vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Sergios, Milarepa, Xxristos, Kouros17, demaker

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #750 στις: Μαΐου 30, 2016, 23:53 »
γιατί έχουν νικοτίνη; :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #751 στις: Μαΐου 31, 2016, 00:05 »
Όταν ατμίζουμε σε κλειστο χωρο , εκπέμπουμε , η, δεν εκπέμπουμε νικοτινη , εστω και σε περιορισμενη ποσοτητα?

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #752 στις: Μαΐου 31, 2016, 00:12 »
...ποιές οι μηχανές ατμού στα θέατρα;  :)
σε αυτό το σχόλιο αναφερόμουν... ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #753 στις: Μαΐου 31, 2016, 00:26 »
Σίγουρα εκπέμπουμε και νικοτίνη, δεν γνωρίζω ποσότητα ουτε επιδράσεις, δεν ξέρω όμως και καμμια μελέτη που να δείχνει πως αυτη η εκπεμπόμενη νικοτίνη είναι υπολογίσιμος κίνδυνος για την υγεία των γυρω (προφανως) και αν υπάρχει καποιο όριο για κατι τετοιο και ποιο είναι αυτό, αν και τωρα που θυμάμαι (αλλα δεν έχω Link) καποια στιγμή είχα ακουσει ότι μια μελέτη του δρ Φαρσαλινου δεν βρήκε κάτι άξιο λόγου (αν κανεις γνωρίζει κατι ας δώσει καποιο Link)
Αν αυτη η μελέτη ήταν λανθασμένη, θα είχαν πέσει πανω του οι συναδελφοι του να τον "φάνε", οπότε λογικά να υποθέσω ότι είναι σωστή ή τουλάχιστον προς τη σωστή κατεύθυνση.
Οι αντίστοιχες μελέτες για τα κανονικά τσιγάρα πάντως εστιάζουν στα προϊόντα κάυσης, τον καπνό (αέριο) δηλαδή.
Νομίζω πάντως (και ελπίζω να κανω λάθος) ότι η φορολόγηση είναι σε ολα τα υγρά που προορίζονται για άτμισμα ανεξάρτητα απο το αν περιέχουν ή όχι νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #754 στις: Μαΐου 31, 2016, 00:41 »
Ευκαιρία ψαχνουν για μεγιστοποιήσουν καποιο μικρό ,αν  υπάρχει , θεματάκι για να το φορολογήσουν και να το απαγορεύσουν στους κλειστούς χώρους
΄Αν είμαστε ζορισμένοι σε κλειστο χώρο, θα ριχνουμε μια ματιά δεξια και αριστερα και στη< ζούλα> θα τραβάμε μια τζούρα :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #755 στις: Μαΐου 31, 2016, 01:10 »
Όταν ατμίζουμε σε κλειστο χωρο , εκπέμπουμε , η, δεν εκπέμπουμε νικοτινη , εστω και σε περιορισμενη ποσοτητα?
Ναι, αν ατμίζουμε με νικοτίνη εκπνέεται κάποια ελάχιστη ποσότητα.
Και όταν ρευόμαστε βγαίνει και μεθάνιο. ;)

Bigsur
Το 50% του πληθυσμού θεωρεί το ατμισμα εξίσου επικίνδυνο με το κάπνισμα, στο νήμα του φόρουμ ´´τι σας έχει κουράσει στο η.τ.´´ πολλοι απαντάνε για τη παραπληροφόρηση που γίνετε αιτία διαπληκτισμού με συμπολίτες μας. Συμφωνώ μαζί σου, οτι δε πρέπει να γίνει αιτία να ποινικοποιήσουμε το ατμισμα, αλλά δεν είναι το 1% φίλε μου, μπορεί το 1% να είναι εκείνοι που θα αντιδράσουν έντονα, αλλά αυτοί που ενοχλούνται είναι πολύ περισσότεροι, το βλέπουμε καθημερινά, στο βλέμμα, στη στάση σώματος, γύρο μας.
Στο συμπέρασμα πάντως συμφωνούμε, όχι νόμοι απαγόρευσης παντού, απλά κάποιοι κανόνες.
Σχετικά με το ντοκυμαντέρ του bbc θα περιμένω κάποια αξιολόγηση από το δρ. Φαρσαλινο, γιατί η υποθετική ανάλυση που κανεις, δυστυχώς δε με καλύπτει.
Thekal, ο Φαρσαλινός δεν είναι υπαλληλός μας να έρθει στα πόδια σου να καταθέσει δήλωση.
Γράφει χρόνια για το άτμισμα, έχει σχολιάσει επανειλλημένα τις σχετικές μελέτες (ΚΑΙ αυτές που ανάφερα) και είναι δική σου ευθύνη να ενημερωθείς. Η "ανάλυσή μου" δεν είναι δική μου -αλλά αυτό θα το μάθεις αν ψάξεις στις πηγές. Δεν με ενδιαφέρει να σε καλύψω, ξέρω πως δεν έχεις στοιχεία, μόνο πείσμα, και απλά δεν θέλω να πάρεις άλλους στο λαιμό σου.

Το 50% του πληθυσμού σαφώς και δεν ενοχλείται από το άτμισμα, όπως ξέρουμε όλοι μας, όπως ξέρεις κι εσύ -εκτός κι αν ξεροβήχουν οι μισοί γνωστοί σου όταν εμφανίζεσαι! Το δικό μου ποσοστό το έβγαλα με προσοχή, όχι πετώντας νούμερα στην τύχη.
Το νήμα που αναφέρεις μοιάζει να μην το έχεις διαβάσει. Από τα χιλιάδες μέλη του φόρουμ, λίγα έχουμε γράψει διαπληκτισμούς με θέμα το ΗΤ, ελάχιστοι από τους οποίους έχουν να κάνουν με ενόχληση. Δηλαδή από τις χιλιάδες του κύκλου των ενεργών μελών, έχουν βρεθεί μια χούφτα να δηλώσουν ενόχληση. Οι μισοί κάπνιζαν σαν τσιμινιέρες (κάτι που σου διέφυγε;). Δηλαδή... ούτε που καταλαβαίνω το πώς καταλήγεις στο συμπέρασμά σου.
Περιμένω να μου αναφέρεις πόσοι γνωστοί σου ενοχλούνται τόσο από τον ατμό που αξίζει να προστατευτούν με νόμο.
Στο δρόμο εγώ βλέπω αδιαφορία, περιέργεια, καμιά φορά απορία και (συχνά) από άκαπνους χαρά και θετική αντιμετώπιση. Ο μοναδικός που μου την είπε δεν ενοχλούνταν, απλά χασκογέλασε κάτι για "ψυκτικά υγρά". Ο ίδιος κάπνιζε όσο μου μίλαγε.

Επίσης πας την κουβέντα από το αν υπάρχει νικοτίνη, στο αν κάποιος ενοχλείται και μετά στο τι "νομίζει" σύμφωνα με την πληροφόρηση που έχει. Δηλαδή κάνεις ότι μπορείς (αλλάζοντας κάθε τόσο προσέγγιση) να αποδείξεις πράγματα που δεν αποδεικνύονται για να φτάσεις με το ζόρι σε τι; στο ότι καλώς απαγορεύεται η δημόσια χρήση του ΗΤ. Γιατί; Νομίζω πως απλά ντρέπεσαι να παραδεχτείς πως έχεις άδικο και προτιμάς να μεταπηδάς σε όλο και πιο απίθανα σενάρια.

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #756 στις: Μαΐου 31, 2016, 01:50 »
ρε παιδια τι συζηταμε τωρα,αν ενδιαφερονταν εστω και λιγακι ,
μια σειρα ειναι η υποθεση ,η ερευνα εως τωρα δειχνει οτι η χρηση του ητ ειναι
στο 95 % οτι δεν κανει τοσο κακο οσο το καπνισμα ,τωρα ποσο μαλλον αυτο θα κανει σε χωρο εσωτερικο ,ειναι αδιανοητο......ο καθενας κανει οτι θελει απο κει και περα ...λες και οταν τα τιναξουμε μπορει να ναι σιγουρος καποιος οτι η αιτια θα ειναι κατι απο τα 2

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #757 στις: Μαΐου 31, 2016, 02:16 »
- αναλύσεις στα αρωματικά χώρου που έχουν σχεδόν όλα τα μαγαζιά και μοσχοβολάνε έκανε κανείς και να μας ενημερώσει; μπαααα..

- αναλύσεις στα φίλτρα που "δεν καθαρίζουν" τα περισσότερα μαγαζιά που επιπροσθέτως μαζεύουν ότι μπορείς να φανταστείς, συμπεριλαμβανομένου και του καπνού τσιγάρων, έκανε κανείς και να μας ενημερώσει;
Τουλάχιστον είναι γνωστή η "νόσος των λεγεωνάριων" απο τα κλιματιστικά.

- Υπάρχει μεγαλύτερη έκθεση σε βλαβερές ουσίες απο το να βρίσκεσαι πίσω απο λεωφορείο και να μην μπορείς να περάσεις;
(αν σε βρεί ο διάολος σε ανηφόρα ....λαχειάρα)

- Τελικά συμπεράσματα για πιθανές βλάβες απο την ακτινοβολία  των πάσης φύσεως κινητών που χρησιμοποιεί το 80% του πλανήτη
έβγαλαν για να μας ενημερώσουν;   μπααααα .....

Εχει απαγορευτεί τίποτα απο αυτα?   μπαααα ....
Απαγορεύτηκαν οι καλιέργειες στις υπερμολυσμένες περιοχές της αττικοβοιωτίας;
Απαγορεύτηκαν οι εισαγωγές σιτηρών - δημητριακών -λαχανικών- γαλακτοκομικών απο τις βομβαρδισμένες περιοχές της σερβοκοσοβίας;
Μας είπαν για τα ραδιενεργά κατάλοιπα του Τσερνόμπιλ και την αύξηση του καρκίνου 600% στην ευρώπη....
έγινε κάτι άλλο?

Τι συζητάμε λοιπόν; 
 

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #758 στις: Μαΐου 31, 2016, 02:27 »
Παράθεση
Μεταβολισμός της νικοτίνης.
Η νικοτίνη μεταβολίζεται κατά 80-90% στο ήπαρ από τα κυτοχρωμικά ένζυμα Ρ450 (κυρίως τα CYP2A6 και CYP2B6) και σε μικρότερο ποσοστό στους πνεύμονες. Κατά κύριο λόγο μετατρέπεται σε κοτινίνη και σε μικρότερο ποσοστό σε Ν-οξείδιο της νικοτίνης. Τα επίπεδα της συγκέντρωσης κοτινίνης (και του υδροξυλιωμένου παραγώγου της trans-3'-υδροξυκοτινίνης) σε βιολογικά υγρά αποτελούν δείκτη των καπνιστικών συνηθειών ενός ατόμου. Σε αντίθεση με τη νικοτίνη, ο χρόνος ημιζωής της κοτινίνης στο σώμα είναι πολύ μεγαλύτερος (μέχρι και 24 ώρες) και οι προσδιορισμοί αυτοί πραγματοποιούνται σχετικά εύκολα με υγροχρωματογραφία. Συχνά, ασφαλιστικές εταιρείες ζητούν τον προσδιορισμό της κοτινίνης σε δείγματα αίματος υποψήφιων πελατών τους για να διαπιστωθεί αν αυτοί είναι καπνιστές και να καθορίσουν ανάλογα τα ασφάλιστρά τους.

Παράθεση
Απομάκρυνση της νικοτίνης. Το αίμα απαλλάσσεται μέσω των νεφρών από τη νικοτίνη και τους μεταβολίτες της που έτσι αποβάλλονται με τα ούρα. Επίσης νικοτίνη εκκρίνεται και στο σάλιο και είναι χαρακτηριστική η πικρή γεύση που αισθάνονται στο στόμα τους (καμιά φορά "κατά κύματα") οι καπνιστές. Από το σάλιο περνάει στο στομάχι και μέσω του λεπτού εντέρου η νικοτίνη επανέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος, γεγονός που ερμηνεύει ένα είδος διακυμάνσεων της συγκέντρωσής της στο αίμα κατά τη διακοπή του καπνίσματος.

Παράθεση
Η νικοτίνη, όταν εισέλθει στον ανθρώπινο οργανισμό μέσω του κυκλοφορικού συστήματος, απορροφάται ταχέως και υπερβαίνει τον αιματεγκεφαλικό φραγμό. Η ημιπερίοδος ζωής της νικοτίνης στον οργανισμό είναι περίπου δύο ώρες

Παράθεση
Η μελέτη βρήκε νικοτίνη στην εκπνοή μετά τη ‘’τζούρα’’ από ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο είναι αναμενόμενο και συμβατό με ευρήματα από άλλες μελέτες. Έχει ήδη παρουσιαστεί σε προηγούμενες μελέτες ότι το ποσοστό της νικοτίνης στο περιβάλλον είναι τόσο χαμηλό ώστε να μην έχει καμία επίδραση (ούτε καν βιολογική δράση, πόσο μάλλον αρνητικές επιπτώσεις) στους παρευρισκόμενους.

Πηγές: #1, #2 , #3

Πολλά πράγματα μπορούμε να μάθουμε, απλά κανένας δεν ψάχνει... Τόσα θέματα, έρευνες, σχόλια εδώ μέσα και υπάρχουν ακόμα άτομα που αναπαράγουν μια είδηση που είδαν στο Χ "δημοσιογραφικό" site. Άκουσαν το Ψ από έναν γνωστό κλπ κλπ.

Έρευνες υπάρχουν... Με αποδείξεις, όχι απλά άρθρα σε μια "εφημερίδα" (έντυπη ή online). Απλά θέλει διάβασμα. Που απ' ότι φαίνεται βαριόμαστε να το κάνουμε... Εξού και οι συνεχείς ίδιες ερωτήσεις σε όλα τα νήματα...
Συμφωνώ ότι δεν ενδιαφέρονται αυτοί που αποφασίζουν για εμάς συνέχεια... Εμείς ενδιαφερόμαστε-κάνουμε κάτι για να αλλάξουμε την αντίληψη του διπλανού μας; Του Χ του Ψ του Ω που δεν είναι κολλημένος αλλά θα μπορέσει να ακούσει και 2-3 λόγια από κάποιον ατμιστή. 

Τελευταία παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι που θέλουν να κόψουν-ελαττώσουν το κάπνισμα στρέφονται στο άτμισμα και όχι στις "παλιές" τεχνικές (επιθέματα, τσίχλες, καραμέλες κλπ). Γιατί; Γιατί είδαν ότι δεν πολυβοηθάνε (όπως δεν πολυβοηθάει και το άτμισμα αν ο άλλος δεν θέλει έστω και λίγο να το κόψει.)

Και μια παράκληση από εμένα... Έχω παρατηρήσει και κάτι ακόμα, (σε αντίθεση με ότι πίστευαν διάφοροι): Όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται στις ιδιοκατασκευές υγρών.  Πόσοι ρωτούσαν παλιότερα για αυτά, πόσοι μετά την είδηση για την φορολογία κλπ. Επειδή πιστεύω ότι και πάλι ΔΕΝ έχουν καθίσει να διαβάσουν τα στοιχειώδη... Ας τους λέμε όσοι απαντάμε στις ερωτήσεις τους τι στο καλό να προσέχουν!!! 

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #759 στις: Μαΐου 31, 2016, 04:03 »
Ναι, αν ατμίζουμε με νικοτίνη εκπνέεται κάποια ελάχιστη ποσότητα.
Και όταν ρευόμαστε βγαίνει και μεθάνιο. ;)
Thekal, ο Φαρσαλινός δεν είναι υπαλληλός μας να έρθει στα πόδια σου να καταθέσει δήλωση.
Γράφει χρόνια για το άτμισμα, έχει σχολιάσει επανειλλημένα τις σχετικές μελέτες (ΚΑΙ αυτές που ανάφερα) και είναι δική σου ευθύνη να ενημερωθείς. Η "ανάλυσή μου" δεν είναι δική μου -αλλά αυτό θα το μάθεις αν ψάξεις στις πηγές. Δεν με ενδιαφέρει να σε καλύψω, ξέρω πως δεν έχεις στοιχεία, μόνο πείσμα, και απλά δεν θέλω να πάρεις άλλους στο λαιμό σου.

Το 50% του πληθυσμού σαφώς και δεν ενοχλείται από το άτμισμα, όπως ξέρουμε όλοι μας, όπως ξέρεις κι εσύ -εκτός κι αν ξεροβήχουν οι μισοί γνωστοί σου όταν εμφανίζεσαι! Το δικό μου ποσοστό το έβγαλα με προσοχή, όχι πετώντας νούμερα στην τύχη.
Το νήμα που αναφέρεις μοιάζει να μην το έχεις διαβάσει. Από τα χιλιάδες μέλη του φόρουμ, λίγα έχουμε γράψει διαπληκτισμούς με θέμα το ΗΤ, ελάχιστοι από τους οποίους έχουν να κάνουν με ενόχληση. Δηλαδή από τις χιλιάδες του κύκλου των ενεργών μελών, έχουν βρεθεί μια χούφτα να δηλώσουν ενόχληση. Οι μισοί κάπνιζαν σαν τσιμινιέρες (κάτι που σου διέφυγε;). Δηλαδή... ούτε που καταλαβαίνω το πώς καταλήγεις στο συμπέρασμά σου.
Περιμένω να μου αναφέρεις πόσοι γνωστοί σου ενοχλούνται τόσο από τον ατμό που αξίζει να προστατευτούν με νόμο.
Στο δρόμο εγώ βλέπω αδιαφορία, περιέργεια, καμιά φορά απορία και (συχνά) από άκαπνους χαρά και θετική αντιμετώπιση. Ο μοναδικός που μου την είπε δεν ενοχλούνταν, απλά χασκογέλασε κάτι για "ψυκτικά υγρά". Ο ίδιος κάπνιζε όσο μου μίλαγε.

Επίσης πας την κουβέντα από το αν υπάρχει νικοτίνη, στο αν κάποιος ενοχλείται και μετά στο τι "νομίζει" σύμφωνα με την πληροφόρηση που έχει. Δηλαδή κάνεις ότι μπορείς (αλλάζοντας κάθε τόσο προσέγγιση) να αποδείξεις πράγματα που δεν αποδεικνύονται για να φτάσεις με το ζόρι σε τι; στο ότι καλώς απαγορεύεται η δημόσια χρήση του ΗΤ. Γιατί; Νομίζω πως απλά ντρέπεσαι να παραδεχτείς πως έχεις άδικο και προτιμάς να μεταπηδάς σε όλο και πιο απίθανα σενάρια.

Bigsur 
Α. Το ¨θα περιμένω κάποια αξιολόγηση από το δρ. Φαρσαλινο¨ κάτι που μας έχει συνηθίσει να κάνει, όταν δημοσιεύονται ανακριβή άρθρα, το μεταφραζεις ¨υπαλληλος να έρθει στα πόδια μου να καταθέσει δηλωση¨
Β. Η ανάλυση που κανείς στο ντοκυμαντέρ σαφώς είναι δίκη σου.
Γ. Ξέρεις επίσης οτι δεν έχω στοιχεία, οτι δεν ενημερώνομαι, αντίθετα το κάνω από πείσμα. Πως το ξέρεις; Συγκάτοικοι ήμαστε; Μήπως επειδή εσύ διαβάζεις επιλεκτικά μόνο οτι μας συμφέρει; Οι περισσότερες έρευνες αναφέρουν οτι το ατμισμα δεν είναι εντελώς ακίνδυνο, αλλά σαφώς πολύ λιγότερο επικίνδυνο από το κ.τ. Επίσης οτι χρειάζονται και άλλες μελέτες, όπως και οτι τα αποτελέσματα είναι με ατμοποιητες που συνήθως δεν αναφέρουν. Δε θυμαμαι κάποια έρευνα με αντιστάσεις 0,5ohm στα 50 watt. 
Δ. Δεν θέλεις να πάρω και άλλους στο λαιμό μου, ευτυχώς έχω πάρει αρκετούς στο λαιμό μου, εάν εννοείς στο ατμισμα, δεν ξέρω τι εικόνα έχουν δημιουργήσει εκείνοι που έχεις πάρει εσύ στο λαιμό σου, προτρέποντας τους να ατμιζουν όπου θέλουν, όπως θέλουν.
Ε. Έγραψα επίσης οτι το 50% του πληθυσμού θεωρεί το ατμισμα εξίσου επικίνδυνο με το κάπνισμα. Πρέπει να τη διάβασες τη πανευρωπαϊκή μελέτη. Ας κρίνουν τα μέλη εάν το μόνο που αντιμετωπίζουν εκεί έξω είναι χαρά και θετική αντιμετώπιση. Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και μια έρευνα στο φόρουμ. Στην οικογένεια μου ενοχλούνται ο πατέρας μου, η νύφη μου και τα ανήψια μου, μήπως θέλεις και τηλέφωνα να το επιβεβαιώσεις;
Στ. Θέλεις να αναφέρεις που γραφω οτι είμαι υπέρ της ολικής απαγόρευσης; Όχι γιατί εσύ το συμπερανες, αλλά γιατί εγώ το ανέφερα.

Το ποιος θα έπρεπε να ντρέπεται, στο επιστρέφω, είναι κρίμα ένα τόσο παλιό μέλος, με τόσες δημοσιεύσεις, να μετατρέπει μια δημόσια συζήτηση σε προσωπική αντιπαράθεση

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #760 στις: Μαΐου 31, 2016, 04:15 »
Thecal εχεις ατμισει ποτε
μεσα σε λεωφορειο-τραινο-νοσοκομειο
αναρωτιεμαι πρεπι να το απαγορευσουν για να μην το κανουμε

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #761 στις: Μαΐου 31, 2016, 04:22 »
Εγώ όχι αλλά έχω παραδείγματα από συνατμιστες σε τρένο, νοσοκομείο.
Δεν ξέρω εάν πρέπει να το απαγορεύσουν, αλλά στο υποθετικό σενάριο: μπαίνουμε 10 μέσα σε ένα βαγόνι, βγάζουμε τους dripper και το κάνουμε iris, αμφιβάλλει κάποιος οτι πρέπει να υπάρχει κανόνας;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 04:33 από thekal »

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #762 στις: Μαΐου 31, 2016, 04:51 »
αν λειπει ο πολιτισμος
τοτε καλα θα κανουν να το απαγορευσουν αλλα δεν νομιζω οτι ειμαστε ετσι
και σαφως δεν χρειαζεται να μας πουν οτι απαγορευεται σε αυτους τους χωρους

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #763 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:22 »
Το να επιβαλλονται νομοι που αφορουν την ηθικη και τον πολιτισμο, ειναι ακρως επικινδυνο φαινομενο για οποιαδηποτε δημοκρατια και σαφως αποτελει δεικτη, αμα την παρουσια τους, ελλειψης δημοκρατιας. Αφου ομως επιμενετε μερικοι, εχω να προτεινω μια σειρα απο νομους που συναδουν με την ηθικη και τον πολιτισμο μου και αφορουν τα ΜΜΜ (Μεσα Μαζικης Μεταφορας):

1. Απαγορεύεται η εισοδος σε ατομα που εχουν να πλυθουν ανω της 1 εβδομαδας. Αφου ενοχλει η μπανανοβανιλια, δεν ενοχλει η μπιχλα και η ιδρωτιλα;
2. Απαγορεύεται η εισοδος σε ατομα ηλικιας κατω των 8 ετων. Φωναζουν, τσιριζουν, κλαινε και γενικως σπανε τα νευρα των, κατα τα αλλα, ζεν συμπολιτων μας.
3. Απαγορεύεται η εισοδος σε νεαρα ζευγαρακια καθοτι οι πιθανες δημοσιες ερωτικες περιπτυξεις τους (φιλια, αγκαλιες, θωπειες), εχουν αρνητικες ψυχοσωματικες επιπτωσεις σε μονους/μοναχικους συμπολιτες μας, με αγνωστες μαχροχρονιες παρενεργειες στο μελλον.
4. Απαγορεύεται η εισοδος σε γυναικες με προκλητικη εμφανιση (μινι, ξωπλατα, ξωβυζα, κτλ.) (σας θυμιζει κατι ο συγκεκριμενος νομος; ) για τους λογους της προτασης 3, συν και οτι βαζει σε κινδυνο τη σχεση των ζευγαρακιων/ανδρογυνων (εκτος βεβαια αυτων που απαγορευεται η εισοδος στην προταση 3)  που μπορει να καταληξει μεχρι και στην λυση της σχεσης τους.
5. Απαγορεύεται η εισοδος σε ατομα που φορουν χαβανεζικες βερμουδες και πουκαμισα, σαγιοναρες, χρυσες καδενες. Δεν ειναι της αισθητικης μου και δινουν το κακο παραδειγμα στους γυρω τους.
6. Απαγορευεται η εισοδος στους κ. ......................, κ. ......................, κ. ......................, και κ. ...................... (συμπληρωνετε τα ονοματα 4 ατομων που γνωριζετε προσωπικα οτι δεν εχουν καμια ηθικη αναστολη και χαμηλοτατο επιπεδο πολιτισμου.)

Η ηθικη και ο πολιτισμος δεν επιβαλλονται με νομους, ειναι ζητημα παιδειας. Δεν χρειαζομαστε παραπανω αστυνομευση, παιδεια χρειαζομαστε. Αλλωστε η ποσοτητα των νομων σε μια κοινωνια ειναι αντιστροφως αναλογη με το επιπεδο παιδειας και πολιτισμου της.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #764 στις: Μαΐου 31, 2016, 10:53 »
 Τετιοι νόμοι συτε στα πιο αυστηρά ισλαμικά κράτη δεν υπάρχουν :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12717 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123546 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos