vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 3 χρήστες
Lazy Dog, πολυς, Jorge

Twitter

Επιστολή προς τον πρωθυπουργό για τον νέο νόμο που αφορά και στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
 :respect_hat:   kostas44   :bow:


Η εξομοίωση του καπνίσματος με το ηλ. άτμισμα, η απαγόρευση της διαφήμισης και γενικότερα της ενημέρωσης για τα ατμιστικά προϊόντα, και η φορολόγηση τους με ΕΦΚ, θα αποτρέψει άλλους καπνιστές να απεξαρτηθούν (εφόσον στην συνείδηση τους θα περάσει η ιδέα της πλήρους εξομοίωσης των 2 προϊόντων και παράλληλα ο ΕΦΚ θα το καταστήσει ασύμφορο).

Κύριε πρωθυπουργέ, καταλαβαίνετε ότι ο νόμος αυτός μελλοντικά θα χαρακτηρισθεί καταστροφικός, άβουλος και υποκινούμενος από τα καπνοβιομηχανικά συμφέροντα, αφού η όλη φιλοσοφία που τον διέπει, προωθεί την εξάρτηση μέσω της χρήσης καπνικών προϊόντων;

Η πρώτη παράγραφος συνοψίζει τα πάντα.
Η δεύτερη είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου αλλά δεν μπορούσα να το διατυπώσω χωρίς την φράση "εξεταστική επιτροπή" και χωρίς να είναι απροκάλυπτα επιθετικό.


@kostas44
Όπου μπορώ να βοηθήσω, σε εκλιπαρώ να με θεωρείς διαθέσιμο.
Ξέρω να ακολουθώ οδηγίες και χωρίς να έχω άποψη.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα, Κώστα!  :respect:
Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να συμπεριλαμβάνονται στην επιστολή, και τις οποίες έχω γράψει και στο youtube, είναι οι εξής:

  • Κάτω από ποίες προϋποθέσεις θεσμοθετείται η απαγόρευση ενημέρωσης για τα ατμιστικά προϊόντα, την στιγμή την οποία κάτι τέτοιο αντιβαίνει στο άρθρο 10 (περί ελευθερίας έκφρασης) της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου;
  • Βάσει ποίων λόγων ή / και ερευνών θεσμοθετείται η απαγόρευση του ατμίσματος στους δημόσιους χώρους;
  • Για ποίο λόγο θεσμοθετείται ουσιαστικά η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων, βάσει των αποκλίσεων των νόμων, μεταξύ συγκεκριμένων κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
  • Μπορεί η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων, τόσο μεταξύ ορισμένων κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης όσο και των χωρών εκτός αυτής να δημιουργήσει ένα ολιγοπωλιακό καθεστώς εις βάρος του καταναλωτή;

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Κώστα, θα έλεγα να μη θεωρήσεις δεσμευτικό, να ενσωματώσεις όλες τις απόψεις που προτείνονται εδώ.
Επέλεξε αυτές που σε βοηθανε, φτιάξε ένα κείμενο, με εκείνους που εμπιστεύεσαι, και οι υπόλοιποι πρέπει απλά να σε στηρίξουμε.
Ειναι μια δίκη σου προσπάθεια, απέλπιδα ισως, αλλα διαμάχες εδώ δε χωράνε.
Α φιλε, οπωσδήποτε στη συντακτική ομάδα ο υιός:
micro chipΡΑΣ.  :angel: :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
παιδια δεν χρειαζεται μπράβο και τετοια .. ολοι ειμαστε για ενα κοινο καλο ... Ο Σπυρος ειναι υπευθυνος για την συνταξη της επιστολης και τον ευχαριστω  και ο Παναγιωτης (gipsy)  που ηδη το παιδι συλλεγει τα αιτηματα ,, Ο Σπυρος  ειναι αυτος που θα ειναι επικεφαλης που θα μπορειτε να του στελνεται οτι συλλεγεται ...  επειδη ειμαι σε φαση που κανω ακομα μια κινηση και τελευταια και δεν μπορω να ασχοληθω με την επιστολη  αυτην την στιγμη   σας ζητω οτι χρειαστειτε να το λετε στον Σπυρο
ευχαριστω ολους ...

Επιτρέψτε μου (για ακόμη μια φορά) την "παραβίαση" των κανονισμών του forum, αλλά νομίζω πως πρέπει να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου.
Θα πρέπει να διαχωρίσουμε αυτά που ρυθμίζει η οδηγία με αυτά που αφήνει να ρυθμίσει το κάθε κράτος χωριστά.
1) Αν θέλουμε να αμφισβητίσουμε ολόκληρη την οδηγία ή μέρη της
2) Αν θέλουμε να βελτιώσουμε αυτά που αφήνει προς ρύθμιση στα κράτη μέλη.
Ίσως να μπορούμε να τα κάνουμε και τα δύο, αλλά με σαφείς στόχους. Δηλαδή τι εννοώ.
Να αμφισβητήσουμε την οδηγία στα μέρη εκείνα που θεωρούμε αφενός ανεφάρμοστα πρακτικά, αφετέρου υπερβολικά με όλες μα όλες τις ενστάσεις που μπορεί να προβάλουμε, ώστε να δημιουργήσουμε κλίμα για την αλλαγή αυτών που μπορεί να ρυθμίσει το κράτος. Δηλαδή επιχειρηματολογούμε για την TPD αλλά σημειώνουμε πως δεν είμαστε βέβαιοι αν αυτά τα άδικα μέτρα, μπορούν να παρακαμφθούν από το Ελληνικό νομοσχέδιο όποτε ζητάμε αλλαγές σε αυτά που μπορούν να ρυθμιστούν από το Ελληνικό νομοσχέδιο.
Προσοχή όμως, να μην μπερδέψουμε τον ΕΦΚ με το νομοσχέδιο ένταξης της TPD στο εθνικό δίκαιο. Είναι διαφορετικά πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να πιαστεί το θέμα. Απλά θα πρέπει να γίνει διακριτά από την οδηγία, αφού πέρασε με διαφορετικό νόμο στη βουλή. Στο θέμα του ΕΦΚ δεν τρέφω πολλές ελπίδες, γιατί είναι δημοσιονομικό και εκεί παίζουν οι Θεσμοί. Αν υποθετικά η κυβέρνηση έχει προϋπολογίσει x ποσό προς είσπραξη, θα πρέπει να λάβει ισοδύναμα για αυτό το ποσό. Ενδεχόμενα μια επιχειρηματολογία τύπου ότι στην Πορτογαλία δεν έπιασε και τον ακύρωσαν και πως αυτό θα οδηγήσει σε μαύρη αγορά και πως αν ο φόρος αυτός είναι μικρότερος π.χ 50 λεπτά ανά 10μλ, τότε θα τον αποροφούσαν οι εταιρίες και έτσι θα απέφερε περισσότερα έσοδα, ίσως να είναι πιο πειστική.
Για να μην σεντονιάζω, η άποψή μου είναι να τεκμηριωθούν οι βλακείες της TPD καθώς και να οριστεί πως το άτμισμα δεν είναι κάπνισμα και επίσης να γίνει αναφορά σε έρευνες που οδηγούν στο συμπέρασμα πως το Η.Τ. μπορεί να σώσει εκατομμύρια καπνιστές αφενός και αφετέρου να γλυτώσει δισεκατομμύρια στα ασφαλιστικά ταμεία και εν συνεχεία να επικεντρωθεί σε αυτά που μπορούν να ρυθμιστούν στο νομοσχέδιο (πληροφόρηση, απαγόρευση). Δεν βάζω τις διασυνοριακές γιατί αυτές είναι στενά συνδεδεμένες με τον ΕΦΚ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κώστα, για άλλη μια φορά συγχαρητήρια και ας μην το έχω δει ακόμα το βίντεο, υπόσχομαι να προσπαθήσω να το δω αργάμιση και να προσπαθήσω και εγώ να βάλω ένα χεράκι! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Κώστα τα λόγια είναι περιττά... ευχαριστούμε...
2 ερωτήσεις που θεωρώ πως πρέπει να μπουν και ψηλά στην λίστα. 

1. Εάν οι ειδικοι επιστήμονες, γιατροι σύμβουλοι του πρωθυπουργού έχουν μελετήσει και διεξαγει πειράματα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο 
2. Εάν ο πρωθυπουργός γνωρίζει την ύπαρξη του γιατρού κ. Φαρσαλινου και το γεγονός ότι αλλά κράτη εμπιστευθηκαν την ποιότητα του ως επιστημών και τον κάλεσαν να παίξει ενεργό ρόλο ειδικού επιστήμονα και σύμβουλου

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Kostas44 εισαι ο ηρωας μας!!!! φιλε συνεχισε να κανεις οτι μπορεις, σε ευχαριστω!!!! και ολους σας φιλοι συνατμιστες, μην τους αφησουμε να μας γυρισουν πισω στο τσιγαρο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2016, 04:41 από TigerBill »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Οι παραπάνω με έχουν καλύψει ως προς τις ερωτήσεις και στην διατύπωσή τους 100%, δεν μπορώ να προσθέσω κάτι, πέρα από ένα τεράστιο μπράβο σε όλους σας και ειδικά στον Κώστα (kostas44).
   
Δεν σας το κρύβω, είναι η πρώτη φορά που πιστεύω ότι κάτι καλό μπορεί να βγεί από αυτήν την προσπάθεια και ότι δεν χτυπάμε -άδικα- στου κουφού την πόρτα. 

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
κωστα η συμβολη σου τεραστια
νομιζω θα πρεπει να τονιστει στην ομαδα του κ τσιπρα
οτι δεν υπαρχει κανενα στοιχειο εως τωρα απο γιατρους
που κανουν πειραματα οτι το ατμισμα ειναι βλαβερο στην υγεια μας ,οσο
οι καρκινοσωληνες ,καλο θα ηταν να ενημερωσετε σε καποιο σημειο του μυνηματος
που θα σταλει γι τον κ φαρσαλινο και της μελετες του.
οποτε
1)Δεν νοητε να περασει ο νομος βαση ιατρικης μελετης,καθε νοημων ον μπορει να το καταλαβει
,το να μπει ενας τετοιος νομοσ ειναι αφυσικο
2)με φορο σε κατι που σε απωθει απο το καπνισμα ,μονο αντιθετα αποτελεσματα θα εχει


νομιζω επισης οτι πρεπει να χτυπησουμε και λιγο το φιλοτιομο τους
λεγοντας τους οτι καθε αποφαση που θα παρουν θα δειξει αν οντως οι αποψεις τους διαφερουν
απο οτι εχει γινει μεχρι τωρα στην πολιτικη ζωη του τοπου

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Μια θετικη ψηφο και απο μενα. Εχω καλυφτει απολυτα απο ολα τα γραφομενα των συνατμιστων παραπανω.
Μην γραφω τα ιδια.! 
1000 μπραβο στον Κωστα και σε ολη την ομαδα που βοηθαει σε ενα τετοιο σοβαρο θεμα για εμας τους ατμιστες.


ΥΓ. Στο βιντεο που εβαλε ο Κωστας για την ερευνα του BBC, καπου στο τελος ( αν θυμαμαι καλα ) ο δημοσιογραφος λεει οτι : Η Μεγαλη Βρεττανια αντιμετωπιζει το ηλεκτρονικο τσιγαρο με ιδιαιτεροτητα και ευαισθησια !!!!
Οι δικοι μας εδω τι θα κανουν ?? κερατο μου μαμω !

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κώστα, εγώ έχω ένα και μοναδικό "αίτημα", να το πω έτσι:
Να δεχτούν τον κ. Κωνσταντίνο Φαρσαλινό για ακρόαση και να τον ακούσουν προσεκτικά. Τον κάλεσαν άλλα κράτη για να διαμορφώσουν τη νομοθεσία τους κι εδώ τον αφήνουν στην άκρη; :(
Αυτός θα τους εξηγήσει με το νι και με το σίγμα τι υπάρχει λάθος σ' αυτή τη νομοθεσία. Έχω ακούσει τις απόψεις του και από ό,τι έχω δει συμπίπτουν με τη μεγαλύτερη πλειονότητα των ατμιστών. Γνωρίζοντάς τον βασικά μόνο μέσα από τα γραπτά του και τις συνεντεύξεις του αλλά και ως μέλος του φόρουμ, όταν έχει το χρόνο να συμμετέχει, του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
εγω συμφωνω απολυτα με ατμος
ουτε ερωτησεις ουτε τιποτα ,αλλωστε δεν θελω να πιστευω
οτι το θεμα μας χρηζει τετοια αντιμετωπηση
στηλε απλα ενα κειμενο ,αφοτ ερωτηματολογιο δεν νομιζω να χει ουσια
λεγοντας οτι αν ειστε σοβαροι και θελετε οθσιαστικη ενημερωση μιληστε με το κυριο φαρσαλινο
δεν νομιζω να μπορει να αλλαξει αλλιως το θεμα

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Συγχαρητήρια στον Κώστα και στο υπόλοιπο forum για την προσπάθεια που καταβάλει. Από ερωτήσεις δεν έχω να προσθέσω κάτι, απλά θα ήθελα να συμφωνήσω κι εγώ με τους 2 προλαλησαντες. Νομίζω ότι ο doctor θα παίξει σπουδαίο ρόλο σε μια τέτοια συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Ολα τα ερωτήματα που τέθηκαν με έχουν καλύψει με το παραπάνω.Θα συμφωνήσω και εγώ πως πρέπει να καλέσουν τον  κ.Φαρσαλινό και να ακούσουν τις προτάσεις του γιατι θα του πει τι πραγματικά είναι το άτμισμα!!!
Κώστα πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια και όλη την ομάδα που βοηθάει σε αυτό το εγχείρημα.
Αν υπάρχουν ανοιχτά μυαλά σε αυτούς που μας κυβερνούν ίσως κάτι αλλάξει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz