vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, th3ofilos

Twitter

Hurricane v1.3 by E-Phoenix

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 22:01 »
Να είσαι καλά φίλε μου. Καλά και απροβλημάτιστα ατμίσματα..

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 11:12 »
Αν και στον Taifun GT 2 είχα σχεδόν πάντα προβλήματα τροφοδοσίας με παρόμοιο στήσιμο,εδώ τώρα,ακολουθόντας
την ιδέα του Γιώργου (Varaderum) 7/10 δουλεύει απροβλημάτιστα,όπου τα 3 αποτυχημένα στησίματα στο βαμβάκι
είναι και τα πρώτα που έκανα με το που έπιασα τον ατμοποιητή στα χέρια μου,έκτοτε,ποτέ μου δεν είχα θέμα τροφοδοσίας
όπου μπορώ να επιβεβαιώσω κιόλας ότι έχει ίσως την "τέλεια" τροφοδοσία κάνοντας το χαρακτηριστικό "παφ" κάθε φορά
όταν πατάω να ατμίσω και μετά απλά ακούγεται το χουρχούρισμα της αντίστασης.

Τα High VG υγρά για κάποιους που αναρωτιούνται ή και που με είχαν ρωτήσει,τα πάιζει τόσο απροβλημάτιστα όσο και με
τέλεια γεύση απο όπου και αν τα έχω δοκιμάσει,υγρά όπως το Milkman (80/20),Apple Butter (80/20),DIY (75/25),Muffinman (80/20).

Δεν έχω βρεί το hotspot μου ακόμη,είμαι πραγματικά στο ψάξιμο και πιστεύω πως θα τον ψάξω όσο μπορώ τον συγκεκριμένο ατμοποιητή,
θα τον ψάξω όσο μπορώ για να βρώ ακριβώς αυτό που πραγματικά ψάχνω.Ως στιγμήν μπορώ να πω ότι βρίσκομαι εύκολα στο 80%
των δυνατοτήτων του όπου ικανοποιούν εμένα προσωπικά που είναι το Smooth/απαλό/Ελάχιστο χτύπημα/Καλή παραγωγή ατμού σε τσιγαρίσιες τζούρες.

Να ευχαριστήσω τον Γιώργο (Varaderum) για ακόμη μια φορά εδώ για τήν τόσο τεράστια υπομονή του ώστε να με βοηθήσει
σε όλη την σταδιοδρομία μου για τον Hurricane  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 11:56 »
Εγώ το παλεύω ακόμα.....
Διαβάζω ότι γράφετε για τον hurricane και εχω σκυλιασει που δεν μπορώ να τον φέρω στα μετρά μου.Από γεύση άριστος ,αλλά αυτό  το βελούδινο, αθορυβο και πυκνό ατμό που παίρνω στις τσιγαρισιες από τον gt2 με τίποτα.
Στις αεράτες τζουρες δεν μπορώ να πω,άψογος.
Τώρα η στήνω τον taifun αψογα η έχει τελείως διαφορετικό ατμισμα ο hurricane από αυτό που μου αρέσει.
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωσή να μην εχω βρει ακόμα μαζί του.
Να είναι καλά το σαββατοκύριακο και από όρεξη για δοκιμές και πειραματα να φάνε και οι κότες......







Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:03 »
Δοκίμασε με 5 ανοιχτές σπείρες 40αρι σε 2.5 πυρήνα ..και ξεκίνα από τα 10.6 watt στις δύο δεύτερες μικρές τρύπες(..και ανέβα μέχρι εκεί που θα σου ταιριάξει καλύτερα).

..κάνε μία δοκιμή ..δεν χάνεις και τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:49 »
Το εχω δοκιμάσει και αυτό φιλέ γιωργο αλλά δεν .....αρκετά αεράτη τζούρα για τα γούστα μου στις δεύτερες τρύπες .Δοκίμασα και με στενό dip trip αλλά και παλι  αεράτη + αρκετός θόρυβος από την εισαγωγή αέρα ,αν και αυτό παλευεται


Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 13:41 »
Τι να πω..

..τόσο εγώ (..αλλά κυρίως ο Χρήστος που το έχει πάρει "πατριωτικά") ..συνεχίζουμε δοκιμές και με άλλα στησίματα - σύρματα - διατομές..

..με ένα στήσιμο που έκανε σήμερα (..με 28αρι η 30αρι σύρμα δεν είμαι σίγουρος) ..είδε ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση στην γεύση και (ιδίως) στην παραγωγή ατμού (..κάτι που είδα και εγώ, καθώς μου το έστειλε σε video).

Οταν θα έχει (η εγώ) ..κάτι "παραπάνω, θα το βάλουμε και εδώ.

Υ.Γ. Για εμένα είναι ήδη πάρα πολύ καλός .....απλά τώρα "δυιλίζουμε τον κώνωπα", για ακόμα καλύτερη γεύση και ατμό.

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 14:33 »
Αυτό είναι σίγουρο γιωργο ,δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αν είναι καλός η όχι
Απλά, οπως πολύ σωστά είπες, "διυλίζουμε τον κωνωπα" και αναζητούμε ,αυτό το κάτι παραπάνω που μπορεί να πάρει κάποιος από αυτόν τον ατμοποιητη.
Για να δοκιμάσω, τώρα που το λες, και με μικρότερα σύρματα ......

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 21:31 »
Αν απλά θέλετε να τον δοκιμάσετε πάντως και τα 200 ευρώ είναι υπερβολικά, προτείνω https://www.fasttech.com/p/3718300, που είναι άψογος εδώ και περίπου ένα μήνα που τον έχω στα χέρια μου.



μόλις μπήκε παραγγελια
από γεύση τι λέει? είναι τόσο καλός όσο λένε τα παιδιά για τον αυθεντικό?
και αν ξέρει κανεις τι διαφορές έχει αυτός τις fastetech με τον v1.3 που βλέπουμε εδώ?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:12 »
Εγώ το παλεύω ακόμα.....
Διαβάζω ότι γράφετε για τον hurricane και εχω σκυλιασει που δεν μπορώ να τον φέρω στα μετρά μου.Από γεύση άριστος ,αλλά αυτό  το βελούδινο, αθορυβο και πυκνό ατμό που παίρνω στις τσιγαρισιες από τον gt2 με τίποτα.
Στις αεράτες τζουρες δεν μπορώ να πω,άψογος.
Τώρα η στήνω τον taifun αψογα η έχει τελείως διαφορετικό ατμισμα ο hurricane από αυτό που μου αρέσει.
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωσή να μην εχω βρει ακόμα μαζί του.
Να είναι καλά το σαββατοκύριακο και από όρεξη για δοκιμές και πειραματα να φάνε και οι κότες......

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είμαι σε μια "εκτός λογικών πλαισίων" δοκιμή,την οποία όμως δεν μπορώ να παρουσιάσω με λεπτομέρειες εδώ,θα ήταν
υποτιμητικό για έναν τέτοιον ατμοποιητή.
Το ίδιο θέμα αν θέλεις έχω και εγώ,το πρόβλημα όμως που με έχει κάνει να σκυλιάσω είναι ότι γρήγορα,έκανα ένα στήσιμο
και συγκεκριμένα με το Sugar Drizzle της Cuttwood πήρα τόσο βελούδινο άτμισμα που δεν έχω πάρει απο πουθενά,το πρόβλημα
λοιπόν είναι ότι δεν μπορώ να πετύχω το ίδιο άτμισμα και κυρίως με υγρά 50/50.
Πρόσφατα λοιπόν (μέσα στις λίγες μέρες που τον έχω στην κατοχή μου) ψάχνοντας τον τόσο σε διατομές σύρματος,πυρήνα και ύψος
αντίστασης κυρίως με Spaced Coils,έχω κατασταλάξει πως αυτό που ψάχνω ή αν θέλεις αυτό που θέλουμε,για εμάς που χρησιμοποιούμε
αρκετά λεπτά σύρματα,θέλει λίγο δουλίτσα εδώ.


Έχω καταλάβει πως το βελούδινο άτμισμα έρχεται πολύτ εύκολα με μεγαλύτερης διατομής σύρματα όπως 0,40 όπου αναφέρει ο Γιώργος,
αλλά εκεί κατα την άποψη μου,χάνεις απο γεύση κάτι το οποίο σε μπερδεύει λόγο της ζεστής πλέον τζούρας που έχεις εκεί.


Αυτό που έκανα λοιπόν εγώ,είναι αυτό που έχει ο Taifun GT II ήδη στα παρελκόμενα του,να προσθέσω κάτι στην εισαγωγή του αέρα που
φυσάει πάνω στην αντίσταση ώστε να φυσάει με παραπάνω δύναμη (μικρότερη τρύπα,ίδια παροχή αέρα αλλά με μεγαλύτερη πίεση)
όπου εκεί,ο ατμοποιητής φυσάει πραγματικά ακόμη και με 0,22 σύρμα που τον έχω δοκιμάσει.Το βελούδινο άτμισμα έρχεται πανεύκολα με
High VG υγρά,αλλά στα 50/50 υπάρχει θεματάκι.

Όπως ανέφερα και στον Γιώργο (Varaderum) θα σκάσω αν δεν βρώ τα χούγια του γιατί ακόμη και όταν δεν ατμίζει βελούδινα,η γεύση του είναι
πραγματικά στο θεό,πάρα πολύ καλή,όπου εκεί μετά έρχεται και το ψυχολογικό κομμάτι,που λείπει αυτός ο πυκνός και δροσερός παράλληλα ατμός.

Να μην κρύβομαι,σε άλλη περίπτωση,θα ήταν ήδη αγγελία ο ατμοποιητής,στην παρούσα φάση,κρατιέμαι,και κρατιέμαι απο εγωισμό γιατί ξέρω
ότι μπορεί να αποδώσει πάρα πολλά ακόμη και σε ατμιστές όπου η συνήθεια τους είναι τα 0,25 - 0,28 σύρματα,με ήπια ρεύματα αλλά με αρκετά
πυκνό και βελούδινο ατμό.

ΜΗΝ παραδίδεις τα όπλα έτσι εύκολα,τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω γιατί αν δεν καταλάβω το γιατί,δεν προχωράω,αν παράδειγμα τον κρατήσω,θέλω
να ξέρω το γιατί,αν αντίστοιχα τον πουλήσω,πάλι θέλω να ξέρω το γιατί,είμαι ψυχάκιας δυστυχώς,το "απλά δεν τα βρήκαμε" δεν ανήκει στο λεξιλογιο μου πλέον.

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 19:40 »
Λοιπόν παιδιά να καταθέσω κι εγω τις εμπειρίες μου μετά απο μια εβδομάδα κατοχής, πολλή και καλη βοήθεια απο τον Γιώργο Varaderum αλλα και ολα όσα καταθέτετε κι εσείς εδώ, πολλα πολλα στησίματα και ατελείωτο πείσμα!
Τελικά μέχρις στιγμής εχω βρει την χρυσή τομή όχι σε γεύση γιατί η γεύση ειναι απίστευτη σε ολα τα στησίματα αλλα χτύπημα, ατμό και διαρροές.
Στήσιμο με 0,25 σύρμα, σε 2,5 πυρήνα, micro coil γιατί με αποστάσεις μου έκανε σκασίματα στο στόμα, 1,3 ωμ και απόσταση απο την τρύπα του αέρα ούτε πολυ χαμηλά ούτε πολυ ψηλά.
Βαμβάκι έβαλα αρκετό ωςτε να κλείνουν καλά τα αυλάκια εισαγωγής αλλα για να μην στομωνει το βαμβάκι στο coil και δεν εχω καλη κυκλοφορία του υγρού, χρησιμοποίησα βαμβάκι VCC Cotton Facts το οποίο ειναι σε βαζάκι, αποκλειστικά Αμερικανικό αφού δεν ευδοκιμεί σε άλλο μέρος του κόσμου, η υφή του ειναι σαν πολλές τριχες και το πήρα απο Atmistique για να προλάβω τις ερωτήσεις
Ειναι πολυ καθαρό χωρίς βαμβακιλα και ευκολοδουλευτο!
Έκανα το απλό στήσιμο δηλαδή πέρασμα απο το coil και κατευθείαν στα αυλάκια μπόλικο ΑΛΛΑ κόψιμο εντελώς σύριζα με το deck με τον κόφτη και όχι με ψαλίδι για να κοπεί όσο το δυνατόν πιο κοντά και να μην παρασύρεται απο την περιστροφή του tank κατα το βίδωμα και αφήνει κενά ωςτε να περνάει υγρό που δεν πρέπει κι έτσι να εχω μπουρμπουλήθρες και διαρροές.
Αποτέλεσμα, μετά απο 5 γεμίσματα ούτε το βαμβάκι έφυγε απο την θέση του, ούτε διαρροές ειχα, η γεύση τέλεια και χωρίς σκασίματα ή υγρά στο στόμα, βελούδινο ατμισμα με πολυ καλό ντουμάνι για τα δικά μου γούστα.
Εκτός απο τις συμβουλές και τις οδηγίες σας, τα video των reviewers και τις πολλές δοκιμές που έκανα νομίζω καθοριστικό ρόλο επεξε και η ποιότητα του βαμβακιού που προανέφερα.
Βέβαια λίγο τσιμπημένη η τιμή του αλλα για τον hurricane μιλάμε ρε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 20:09 »
Προς το παρον ,το καλύτερό συνολικα αποτέλεσμά το πηρα με 34αρι σε 2mm αξονα (μηδέν διαρροές)
Και γεύση ,που με κανένα στήσιμο δεν είχα πρόβλημα και αρκετά πυκνός ατμός .Θα δοκιμάσω και αυτό που λες ,γιατί η αληθεια ειναι, προς το παρον δεν εχω δοκιμασει με λεπτά σύρματα.
Οσο για το vcc θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Παρα πολυ πολύ καλο, αν και θέλει τον τρόπο του στο κόψιμο  για να αποδώσει .

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 20:31 από Petrosa »

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 21:05 »
Αξίζει τα 190 ευρώ,με μεταφορικά;
Έχω ήδη Τηλεμαχο V2+ και Phenomenon Zest..

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 21:24 »
..μέχρι τώρα, το δικό μου καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με 30mm σύρμα 6 σπείρες σε 2.5mm τρυπανάκι, με το κάτω μέρος του coil, να είναι λίγο κάτω από την ευθεία των "καθαυτό" πόλων (..όχι της βίδας).

..επίσης πολύ καλή τροφοδοσία έχει και με στήσιμο βαμβακιού σε σχήμα u (..ενωμένου), προς τα κάτω. Εδώ μία από τις δοκιμές με 7 σπείρες 30mm σύρματος (..αναλόγως τα γούστα ..και αυτό καλά παίζει):

Το δεξί ήδη έχει τοποθετηθεί. Το αριστερό το βάζω ..για να δείτε την ποσότητα και το μήκος.



..πρώτα το "ανασηκώνουμε" λίγο από το "αυλάκι" ..και μετά με μαλακό τρόπο το σπρώχνουμε με το ίσιο κατσαβιδάκι προς τα κάτω



..και μετά "σπρώχνουμε" και το υπόλοιπο που είναι από έξω (..λίγο προς τα μέσα), για να γίνει ενιαίο



..βρέχουμε, κλείνουμε καπάκι ..και κόβουμε σύριζα.

Εδώ άνοιξα ένα έτοιμο, για να δείτε πως γίνεται (..ενιαίο), όταν βραχεί



Υ.Γ. ..το συγκεκριμένο στήσιμο ΔΕΝ ενδείκνυται για vcc
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:13 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 06:27 »
Καλησπέρα σε όλους ,εγώ μια απλή ερωτηση θα κάνω γιατί τον γλυκοκοιταω τον ατμοποιητη, αλλά σκέφτομαι και τον taifun gt 2, ο μόνος λόγος λοιπόν που ρωταω εδώ είναι γιατί απ ότι βλέπω αρκετοί τους έχετε και τους δύο,λοιπόν οι διάφορες τους είναι μεγάλες ; και αν είχατε να επιλέξετε έναν από τους δύο με γνώμονα τον taifun ως πιο οικονομικό αλλά με ανταλλακτικά μέσα ,ποιον θα παίρνετε;
Σας ευχαριστώ όλους και ελπίζω να μην διαταράσσει το νήμα ή ερώτηση μου

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 09:14 »
Αξίζει τα 190 ευρώ,με μεταφορικά;
Έχω ήδη Τηλεμαχο V2+ και Phenomenon Zest..
Ναι ,γιατι εχει καταπληκτικη γευση , μηδεν διαρροες, ειναι απο ατσαλι 316 και πανευκολος στο στησιμο (φαινομενα τα εχω ολα,γευση ενα κλικ καλυτερος)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12