vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 8 χρήστες
gigelis78, Milarepa, Jorge, lagoudakis, manoslykos, camber, infernity, antre

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Χαιρετω την ομορφη παρεα σας.Ηρθε η στιγμη να παραθεσω την αποψη μου και εγω μετα απο αρκετα χρονια ενεργος ατμιστης(8 , σαν παρατηρητης ολης αυτης της καταστασης που δειχνει να εχει ξεφυγει πλεον.Μιας και το συγκεκριμενο θεμα ειναι αυτο που καποιοι αν οχι ολοι μας το θεωρουμε απο τα πιο σημαντικα στον κοσμο του ατμισματος.Επιτελους πλεον καποιες σοβαρες ερευνες που δειχνουν τα αυτονοητα.Απο τοξικες αναθυμιασεις μεχρι και ιχνη αρσενικου σε υγρα βρηκαν.Μαααααλιστα.Μηπως καποιος απο εσας που κοτσαρετε πανω στις μπαταριες σας οτι σας πασαρουν απο κινεζοι μεχρι τρελοι επιστημονες εχει την παραμικρη αμφιβολια οτι μεσα στον οργανισμο του δεν εισχορουν καμποσες ουσιες οι οποιες ειναι ακρως τοξικες μονο και μονο με την αφη?Δυστηχως δεν το νομιζω.Ολοι μας υποτιθεται οτι ειμαστε υπευθυνοι για την υγεια μας πανω απο ολα και προσπαθουμε να κοψουμε την κακια συνηθεια(καπνισμα) οσο πιο αναιμακτα γινεται.Οπως και να εχει και επειδη μπορω να γραφω για ωρες πρεπει να καταλαβουμε και ειδικα οι νεοτεροι οτι στις αρχες αυτης της ιστοριας τα συρματα των αντιστασεων ηταν μηκους το πολυ 6 εκατοστων και μιας διατομης 0,12 και πλεον το μηκος μιας αντιστασης μπορει να φτασει μεχρι και το μισο μετρο στην περιπτωση μιας super duper triple stuggered fused helix clapton 0,01ohm.Σε αυτην την περιπτωση εχει κανει καποιος ποτε δυνατο και αποτομο dry burn σε μια τετοια αντισταση να δει ποσες αναθυμιασεις και οσμες θα δημιουργηθουν??Γνωριζουμε επισης ολοι οτι ολα τα διαθεσιμα συρματα που χρησιμοποιουμε εχουν μεσα και νικελιο και αλουμινιο,χρωμιο,σιδερο και διαφορα αλλα καλουδια εκτος καποιων(τιτανιο πχ).Αρα δια της αποτομης μεταβολης λογω της θερμοκρασιας η κοινη λογικη λεει οτι καποιες αναθυμιασεις θα φτασουν κατα ενα βαθμο στα πνευμονια μας.Οποτε κατα βαθος απο την στιγμη που βαζουμε μεσα μας αναθυμιασεις απο καποιο μεταλλικο συρμα ολοι μας γνωριζουμε το αποτελεσμα αλλα χωρις τις επιπτωσεις που μπορει να προκαλεσει.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αν παίρνεις τζούρα χωρίς βαμβάκι και υγρό, με ΠΥΡΩΜΕΝΗ αντίσταση, συγχαρητήρια για την πρωτιά στα Darwin Awards!

Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε GRat αν κανεις πως δεν καταλαβες ειναι δικαιωμα σου αλλα σε παρακαλω μην ειρωνευεσαι .Εσυ μπορει να στριβεις αντιστασεις με συρματοπλεγμα και δικαιωμα σου.Αν θελεις να καταλαβεις τι εγραψα κανε μια χαρη στον εαυτο σου και φτιαξε 2 αντιστασεις μια με 6 σπειρες σε 2,5 πυρηνα με 32ga fecral και μια με 6 σπειρες σε 2,5 με 24ga και κανε dry burn και στις 2 ταυτοχρονα σε σκιερο χωρο.Ο καπνος(αναθυμιασεις)θα ειναι ορατος και στις 2 απλα στο 24ga αρκετα περισσοτερος.Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι η βαση που ατμιζεις εχει την δυνατοτητα να καλυψει(μονωσει)αυτες τις αναθυμιασεις ενω ερχεται σε επαφη ουσιαστικα μονο με το εσωτερικο της αντιστασης σου τοτε εισαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Χαιρετω την ομορφη παρεα σας.Ηρθε η στιγμη να παραθεσω την αποψη μου και εγω μετα απο αρκετα χρονια ενεργος ατμιστης(8 , σαν παρατηρητης ολης αυτης της καταστασης που δειχνει να εχει ξεφυγει πλεον.Μιας και το συγκεκριμενο θεμα ειναι αυτο που καποιοι αν οχι ολοι μας το θεωρουμε απο τα πιο σημαντικα στον κοσμο του ατμισματος.Επιτελους πλεον καποιες σοβαρες ερευνες που δειχνουν τα αυτονοητα.Απο τοξικες αναθυμιασεις μεχρι και ιχνη αρσενικου σε υγρα βρηκαν.Μαααααλιστα.Μηπως καποιος απο εσας που κοτσαρετε πανω στις μπαταριες σας οτι σας πασαρουν απο κινεζοι μεχρι τρελοι επιστημονες εχει την παραμικρη αμφιβολια οτι μεσα στον οργανισμο του δεν εισχορουν καμποσες ουσιες οι οποιες ειναι ακρως τοξικες μονο και μονο με την αφη?Δυστηχως δεν το νομιζω.Ολοι μας υποτιθεται οτι ειμαστε υπευθυνοι για την υγεια μας πανω απο ολα και προσπαθουμε να κοψουμε την κακια συνηθεια(καπνισμα) οσο πιο αναιμακτα γινεται.Οπως και να εχει και επειδη μπορω να γραφω για ωρες πρεπει να καταλαβουμε και ειδικα οι νεοτεροι οτι στις αρχες αυτης της ιστοριας τα συρματα των αντιστασεων ηταν μηκους το πολυ 6 εκατοστων και μιας διατομης 0,12 και πλεον το μηκος μιας αντιστασης μπορει να φτασει μεχρι και το μισο μετρο στην περιπτωση μιας super duper triple stuggered fused helix clapton 0,01ohm.Σε αυτην την περιπτωση εχει κανει καποιος ποτε δυνατο και αποτομο dry burn σε μια τετοια αντισταση να δει ποσες αναθυμιασεις και οσμες θα δημιουργηθουν??Γνωριζουμε επισης ολοι οτι ολα τα διαθεσιμα συρματα που χρησιμοποιουμε εχουν μεσα και νικελιο και αλουμινιο,χρωμιο,σιδερο και διαφορα αλλα καλουδια εκτος καποιων(τιτανιο πχ).Αρα δια της αποτομης μεταβολης λογω της θερμοκρασιας η κοινη λογικη λεει οτι καποιες αναθυμιασεις θα φτασουν κατα ενα βαθμο στα πνευμονια μας.Οποτε κατα βαθος απο την στιγμη που βαζουμε μεσα μας αναθυμιασεις απο καποιο μεταλλικο συρμα ολοι μας γνωριζουμε το αποτελεσμα αλλα χωρις τις επιπτωσεις που μπορει να προκαλεσει.

Πρώτα απ'όλα στην έρευνα δεν αναφέρονται είδη σύρματος, πάχος κτλ. άρα αυτά που λες είναι άστοχα και για να είμαι ελικρινής βαρέθηκα να ακούω επιστημονικές θεωρίες από κάθε ατμιστή. Δεν ξέρεις αν η super duper triple stuggered fused helix clapton είναι πιο επικίνδυνη απτό 0.25mm κανθαλάκι του θεού.

Δε θα μου φαίνονταν καθόλου περίεργο αν τελικά μαθαίναμε ότι με λεπτότερο σύρμα έχουμε περισσότερες τοξίνες όπως μάθαμε ότι με διπλή αντίσταση έχουμε λιγότερες τοξίνες απ' ότι με μονή. Και επειδή μου φαίνεσαι ότι είσαι και από αυτούς που είναι και ενάντια του dry burn μπορεί να χρειαστεί και να αναθεωρήσεις:

"The researchers did observe, however, that aerosol metal concentrations tended to be higher for e-cigarettes with more frequently changed coils--suggesting that fresher coils give off metals more readily".

Κοινώς δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα μαθαίνουμε.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα σου φιλε.Δυστηχως για την γνωμη σου ειμαι φανατικος οπαδος του dry burn και ατμιζω αυστηρα με δικα μου υγρα και βαμβακια μονο για να ξερω τι μου γινεται.Επισης καλο ειναι να μαθαινουμε και να πειραματιζομαστε.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Το ζητημα με τη χρηση συρματων ειναι απο αυτα που ανησυχουν περισσοτερο τους ατμιστες και εχει συζητηθει ουκ ολιγες φορες στο φορουμ. Οσο αφορα στη συγκεκριμενη ερευνα οπως υπογραμμισε και ο καλος μας γιατρος κ.Φαρσαλινος εβγαλε συμπεράσματα λαμβανοντας υποψη λαθος παραμετρους. Ετσι για να υπαρξει βλαβη στον οργανισμο πρεπει να γινεται καθημερινα τεραστια καταναλωση υγρου κατι που βεβαια ειναι αδυνατο. Επισης δεν ειναι η πρωτη ερευνα που εξετασε παρουσια μεταλλων στον ατμο. Εχουν γινει και αλλες οπως αυτη που δημοσιευσαμε εδω  οπου γινεται και συγκριση με το συμβατικο τσιγαρο. Να υπενθυμισω για ακομη μια φορα τους ενδιαφερομενους οτι το φορουμ μας περιεχει μια πολυ ενημερωμενη βαση των ερευνων που εχουν γινει για το ΗΤ. Ορεξη να εχετε να διαβαζετε. Επι τω προκειμενω να προτεινω ψυχραιμια ξανα. Ας μη βιαζομαστε να κρινουμε και να πανικοβαλλομαστε με τη καθε ειδηση που κυκλοφορει. Αυτο θελουν.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Ο γιατρός μας κος Φαρσαλινός μας λέει ότι πρέπει να ατμίσουμε πολλάααααααα ml για να ξεπεράσουμε τα όρια ασφαλέιας, εάν καταλαβαίνω καλά όμως μας λέει και αυτό (For nickel, they need to vape 7ml liquid in order to exceed the FDA defined maximum daily exposure of 1.5ug) και μάλλον εκεί μόνον θα έπρεπε να επικενρώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Μιλάει για καθαρό Ni, ή και για ατσάλι που έχει ένα ποσοστό μέσα;

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Dxcr πάω πάσο φίλε  :tongue_smilie:

Αυτό για το Νικέλιο θα έλεγα και εγώ. Καλή θα ήταν μια διευκρίνηση στο θέμα αν και πιστεύω ότι ο κος Φαρσαλινός θα καλύψει σύντομα το θέμα με άρθρο.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
@dxcr

Όταν ατμίζεις με βρεγμένο βαμβάκι δεν θα φτάσεις ποτέ τις θερμοκρασίες που φτάνεις οταν κάνεις dry burn.

Με ID 1.5mm και λεπτό σύρμα είναι πιο εύκολο να πυρώσεις την αντίσταση ενώ ατμίζεις, παρά με ένα τέρας ID 3mm και ένα μέτρο σύρμα σύνολο.

Άρα αυτά που λες και μόνο με απλή λογική αν τα κοιτάξουμε είναι αβάσιμα.

Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Για να το λες εσυ φιλε μου προφανως θα εχεις δικιο.Ασε με εμενα να πιστευω οτι και στους 50 βαθμους εξακολουθουν να αποβαλλονται εξισου διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Φοβερό επιχείρημα. Άστον και αυτόν να πιστεύει το αντίθετο. Χωρίς ανταλλαγή απόψεων, θα μπορούσες να μην έγραφες τίποτα εξ' αρχής.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
[member=18601]dxcr[/member] καταλαβαίνεις ότι πας αντίθετα ακόμα και στα ήδη δοσμένα στοιχεία, έτσι; (Από Φαρσαλινό λέω, όχι από το στομάχι μου δοσμένα.) Ότι μετά από κάποια θερμοκρασία δηλαδή, διαφορετική για κάθε κράμα, σχηματίζονται οξείδια (αν δεν κάνω λάθος) στην επιφάνεια του σύρματος, που μπορεί να είναι επικίνδυνα.

 Ενώ ταυτόχρονα, βγάζεις μια δικιά σου θεωρία, ότι σώνει και ντε από όλα τα μέταλλα βγαίνουν ουσίες ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, και απλά μετράει η επιφάνεια επαφής. Τον καφέ σου τον φτιάχνεις σε μπρίκι; Τι επιφάνεια έχει αυτό; Από μέταλλο δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Ωχ μη μου λες τέτοια και έχω κάτι κατσαρόλες από SS.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Άλλη μία "έξυπνα" παρουσιασμένη έρευνα, η οποία επιτηδευμένα δεν μας τα λέει όλα.

Είναι αληθές ότι εκλύονται διάφορα ανεπιθύμητα από το coil μας.

Για να φτάσουν όμως να θεωρηθούν επικίνδυνα για εμάς, θα πρέπει να ρουφάμε όλη μέρα. Αναφέρει συγκεκριμένες εισπνοές ο γιατρός στο ποστ του στο FB τις οποίες δεν θυμάμαι. Και αυτό, σκοπίμως το αποκρύπτει η έρευνα. Το συμπέρασμά της, μας λέει κάτι σαν "το να τρως μαρούλι είναι επικίνδυνο". Το οποίο είναι αληθές, μόνο αν συνοδεύεται και με την ποσότητα που πρέπει να καταναλώσεις εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος για να επαληθευτεί αυτή η επικινδυνότητα.

Συμφωνώ με τον [member=13394]caros[/member]. Μπορεί να μην είμαστε όλοι γιατροί ή επιστήμονες σαν τους "ερευνητές", αλλά νομίζω ότι έχουμε την κοινή να φιλτράρουμε πληροφορίες και να έχουμε απαιτήσεις από αυτές.

Και οποιαδήποτε έρευνα δεν λαμβάνει υπόψιν:

α) Την ευθεία σύγκριση με το κάπνισμα

β) Τις εύλογες συνθήκες χρήσης

γ) Κάποια ποσοτικά όρια ασφαλείας

κατά τη γνώμη μου μοναδικό σκοπό έχει την παραπλάνηση του αναγνώστη και τη δημιουργία εντυπώσεων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix