vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, nightdream, stamatisgr, bloodlessz, Jorge, Sergios

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3285 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:33 »
Και τα δύο λάθος τα βρίσκω.
Και το ποσοστό ατμιστών και τον αριθμό των ατμιστών.
Δεν είναι λογικό το άτμισμα να έχει την ίδια αποδοχή στην Αθήνα και στην επαρχία.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3286 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:35 »
...άρα? τι συμπερασμα βγαζεις?
είναι ξεχειλωμένο το 400-500 χιλιάδες ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3287 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:40 »
Ξεχειλωμένο δεν είναι, αλλά νομίζω ότι περίπου τα 3/4 των ατμιστών βρίσκονται στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Δεν αναφερόμουν στον συνολικό αριθμό ατμιστών ως ξεχειλωμένο αλλά στο πλήθος των ατμιστών στην Αθήνα που το θεωρώ πολύ μεγαλύτερο από τις 135Κ που λέει ο Σπύρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:45 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3288 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:54 »
Μετά από πολύ καιρό, μπαίνω και διαβάζω (αποσπαματικά) αυτό το θέμα, στατιστικές, κρατικές αθλιότητες, σενάρια, παρασενάρια ο τασακοθεριακλής μίστερ Δούκας κλπ...σημεία των καιρών και απόγνωση και συγκρούσεις συμφερόντων.
Σαφέστατα το ηλεκτρονικό ζημίωσε αρκετούς και ψάχνουν αντίποινα, αλλοι αντίτιμα, κάποιοι το παραχ@@σαν σε ανεξέλεγκτες μοιρασιές custom made υγρών (περί καταστημάτων ο λόγος), κάποιοι το παρά@@σαν ανοίγοντας αβέρτα μαγαζιά με άσχετους υπαλλήλους να κάνουν άστοχες προωθήσεις προιόντων σε άπειρους ατμιστές,  κλπ κλπ, ήρθε κι έκατσε λοιπόν μια περίεργη μετάβαση στο άθλημα ένεκα αρκετά μεγάλης διάδοσής του και όλοι από τη μεριά τους προσπαθούν να το "εντάξουν" σε κάτι που τους αφορά (ως προς το κέρδος τους σαφώς και κυρίως).

Ερχομαι εγώ (και κάθε εγώ) λοιπόν ως ατμοκαπνίστρια από το 12 ως το 15 και μόνιμη ατμίστρια από το 15 ως τώρα να ρωτήσω το εξής απλό, γιατί μα τη μπαναγία, παραμπερδεύτηκα... Κάνω diy με ένα ή το πολύ 2 αρώματα (αγορασμένα από ελλάδα), σε ποσοστό που μου γουστάρει, χωρίς πρόσθετα που ΔΕ μου γουστάρουν, στο ύψος νικοτίνης που μου γουστάρει, κατεβαίνοντας με το πάσο μου από τα 12mg στα 10mg, 9 και τώρα 7. ΕΤΣΙ αντιλαμβάνομαι το άτμισμα, πολύ συνειδητοποιημένα γιατί κάνω ό,τι κάνω. ΣΕ ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΦΤΑΙΞΑ και μου το χαλάνε όλο; Σε τι θα στραφώ; Γιατί να υποστώ δεδομένα άλλων ενώ θα μπορούσα χαλαρά να έχω τις παρούσες ελευθερίες μου; Ετσι το "σώζω" για μένα και υποθέτω δεν είμαι η μόνη...
Φτάσαμε να πωλείται ατμοποιητής και να γράφει επάνω το "προιόν περιέχει νικοτίνη";;;

Και τι έχει γίνει που να είναι πραγματικά χρήσιμο στον αντίποδα για εμάς; Ποιός επένδυσε πραγματικά στο ηλεκτρονικό, πόσοι ενδελεχείς έλεγχοι, ποιές και πόσες έρευνες έχουν γίνει για τον πιο ενδεδειγμένο τρόπο ατμίσματος,  τις εκάστοτε θερμοκρασίες πχ, τα υλικά, τα αρώματα και πάει λέγοντας; Εναν καρδιολόγο έχουμε κι έχει κάνει ό,τι μπορεί ΜΟΝΟΣ του σε έρευνες, που είναι οι πνευμονολόγοι, που είναι ο Βάγκνερ, που είναι ο Πουτσίνι;...τι θέλω να πω... Ισχυρός αντίλογος υπάρχει; Προιόντα καπνού λέει...αλλά απαγορεύεται η μηδενική νικοτίνη λέει...παράλογοοο;;

Ωραία που πολλοί γίναμε γκατζετάδηκες, έσκασαν τα γκουρμέ και τα σαμπόμ, τώρα τα άλατα, σύρμα τάδε, αντίσταση περικοκλάδα, δε θα με βλέπεις από τον ατμό που αφήνω, σαν λίγο πριν σκάσει ο Φλωρινιώτης ασούμε κλπ, πότε και πως ασπιδώθηκε όμως όλη αυτή η ιστορία πέραν του να τρώει πόλεμο από παντού; Τελευταία βαρέθηκα να ακούω έρευνες για το πόσο επιβλαβές είναι, λέγε-λέγε το κοπέλι, άρχισα να αμφισβητώ βελτιώσεις που βλέπω η ίδια να συμβαίνουν στην υγεία μου; Μα από πολύ πιο παλιά φαινόταν το πράγμα για που το πήγαινε...

Δλδ σαλτάραμε σε ό,τι νεομοδάτο βγαίνει αλλά μισό βήμα προς μια περαιτέρω "επισημότητα", ευθύνη απέναντι σε αυτό που κάνουμε έγινε ποτέ και συντονισμένα και από ποιούς;
Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και τελείως άσχετη στην παρούσα κι εγώ και τα συμπαντικά μου παράπονα, αλλά μου τη δίνει όταν νιώθω ότι δεν υπάρχει βάση στήριξης με παπά και με κουμπάρο, με έρευνες, χειροπιαστά δεδομένα και ουσιαστική συσπείρωση και είμαστε έρμαια του κάθε συμφεροντολόγου παπ@@ρα από όποια μπάντα μπορεί να φανταστεί κανείς..
Αν είμαι τελείως οφ, διαγράψτε με, μπορεί να είναι και ορμονικό :tongue_smilie:
Απλά εξοργίζομαι


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3289 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 00:04 »
H όποιες απαγορεύσεις μπορεί να έχουν ως πρόσχημα την υγεία, αλλά στην πραγματικότητα αφορούν μόνο την φορολόγηση, την ρύθμιση της αγοράς σε 1-2 τύπους προϊόντων και γενικώς να την φέρουν στα μέτρα και σταθμά της πώλησης των καπνικών προϊόντων.
Οπότε ναι μεν σωστά τα θέματα που αναφέρεις αλλά δεν απασχολούν τους ρυθμιστές.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3290 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 00:13 »
Σαφέστατα η φορολόγηση είναι το θέμα γιαυτό το έθεσα όμως και ως αντίλογο αν θες...θεωρητικά, έχοντας διάφορα όπλα στη φαρέτρα σου, μπορείς να αντικρούσεις τους ισχυρισμούς και τις εκάστοτε κουλές τιτλοφορίες προκειμένου να αντιπαρατεθείς στο θεάρεστο έργο τους.
Θες να μου φορολογήσεις τον υπόγειο αποθηκευτικό μου χώρο, οκ κάντο αλλά μην το τιτλοφορείς πισίνα...και μάλιστα μετά μου βγάζεις και άλλα παρατράγουδα που προκύπτουν από αυτήν την τελείως αυθαίρετη και παράλογη ένταξη. Να ήταν το μόνο θεόκουλο που ζούμε βέβαια..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3291 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 00:18 »
Παιδιά, να διευκρινήσω κάτι:
Τις αναγωγές στο σύνολο της Ελλάδας ΔΕΝ τις κάνω εγώ.
Δεν είναι δικές μου εκτιμήσεις αυτά.

Υπάρχουν στατιστικοί τρόποι που γίνονται οι αναγωγές σε όλες τις έρυνες και δημοσκοπήσεις, και έχουν να κάνουν με ένα σκασμό χαρακτηριστικά, όπως μέγεθος πόλεων, δήμων, κοινοτήτων κλπ., κατανομή του πληθυσμού σε αστικές, ημιαστικές, γεωργικές, κλπ. περιοχές, ηλικιακά κριτήρια, κριτήρια φύλου, μόρφωσης, επαγγέλματος, εισοδήματος, διείσδυσης της τεχνολογίας, πηγές ενημέρωσης, και πάρα πολλά άλλα.

Σε καμία απολύτως περίπτωση οι αναγωγές δεν γίνονται με την απλή μέθοδο των τριών. Δεν σημαίνει πως αν το Χ ποσοστό είναι 10% στην Αθήνα, αυτόματα είναι 10% και στην Πάτρα ή στο Λιανοκλάδι. Και σε καμία περίπτωση η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που εμείς νομίζουμε πως βλέπουμε γύρω μας. Δεν τους βλέπουμε όλους, δεν τους ξέρουμε όλους, δεν τους ρωτάμε όλους.

Επίσης, επειδή ο Μιχάλης μάλλον διαφώνησε με τον "πληθυσμό" του Νομού Αττικής, να διευκρινήσω πως μιλάμε για ένα μέρος του ενήλικου πληθυσμού μόνο (18-60 ετών αν δεν απατώμαι), και πως δεν μιλάμε για το λεκανοπέδιο αλλά για όλον τον Νομό. Αν η έρευνα έβαζε μέσα και τους ανήλικους μάλλον θα τρομάζαμε με το νούμερο...

Σε καμία απολύτως περίπτωση οι αναγωγές δεν γίνονται με την απλή μέθοδο των τριών.

Αγαπητέ Παύλο,

Ως παράδειγμα θα πω, πως ο Κορυδαλλός έχει τριπλάσιους ατμιστές αναλογικά, σε σχέση με το Κολωνάκι (ενώ ίσως θα περίμενε κανείς το αντίθετο).
Η Κομοτηνή (ως πόλη) αν θυμάμαι καλά, έχει στατιστικό ποσοστό που η Αθήνα δεν μπορεί ούτε να το ονειρευτεί.

Και τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος, ούτε ο καημός μας αυτές τις μέρες.
Προσπάθησα απλώς να βοηθήσω.

Ειρήνη ημίν.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2018, 13:19 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3292 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 01:03 »
τι σκαλωμα φαγατε ρε παιδια με αριθμους κ στατιστικη?κ εγω απο επαρχια ειμαι 20000 ανθρωπων κ οποτε τυχει να παω για εναν καφε πιο πολυ κρατανε συσκευες ατμισης παρα τσιγαρα.γενικα δηλαδη πλεονη εικονα κατα την οποια καποιος κραταει συσκευη ατμισης ειναι τοσο οικεια στους παντες που ειναι σχεδον αυτονοητη.υπαρχει κοινο.δεν ξερω ποσο μεγαλο αλλα συνεχως αυξανεται.δεν ειναι αμελητεο πλεον κ η πρεμουρα αρκετων ειναι μεγαλη ωστε οι οποια αυξηση να ειναι ελεγχομενη.κ επειδη σε επιπεδο υγειας το τσιγαρο χανει ξεβρακωτα, πλεον θα ρυθμιστει το σπορ οικονομικα κ εμπορικα.παντα ετσι συμβαινει.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3293 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 01:09 »
10 άτομα από το περιβάλον μου ήταν για ένα χρόνο ίσως και παραπάνω ατμιστές και μόνο. Τώρα είναι καπνιστές. Δύσκολα βγαίνουν αποτελέσματα όσο και να προσπαθήσουμε.
Θα δεχτώ μόνο ότι τα περί 500 χιλιάδες ενδεχομένως έχει να κάνει με το πόσοι πιάσανε έτσω και για λίγο κάποια συσκευή στα χέρια τους. Καμιά 50αριά χιλιάδες ενεργοί δυνατοί πιστεύω είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3294 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 02:23 »
Ειδα ενα μεγαλο κομματι του Live με το Δουκα.

Πρωτον, αυτο το chain smoking του μου θυμισε τον εαυτό μου πριν το 2010, και ενιωσα πολυ τυχερός, σχεδον ευτυχισμενος που αυτη η δυσαρεστη πραγματικότητα δεν ισχυει πια για μενα.
Μάλιστα ενοιωσα και αρκετη ανησυχία για την υγεια του Δουκα! Αυτο είναι καλό σημαδι....

Δευτερο, ειναι πολυ περιεργο που εμεις εχουμε δεχθεί ότι ένα ποιοτικότατο προϊον που παρακευαζεται με τα σφικτότερα στανταρ ποιότητας αλλα όμως σκοτώνει το 50% όσων το χρησιμοποιουν μακροχρόνια και προκαλει σοβρα προβλήματα υγείας στο 80-90% των μακροχρόνιων χρηστών του να ειναι στην ίδια κατηγορία με το άτμισμα το οποίο 12 χρονια μετα απο τοτε που λανσαριστηκε δεν εχει ουτε μια γνωστη επίπτωση στην υγεια κανενος, ακομη και αν αυτό δεν έχει παντα ιδια/αυστηρα κτλ στανταρ ποιότητας.

Τριτο, ο Δουκας είναι κατα βαση περιπτερας στη νοοτροπία. Το περιπτερο εχει ζησει περισσότερο απο όλα και με βαση αυτο σκέπτεται, και ας εχει μπει και σε άλλου χωρους.

Το περίπτερο είναι ενα πολύ ιδιαίτερο μαγαζι, αφου

-ο πελάτης είναι παντα εξω απο αυτο, εκτεθειμενος σε ηλιο ζεστη βροχη κρυο κτλ και παντα βιαζεται, και πρέπει να εξυπηρετηθεί ταχυτατα, για να δωσεις και στον επόμενο το εισιτήριο πχ που αγχωμενα ζητά για να μη χασει το λεωφορειο που ερχεται,

-εχει τα παντα σε πλατος αλλα ελαχιστα σε βαθος. Μπορεί να βρεις ακομη και... φετα, αλλα θα είναι μονο μια μαρκα φετας.

-εχει παντα μονο εναν υπάλληλο οπότε δεν υπάρχει ο χρονος ουτε ο χωρος για να μπορεσει ο πελατης να δοκιμασει δειγματα προϊόντων,

-στο περιπτερο δηλ. πας γνωριζοντας πολύ καλά τι θες, δεν υπαρχει χρονος χωρος ποικιλια η προσωπικο να σε καθοδηγησει κτλ

-εχει πολύ περιορισμενο χώρο οπότε δεν μπορεί να έχει πολλα διαφορετικά ειδη για ατμισμα πχ όπως ενα ατμομαγαζο, γι αυτο και θα θελαν 10-15 το πολύ υγρα διαφορετικά, και 2-3 συσκευες ετοιμες όπως και οι μαρκες τσιγαρων (η το iQos!) ολα ετοιμα και τυποποιημενα, και πανω απο όλα, κινειται γυρω απο το τσιγαρο.  
Το κλασσικο τσιγάρο, που πας ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να αγοράσεις σε μικροποσότητα (1-2 πακετα), και όχι μια στις 10 ημερες αγοραζοντας μεγαλη ποσότητα.

Θυμαμαι πριν χρονια, συνεντευξη περιπτερα στην τιβι (ισως ηταν και ο Δουκας!) που έλεγε ότι με την υπερφορολόγηση του τσιγαρου, και τον (πρωτο μαλλον) αντικαπνιστικό νόμο τα περιπτερα θα κλεισουν γιατί το μεγαλυτερο μερος απο οτιδήποτε άλλο πουλουσαν (εφημεριδες τσιχλες καραμελες σοκολατες αναψυκτικα κτλ) και στο οποίο ειχαν το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ περιθωριο κερδους αφου στο τσιγαρο λογω φορου παιζαν με πενταροδεκ΄ρες, ηταν ευκαιριακες/παρορμητικές αγορες που γινοντουσαν κυρίως ΜΑΖΙ με το πακετο.

Και γι αυτό θελουν αγορες σε μικροποσότητα, για να αγορασεις και αυριο εφημεριδα τσιχλες κτλ

Τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3295 στις: Οκτωβρίου 22, 2018, 02:26 »
 όλοι λέμε οτι είμαστε χιλιάδες , με την Αθήνα να έχει εκατοντάδες χιλιάδες  και  να είναι το κέντρο όλον αυτόν τον πολλή κακών εξελίξεων  . πως γίνετε στην συγκεντρώσει έξω από το υπουργείο να βρίσκονται 500 άτομα ? μήπως λέω και πολλά . (κατέβηκαν και από θεσσ/νικη όχι μόνο μαγαζάτορες αλλά και απλή ατμοιστές)

γιατί δεν μπορούμε να οργανωθούμε και να διαδηλώσουμε  5000χιλ πχ.
γιατί αποκτήσαμε κηδεμόνες ?
γιατί είμαστε τόσο ηρεμη , πότε θα δράσουμε επιθετικά .
γιατί έχουμε αποδεκτή ότι ήμαστε καπνιστές και μας φόρεσαν φόρο και θα μας τον φοράν τώρα συνέχεια.



Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3296 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 21:11 »
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθήσουμε, ότι μπορούμε διότι εάν αράξουμε στους καναπέδες μας θα είναι σαν δεχόμαστε την μοίρα μας.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3297 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 21:22 »
Εξαλλου θα ερθουν τα ΜΗ πιονια του συστηματος που με Δημορατικο τρόπο θα νομοθετουν, (εχοντας και τεραστια μόρφωση) υπερ του ατμίσματος :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3298 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 21:41 »
Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο, ο [member=7454]Cruiser79[/member] , να μας θυμίσει ή να μας ενημερώσει που θα το βρούμε, πόσοι και ποιοι βουλευτές και από ποια κόμματα , είπαν καλή κουβέντα για το άτμισμα , όταν συζητούσαν γιαυτό στις διάφορες επιτροπές της Βουλής.
Και τελικά , ποιοι ψήφισαν υπέρ και ποιοι κατά.
Για να θυμόμαστε οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3299 στις: Οκτωβρίου 30, 2018, 15:02 »
Το νήμα κλειδώνει μέχρι τις εκλογές
ή μέχρι να καθαριστεί
ή μέχρι την εξάχνωση των γήινων
ή μέχρι να μπει το Αφεντικό

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8408 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16039 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12