vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #900 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 14:57 »
Θα τον αγαπήσεις με τον καιρό.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #901 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:27 »
Το κλασικό μου στήσιμο σε εβίβα είναι 5 σπείρες με 20ρι σύρμα σε οδοντογλυφίδα (περίπου 2χιλ) και 1.5 ομ αντίσταση. Ποτέ MC.
Ρίξτο μια δοκιμή, ας σου πει κι ο Βασίλης τι στήσιμο κάνει.
Συνήθως αποφεύγω πολύ χοντρά σύρματα ή αντιστάσεις κοντά στο 1ομ ή πολλές σπείρες.
Και βέβαια προσέχω τι σύρμα βάζω. Οχι, χύμα ο,τι νάναι από όπου νάναι.

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #902 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:34 »
παιδια οπως εχω πει και παλια...μην μπαινετε στον κοπο να συγκρίνετε τον eviva με αλλους ατμοποιητες...ουτε καν με ατμοποιητες που εχουν κεραμικο..


γιατι βγαζει ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη γευση απ οτι καποιος αλλος.


Ολοι οι αλλοι σου δινουν ισως καλυτερη η χειροτερη γευση αν κανεις συγκρίσεις μεταξυ τους,αλλα μολις το ριξεις και στήσεις σωστα τον eviva σου το αλλαζει εντελως,ξεχνας οτι ξερεις για το υγρο σου.


εχω σχεδον ολα τα θυρια γευσεων αυτης της περιόδου..τιποτα δεν πλησιάζει την αλλαγη γευσης του eviva..


προσοχη ομως..αυτο μπορει να ειναι καλο αλλα μπορει να ειναι και κακο..


ειχα κανει παρομοιωση με το μαγειρεμα...


μπορει να τρως μπριζολα στα καρβουνα και αν στη κανουν στην γαστρα να σου αρεσει ή οχι.


Πινασα τωρα..

Απ: Eviva
« Απάντηση #903 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 15:48 »
Το κλασικό μου στήσιμο σε εβίβα είναι 5 σπείρες με 20ρι σύρμα σε οδοντογλυφίδα (περίπου 2χιλ) και 1.5 ομ αντίσταση. Ποτέ MC.
Ρίξτο μια δοκιμή, ας σου πει κι ο Βασίλης τι στήσιμο κάνει.
Συνήθως αποφεύγω πολύ χοντρά σύρματα ή αντιστάσεις κοντά στο 1ομ ή πολλές σπείρες.
Και βέβαια προσέχω τι σύρμα βάζω. Οχι, χύμα ο,τι νάναι από όπου νάναι.
Πως περνάς το βαμβάκι από κει?. Ειδικά σε 0.20!!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
   

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #904 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 16:32 »
Oτι στησιμο και να κανει καποιος , σημαντικο ρολο κατα τη γνωμη μου παιζει πρωτα απ' ολα η σωστη ποσοτητα βαμβακιου.
Στο θεμα αυτο ομως καλείται ο καθε χρηστης να βρει μονος του την ποσοτητα.
Θα γινει βεβαια καποια στιγμη μεσα απο δοκιμες.


Λογο της λειτουργιας με τον Ατερμονα , οι αντιστασεις μου ειναι κοντα στο 0.8Ωμ.
Εχω κανει πολλες παραλλαγες , αλλα εκει που εμεινα πιο πολυ καιρο ηταν σε κεραμικο με 2.5mm οπες , 2.5mm τρυπανακι , 0.25mm συρμα 12 σπειρες. 
Ειναι διπλο παράλληλο στρίψιμο συρματων .  Δυο κομματια συρμα  τυλιγμένα στο τρυπανακι δίπλα - δίπλα.
Στην ουσια δηλαδη ειναι εξι σπειρες , αλλα λογο του οτι εχουμε δυο κομματια συρμα , οταν μετραμε τις σπειρες ειναι 12.
Αν καποιος δυσκολευτει στις 12 σπειρες και με 10 σπειρες καπου στο 0.7Ωμ θα πεσει.


Αλλο στησιμο που μου αρεσε , ηταν παλι στον Ατερμονα με 0.32mm συρμα και 6-7 σπειρες.
Αυτο το στησιμο εχω να το κανω πολυ καιρο και δεν θυμαμαι ποσα Ωμ ηταν....
Αν δεν κανω ομως λαθος , καπου στα ιδια ηταν νομιζω.


Σε VW τα στησιματα που εκανα στον EVIVA  ηταν με περισσοτερα απο 2.0 Ωμ.
Πιο συχνα ηταν στα 2.5 - 2.7 Ωμ με 0.20 - 0.25 συρμα.


Και στα δυο αυτα στυλ ατμισματος , ο Eviva εδωσε τέλεια το αποτελεσμα που πραγματικα περιμενα να εχω.


Δοκιμαστε διαφορα στησιματα και σιγουρα θα δειτε οτι ο ατμ/της αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι του.


Τα  στησιματα ηταν με Kanthal A1 και NiCr


Με Ni200 ολα καλα , αλλα δεν μπορουσα να τον βαλω ευκολα στον Ατερμονα και ετσι δεν εκαναν πολυ παρεα τα δυο τους.... ;D
Αντιθετα με το SS 316L 0.30mm ηταν περισσοτερο απο καλο το αποτελεσμα σε TC λειτουργια.
Πολυ καλη αποδοση , αλλα πολυ ζεστος ο ατμος στον Ατερμονα .
Με αντισταση ομως στα 0.35 Ωμ , φυσικο ειναι να υπαρχει θερμοκρασια που να ενοχλεί πιστευω....


Σε δοκιμη με το ιδιο συρμα (30αρι SS) στα 0.8Ωμ ......... τα ρεστα μου παρακαλω..... ;D


Ολες οι αντιστασεις ειναι με κενα αναμεσα στις σπειρες.
Τα κενα ειναι μικρα μεταξυ τους ωστε να ειναι οσο γινεται συμαζεμενη η αντισταση , αλλα και γιατι ετσι βρηκα αυτο που μου αρεσε περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #905 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 16:49 »
καλησπέρα σας, petra με ni200 στα ποσα ohm θα την έβγαζες την αντισταση?
και η 2 ερώτηση απευθύνται σε όλους για τον καθένα ξεχωριστά και το λέω αυτό λόγο το ότι διαφέρουμε σε γούστα.. η ερώτηση είναι εξής σε στα ποσα ohm τι κάνετε με ni200 και σε στα ποσα ohm με Kanthal?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αναφέρομαι στα κατάλληλα ohm που σας αρέσει γεύτηκα (στο eviva)!

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Eviva
« Απάντηση #906 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 17:01 »
Όταν το ακούς σαν να κάνει ένα μικρό σκάσιμο όταν πατάς το fire και νιώθεις να σου πετάει λίγο υγρό
στη γλώσσα είναι υπερτροφοδοσία? Να υποθέσω ότι θέλει περισσότερο βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #907 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 18:22 »
Ή θελει μεγαλύτερη ποσότητα βαμβακιού στο coil ή το υγρό σου έχει μεγαλύτερη ποσότητα διαλυμενου νερού.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #908 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 18:54 »
με ni200 μου βγαίνει από 0.13-0.18, ανάλογα με το αν κάνω 5 σπείρες ή μια-δυο παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #909 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 22:42 »
Εγώ προσωπικά που έχω και τον Kayfun Lite Plus και τον Eviva δεν βρίσκω διαφορές στη γεύση.
Λειτουργικά ο Kayfun δουλεύει καλύτερα, πιο απροβλημάτιστα. Τον Eviva τον δουλεύω με κεραμικό
και έχει μια χαρά γεύση και δουλεύει καλά, αλλά τα 90€ που έδωσα σε σχέση με τα 60€ του Kayfun
δεν ξέρω αν θα τα ξαναέδινα...
Πλάκα κάνεις τώρα!!!!!!!!!!!!!! ??? ??? ???

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το κλασικό μου στήσιμο σε εβίβα είναι 5 σπείρες με 20ρι σύρμα σε οδοντογλυφίδα (περίπου 2χιλ) και 1.5 ομ αντίσταση. Ποτέ MC.
Ρίξτο μια δοκιμή, ας σου πει κι ο Βασίλης τι στήσιμο κάνει.
Συνήθως αποφεύγω πολύ χοντρά σύρματα ή αντιστάσεις κοντά στο 1ομ ή πολλές σπείρες.
Και βέβαια προσέχω τι σύρμα βάζω. Οχι, χύμα ο,τι νάναι από όπου νάναι.
Είπες ποτέ MC και συμφωνώ γιατί όταν μου τον έστησε ο Τάσος είχα κορυφαία γεύση και έστησε ακριβώς όπως περιγράφεις.
Στην πορεία όμως με προβλημάτισε ένα πράγμα.
Όταν έφτιαχνα το coil μου και το έβαζα μαζί με την οδοντογλυφίδα μου μέσα στο κεραμικό περνώντας τα σύρματα από κάτω όλα καλά μέχρι εκεί.
Μόλις όμως πήγαινα να στρίψω το σύρμα στην βίδα, μου τραβούσε το coil προς την μεριά της βίδας χαλώντας το κεντράρισμα του coil και η ακριανή πήγαινε και ακουμπούσε στο κεραμικό με αποτέλεσμα να συμπιέζω της σπείρες με λαβίδα και να κάνω σχεδόν MC χωρίς να το θέλω.
Φυσικά παρ' όλο που το ωμικό αποτέλεσμα ήταν σωστό, 1,3 με 1,5 ωμ και χωρίς hot spot, το ατμιστικό αποτέλεσμα δεν είναι άψογο όπως το πρώτο στήσιμο.
Έχουμε κανένα tip γι' αυτό ώστε την ώρα που τυλίγω στην βίδα να μην μετακινείται το coil;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Oτι στησιμο και να κανει καποιος , σημαντικο ρολο κατα τη γνωμη μου παιζει πρωτα απ' ολα η σωστη ποσοτητα βαμβακιου.
Στο θεμα αυτο ομως καλείται ο καθε χρηστης να βρει μονος του την ποσοτητα.
Θα γινει βεβαια καποια στιγμη μεσα απο δοκιμες.


Λογο της λειτουργιας με τον Ατερμονα , οι αντιστασεις μου ειναι κοντα στο 0.8Ωμ.
Εχω κανει πολλες παραλλαγες , αλλα εκει που εμεινα πιο πολυ καιρο ηταν σε κεραμικο με 2.5mm οπες , 2.5mm τρυπανακι , 0.25mm συρμα 12 σπειρες. 
Ειναι διπλο παράλληλο στρίψιμο συρματων .  Δυο κομματια συρμα  τυλιγμένα στο τρυπανακι δίπλα - δίπλα.
Στην ουσια δηλαδη ειναι εξι σπειρες , αλλα λογο του οτι εχουμε δυο κομματια συρμα , οταν μετραμε τις σπειρες ειναι 12.
Αν καποιος δυσκολευτει στις 12 σπειρες και με 10 σπειρες καπου στο 0.7Ωμ θα πεσει.


Αλλο στησιμο που μου αρεσε , ηταν παλι στον Ατερμονα με 0.32mm συρμα και 6-7 σπειρες.
Αυτο το στησιμο εχω να το κανω πολυ καιρο και δεν θυμαμαι ποσα Ωμ ηταν....
Αν δεν κανω ομως λαθος , καπου στα ιδια ηταν νομιζω.


Σε VW τα στησιματα που εκανα στον EVIVA  ηταν με περισσοτερα απο 2.0 Ωμ.
Πιο συχνα ηταν στα 2.5 - 2.7 Ωμ με 0.20 - 0.25 συρμα.


Και στα δυο αυτα στυλ ατμισματος , ο Eviva εδωσε τέλεια το αποτελεσμα που πραγματικα περιμενα να εχω.


Δοκιμαστε διαφορα στησιματα και σιγουρα θα δειτε οτι ο ατμ/της αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι του.


Τα  στησιματα ηταν με Kanthal A1 και NiCr


Με Ni200 ολα καλα , αλλα δεν μπορουσα να τον βαλω ευκολα στον Ατερμονα και ετσι δεν εκαναν πολυ παρεα τα δυο τους.... ;D
Αντιθετα με το SS 316L 0.30mm ηταν περισσοτερο απο καλο το αποτελεσμα σε TC λειτουργια.
Πολυ καλη αποδοση , αλλα πολυ ζεστος ο ατμος στον Ατερμονα .
Με αντισταση ομως στα 0.35 Ωμ , φυσικο ειναι να υπαρχει θερμοκρασια που να ενοχλεί πιστευω....


Σε δοκιμη με το ιδιο συρμα (30αρι SS) στα 0.8Ωμ ......... τα ρεστα μου παρακαλω..... ;D


Ολες οι αντιστασεις ειναι με κενα αναμεσα στις σπειρες.
Τα κενα ειναι μικρα μεταξυ τους ωστε να ειναι οσο γινεται συμαζεμενη η αντισταση , αλλα και γιατι ετσι βρηκα αυτο που μου αρεσε περισσοτερο.
Που βρήκες κεραμικό με 2,5 mm οπές;
Θέλω κι εγώ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 22:57 από commander »

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #910 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 00:44 »
Όταν το ακούς σαν να κάνει ένα μικρό σκάσιμο όταν πατάς το fire και νιώθεις να σου πετάει λίγο υγρό
στη γλώσσα είναι υπερτροφοδοσία? Να υποθέσω ότι θέλει περισσότερο βαμβάκι?

Αυτό μου το έκανε συνεχεια όταν πρωτοξεκίνησα να φτιάχνω αντιστάσεις με τον subtank mini (v1)..  τελικά μετά από πειράματα οφειλόταν στη ποσότητα βαμβακιού.. θέλει βαμβάκι ούτε πολύ - ούτε λίγο θέλει τόσο όσο να καλύψεις τις εισόδους που τροφοδοτεί η καμπάνα (αναφέρομαι για τις εγκοπές που έχει)

Όταν έβαζα πολύ βαμβάκι μου πετούσε υγρό στο στόμα.. όταν έβαζα λίγο μου πετούσε πάλυ.. έτσι πειραματίστηκα και έμαθα το χούι του πως να διορθωθεί βάζοντας τι σωστή αναλογια, από τότε δεν μου πέταξε υγρό..

Με λίγα λόγια μου πετούσε υγρό λόγο πολύ υγρό είχε η καμπάνα μέσα..
(για τυχόν παρεξήγηση αναφέρομαι καθαρά εμπειρικά από το subtank mini)

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #911 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 11:49 »
Όταν έφτιαχνα το coil μου και το έβαζα μαζί με την οδοντογλυφίδα μου μέσα στο κεραμικό περνώντας τα σύρματα από κάτω όλα καλά μέχρι εκεί.
Μόλις όμως πήγαινα να στρίψω το σύρμα στην βίδα, μου τραβούσε το coil προς την μεριά της βίδας χαλώντας το κεντράρισμα του coil και η ακριανή πήγαινε και ακουμπούσε στο κεραμικό με αποτέλεσμα να συμπιέζω της σπείρες με λαβίδα και να κάνω σχεδόν MC χωρίς να το θέλω.


Τοποθέτησε το κεραμικό σου στραμμένο με τέτοιο τρόπο ώστε όταν σφίγγεις τις βίδες, αντί να σου τραβάνε το σύρμα, να σου το σρπώχνουν προς τα πίσω. Έτσι ουσιαστικά αντί να ανοίγουν οι σπείρες, κλείνουν ελάχιστα παραπάνω. Είναι μια λεπτομέρεια που κάνει τεράστια διαφορά στο στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #912 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 12:04 »

ερωτηση του commander:

Που βρήκες κεραμικό με 2,5 mm οπές;
Θέλω κι εγώ




Απαντηση:
Το Ντρεμελ ειναι φιλος μας............... ;D
Ανοιξα με ντρεμελ τις οπες και ειναι superatmo......... ;D

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Eviva
« Απάντηση #913 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 15:24 »

Τοποθέτησε το κεραμικό σου στραμμένο με τέτοιο τρόπο ώστε όταν σφίγγεις τις βίδες, αντί να σου τραβάνε το σύρμα, να σου το σρπώχνουν προς τα πίσω. Έτσι ουσιαστικά αντί να ανοίγουν οι σπείρες, κλείνουν ελάχιστα παραπάνω. Είναι μια λεπτομέρεια που κάνει τεράστια διαφορά στο στήσιμο
Καπου σε εχασα λιγο!Αν υποθεσουμε οτι το κοιτας απο πανω και οι δυο πολοι ειναι σε ευθεια θεση παραπεντε η και πεντε?
Επισης το coil με ποδια να κοιτανε σε αντιθετη κατευθυνση ??

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #914 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 16:22 »
Εννοεί και 5', υποθέτω, όπως το περιγράφω σε προηγούμενο ποστ μου με φωτό. Με την προυπόθεση όμως οτι κρατάμε κόντρα τις άκρες του coil ώστε να μην παρασύρονται όσο το δυνατόν.


Στην πραγματικότητα όμως και στις 2 περιπτώσεις (παρά 5'/και 5'), είναι πιθανό να μετατοπιστεί η αντίσταση. Θέλει προσοχή και δοκιμές. Παίζει ρόλο και το σύρμα. Είναι και δύσκολο να μεταφέρεις γραπτά την εμπειρία, δύσκολο και το να μεταδόσεις την εμπειρία σου, έστω αυτή τη μικρή που διαθέτουμε ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias