vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Για να είμαστε ακριβείς, το βίντεο ήταν live του youtube που ανέβασε στον λογαριασμό του ο Γιώργος στο Facebook. Και για να μην κυνηγάμε δαίμονες, αυτή η ζωντανή εκπομπή είναι προγραμματισμένη για κάθε Σάββατο σταθερά, εδώ & κάμποσους μήνες. Αυτό για να μη θεωρηθεί ότι κάτι ανέβηκε αποκλειστικά & άπαξ για το θέμα που συζητάμε,. Οπως προγραμματισμένη εξ άλλου είναι & η ραδιοφωνική εκπομπή του Νίκου. Η ευκαιρία που χάθηκε, είναι το να γίνει μία δημιουργική & παραγωγική συζήτηση.
Το ευχάριστο είναι πως η επόμενη εκπομπή θα φιλοξενεί & τον ίδιο τον γιατρό. Το δυσάρεστο (ας μου επιτραπεί αυτή η καθαρά προσωπική εκτίμηση) είναι πως ο Νίκος, τουλάχιστον όσο παρακολούθησα την σημερινή εκπομπή, αρνήθηκε κατηγορηματικά να συμμετάσχει....
* Εύχομαι να αναθεωρήσει, επειδή στο σύντομο διάστημα που τον παρακολουθώ θεωρώ ότι είναι από τα άτομα που έχουν να προσφέρουν πολλά στον χώρο. :respect:

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Το βίντεο ήταν live στο Facebook και όχι στη Σαββατιάτικη εμπομπή στο YouTube, αφορούσε δε αποκλειστικά το θέμα των θερμοκρασιών που αναπτύσσονται κατά το dry burn (ή τη "θέρμανση" όπως βαφτίστηκε) των αντιστάσεων.
Έγινε επίσης και μία εντελώς αστεία προσπάθεια μέτρησης θερμοκρασίας ατμού με θερμόμετρο laser.

Όσο για την άρνηση του Σαρακενίδη να συμμετάσχει παρουσία του Φαρσαλινού, το μόνο που έχω να πω είναι ότι όταν αποκαλείς κάποιον "άμπαλο", οφείλεις να αποδείξεις ενώπιος ενωπίω τους ισχυρισμούς σου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν βλέπω τίποτα ευχάριστο ή δυσάρεστο σε όλα αυτά.
Να σημειώσω ότι το thermocouple που χρησιμοποίησα είναι πολύ μικρής αξίας. Και δεν έχει καθόλου σημασία αυτό, για τη δουλειά που χρησιμοποιήθηκε ήταν υπέρ αρκετό.

Το βίντεο στο facebook ήταν off topic εξαρχής, αλλά προκάλεσε σωρεία ερωτήσεων σχετικά με την έκλυση μετάλλων στον ατμό λόγω dry burn, ενώ ξεκαθάρισα πως δεν ήταν αυτό το θέμα. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να ξέρουν όλοι ως προς τη θερμοκρασία τί σημαίνει να κοκκινίζει ένα μέταλλο. Επίσης, στην αρχή του βίντεο αναφέρθηκε ξεκάθαρα πως έγινε λόγω των δηλώσεών μου στη συνέντευξη στον Κώστα.

Επίσης, να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν έχω να απολογηθώ για απολύτως τίποτα και ούτε φυσικά μπαίνω σε διαδικασία ψευτο-ανακρίσεων (δεν αναφέρομαι σε κανέναν εδώ προσωπικά ούτε έχει να κάνει με τα τελευταία μηνύματα στο φόρουμ). Έχω κάνει πολλαπλάσια απ'ότι όλοι μαζί εκείνοι που με χαρακτηρίζουν με διάφορα κοσμητικά επίθετα (έμμεσα και άμεσα). Και αυτό ούτε έπαρση είναι ούτε έκρηξη εγωισμού, αλλά η πραγματικότητα. Και μέχρι τώρα είμαι εξαιρετικά ευγενικός δημόσια, αλλά δεν μασάω τα λόγια μου όπως δεν θα τα μασήσω και εν τη παρουσία του οποιουδήποτε θέλει να βγει ταυτόχρονα και να συζητήσουμε.
Όποιος θέλει συζήτηση, φυσικά είμαι ανοιχτός, το δήλωσα και το προτιμώ από τους παράλληλους μονολόγους όπου ο καθένας θα πρέπει να ψάχνει τί και που το είπε ο άλλος. Αλλά διαπραγμάτευση σε επιστημονικά δεδομένα δεν υπάρχει. Ούτε έχει νόημα να συζητάμε γιατί το νικέλιο ή η φορμαλδεύδη ή το οποιοδήποτε άλλο πράγμα χαρακτηρίζεται επίσημα από την επιστημονική κοινότητα καρκινογόνο. Επεξήγηση ναι, συζήτηση για τη μεθοδολογία και τρόπους βελτίωσης ναι, συζήτηση για το πόσο μεγάλος ή μικρός μπορεί να είναι ο κίνδυνος, τί συμβαίνει σε σχέση με το κάπνισμα κλπ, φυσικά να γίνει και αυτό είναι εποικοδομητικό. Αλλά συζήτηση με αφορισμούς δεν είναι ποτέ εποικοδομητική.

Πριν 2-3 μήνες βγήκε μια μελέτη και λέει το ηλ τσιγάρο αυξάνει τον κίνδυνο εμφράγματος. Πριν 10 μέρες βγήκε μελέτη ότι αυξάνει τον κίνδυνο εγκεφαλικών επεισοδίων. Σήμερα βγήκε μελέτη που λέει ότι αυξάνει τον κίνδυνο για χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Όλα αυτά πρωτοσέλιδα παγκοσμίως, και όλα είναι παραμύθια. Ττους τελευταίους 2 μήνες, μαζί με ένα καθηγητή από το Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης ξενυχτάμε αναλύοντας 2 φορές μια μελέτη 59.000 ατόμων από Αμερική και κάνοντας πολλαπλές αναλύσεις μιας μελέτης 450.000 ατόμων πάλι από Αμερική. Όλα αυτά με 2 σκοπούς: αν ο ηλ τσιγάρο βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος κι αν αυξάνει τον κίνδυνο εμφραγμάτων και εγκεφαλικών. Έχω καταθέσει ένα letter to the editor που θα δημοσιευτεί σε λίγες μέρες, μια πλήρη μελέτη που θα δημοσιευτεί σε λίγες μέρες, άλλη μία που είναι ήδη κατατεθειμένη και προς αξιολόγηση από περιοδικό και ετοιμάζω το κείμενο επιπλέον μίας, όλα μαζί με τον καθηγητή από το πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης. Και 3 μέρες τώρα, ασχολούμαι με όσους με βρίζουν, έμμεσα ή άμεσα, και ΚΥΡΙΩΣ με όσους κάνουν προτροπές, δίνουν συμβουλές και καθησυχάζουν πλήρως τους πάντες χωρίς να έχουν καν διαβάσει τη βιβλιογραφία για αυτά που λένε και με άπειρες ανακρίβειες. Τί να πω... Το μόνο που έχει συμβεί με όλα αυτά είναι να δημιουργείται σύγχυση και τελικά πολλοί να προτιμούν να μην ξέρουν τίποτα και να έχουν την ψευδαίσθηση ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι υδρατμοί που αυξάνουν 20 χρόνια το προσδόκιμο επιβίωσης (για να υπερβάλλω και λίγο).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2019, 04:45 από Dr Farsalinos »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Γέρων, ξανθός & τρελονερίτης, Αποστόλη. Κορεσμός γεύσης, υπερκορεσμός πληροφοριών. Το βίντεο το παρακολούθησα, μάλλον με παρέσυραν η σκηνοθεσία & οι πρωταγωνιστές & θεώρησα πως ανέβηκε από το youtube...:-[ 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Πάντως, γιατρέ, ουδέν κακό αμιγές καλού. Μάθαμε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα αυτές τις 3 μέρες και μπήκανε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Όχι απαραίτητα ότι θα αλλάξουμε ξαφνικά τα πάντα, αλλά τουλάχιστον να είμαστε ενημεροι και να λαμβάνουμε τις αποφάσεις μας.

Καλό θα είναι να σας βλέπουμε στο φόρουμ καθότι μερικοί εξ ημών δεν βλέπουμε τα διάφορα λαιβ. Μερικοί από έλλειψη χρόνου, προσωπικώς εγώ και από έλλειψη χρόνου και επειδή δεν μου αρέσει όλο αυτό το πράγμα του "λαιβ".

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Όσο για την άρνηση του Σαρακενίδη να συμμετάσχει παρουσία του Φαρσαλινού, το μόνο που έχω να πω είναι ότι όταν αποκαλείς κάποιον "άμπαλο", οφείλεις να αποδείξεις ενώπιος ενωπίω τους ισχυρισμούς σου.
Η άρνησή μου φυσικά έχει το ακριβώς αντίθετο νόημα από αυτό. Ο γιατρός βγαίνει σπάνια και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Η ιδέα ήταν πολύ χαζή. Να βγει ο γιατρός να πει αυτά που έχει να πει που είναι χρήσιμα. Εμείς όλοι οι υπόλοιποι έχουμε άπειρο χρόνο "δημοσιότητας". Όσο για το "άμπαλος" το έχετε ξεχειλώσει όσο δεν πάει. Αντιλαμβάνομαι να το πράττει αυτό ο θιγόμενος, όχι και οι τριγύρω. Εγώ είπα ότι ήταν αμπαλοσύνη το "τι 80 τι 100", εσείς σε λίγο θα λέτε ότι είπα πως πλαστογράφησε τα πτυχία του. Αντιλαμβάνομαι πως διάφοροι που με αντιπαθούν για άλλους λόγους βρήκαν ευκαιρία να ξιφουλκήσουν και δικαίωμά τους, αλλά ας μην στρεβλώνουν εντελώς τα λεγόμενά μου. Ας ακούσουν στην τελική την εκπομπή μου.

Μπορεί διάφοροι να γουστάρουν να δουν ένα τσίρκο με προσωπικές αντιπαραθέσεις στον ίδιο χώρο, αλλά εγώ σε τέτοιο πράγμα δε συμμετέχω. Ο γιατρός δικαιούται - πέραν κάθε αμφιβολίας - χώρο και χρόνο να μιλήσει μόνος του χωρίς ενοχλήσεις. Ό,τι έχω να πω θα το πω στην εκπομπή μου - μια χαρά μπορεί να γίνει διάλογος και έτσι όπου υπάρχει και αρκετός χρόνος για να εκθέσει κανείς επιχειρήματα. Άλλωστε, 10 μέρες τώρα, χρήσιμα πράγματα έχουν προκύψει από όλο αυτό, παρά τις εντάσεις.

Επιπροσθέτως, πάνω σε κάτι που αναφέρει ο γιατρός πιο πάνω και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω από την πλευρά μου. Είμαι από αυτούς που ποτέ δεν μπήκαν στο τριπάκι ότι το άτμισμα είναι αβλαβές. Εμένα πάντοτε η προτροπή μου προς όλους ήταν και παραμένει να το κόψουν εντελώς το άτμισμα όταν νοιώσουν σίγουροι ότι δε θα επιστρέψουν στο τσιγάρο. Απο την αλλη εάν το ni80 και/ή οι πνευμονικές είναι αυτό που θα τους κρατήσει μακριά από το τσιγάρο, τότε να τα συνεχίσουν. Όλο αυτό το mentality άλλωστε από το γιατρό το έχω ξεσηκώσει και τις θέσεις του για το harm reduction όπως εκφράστηκαν στη συνέντευξη του Κάραβελ και σε διάφορες εμφανίσεις του στα μέσα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2019, 11:09 από trandism »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Και εφόσον έχει πλέον ξεκαθαριστεί ότι τα μέταλλα στον ατμό είναι άσχετα με το dry burn, δεν αλλάζει, και ούτε θα μπορούσε  φυσικά να αλλάξει, απολύτως τίποτα  στη σαφή διατύπωση/δεδομένο ότι το νικέλιο είναι τοξικό. Επομένως βασικό συμπέρασμα της όλης συζήτησης, βεβαίως όχι το μοναδικό, είναι ότι είναι προτιμότερο να αποφεύγεται η χρήση συρμάτων νικελίου κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, συμπεριλαμβανομένης και της χρήσης τους με συσκευές ελέγχου θερμοκρασίας (TC). Θεωρώ προσωπικά ότι η σωστή ενημέρωση έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο...

Φίλτατε trandism, δεν συμμετέχεις σε τσίρκο με προσωπικές αντιπαραθέσεις....
...σαν αυτό που δημιούργησες, εννοείς ;
...και χωρίς να είναι η πρώτη φορά ;

Τέλος πάντων, αν αυτή είναι η άποψη σου για τις όποιες προσπάθεις ενημέρωσης, οποιουδήποτε άλλου πλην του εαυτού σου...
Τότε ναι, καλύτερα που δεν θα πας !

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα

Εγώ πάντως από όλο αυτό βλέπω ότι προέκυψαν κάποια καίρια και στοχευμένα ερωτήματα από τους χρήστες για κάποια μελλοντική έρευνα, αν υπάρξει, που πιθανόν ένας ερευνητής μπορεί να παρέλειπτε

Δηλ.

Μέτρηση του νικελίου στο υγρό σε όλα τα σύρματα χωρίς να έχει υποστεί dry burn

Μέτρηση του νικελίου στο υγρό σε όλα τα σύρματα αφού έχει υποστεί dry burn

Μέτρηση του νικελίου στο υγρό σε εργοστασιακή αντίσταση

Μέτρηση του νικελίου στο υγρό σε εργοστασιακή αντίσταση με ΜΌΝΟ ΤΟ εξωτερικό μέταλλο-περίβλημα της αντίστασης

Μέτρηση του νικελίου στο υγρό σε πολλούς ατμοποιητές(rta, εργοστασιακού) χωρίς την παρουσία coil-εργοστασιακής αντίστασης


Και πολλά άλλα..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Καλημέρα σε όλους. Κανονικά τώρα τσατάρω γι’ αυτό ζητάω συγγνώμη από τον Συντονισμό, δεν έχω να προσφέρω κάτι. Η αφεντιά μου πάντα θυμάται με νοσταλγία πως όταν η μάνα μας έπρεπε να μας πάει κάπου, η γυναίκα έτρεμε, δεν είστε παιδιά εσείς, τέρατα είστε, πώς να σας βγάλω έξω! Ίσως δεν ήξερε τελικά πως το dna μου είναι το ‘πονηρός ως Έλλην’. [/justify]

[justify]Για μένα; κακώς έχασε τον χρόνο του ο αγαπητός μας γιατρός. Βρέθηκε τελικά κακός ο γιατρός, κακός και όποιος του έθεσε αντίθετη άποψη, ακόμα και οι άκομψες απόψεις, ακόμα και οι ατεκμηρίωτες. [/justify]

[justify]Κοίτα τώρα πλάκα, μερικά μόνο, ελάχιστα: λυπάμαι να δώσω 20 ευρώ διότι οι Σύλλογοι είναι απατεώνες. Επαναστατώ πληκτρολογώντας μέσα στα φόρουμ, στα 40, στα 50 ή στα 60 μου. Παίρνω ξεκάθαρα θέση υπέρ του γιατρού/επιστήμονα/ερευνητή, όμως καμία σημασία ή σχέση δεν έχει το ότι: επιλέγω κλώνους, παίζω με τα ρεύματα από τότε που φορούσα πάνα, διαλέγω μόνο τα ιν σύρματα, δικαιολογώ τα πάντα μου (όλα ίδια είναι, θα δώσω 10 κι όχι 100, και θα κράζω στο χωριό), παίζω με άγνωστες νικοτίνες, κατοστάρες να γουστάρω ο παλιός, καμία απόδειξη σε όλα μου, όλα μαύρα σαν τη μαύρη μου αντίσταση που την αλλάζω μία φορά την εβδομάδα, γιατί και σε εργοστασιακό μία φορά το μήνα. Υγράρες από παντού κι όχι από όπου κι όπου. Τσαχπινιές στο φόρουμ, αμέ.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως, γιατρέ, ουδέν κακό αμιγές καλού. Μάθαμε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα αυτές τις 3 μέρες και μπήκανε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Όχι απαραίτητα ότι θα αλλάξουμε ξαφνικά τα πάντα, αλλά τουλάχιστον να είμαστε ενημεροι και να λαμβάνουμε τις αποφάσεις μας.

Καλό θα είναι να σας βλέπουμε στο φόρουμ καθότι μερικοί εξ ημών δεν βλέπουμε τα διάφορα λαιβ. Μερικοί από έλλειψη χρόνου, προσωπικώς εγώ και από έλλειψη χρόνου και επειδή δεν μου αρέσει όλο αυτό το πράγμα του "λαιβ".

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακριβώς αυτό που λες πιο πάνω είναι το κλειδί. Φυσικά απόλυτη γνώση για τα πάντα δεν έχουμε (π.χ. δεν έχει γίνει άμεση σύγκριση μεταξύ διαφορετικών συρμάτων). Χρησιμοποιούμε τη λογική, βγάζουμε κάποια συμπεράσματα και φυσικά επιλέγουμε για τον εαυτό μας αυτό που στο τέλος κρίνουμε εμείς.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Τις τελευταίες 4 ημέρες έχω ανταλλάξει τόσα γραπτά μηνύματα όσα δεν έχω ανταλλάξει από την ημέρα που εφευρέθηκαν τα κινητά τηλέφωνα και τα τσατ στο internet.

Με τον ίδιο τον κ. Φαρσαλινό αλλά και άλλους επιστήμονες και καθηγητές του Πανεπιστημίου.
Με απλούς ατμιστές που ανησυχούν αλλά και επαγγελματίες που απορούν.
Με υβριστές αλλά και ευγενικούς συνομιλητές.
Με ανθρώπους με βαθιές γνώσεις (του αντικειμένου, όπως μεταλλειολόγοι) αλλά και πλήρως άσχετους "προπονητές της εξέδρας".

Το πιθανώς πρόχειρο βίντεο (που πυροδότησε όλη αυτή τη συζήτηση) είναι σίγουρα ερασιτεχνικό (όπως και οι μετρήσεις που έγιναν) και δεν φανέρωσε καμία "μεγάλη παναθρώπινη αλήθεια". Δεν έγινε (όσο γνωρίζω) και ούτε δημοσιεύθηκε καμία καινούργια μελέτη και κανένας επιστήμονας δεν ανακάλυψε κάτι νεώτερο (ακόμα). Η ίδια συζήτηση επαναλαμβάνεται από καιρού εις καιρόν εδώ και χρόνια, και ο αγαπητός Κωνσταντίνος εδώ είναι για να μας το βεβαιώσει.

Η προσωπική μου χαρά και ικανοποίηση είναι πως δημιούργησε ορισμένες συνθήκες.
Συνθήκες για διαλόγο με γόνιμες ή μη αντιπαραθέσεις, συνθήκες για τη δημιουργία ερωτήσεων που οδηγούν τους απλούς ατμιστές σε ψάξιμο και ίσως τους επιστήμονες σε έρευνα, συνθήκες για την προσφορά εξοπλισμού από εργαστήρια (θερμικές κάμερες, φασματογράφους, κλπ.) ώστε να εξάγουμε ακόμα πιο ασφαλή συμεράσματα, συνθήκες για τα επόμενα βήματα γενικότερα.


Χωρίς να μπω σε καμία λεπτομέρεια, θέλω να ανακοινώσω και εδώ δύο πράγματα:

1) Συμφώνησα με τον κ. Φαρσαλινό να μας επισκεφθεί και να κάνουμε το προσεχές Σάββατο μια ζωντανή εκπομπή (θα μεταδωθεί μέσω YouTube και θα είναι προσβάσιμη σε όλους) όπου θα θέσουμε ερωτήματα, θέσεις, προβληματισμούς κλπ. και ελπίζουμε να έχουμε κάποιες απαντήσεις, όπως και διευκρινήσεις για το τι αποτελεί προσωπική άποψη, τι αποτελεί σύσταση προς το κοινό και τι όχι, τι αποτελεί επιστημονικό δεδομένο, τι συμπέρασμα "κάποιας μελέτης" που μπορεί να τίθεται εν αμφιβόλω, τι "όριο ασφαλείας" και πολλά ακόμα. Θα φροντίσουμε στην εκπομπή αυτή να γίνουν και μετρήσεις επί τόπου (είναι κάτι που ζήτησε ο γιατρός) και διάφορα άλλα. Πιστεύω πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον και εύχομαι να είναι το έναυσμα για ακόμα περισσότερη πρόοδο ή/και έρευνες.

2) Δεσμεύτηκα ήδη δημόσια (και το επαναλαμβάνω εδώ) πως θα φροντίσω προσωπικά να χρηματοδοτηθεί ΑΜΕΣΑ μια έρευνα του κ. Φαρσαλινού πάνω στο αντικείμενο που συζητάμε (χοντρικά μιλώντας: ασφάλεια υλικών εξοπλισμού και αναλωσίμων συρμάτων) ανεξαρτήτως κόστους. Ο γιατρός ήδη ολοκληρώνει το πρωτόκολλο της έρευνας όπως με ενημέρωσε και περιμένει οικονομικές προσφορές από εργαστήρια της επιλογής του. Για την χρηματοδότηση αυτή (δεν μπορώ να την καλύψω μόνος μου) θα ζητηθεί η αρωγή ορισμένων επιχειρήσεων και εφόσον κάποιος ιδιώτης το επιθυμεί θα υπάρχει η δυνατότητα συνεισφοράς. Όλοι όσοι εισφέρουν οικονομικά θα ανακοινωθούν δημόσια, δεν θα υπάρξει "κρυφή" υποστήριξη από κανέναν. Η οικονομική αρωγή της ΚΕΑ (του συλλόγου των ατμιστών) εφόσον είναι εφικτή θα ήταν εξίσου πολύτιμη.

Όταν (και όχι αν) αυτό υλοποιηθεί και εξαχθούν συμεράσματα, θα έχουμε πετύχει κάτι πολύτιμο.
Για όλους. Και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Αισθάνομαι την ανάγκη να δηλώσω ότι παραμένω ικανοποιημένος από την επιλογή μου να γίνω μέλος του φόρουμ μας και να το παρακολουθώ συχνά.

Στις 1/2/2019 ανέβασα ένα video από μία συνέντευξη του Dr.Farlaninos που έδωσε στο κανάλι Vapelikegeek.gr του Kostas44, την οποία βρήκα ενδιαφέρουσα και χρήσιμη.
Απ: Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Reply #732 on: February 01, 2019, 13:51 »

Ακολούθησε μία ενδιαφέρουσα και χρήσιμη συζήτηση, για 10 ημέρες για μερικά θέματα που μας απασχολούν και δρομολογήθηκαν ενδιαφέρουσες εξελίξεις.

Θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό ότι μέσω του φόρουμ μας  κατέστη δυνατόν να ενημερωθούμε "ζωντανά" και άμεσα για τις διάφορες απόψεις που υπάρχουν για τα θέματα που αναφέρθηκαν. Αυτή είναι η ομορφιά αλλά και η αναγκαιότητα ύπαρξης του forum.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο...

Φίλτατε trandism, δεν συμμετέχεις σε τσίρκο με προσωπικές αντιπαραθέσεις....
...σαν αυτό που δημιούργησες, εννοείς ;
...και χωρίς να είναι η πρώτη φορά ;

Τέλος πάντων, αν αυτή είναι η άποψη σου για τις όποιες προσπάθεις ενημέρωσης, οποιουδήποτε άλλου πλην του εαυτού σου...
Τότε ναι, καλύτερα που δεν θα πας !
Κύριε Babis V.,

Εγώ εδώ και 2 χρόνια περίπου κάνω μια εκπομπούλα (αξιόλογη ή του κώλου ανάλογα με το ποιον θα ρωτήσεις) στην οποία λέω την άποψή μου επί παντός επιστητού (ατμιστικού, μουσικού, πολιτικού). Εξ όσων γνωρίζω δεν την έχεις ακούσει ποτέ live. Η εκπομπή της περασμένης Τρίτης ήταν μία εκπομπή σαν όλες τις άλλες. Είπα τη γνώμη μου πάνω σε κάποια σημεία της συνέντευξης Φαρσαλινού. Απευθύνθηκα στο συγκεκριμένο κοινό της εκπομπής με το οποίο τυχαίνει να μοιράζομαι κάποιες άποψεις (για τον προφανή λόγο πως όλοι οι υπόλοιποι δεν αντέχουν να με ακούνε). Κανείς εκ των ακροατών μου δεν περιμένει από μένα για να αποφασίσει για το ni80 ή το διακετύλιο στα υγρά. Πάντα κάνω προσωπικές αναφορές πάνω στην ατμιστική επικαιρότητα, είτε πρόκειται για τον ΣΕΕΗΤ, είτε για τον Φαρσαλινό, είτε για το Υπουργείο, είτε για οποιονδήποτε άλλο. Έτσι είναι το στυλ της εκπομπής. Μπορείς να χαρακτηρίσεις συνολικά την εκπομπή μου τσίρκο που είναι μια άποψη, πάντως τσίρκο δεν έγινε τώρα. Είτε ήταν πάντα τσίρκο είτε δεν ήταν.

Επειδή ακριβώς σέβομαι τις προσπάθειες ενημέρωσης των άλλων προτιμώ να ακούσω τον κύριο Φαρσαλινό μόνο του το Σάββατο να εξηγεί τις απόψεις του. Η παρουσία μου εκεί δε θα προσέφερε τίποτα. Ελπίζω να είμαι κατανοητός τώρα και πως καταλαβαίνεις ότι δεν προσπαθώ να μειώσω τις προσπάθειες ενημέρωσης των άλλων, τουναντίον.

Αποσυνδεδεμένος XEPO68

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix