vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, dkostas, Mimhsdr, Doubt, SEB, dimitris1167, dimitrisd

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2910 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 22:05 »
[member=16630]e-spy[/member]
Ο ΣΕΕΗΤ έγινε το 2011. Όλα λειτουργούσαν και δεν επιθυμούσε καμμία απαγόρευση. Ζούσαμε με την Fasttech και όλα κομπλέ. Αυτό εννοώ ότι δεν είχε κάψα με απαγορεύσεις ο ΣΕΕΗΤ, ιδίως σε ένα επάγγελμα που ήταν ημινόμιμο (χωρίς θεσμικό πλαίσιο και νομοθεσία).

[member=6507]BigSur[/member]
Ο ΣΕΕΗΤ δε ρωτάει ατμιστές. Ρωτάει τα μέλη του. Που είναι επαγγελματίες. Για την έκθεση, υπεύθυνος είναι ο διοργανωτής. Όχι άλλος. Πάντως, κάποιοι επαγγελματίες επί 3 εκθέσεις συμμετέχουμε για να στηρίξουμε το γεγονός που ακούγεται και συνεισφέρει στην επισημοποίηση της ύπαρξης.
Οι διασυνοριακές έκοψαν τζίρο και από τις επιχειρήσεις, τις ελληνικές επιχειρήσεις. Λίγα, περισσότερα ή άρκετά, δεν έχει σημασία. Κάποιοι έτρωγαν ψωμί από αυτά. Δε μπορώ να σου πω Χ ποσό, δε μπορώ να το μετρήσω. Καλό δεν ήταν. Εμάς που είχαμε εξαγωγικό προσανατολισμό μας έκοψε αρκετές χιλιάδες ευρώ. Αλλά και πάλι: Δεν έχει νόημα πόσο ψηλό είναι το εμπόδιο, αλλά το αν σε εμποδίζει.

[member=5851]xsad[/member]
Ο εισαγωγέας ευθύνεται για τα προϊόντα. Αν γίνει κάτι είναι υπεύθυνος. Αν με ρωτάς για αρπακολατζήδες, κυρίως μικροεισαγωγείς; Ναι υπάρχουν. Θα δω το δέντρο ή το δάσος; Μάλλον το δεύτερο.

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Αν θεωρείς ότι εγώ είμαι Τούρκος για το άτμισμα... κατανοώ. Οι ατμιστές έχουν πολλά κοινά συμφέροντα με τους επιχειρηματίες. Όλα τα λοιπά ΠΛΗΝ του κόστους συναλλαγής γιατί η σχέση είναι δούναι και λαβείν. Μην το συζητήσουμε όμως σε αυτό το νήμα.

[member=7454]Cruiser79[/member]
Κρατάω το τελευταίο που είπες ως σημαντικό. Εγώ θα την κάνω την προσπάθεια. Με τη σημείωση ότι θα μιλάμε με εμένα και όχι με τη θέση που μου εμπιστεύθηκαν άλλοι.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Με βλέπετε ως Πρόεδρο ΣΕΕΗΤ παρότι δεν άλλαξα το kallitexnis. Παράκληση θερμή: Σε 6 μήνες, 1 χρόνο, αν μου δώσει ο Θεός υγεία, θα είμαι ο Πάνος. Μπήκα για να διευκρινίσω κάποια πράγματα που αφορούσαν ερωτήσεις περί διασυνοριακών και φτάσαμε να συζητάμε τί είπε το 2016 (πριν 2,5 χρόνια περίπου) ο προκάτοχός μου.
Όσοι με ξέρουν από το 2011 ή το 2012, γνωρίζουν αν πιστεύω στην ελευθερία στην αγορά. Αυτό μπορούν να σας το βεβαιώσουν και Έλληνες παραγωγοί που όσοι μου ζήτησαν βοήθεια τους την παρείχα. Είμαι ατμιστής και μπαίνω στον 8ο χρόνο ατμίσματος. Πρωτίστως άτομο που ατμίζει.
Κάνω ζωντανό που με καλούν "Ο Πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ" μου λένε. Γράφω κάτι ουδέτερο "Ο Πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ". Αυτό δε βγάζει πουθενά.
Ούτε έχω λόγο να αγιοποιήσω το ΣΕΕΗΤ που νομοτελειακά έχει κάνει λάθη, ούτε να τον ακυρώσω γιατί με αυτού τα "μούτρα" διαπραγματευόμαστε όσοι έχουμε βάλει πλάτη για αυτό το σκοπό. Έχουμε φάει πολλές σφαλιάρες από τη Διοίκηση αλλά εν πάσει περιπτώσει ¨χαμένη είναι η μάχη που δε δόθηκε".

Έχουμε πολλά να συζητάμε για το άτμισμα αυτό καθαυτό από το να κοκορομαχούμε ΧΩΡΙΣ λόγο. Η αγορά πάντα θα είναι ελεύθερη και ο πελάτης πάντα έχει το δικαίωμα να τιμήσει με τα χρήματά του τον Α ή τον Β.

Να έχετε καλό βράδυ. Υποχρεώσεις για 3 ημέρες. Εις το επανειπείν.

ΥΓ: Η διαφωνία είναι χρήσιμη. Πάντα.




Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2911 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 22:22 »
Αν κάποιος δεν θέλει να απαντήσει επί της ουσίας, πιάνεται από λέξεις... Γνωστή τακτική... Κατανοώ και συμπάσχω. Περαστικά.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2912 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 23:11 »
Αδυνατώ να κατανοήσω την "ουσία"
ΕΓΩ ο ταλαίπωρος ο κακομοίρης ατμιστής υφίσταμαι μία TPD της Ε.Ε, ταλαιπωρούμαι με το ότι δεν μπορώ να αγοράσω από εξωτερικό ατμιστικά προιόντα (που δεν έχουν ΕΦΚ) και δεν γνωρίζω τι θα μου ξημερώσει αύριο. Ποιός είναι ο αυτουργός? η ΕΕ. το κράτος, ο ΣΕΕΗΤ , τα συμφέροντα, ο κακός γείτονας, όλοι μαζί ? Αλλάζει τίποτα την κατάστασή μου αν το διευκρινήσω ?
Και όπως πάντα, σαν εθισμένος καταναλωτής,  είμαι σε απόλυτη αδυναμία να κάνω τίποτα, παρά μόνο να ευχηθώ "και μη χειρότερα " 

Αποσυνδεδεμένος Leza

  • *
  • 14
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2913 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 23:12 »
Φανταστείτε να μην είχαμε και σωματεία και συλλόγους ατμιστών. Πόσο χάλια θα είμασταν. Ο καθένας την τσέπα του... 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2914 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 23:22 »
Καλλιτέχνη Πάνο, να σου κάνω μια ερώτηση? 
ΣυριΖα είσαι? 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2915 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2018, 23:33 »
Το χοντραίνεις τώρα, μετά από τέτοια προσβολή θα κάνει άλλα 5 χρόνια να ξαναγράψει στο φόρουμ! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2916 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 00:10 »
Να ευχαριστήσω αρχικά τον Σύνδεσμο των Επαγγελματιών που φροντίζει ώστε να μην φτάσει ακατάλληλο προιόν στα χέρια μου. 
Δεν έχει σημασία αν είναι πιστοποιημένο σε άλλες χώρες ή απλά φτιάχνεται από αξιόπιστη εταιρία ή ακόμα ακόμα είναι πιστοποιημένο εδώ. 
Οχι! Αν δεν το πιστοποιήσει το ελληνικό δημόσιο κομμάτι κομμάτι στα ράφια του εισαγωγέα, είναι επικίνδυνο να το χρησιμοποιήσω. 

Εχει δίκιο ο ΣΕΕΗΤ. Μετά από χρόνια στο άτμισμα, δεν μπορώ να επιλέξω κάτι μη επικίνδυνο. Πρέπει να το κάνει για λογαριασμό μου ο ΣΕΕΗΤ, σε συνεργασία με τον αρμόδιο δημόσιο υπάλληλο. Ακαπνο, καπνιστή ή με πτυχίο ατμομηχανικού. 

Μιλώ για εξοπλισμό, όχι για υγρά που έχουν ΕΦΚ. 

Σχετικά με τον ΕΦΚ, θα παραμείνω στα όσα είπε ο διαχειριστής μας, ότι θεωρώ παράλογο να εξισώνεται το άτμισμα με το κάπνισμα μέσω του ΕΦΚ. 

Πραγματικά, αυτό που προτείνε ο ΣΕΕΗΤ θυμίζει απολυταρχικά καθεστώτα, που απαγόρευαν οποιαδήποτε εισαγωγή με διάφορες προφάσεις. Με την ίδια λογική, θα μπορούσαν να κλείσουν τα εμπορικά σύνορα, ακόμη και από χώρες της ΕΕ. για ρούχα, ηλεκτρονικά και οποιοδήποτε μικροαντικείμενο.

Οι ατμιστές με τους επαγγελματίες έχουν πολλά κοινά, αλλά και κάποιες μεγάλες διαφορές. 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2917 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 02:56 »
Έχουμε πολλά να συζητάμε για το άτμισμα αυτό καθαυτό από το να κοκορομαχούμε ΧΩΡΙΣ λόγο. Η αγορά πάντα θα είναι ελεύθερη και ο πελάτης πάντα έχει το δικαίωμα να τιμήσει με τα χρήματά του τον Α ή τον Β.

Το εάν υπάρχει ή όχι λόγος το εξήγησαν συμφορουμίτες. Ωστόσο, θα ήθελα να σταθώ στην τελευταία πρόταση. Η αγορά, ορισμένες φορές, είναι επιλεκτικά ελεύθερη, με τον πελάτη να μπορεί να τιμήσει με τα χρήματά του τον Α ή τον Β, αλλά όχι τον Γ και τον Δ. 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2918 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 04:42 »
[member=6507]BigSur[/member]
Ο ΣΕΕΗΤ δε ρωτάει ατμιστές. Ρωτάει τα μέλη του. Που είναι επαγγελματίες. Για την έκθεση, υπεύθυνος είναι ο διοργανωτής. Όχι άλλος. Πάντως, κάποιοι επαγγελματίες επί 3 εκθέσεις συμμετέχουμε για να στηρίξουμε το γεγονός που ακούγεται και συνεισφέρει στην επισημοποίηση της ύπαρξης.
Οι διασυνοριακές έκοψαν τζίρο και από τις επιχειρήσεις, τις ελληνικές επιχειρήσεις. Λίγα, περισσότερα ή άρκετά, δεν έχει σημασία. Κάποιοι έτρωγαν ψωμί από αυτά. Δε μπορώ να σου πω Χ ποσό, δε μπορώ να το μετρήσω. Καλό δεν ήταν. Εμάς που είχαμε εξαγωγικό προσανατολισμό μας έκοψε αρκετές χιλιάδες ευρώ. Αλλά και πάλι: Δεν έχει νόημα πόσο ψηλό είναι το εμπόδιο, αλλά το αν σε εμποδίζει.
Αγαπητέ δεν έκανα καμία αναφορά στον ποιον ρωτά ο ΣΕΕΗΤ. Σαφώς ρωτά τα μέλη του. Ειλικρινά δεν γνωρίζω σε ποια λόγια μου απαντά αυτό.

Το ποιος είναι υπεύθυνος για την έκθεση επίσης το γνωρίζω.
Αφού έληξε η αναφορά στα λεγόμενα σου που σχολίαζα, αφού έβαλα διαχωριστική γραμμή και αφού ανάφερα το όνομα συγκεκριμένου μέλους στο οποίο πλέον απευθυνόμουν, απάντησα σε ερώτησή του -η οποία δεν σχετίζεται με τον ΣΕΕΗΤ. Οπότε, δυστυχώς, κι εδώ μάλλον υπάρχει μια παρεξήγηση.
Εξαιρετικά κάνουν οι επαγγελματίες και στηρίζουν τις εκθέσεις. Αυτό είναι και το σωστό. Εξάλλου ως έκθεση επαγγελματιών προβάλλονται.

Δυστυχώς αναγκάζομαι να θυμίσω πως οι διασυνοριακές που έκοψαν τζίρο από τις ελληνικές επιχειρήσεις ΔΕΝ είναι αυτές που ψήφισε το ελληνικό κράτος -και που πρότεινε και ο ΣΕΕΗΤ. Δεν είναι αυτές που συζητάμε. Αυτές δεν εμποδίζουν τον Έλληνα επιχειρηματία να εξάγει, εμποδίζουν τον ιδιώτη Έλληνα να αγοράσει!
Οι διασυνοριακές που έφεραν πρόβλημα στις εξαγωγές σας είναι οι αντίστοιχες κινήσεις των άλλων χωρών. Δεν χαιρόμαστε γι αυτές αλλά δεν είναι το αντικείμενο κουβέντας μας. Εν τέλει απλά δείχνουν πως σε πολλά κράτη κυριάρχησε η ίδια κοντόθωρη οπτική που είδαμε κι εδώ. Και οι άλλοι μπορούν να σου κάνουν αυτό που τους κάνεις, με τους δικούς τους νόμους.

Αλλά το ότι πρέπει να το γράψω ότι εδώ συζητούμε την απαγόρευση διασυνοριακών αγορών από ιδιώτες που είναι νόμος του ελληνικού κράτους (και όχι κάτι άλλο)... πραγματικά με καταθλίβει. Θα ήθελα κάποτε να μπορεί να υπάρξει δημόσια συζήτηση με έλληνες επαγγελματίες χωρίς να πεταχτεί η μπάλα στην εξέδρα.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2919 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 08:59 »
Δημοσια συζητηση ειχε γινει, ιντερνετικα, με τον τοτε προεδρο κ. Πετροπουλο ο οποιος για 2 ωρες επαναλαμβανε το αρθρο 24 και το οτι πρεπει να κανουμε κατι ολοι μας. Την αγορα τη φερανε στα δικα τους μετρα και δεν εχουν κανενα λογο να συζητησουν με κανεναν μας. Ακομα και αν το κανουν η συζητηση θα ειναι καπως ετσι.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2920 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 12:09 »
Δυστυχώς η αγορά των ατμιστικών στην Ελλάδα είναι αυτή τη στιγμή διαστρεβλωμένη και εντελώς παράλογη.
Θα μπορούσα να δεχτώ τον ΕΦΚ ως "απαραίτητο" όχι επειδή έχει καμία σχέση η επικινδυνότητα του ατμίσματος με αυτή του καπνίσματος και του αλκοόλ, αλλά ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή με φασιστική εισπρακτική λογική το κράτος έπρεπε να πάρει από τους ατμιστές τα λεφτά που τους έπαιρνε κι όταν ήταν καπνιστές. 
Αυτό σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί την απαγόρευση αγοράς εξοπλισμού από οποιαδήποτε τρίτη αλλά ΚΑΙ ευρωπαική χώρα.
Εγινε κατ΄ουσίαν ως αντιστάθμισμα στις επιχειρήσεις για την επιβολή του ΕΦΚ. 
Οποιοσδήποτε προσπαθήσει να μας πείσει για το αντίθετο, απλά μας θεωρεί μη νοήμονες. 

Εχουμε λοιπόν τα εξής οξύμωρα:
Δικαιούμαστε να αγοράσουμε από τρίτες χώρες και βέβαια από ΕΕ, ηλεκτρονικά, γυαλιά, ρούχα, παπούτσια, συμπληρώματα διατροφής (ΕΕ) και πλείστα άλλα πράγματα που εμπίπτουν σε κατηγορίες που η κακή ποιότητα μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την υγεία μας. Αλλά εκεί δεν νομοθετεί ανάλογα το κράτος, η ευαισθησία του για την υγεία μας το έπιασε μόνο στα ατμιστικά. 
Δεύτερο οξύμωρο. Την ίδια στιγμή που κόπτεται μη και τυχόν πάρω το Kangside αντί του joyetech και κινδυνέψω από το μη πιστοποιημένο στο ελληνικό κράτος mod, μου βάζει φόρους που καθιστούν το άτμισμα εξίσου ακριβό με το κάπνισμα, αποτρέποντάς με να κόψω το πολύ πιο επικίνδυνο τσιγάρο. 
Απαγορεύεται να αγοράσω για να διατηρήσω στην κατάψυξή μου 100ml 100mg νικοτίνης, την οποία αντιμετωπίζει περίπου ως πυρηνικό απόβλητο, αλλά επιτρέπεται να έχω στο ντουλάπι της κουζίνας δίλιτρη χλωρίνη, διάλυμα υδροχλωρικού οξέος, ποντικοφάρμακα και λοιπά ζιζανιοκτόνα, κλπ...

Η αγορά για να προσαρμοστεί στα νέα μέτρα μείωσε την ποικιλία του εξοπλισμού και δημιούργησε τα SnV, τα οποία εκτινάχτηκαν σε παράλογες τιμές, φτάνοντας τα 17 ευρώ για μείγμα αρώματος που δίνει 60μλ ατμιστικού υγρού. Οταν το ίδιο μείγμα σε άρωμα των 10μλ, το οποίο δίνει από 50-400μλ έτοιμου υγρού κοστίζει μέχρι 4-6 ευρώ. 

Τα μικρά καταστήματα κλείνουν ή αγωνίζονται για να επιβιώσουν. 

Το μέτρο βόλεψε μόνο μεγάλες αλυσίδες, που δημιούργησαν συνθήκες ολιγοπωλιακές. 

Διαβάζω και μαθαίνω - κερασάκι στην τούρτα - ότι σε μια μεγάλη έκθεση επαγγελματιών δε βρέθηκαν 6 τετραγωνικά να παραχωρήσουν στην ΚΕΑ. 
Πραγματικά είχα χαρεί όταν έμαθα ότι τη θέση του κ.Πετρόπουλου στον ΣΕΕΗΤ παίρνει ο γνωστός, ικανότατος και αγαπητός μας Πάνος, αλλά βλέπω ότι το μόνο που κάνει ο ΣΕΕΗΤ είναι να δημιουργεί απόσταση με τους πελάτες του. 




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2921 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 13:29 »
[member=7454]Cruiser79[/member]
Κρατάω το τελευταίο που είπες ως σημαντικό. Εγώ θα την κάνω την προσπάθεια. Με τη σημείωση ότι θα μιλάμε με εμένα και όχι με τη θέση που μου εμπιστεύθηκαν άλλοι.

[member=4210]kallitexnis[/member]

Φυσικά και να την κάνεις την προσπάθεια, φυσικά και απευθύνθηκα στον Πάνο και όχι στον τωρινό θεσμικό σου ρόλο. Όποτε επιθυμείς να επιστρέψεις ενεργά ως κατασκευαστής, με ενημερώνεις για να κάνω τα απαραίτητα. Επίσης, υπάρχει και πίνακας του ΣΕΕΗΤ στο φόρουμ. Μπορεί να απευθύνεται σε επαγγελματίες, η ενημέρωση όμως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Το ότι κρατάς όμως μόνο αυτό ως σημαντικό, δεν ξέρω πως να το εκλάβω: α) Όλο το υπόλοιπο κατεβατό δεν είναι σημαντικό ή β) Έχω τόσο δίκιο που μόνο ο χαρακτηρισμός ως μη σημαντικό μπορεί να βοηθήσει στον σχολιασμό του. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα το λάβω ως προσβολή. Αναδιατυπώνω λοιπόν ένα ερώτημά μου το οποίο έχουν απευθύνει κι άλλοι, και δεν θα απευθυνθώ ξανά σε σένα ως πρόεδρο ΣΕΕΗΤ (σε αυτό το νήμα τουλάχιστον  ;D ): πως βλέπει ο ΣΕΕΗΤ την πιθανότητα να κινηθεί νομικά για την κατάργηση του ΕΦΚ στα υγρά αναπλήρωσης με οδηγό αυτό που έγινε και στο κρασί?


Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω και στο

φτάσαμε να συζητάμε τί είπε το 2016 (πριν 2,5 χρόνια περίπου) ο προκάτοχός μου
.

Όταν αναλαμβάνεις τη διοίκηση ενός νομικού προσώπου, την αναλαμβάνεις με όλες τις απαιτήσεις και υποχρεώσεις αυτού του νομικού προσώπου. Και εκεί, έχεις δύο επιλογές: ή αποδέχεσαι τα όσα συνέβησαν πριν έρθεις στα πράγματα (άλλωστε η ΓΣ απαλάσσει το ΔΣ από διαχειριστικές ευθύνες, σωστά?) και ακολουθείς την ίδια γραμμή, ή όπως δημοσίως ο προκάτοχός σου εξέφρασε τις συγκεκριμένες θέσεις, έτσι και εσύ δημοσίως δηλώνεις ότι έχεις άλλη άποψη. Ή αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το επιχείρημα της διάστασης απόψεων, παρουσιάζεις το πρακτικό της ΓΣ στο οποίο φαίνεται ότι μειοψήφισες στην απαλλαγή διαχειριστικής ευθύνης και το λόγο.
[member=13664]Ribot[/member] & [member=7533]drum[/member]
Παίδες, σας αγαπάω, σας εκτιμάω αλλά σε θέματα όπως το παρόν πρέπει να κρατάμε ένα επίπεδο. 
Θα προτιμούσα επίσης να μην συνεχίσουμε την "ανάκριση" του ΣΕΕΗΤ εδώ. Σαφώς καλύτερα να μιλάμε με τον Πάνο ως [member=4210]kallitexnis[/member] και όχι ως πρόεδρο ενός Συνδέσμου. Και όπως έχω πει και στο παρελθόν, δεν είναι ο συγκεκριμένος σύνδεσμος η πηγή κάθε κακού. Γνωρίζαμε από το 2014 τι έρχεται και δεν κάναμε τίποτα. Κανένας. Και έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε ένα σύνδεσμο επαγγελματιών επειδή δεν έκανε αυτό που εμείς έπρεπε να είχαμε κάνει ως ατμιστές. Κακά τα ψέμματα, κάποια στιγμή έρχεται ο λογαριασμός. 
Σαν να βλέπω τον [member=2872]spectrum[/member] να γελά σατανικά ετοιμάζοντας νέο έπος: "Άτμισμα 2018: ώρα ΜΗΔΕΝ"...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2922 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 13:38 »
Αγαπητή μου [member=3419]petra[/member] , η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από ότι την περιγράφεις.

Η γενιά μου κατάφερε να δυσκολέψει πολύ ( διάβαζε καταστρέψει) τη ζωή των σημερινών 40ρηδων αλλά και των εγγονιών μας, με τις ενέργειες και παραλείψεις μας.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως βλέπω ότι και εσείς οι σημερινοί 40ρηδες κάνετε ότι κάναμε και μείς.
Νόμοι και αποφάσεις κατά παραγγελία, βιαστικοί & αψυχολόγητοι που συνέχεια ακυρώνονται από το ΣτΕ, από την ηγεσία των 40ρηδων πλέον, δημιουργούν αχρείαστα προβλήματα στους πολίτες.
Τελικά τίποτα δεν μάθατε από τις δικές μας αποτυχίες.

Συνεπώς δεν υπάρχει καμία ελπίδα για σας αν συνεχίζετε έτσι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 13:48 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2923 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 13:49 »
Να με συγχωρείς Τρύφωνα αλλά το χιούμορ είναι δείγμα πολιτισμού και το επίπεδο δεν απειλείται από ένα εμβόλιμο χιουμοριστικό σχόλιο, αλλά μάλλον από τις μεσοβέζικες πολιτικάντικες απαντήσεις στα σοβαρά ερωτήματα που έχεις θέσει, εσύ και αρκετοί άλλοι συνατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2924 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 13:50 »
Αγαπητή μου [member=3419]petra[/member] , η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη από ότι την περιγράφεις. Η γενιά μου κατάφερε να δυσκολέψει πολύ ( διάβαζε καταστρέψει) τη ζωή των σημερινών 40ρηδων αλλά και των εγγονιών μας, με τις ενέργειες και παραλείψεις μας. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως βλέπω ότι και εσείς οι σημερινοί 40ρηδες κάνετε ότι κάναμε και μείς. Νόμοι και αποφάσεις κατά παραγγελία, βιαστικοί & αψυχολόγητοι που συνέχεια ακυρώνονται από το ΣτΕ, από την ηγεσία των 40ρηδων πλέον, δημιουργούν αχρείαστα προβλήματα στους πολίτες. Τελικά τίποτα δεν μάθατε από τις δικές μας αποτυχίας. Συνεπώς δεν υπάρχει καμία ελπίδα για σας αν συνεχίζετε έτσι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Η γενια στην οποια ανηκεις εχει μεταδοσει δυστυχως τα αντιστοιχα προτυπα και αρχες-ιδανικα στους σημερινους 40αρηδες (οχι ολοι).Δυστυχως.

[member=4210]kallitexnis[/member] Φυσικά και να την κάνεις την προσπάθεια, φυσικά και απευθύνθηκα στον Πάνο και όχι στον τωρινό θεσμικό σου ρόλο. Όποτε επιθυμείς να επιστρέψεις ενεργά ως κατασκευαστής, με ενημερώνεις για να κάνω τα απαραίτητα. Επίσης, υπάρχει και πίνακας του ΣΕΕΗΤ στο φόρουμ. Μπορεί να απευθύνεται σε επαγγελματίες, η ενημέρωση όμως δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Το ότι κρατάς όμως μόνο αυτό ως σημαντικό, δεν ξέρω πως να το εκλάβω: α) Όλο το υπόλοιπο κατεβατό δεν είναι σημαντικό ή β) Έχω τόσο δίκιο που μόνο ο χαρακτηρισμός ως μη σημαντικό μπορεί να βοηθήσει στον σχολιασμό του. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα το λάβω ως προσβολή. Αναδιατυπώνω λοιπόν ένα ερώτημά μου το οποίο έχουν απευθύνει κι άλλοι, και δεν θα απευθυνθώ ξανά σε σένα ως πρόεδρο ΣΕΕΗΤ (σε αυτό το νήμα τουλάχιστον ;D ): πως βλέπει ο ΣΕΕΗΤ την πιθανότητα να κινηθεί νομικά για την κατάργηση του ΕΦΚ στα υγρά αναπλήρωσης με οδηγό αυτό που έγινε και στο κρασί? Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω και στο . Όταν αναλαμβάνεις τη διοίκηση ενός νομικού προσώπου, την αναλαμβάνεις με όλες τις απαιτήσεις και υποχρεώσεις αυτού του νομικού προσώπου. Και εκεί, έχεις δύο επιλογές: ή αποδέχεσαι τα όσα συνέβησαν πριν έρθεις στα πράγματα (άλλωστε η ΓΣ απαλάσσει το ΔΣ από διαχειριστικές ευθύνες, σωστά?) και ακολουθείς την ίδια γραμμή, ή όπως δημοσίως ο προκάτοχός σου εξέφρασε τις συγκεκριμένες θέσεις, έτσι και εσύ δημοσίως δηλώνεις ότι έχεις άλλη άποψη. Ή αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το επιχείρημα της διάστασης απόψεων, παρουσιάζεις το πρακτικό της ΓΣ στο οποίο φαίνεται ότι μειοψήφισες στην απαλλαγή διαχειριστικής ευθύνης και το λόγο. [member=13664]Ribot[/member] & [member=7533]drum[/member] Παίδες, σας αγαπάω, σας εκτιμάω αλλά σε θέματα όπως το παρόν πρέπει να κρατάμε ένα επίπεδο. Θα προτιμούσα επίσης να μην συνεχίσουμε την "ανάκριση" του ΣΕΕΗΤ εδώ. Σαφώς καλύτερα να μιλάμε με τον Πάνο ως [member=4210]kallitexnis[/member] και όχι ως πρόεδρο ενός Συνδέσμου. Και όπως έχω πει και στο παρελθόν, δεν είναι ο συγκεκριμένος σύνδεσμος η πηγή κάθε κακού. Γνωρίζαμε από το 2014 τι έρχεται και δεν κάναμε τίποτα. Κανένας. Και έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε ένα σύνδεσμο επαγγελματιών επειδή δεν έκανε αυτό που εμείς έπρεπε να είχαμε κάνει ως ατμιστές. Κακά τα ψέμματα, κάποια στιγμή έρχεται ο λογαριασμός. Σαν να βλέπω τον [member=2872]spectrum[/member] να γελά σατανικά ετοιμάζοντας νέο έπος: "Άτμισμα 2018: ώρα ΜΗΔΕΝ"...

Τρυφωνα υπαρχει και αλλη λυση,αν δεν δυναται καποιος να αλλαξει καταστασεις εφοσον αποφασισε να αναλαβει θεση.
Εχει τις εξης επιλογες με ενα ωραιο παλιο κομματι.



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 14:01 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123538 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos