vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

555 επισκέπτες, 7 χρήστες
krmhlds, mathimatikos1966, Jorge, manoslykos, yorgoss, camber, infernity

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Όπως ισχυρίζονται θες να πεις. Για εμάς υπάρχουν επίσης έρευνες και μάλιστα νομίζω περισσότερες, ασχέτως που δεν τις λαμβάνουν υπόψη, προκειμένου να πουν αυτό το αμίμητο "ναι, αλλά δεν ξερουμε".

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Πιο κατευθυνομενη δημοσκοπηση πεθαινεις. Αυτο που τους κοπτει ειναι ο ελεγχος της αγορας που χανουν με το ΗΤ. Και προσπαθουν παντοιοτροπως να τον επανακτησουν. Αυτους πολεμουμε κυριοι.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απλα μια ερευνα οπου οι ερωτησεις υποβαλλουν τις απαντησεις.
Ποιος δηλαδη θα απαντουσε οχι στο να υπαρχουν αυστηροι ελεγχοι ποιοτητας στα εναλλακτικα προιοντα?
Ποιος θα απαντουσε  οτι δεν θα πρεπει  βοηθηθουν οι καπνιστες να στραφουν σε καλυτερες εναλλακτικες?
κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
γιατι αυτο δεν ειναι διαφημιση ???

Tαξίδεψα μέχρι την Ιαπωνία για να σε πείσω πως μπορείς να κόψεις κι εσύ το τσιγάρο
Βρέθηκα στην παρουσίαση του IQOS 3 και ΙQOS 3 MULTI, των νέων καπνικών προϊόντων «δυνητικά μειωμένου κινδύνου» της Philip Morris International.
Από μικρό παιδί θυμάμαι τον εαυτό μου να μουρμουράω στο αυτί του πατέρα μου να σβήσει επιτέλους το τσιγάρο του. Φανατικός καπνιστής εκείνος (άναβε στην κυριολεξία το ένα τσιγάρο μετά το άλλο) φανατική αντικαπνίστρια εγώ. Χαραγμένη μου έχει μείνει στην μνήμη μου η στιγμή που μας ανακοίνωσε πως αποφάσισε να το κόψει. Αύγουστος. Στην Κρήτη. «Αυτό είναι το τελευταίο τσιγάρο που κάνω» είπε με στόμφο σε εμένα, τη μητέρα μου και την αδερφή μου και φυσικά καμιά μας δεν τον πίστεψε. Ευτυχώς πέσαμε έξω. Ο πατέρας μου δεν άγγιξε ποτέ ξανά τσιγάρο και κάπως έτσι σταμάτησα κι εγώ να μουρμουράω για αυτό και βρήκα άλλα πιο ανούσια πράγματα.
Αρκετά χρόνια μετά, καλούμαι να παραβρεθώ σε event της Philip Morris International, που έχει σα στόχο να παρακινήσει τους καπνιστές να απαρνηθούν το κλασικό τσιγάρο και να προτιμήσουν προϊόντα που δεν παράγουν καπνό. Η απάντησή μου άμεση. Φυσικά και ναι. Το πρώτο ουσιαστικό βήμα άλλωστε είναι να καταφέρεις να πείσεις τους καπνιστές να προτιμήσουν (τουλάχιστον) προϊόντα μειωμένου κινδύνου, τόσο για την ίδια τους την υγεία, όσο και των γύρω τους. Το πρώτο λέω, γιατί οκ, μεταξύ μας, το πιο ουσιαστικό είναι η πλήρης αποχή από καθετί τους προκαλεί εξάρτηση.
Κάπως έτσι, λοιπόν, βρέθηκα να ταξιδεύω στην μακρινή Ιαπωνία για να δω πρώτη το λανσάρισμα του νέου ΙQOS 3 και IQOS 3 MULTI, των νέων καπνικών προϊόντων «δυνητικά μειωμένου κινδύνου» της PMI, με τις ράβδους καπνού που θερμαίνονται και δεν καίγονται.

Γιατί στην Ιαπωνία, θα αναρωτηθείς ορθά. Η απάντηση της Αλεξάνδρας Γεωργιάδου, Διευθύντριας Επικοινωνίας της Παπαστράτος, σαφής: «εκεί λανσαρίστηκαν πιλοτικά για πρώτη φορά τον Νοέμβρη του 2014 και αποτελούν ως σήμερα το no.1 market παγκοσμίως όσον αφορά τις πωλήσεις IQOS». 
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:
Τι είναι τo ΙQOS και πώς λειτουργεί:
Το IQOS είναι ένα σύστημα που βασίζεται στην καινοτόμο λειτουργία «HEAT - NOT BURN», αρχή της οποίας είναι η θέρμανση του καπνού και όχι η καύση του. Η μοναδική αυτή τεχνολογία αναπτύχθηκε στο Κέντρο Έρευνας και Ανάπτυξης (R&D) της Philip Morris International στην Ελβετία. Ουσιαστικά, λοιπόν, η συσκευή IQOS θερμαίνει χωρίς να καίει το υψηλής ποιότητας χαρμάνι καπνού, σε ένα αυστηρά ελεγχόμενο εύρος θερμοκρασίας, ώστε να δημιουργείται μια πραγματική καπνιστική εμπειρία στους καπνιστές, χωρίς όμως να καίγεται ο καπνός και να παράγονται οι βλαβερές ουσίες του συμβατικού τσιγάρου. Η τεχνολογία του HeatControl™, παράγει αερόλυμα που περιέχει νικοτίνη. Καθώς ο καπνός δεν καίγεται, τα επίπεδα επιβλαβών χημικών ουσιών είναι σημαντικά μειωμένα σε σύγκριση με τον καπνό του τσιγάρου.
Επιπλέον, η χρήση του IQOS δεν αφήνει την ενοχλητική μυρωδιά του συμβατικού τσιγάρου στο χώρο. Το αερόλυμα που παράγεται διαλύεται γρηγορότερα από τον καπνό του τσιγάρου. Τι σημαίνει αυτό;  Μα φυσικά ότι αφήνει σημαντικά λιγότερες οσμές συγκριτικά με τον καπνό του τσιγάρου στο χώρο και επομένως στα ρούχα σου, τα μαλλιά σου κλπ.
Αξίζει να σημειωθεί πως σύμφωνα με έρευνα που επικαλείται η Philip Morris International που πραγματοποιήθηκε βάσει ελεγχόμενων προτύπων του Διεθνούς Οργανισμού Τυποποίησης (ISO), που προσομοιώνουν πραγματικά σενάρια, (όπως αυτό της κατοικίας και του γραφείου), το IQOS δεν έχει καμία αρνητική επίδραση στην ποιότητα του αέρα εσωτερικού χώρου.
Το IQOS αποτελείται από την συσκευή και από τις αναλώσιμες ειδικά σχεδιασμένες ράβδους καπνού.
Νομίζω πια κατάλαβες γιατί το IQOS είναι ένα σημαντικό βήμα για τους καπνιστές που δεν μπορούν με τίποτα να απαρνηθούν την νικοτίνη. Και πάμε στο νέο λανσάρισμα και στην παρουσίαση που παρακολούθησα μαζί με δεκάδες άλλους δημοσιογράφους από όλον τον κόσμο. Τι αλλάζει στο νέο IQOS 3 και IQOS Multi 3;   
Χαρακτηριστικά του νέου IQOS 3 και IQOS 3 MULTI:
To νέο IQOS 3 διαθέτει την ίδια λεπίδα θέρμανσης που είναι κατασκευασμένη από κεραμική επίστρωση από πλατίνα, ασήμι και χρυσό που επιτρέπει ουσιαστικά την θέρμανση και όχι την καύση του καπνού. Αυτό που άλλαξε είναι η εμφάνισή του. Ο ανανεωμένος σχεδιασμός του, με την πλάγια θύρα και τη μαγνητική εφαρμογή που κρατά σταθερό το στικ, στο οποίο πάνω του εφαρμόζονται οι θερμαινόμενες ράβδοι καπνού, είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά που το ξεχωρίζουν.    
Το νέο IQOS 3 είναι:
-      Πιο μικρό σε μέγεθος
-      Με στρογγυλεμένες άκρες για να εφαρμόζει καλύτερα στο χέρι
-      Πιο εύκολο στη μεταφορά του
-      Πιο στιλάτο
-      Πιο εύκολο στη χρήση
Ένα από τα πιο βασικά ατού του είναι ότι η διάρκεια της μπαταρίας του διπλασιάστηκε, καθώς επίσης το γεγονός ότι η φόρτιση της μπαταρίας του είναι 15 φορές πιο γρήγορη από το προηγούμενο μοντέλο.
Το νέο IQOS 3 MULTI είναι:
-  Πιο εύχρηστο
-  Πιο κομψό
-  Slim συσκευή, εύκολη στη μεταφορά
Το νέο IQOS 3 MULTI δίνει τη δυνατότητα 75 συνεχόμενων λεπτών χρήσης, χωρίς φόρτιση. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως ο χρήστης μπορεί να απολαύσει τουλάχιστον 10 HEETS, χωρίς να χρειαστεί να φορτίσει τη συσκευή.
Τόσο το IQOS 3, όσο και το IQOS 3 MULTI, θα είναι διαθέσιμα σε τέσσερα χρώματα: «Warm White», «Brilliant Gold», «Stellar Blue» και «Velvet Grey».
Για εσένα που βαριέσαι εύκολα, σου αρέσει να πειραματίζεσαι και αγαπάς τα customized προϊόντα, έχε κατά νου πως δεν θα έχεις ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρεις αλλά 576 διαφορετικές επιλογές χρωμάτων και σχεδίων για να δημιουργήσεις το προσωπικό σου IQOS. Και η ποικιλία αυτή δεν περιορίζεται μόνο εκεί, αλλά και στα αξεσουάρ που το συνοδεύουν. Το personalized στα καλύτερά του.
Η Philip Morris για ένα smoke free μέλλον
Στην συνέντευξη τύπου στο Τόκιο, ο CEO της Philip Morris International, Ανδρέας Καλαντζόπουλος (ναι, είναι Έλληνας) σημείωσε μεταξύ άλλων πως η PMI έχει επενδύσει πάνω από 4,5 δισεκατομμύρια δολάρια και 15 χρόνια ερευνών ώστε να καταφέρει να προσφέρει αυτή την εναλλακτική στους καπνιστές και να βοηθήσει στο όραμα ενός smoke free μέλλοντος.
Σύμφωνα με την εταιρεία, τα νέα προϊόντα IQOS παράγουν κατά μέσο όρο 90% λιγότερες βλαβερές ουσίες και χημικά, σε σύγκριση με το κλασικό τσιγάρο. Επιπλέον, τονίστηκε πως το 70-80% των χρηστών IQOS κατάφεραν να κόψουν οριστικά το κλασικό τσιγάρο. Μπορείς να την πεις μία καλή αρχή, δε νομίζεις; Και συνέχισε:
Το όνειρό μας είναι να δημιουργήσουμε μια καλύτερη εναλλακτική για τους καπνιστές και το IQOS έκανε το όνειρο αυτό πραγματικό. Είναι μια επανάσταση για το 1,1 δισεκατομμύριο ανθρώπων που καπνίζουν.
[color][font][font][font]
«Η αρχή είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του έργου» είχε πει ο Πλάτωνας και η PMI μαζί με το IQOS έχουν κάνει όντως μία καλή αρχή προς έναν smoke free κόσμο. Σαφώς και το IQOS δεν είναι ακίνδυνο, αλλά σίγουρα αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή για όλους τους ορκισμένους φανς της νικοτίνης. Γυρίζοντας στην Ελλάδα οφείλω να ομολογήσω πως άρχισα να παρατηρώ περισσότερο τις καπνιστικές συνήθειες των Ελλήνων και προς (θετική) έκπληξή μου παρατήρησα πως είναι πολλοί πια αυτοί που χρησιμοποιούν τα IQOS. Και ναι, αυτή είναι μια καλή αρχή.

Πηγη

και βεβαια με τις απαραιτητες φωτογραφιες απο την ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΣΙΓΓΕΝΕ  με αναλογες αναρτησεις στο instagram απο τον προσωπικο της λογαριασμο και απο της ιστιοσελιδας[/font][/font][/font][/color]

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Στο ινσταγκραμ γίνεται χαμούλης από ινφλουένσερς :shock_sick_02: με το iqos και γ@#ώ τις διαφημίσεις κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Φυσικα και κανουν.
Ετσι παιζεται το παιχνιδι.
Ας ελπισουμε τωρα που ο ΣΕΕΗΤ αποφασισε να προσλαβει επαγγελματιες για την επικοινωνια, να δουμε αναλογα "αρθρα' για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
Φυσικα καμια σχεση το κονδυλι του Παπαστρατου με τους αλλους, αλλα κατι πρεπει να κινηθει.

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Η καλυτερη διαφημηση για το ατμισμα ειμαστε εμεις οι ιδιοι οι ατμιστες . . . αν το θελησουμε.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Η καλυτερη διαφημηση για το ατμισμα ειμαστε εμεις οι ιδιοι οι ατμιστες . . . αν το θελησουμε.
Αυτο, εν μερει, σωστο.
Ομως οι χρηστες ενος προιοντος, το πολυ πολυ να μπορεσουν να επηρρεασουν, αν το μπορεσουν, το στενο τους περιβαλλον.
Που με την παραπληροφορηση που κυκλοφορει για το ητ, οι πρωτες κουβεντες που θα ακουσεις απο καποιον που δεν ξερει ειναι οτι "ειναι και αυτο επικινδυνο".
Η υποχρεωση για προωθηση ενος προιοντος και η προπαγανδα ( " ενημερωση" ) στο ευρυ κοινο αφορα  τους επαγγελματιες που ζουν απο αυτο το προιον.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Παράθεση
Οι καπνοβιομηχανίες όμως, αποθαρρύνονται από το να καινοτομούν και ενθαρρύνονται ακουσίως να διατηρούν τα τσιγάρα στον πυρήνα του επιχειρηματικού τους μοντέλου.
Οι κακόμοιρες... τόσα χρόνια αγωνίζονταν λέμε και δεν τις αφήνανε.
Παιδιά, ποια δημοσκόπιση. Κοντά μισό εκατομμύριο ατμιστές στην Ελλάδα είναι πράξη, όχι απάντηση σε κατευθυνόμενο ερωτηματολόγιο.

Η άλλη, που "κλήθηκε" να κάνει δωρεάν ταξιδάκι στην Ιαπωνία είπε "φυσικά και ναι". Τόση αυταπάρνηση ρε παιδί μου! Τόσες θυσίες στον αγώνα κατά του καπνίσματος!
:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Παράθεση
σημείωσε μεταξύ άλλων πως η PMI έχει επενδύσει πάνω από 4,5 δισεκατομμύρια δολάρια και 15 χρόνια ερευνών ώστε να καταφέρει να προσφέρει αυτή την εναλλακτική στους καπνιστές 
Εμενα μου τη δινει που χρειάστηκαν 15 χρονια και 4.5 δις για να βγει αυτη η μαλ.. 

Χειρότερες και απο το δημόσιο ειναι αυτες οι εταιριες...

ΥΓ
Ειμαι σιγουρος πως στις "προδιαγραφες" θα ήταν να εχει οπωσδήποτε καπνο που οπωσδήποτε να μοιαζει με τσιγαρο...

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Μιλάνε για μη αξιόπιστες έρευνες στο ΗΤ (δεν υπάρχουν ακόμη), μάλλον κάποιος πρέπει να τους συστήσει τον ερευνητή γιατρό μας Φαρσαλινό.


Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Άσχημα νέα σύμφωνα με το άρθρο για όσους είναι ταυτόχρονα ατμιστές και καπνιστές.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Μα το άρθρο δεν λέει τίποτα καινούργιο! Λέει το απολύτως προφανές! Πως δηλαδή είναι χειρότερο να ατμίζεις και να καπνίζεις συγχρόνως από το να ατμίζεις μόνο ή να μην φουμάρεις τίποτα! Ποιά είναι τα άσχημα νέα;  :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix