vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, I.P, manoslykos, bloodlessz, Doubt, infernity, maprix

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #675 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 16:34 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member]

επειδή όλα είναι σχετικά ποιο υγρό είναι αυτό το "καθαρό" που κρατάει 60ml ;
κι όταν λες κρατάει εννοείς την αλλάζεις εσυ για ψυχολογικούς λόγους ή αρχίζεις να παίρνεις καμμένο σε εκείνο το όριο; ή απλώς σου τελειώνει το υγρό ; 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #676 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2018, 20:01 »
Η στενότερη καμινάδα συμπυκνώνει περισσότερο τον ατμό, άρα δίνει περισσότερη γεύση με λιγότερα watt σε μια πιο σφιχτή τζούρα ίδιας διάρκειας.
Επομένως, πέρα από την -μάλλον πιο αντικειμενική- εκτίμηση της σφιχτότερης τζούρας (λόγω στενότερης καμινάδας), η γεύση είναι και θέμα του εκάστοτε υγρού, για το αν η εκάστοτε κεφαλή θα είναι η κατάλληλη να το κάνει να "αναπνεύσει" με τα όποια watt. Θέλει, βέβαια, δοκιμές συνδυασμού αέρα και watt. Δεν κρατάμε τις ίδιες ρυθμίσεις, αλλά σε κάθε διαφορετική κεφαλή ψάχνουμε την δική της ρύθμιση με γνώμονα την γεύση (που θυμόμαστε και "κυνηγάμε").

Για όσους θέλουν να κάνουν πιο ουσιαστική σύγκριση ανάμεσα στην plexus και στην 0.8Ω, ας χρησιμοποιήσουν την plexus συνεχώς (μέχρι σχεδόν να φτάσει στο τέλος της ζωής της) και μετά να την αντικαταστήσουν με την 0.8Ω (πρέπει να ξεχαστεί η προηγούμενη εντύπωση, για να υπάρξει νέα καταγραφή εντύπωσης).

Το έχω ξαναγράψει ότι από τα πιο καθαρά καπνικά υγρά που χρησιμοποιώ είναι το Gandlaf της Λάμδα.

Η διάρκεια ζωής της κεφαλής (και όχι μόνο) είναι συγκεκριμένος αντικειμενικός χαρακτηρισμός διαπίστωσης (που έχει αναφερθεί σε πολλά νήματα): σκουραίνει και καραμελώνει το υγρό, μπουκώνει η κεφαλή και πρέπει να ανοίξεις τον αέρα περισσότερο για να κάνεις ίδιας έντασης τζούρα. 

Τα watt, ο αέρας και το υγρό συμπράττουν. Η 1.6Ω στα 10W μου βγάζει μέχρι και 80ml Gandalf, αν αποφεύγω την πιπίλα. Την αντικαθιστώ όταν έχει μπουκώσει και αναγκάζομαι να ανοίξω περισσότερο αέρα από τις δύο τρύπες που έχω αρχικά. Φυσικά, προς το τέλος αυτό, αλλάζει λίγο και η γεύση στο τελευταίο γέμισμα του τανκ, αλλά όχι δραματικά. Το υγρό έχει γίνει σκούρο και πάει να καραμελώσει.
Όπως έχει αναφερθεί, ο τρόπος της τζούρας παίζει ρόλο: όχι απότομη/έντονη, αλλά ήπια και λίγο μακρόσυρτη που να κρατάει και μετά το άφημα του fire.

Η γεύση "καμένου" σημαίνει κακή τροφοδοσία υγρού και όχι απαραίτητα τέλος ζωής της κεφαλής. Αν βελτιωθεί η τροφοδοσία υγρού, μια αρχική γεύση καμένου μπορεί να αναστραφεί ακόμα και σε μια κεφαλή. Όταν δεν ρυθμίζεται η τροφοδοσία υγρού, βελτίωση της τροφοδοσίας υγρού σε μια κεφαλή σημαίνει να χρησιμοποιηθεί αμέσως υγρό με λιγότερη ποσόστωση VG.


Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #677 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 18:13 »
Ο d22 υπάρχει πουθενά φθηνότερα από τα 28 που βλέπω;

Αντιστάσεις σε καλές τιμές;

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #678 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 19:04 »
Κάποια σάιτ έχουν σε ισχύ μόνιμα εκπτωτικά κουπόνια, τώρα δοκίμασα σε κάποιο και βγαίνει με μια πεντάδα αντιστάσεις στα 36,45€. Μεταφορικά δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #679 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 20:59 »
Ιάκωβε δώσε και ένα link

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #681 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 21:08 »
OK  Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος swisstec

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #682 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 21:39 »
τι διαφορά έχει ο 4ml με τον 2ml εκτός από τα ml. Ο νέος είναι 22mm ο 4ml τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #683 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 21:44 »
24mm, στο pico ας πούμε δεν χωράει ο 24άρης.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #684 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2018, 21:57 »
4ml είναι ο 24άρης (24 και κάτι). Ο καινούργιος 22άρης βγαίνει σε 2ml και 3ml. H διαφορά είναι στο ύψος του τάνκ και άρα και της καμινάδας.
Η σημαντικότερη διαφορά του 22άρη από τον 24άρη είναι στη μικρότερη διάμετρο της καμινάδας.
Στον 22άρη των 2ml (που έχει και κοντή καμινάδα) η γεύση, ως προς τον 24άρη, έχει αρκετή διαφορά.

Θα γράψω σχετικά στην παρουσίαση του CoolFire Mini kit της Innokin που έχει τον Zenith D22 των 2ml (όταν ολοκληρώσω την "ταλαιπωρία" τους).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #685 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 15:48 »
Εχω να πω τα καλυτερα για τον 22αρη Zenith. Χρησιμοποιω το pod μου εδω και μερες με ενα χερι χωρις καμια βοηθεια, εδω και 4 ημερες μου εφεραν δωρο και τον 22αρη. Εξαιρετικα βολικος, λιτος ομορφος μικρος και σε ασημι ειναι κουκλος οπως και ο μεγαλος. Απο γευση δεν τρελαθηκα, ομως τα καπνικα τα δινει αξιοπρεπεστατα και ειδικα για νεο ατμιστη ειναι α ρ ι σ τ ο ς, εξαιρετικη επιλογη σε ολα του.

Το μονο μειον που θα ελεγα για τη δικη μου χρηση ειναι πως επειδη ειμαι πολλες ωρες στο κρεβατι, η κλιση που δινω στον ατμο ειναι προς τα κατω κι ετσι καποιες φορες εχω αρκετη υγρασια η και υγρα στο στομα. Χρησιμοποιω επισης τις κεφαλες plexus 0.5Ω, μια χαρα επιλογη και σε διαρκεια, ειναι οντως αρκετα παραπανω σε ml, (εχω φτασει ανω των 80μλ και δεν ειχα καμια αλλοιωση στα καπνικα που επελεξα, μαλιστα εγω επελεξα να αφαιρεσω την κεφαλη για να δω εντος της τι γινεται, και ήταν μεχρι το πλεγμα σε αρκετά καλη κατασταση, διχως λασπες καμενου η καμενα/αρπαγμενα εσωτερικα βαμβακια). Εξαιρετικος ατμο, μεχρι και τωρα τουλαχιστον. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #686 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 20:11 »
Για τα υγρά στο στόμα, δοκίμασε να ανεβάσεις watt λίγο και να ανοίξεις λίγο παραπάνω τον αέρα, ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείς την Plexus με υγρά 50/50 VG/PG. Προφανώς υπάρχει περίσσεια υγρού που δεν προλαβαίνει να ατμοποιηθεί, μάλλον λόγω λίγων watt και ελλιπούς αέρα.
Στα 14-16W το κάνει και σε μένα η plexus μετά από 80ml υγρού, με τον τρόπο ατμίσματος που περιγράφεις (το δοκίμασα μόλις τώρα). Μετά από τόσα ml έχει μειωθεί κάπως η συγκράτηση υγρού από το βαμβάκι και εμφανίζεται υπερκορεσμός του (over-saturation). Άλλωστε, η Plexus είναι φτιαγμένη για να καλύπτει υγρά και με μεγαλύτερη VG-ποσόστωση. Αλλά στα 17-19W σταματάει ο υπερκορεσμός, ακόμα και μετά από τόσα ml που έχει ατμίσει.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #687 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 20:25 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member], καλησπερα. ναι, πρεπει να εχεις δικιο σε ολα οσα λες παραπανω, προσωπικα δεν εκανα τιποτα, απλως γεμιζα και ατμιζα τοσες μερες. θα το δω αυτο που λες, και με τα βατ και με ολα τα υπολοιπα. Πραγματικα ενθουσιαστηκα και τον θεωρω μια πολυ τιμια επιλογη, εξαιρετικος σε οσα ειδα μεχρι τωρα, (ασχετα αν λεω περι γευσης, αυτο αναγκαστικα γιατι το μυαλο παει και προς τους επισκευασιμους, χωρις να το θελω, ομως παει αναγκαστικα). Εξαιρετικος. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #688 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 21:15 »
Συγκρίνοντας με τον 24άρη, ο 22άρης δίνει λίγο πιο σφιχτή MTL τζούρα (στις ίδιες ρυθμίσεις αέρα), λόγω της στενότερης καμινάδας, που αυξάνει περισσότερο την πυκνότητα του ατμού (και άρα εντείνει την γεύση). Και λόγω της πιο κοντής καμινάδας της έκδοσης των 2ml, το στόμα είναι πιο κοντά στην "πηγή" παραγωγής ατμού, οπότε η γεύση είναι ακόμα πιο έντονη.

Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει τον 3ml με την λίγο υψηλότερη καμινάδα, για να πω αν ο 2ml αξίζει το "κόστος" της συχνότερης αναπλήρωσης υγρού. ;)

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #689 στις: Οκτωβρίου 02, 2018, 00:05 »
Με αυτό που γράφετε καταλαβαίνω ότι ο 22 mm είναι πιο κοντά στο ναυτίλο 2; Αν συμβαίνει αυτό θα ήθελα να με ενημερώσετε αν έχετε τη καλοσύνη γιατί ψάχνω για δεύτερο ατμοποιήτη  έχοντας σε χρήση το ναυτίλο 2. Με το 24 mm δεν τα βρήκαμε ποτέ δυστυχώς. Το μόνο που λάτρεψα είναι το γέμισμα του αλλά η γεύση (παρότι έχετε εξηγήσει τι συμβαίνει) εμένα δε μου άρεσε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix