ' αυτό, και τι έξτρα φορολογία ?
Τεσπα, ήθελα να γράψω τα ερωτήματα που δημιουργήθηκαν σ' εμένα, διαβάζοντας τις φυλλάδες μας.
Ίσως χρησιμέψουν σε κάποιον...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να πιστεύω πως αν (τεράστιο ΑΝ) βγει πόρισμα από FDA/CDC που αναφέρει την αιτία (εφόσον βέβαια η αιτία ήταν αυτή, έτσι; ποτέ δεν ξέρεις) θα ηρεμήσουν τα πράγματα, από άποψη δημοσιεύσεων τουλάχιστον. Κρίνοντας μάλιστα από τις αντιδράσεις στα σχόλια αρθρών, ελάχιστοι είναι αυτοί που «τσιμπάνε», οι περισσότεροι απλά κράζουν για την ελλιπή ενημέρωση.

Η ζημιά έχει ήδη γίνει όμως... και αυτό που με φοβίζει περισσότερο στη χώρα μας είναι πως εξέχουσα θέση στην αντικαπνιστική καμπάνια της κυβέρνησης, κατέχει γνωστός πολέμιος (πραγματικά, δεν τον θεωρώ επιστήμονα) του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Για το θεμα ο ΣΕΕΠΑ, γρηγορα ανταποκριθηκε με ανακοινωση τυπου (την αναρτησε ο Διαχειριστης στο παρον νημα) στα κοινωνικα δικτυα κ την οποια προωθησαν φυσικα κ τα περισσοτερα καταστηματα.
Η ΚΕΑ τοσο σε κοινωνικα δικτυα οσο κ στην ιστοσελιδα της ΔΕΝ εχει κανει καμμια αναφορα.
Και εχω την απορια: δεν θα επρεπε να υπαρχει μια, εστω συντομη, ενημερωση?
Οκ, εμεις ειμαστε ψαγμενοι και δεν "μασαμε". 
Υπαρχουν ομως εκει εξω ατμιστες κ συγγενεις/φιλοι ατμιστων που ανησυχουν.
Μας καλυπτει ο ΣΕΕΠΑ για αυτα τα θεματα?

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Νομίζω ότι η λύση είναι απλή. 
Αφού το η.τ κάνει kill εμάς,
τότε πάμε στο κ. τ και όλα καλά.:idiot1:

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
ατμιζω καμενα λαδια........

ετσι μου ειπαν   :wall: :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Για το θεμα ο ΣΕΕΠΑ, γρηγορα ανταποκριθηκε με ανακοινωση τυπου (την αναρτησε ο Διαχειριστης στο παρον νημα) στα κοινωνικα δικτυα κ την οποια προωθησαν φυσικα κ τα περισσοτερα καταστηματα.
......
Υπαρχουν ομως εκει εξω ατμιστες κ συγγενεις/φιλοι ατμιστων που ανησυχουν.
Μας καλυπτει ο ΣΕΕΠΑ για αυτα τα θεματα?
Μια απάντηση στην ανακοίνωση του ΣΕΕΠΑ,                                                                       Στέλιος Δ..... σε Pavlos Gioursis (στο Facebook)  Αυτοί είναι που το πουλάν, τι θα πούν. Οι καπνοβιομηχανίες  επι δεκαετίες ελεγαν τα ίδια.

Λογική απάντηση και δύσκολα να την αντικρούσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix