vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος ΚόκοΛόκο

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3225 στις: Αυγούστου 20, 2017, 01:12 »
Καλησπέρα σε όλους του φίλους ατμιστές!

Ονομάζομαι Κόκολόκο! 
Η ατμιστική συνήθεια λοιπόν με έχει βοηθήσει πάρα πολύ να ελλατώσω το κάπνισμα και τις αρνητικές συνέπειες του καπνίσματος. Πλέον μπορώ να πω πως καπνίζω λιγότερο από ένα πακέτο τη μέρα. Ατμίζω σχεδόν 2 χρόνια και μπορώ να πω οτι θα συνεχίσω να ατμίζω μέχρι να απεξαρτηθώ τελείως από τις εξαρτησιογόνες ουσίες του τσιγάρου. Γενικά θα προτιμούσα να μην έχω καμιά τέτοια συνήθεια αλλά δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο μιας και καπνίζω γύρο στα 8 χρόνια.
Γενικά περι ατμίσματος κάποιοι γνωστοί μου έφτιαχναν δικά τους υγρά και δικές τους αντιστάσεις, με παραγγελίες απο εξωτερικό (αν δεν απατώμαι) και θα με ενδιέφερε να τα μάθω κι εγώ, όμως λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, το μόνο που ξέρω είναι οτι είναι μια σχετικά πολύπλοκη διαδικασία με σωληνάρια και μετρήσεις για να φτιάξεις υγρό και οτι θα πρέπει να είσαι "διαβασμένος". 
Χωρίς να λέω περιττά, ήρθα σε αυτό το forrum για να μοιραστώ τις γνώσεις μου με τους συνατμίζοντες φίλους και για να βρω ορισμένα shortcuts για την ατμιστική μου συνήθεια που πλέον έχει παγιωθεί. 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3226 στις: Αυγούστου 21, 2017, 16:22 »
 Καλώς σας βρήκα! Είμαι 35 ετών,υπήρξα καπνιστής από 13ων ετών και ομολογώ πως το απόλαυσα, χωρίς να εχω να πω κάποια άσχημη ιστορία,για βήχες,μπουκώματα κ.λ.π. ,ούτε πως είχα ενοχές για την συνήθεια μου, αφού δεν συνηθίζω να απολογούμαι για τις απολαύσεις μου. Το τσιγάρο το είχα κόψει για 2 χρονια μαχαίρι,χωρίς δυσκολία,λόγο άσχημων οικονομικών,αλλά είχα υποσχεθει στον εαυτο μου πως όταν ορθοποδήσω, θα το ξαναρχίσω, έτσι και έγινε.
  Αφορμη για να πειραματιστώ με το η.τ. ήταν οι μελέτες που προσφατα βγήκαν και το αθωώνουν σχεδον,ως ασφαλες προιόν. Σκεφτηκα λοιπόν να του δώσω μια παράλληλη ευκαιρία αν μου άρεσε,μια και ειναι φθηνότερο εν σχέση με τα 5.5 Ευρά που εδινα για Καρελια Εξελενς.
  Μπαίνω λοιπόν στην Nobacco, δηλώνω παρθενος, τσιμπάω για αρχικο ένα Ego Plus(ήδη στο ροτέισον) και μετα απο πειραματισμούς,αγορω και ενα 9αρι basma της vaporificio και αυτό ήταν! 4 μήνες από τότε δεν άναψα ούτε τσιγάρο,απλά για τον λόγο πως το ηλεκτρονικό είναι πολύ απολαυστικότερο! Το καλό είναι πως αρκετοι δικοί μου άνθρωποι εγιναν και αυτοί ατμιστες, γιατί γνωρίζοντας με για φανατικο(όχι μανιώδη) καπνιστη και φλου τύπο, απο το παράδειγμα μου συνειδητοποίησαν πως η φάση δεν είναι περιορισμός,αλλά μεγιστοποίηση του γούστου.

Αποσυνδεδεμένος mitroyolo

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3227 στις: Αυγούστου 22, 2017, 16:31 »
καλησπέρα λέγομαι Νίκος είμαι 20 χρόνων και ατμιζω ένα χρόνο περίπου και με βοήθησε να κόψω το τσιγάρο που κάπνιζα 4 χρονιά αν και κάπνισα για ένα διάστημα ενός μηνά. Προς το παρόν χρησιμοποιώ το cuboid με διάφορους ατμοποποιητες οι βασικοί όμως είναι ο icon για ντριπερ και για ποιο τσiγαρισιο χρησιμοποιώ περισσότερο τον expomizer v2.1 και τον kayfanv5. Από υγρά δεν έχω κάποιο σταθερό .        

Αποσυνδεδεμένος karga

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3228 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:25 »
Γεια σας , λέγομαι Γιάννης , καπνίζω εδώ και 10 χρόνια και ενδιαφέρθηκα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο για λόγους υγείας αλλά και οικονομίας.

Αποσυνδεδεμένος hawk74

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
  • rust never sleeps
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3229 στις: Αυγούστου 30, 2017, 14:28 »

Για και  από μένα, ο counter  γράφει : 480  days smoke free, 14417 cigarettes not smoked   και τα νούμερα είναι αληθινά!!!
 
Συγχαρητήρια για το forum.
 
Χαιρετισμούς

 
Λευτέρης

[justify] [/justify]
[justify] [/justify]

Αποσυνδεδεμένος tsapi

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3230 στις: Αυγούστου 31, 2017, 10:22 »
Γεια σας!

Βασίλης εδώ, από Θεσσαλλλονίκη. 45 Μαϊων, καπνιστής από τα 17, εδώ και 6 μήνες ατμίζω και από κτ κανένα που και που (μέχρι να το μηδενίσω)..

Ξεκίνησα (και παραμένω) με vaporflask stout και αρχικά είχα το L100 και εδώ και κάνα δίμηνο το Cubis. MTL και τσιγαρίσιος..  ;D

Υγρά πλέον κάνω μόνος μου με αρώματα με καπνική βάση.

Το φόρουμ το ανακάλυψα πριν από καμιά βδομάδα και είμαι εντυπωσιασμένος από τον πλούτο και την ποικιλία πληροφορίας, το κλίμα και το snr. Kudos! :thumpup:

Μιας και ψάχνομαι για δεύτερο σετάκι, αλλά και για επισκευάσιμο ατμοποιητή, αλλά και καθότι διάφοροι φίλοι με ρωτάνε περί ατμίσματος, το έχει ρίξει στο διάβασμα στο φόρουμ.. 

Κάπως έχω το προαίσθημα ;D ότι το άτμισμα μπορεί να εξελιχθεί σε χόμπυ και ότι στο φόρουμ θα περάσω αρκετό από το χρόνο μου.. :yes:

Αβντά τα ολίγα! Τις καλημέρες μου! 


Αποσυνδεδεμένος manias20

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3231 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 15:54 »
Καλησπέρα αφού ευχαριστήσω το vaping.gr για την φιλοξενία και την υπέροχη δουλειά που γίνεται ας αυτοαρουσιαστώ!
Ειμαι ο Πάνος από Αθήνα. είμαι 30 χρονών και κάπνιζα από τα 21 μου. όχι μεγάλη συχνότητα ένα καπνό μικρο στις 5 μέρες. Αρχες Δεκέμβρη 2016 είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου για την νέα χρονιά που θα ερχόταν. Αγόρασα ένα σετάκι και από τότε κατάλαβα πως καπνιστής ήμουν μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε η αίσθηση να στρίβω.. Πλέον έχω κολλήσει στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλα σαν στόχο δεν κρύβω πως κάποια στιγμή έχω να τελειώσει και αυτό.. Προς το παρών όμως το απολαμβάνω όπως όλοι όσοι βρισκόμαστε εδώ! Εγω αλλαξει 3 μοντάκια από το Δεκέμβρη και 6 ατμοποιητές. τώρα κόλλησα με τον doggystyle 2k16 και βρίσκομαι στην αναζήτηση καινούριου mod με τον primo v2 228 w να είναι ο επικρατέστερος. Έχω ένα pico 75 watt τώρα. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3232 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 21:32 »
Το άτμισμα δοκίμασα Μ. Παρασκευή αισίου έτους 2017 (λίγο πριν τα 60 μου), με πρόσφατο δεκαετές ιστορικό καθημερινού Καρέλια Αγρινίου (που το είχα κόψει για δέκα χρόνια πιο πριν). Τη Δευτέρα του Πάσχα πήρα "διαζύγιο" από το άφιλτρο (είχα καταλάβει ότι το είχα παρακάνει όταν άρχισαν να κιτρινίζουν τα δάχτυλα) και "παντρεύτηκα" το άτμισμα, με παρότρυνση καλού μου φίλου που μου πρότεινε και τα πρώτα "εργαλεία": istick pico, nautilus2 και gandalf.

Μέσα στους λίγους επόμενους μήνες το γύρισα ήδη σε χόμπι (και πιπίλα). Δοκίμασα αρκετά έτοιμα υγρά (καπνικά κυρίως) και πρόσφατα DIY. Τσιγάρο όχι. "Παίζοντας" με τρεις επισκευάσιμους ατμοποιητές, "ξεχάστηκα". Ξοδεύοντας κάμποσα μέχρι τώρα, "εξαγόρασα" την ελευθερία μου από το τσιγάρο.
Δεν παραγνωρίζω ότι άφησα τη μία εξάρτηση και έπεσα στην άλλη.
Δεν ήρθα για να μείνω όμως... νομίζω ;D. Από τα 12mg νικοτίνης το πρώτο δίμηνο, κατέβηκα στα 6mg (λόγω πονοκεφάλου και ταχυπαλμίας), αλλά ανέβηκα σε ποσότητα (10ml ημερησίως). Επόμενος στόχος: μείωση ποσότητας. Και... βλέπουμε.
Συγχαρητήρια για το φόρουμ. Είναι μεγάλη βοήθεια... και "εξάρτηση"!!! :)
Να είστε όλοι σας καλά.


Αποσυνδεδεμένος elf

  • *
  • 15
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3233 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2017, 22:35 »
Καλησπέρα σε όλους!

Νέα στο forum και στο άτμισμα. :)

Ειμαι 35 και κάπνιζα για 16 χρόνια κανονικά τσιγάρα, ξεκινώντας από Camel lights, μετά Muratti και τα τελευταία 5 χρόνια καπνό Van Nelle (15-20 στριφτά την ημέρα). Με τη βοήθειά σας μέσω του forum έκοψα τα κ.τ. και εδώ και 5 μέρες μόνο ατμίζω. Ήδη βλέπω διαφορές στην όσφρηση, στην γεύση, στον ύπνο και στο πρωινό ξύπνημα και είμαι πολύ χαρούμενη! Ελπίζω να συνεχίσω έτσι!

Χρησιμοποιώ ένα Nautilus mini ατμο με eleaf iStick pico και προς το παρόν δικιμάζω διάφορα καπνικά υγρά απο 6-12 mg (Kentucky Tobacco από Innovation Flavors, Cuttwood Tobacco Trail και High Wheelers Tobacco Wild) χωρίς να έχω κατασταλάξει κάπου. Ατμίζω περίπου 2-2.5 ml την ημέρα και ήδη έχω σκέψεις να δοκιμάσω να φτιάχνω τα δικά μου υγρά.

Να είστε καλά για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας! Ευχαριστώ!



Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3234 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 12:18 »
Γεια σας, είμαι ο Μάκης, 53 ετών, ατμίζω εδώ και 2 μήνες. 
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και 4 μήνες και με βοήθησε πάρα πολύ στην επιλογή εξοπλισμού και υγρών. Είμαι ευχαριστημένος από τις επιλογές μου και κυρίως για τα πρώτα μου λάθη στο diy. Κάπνιζα από τα 15 μου -τσιγάρα Αύρα πίσω από κάτι βατομουριές στα χωράφια. Από την στιγμή που έβαλα το πρώτο μου υγρό, smoke 9nic,  στον Nautilus mini δεν χρειάστηκα τσιγάρο -κάπνιζα ένα πακέτο  van elle το τριήμερο, τα τελευταία 5 χρόνια.
Σε μερικές μέρες θα τρυγήσω το πρώτο μου diy smoke που κλείνει το δίμηνο. Μέχρι τώρα άτμιζα και το Tribeca & Soho, Sh&v, καθώς και κάποιες "ξεθυμασμένες ιδιοκατασκευές" μια και τα κατάφερα να ξεμείνω από κυρίως υγρά στις διακοπές μου -άλλη ιστορία αυτή, μιαν άλλη φορά. Εκτός από την αρχική φρίκη που έφαγα, σε καλό μου βγήκε τελικά... 
Τα υγρά μου ως τώρα έχουν υψηλό waf (εξαιρετική ιδέα, συγχαρητήρια στον δημιουργό του!) αλλά και υψηλό daf -χα, αυτό είναι δικό μου για να μπει στο κόλπο και η κόρη μου που της αρέσει να μυρίζει μπισκότα και καραμέλες). 

Αυτά :Ο)

Αποσυνδεδεμένος steft

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3235 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2017, 22:26 »
Χαίρεται. Στέφανος 45αρης από Αθήνα, Μηχανολόγος Μηχανικος. 25χρονια καπνιστής (20 στριφτά ημερησιος το τελευταίο διάστημα). Άρχισα το ατμισμα πριν 2 μήνες με κόψιμο του τσιγάρου. Δεν περίμενα ότι θα μου ήταν τόσο εύκολο.  Δοκίμασα κάνα δυο τσιγάρα από περιέργεια αυτό το διάστημα και δεν μπορώ να πω ότι ευχαριστήθηκα κάτι. Ίσα ίσα την μια φορά κόντεψα να ξεράσω. Πάντως μπορώ να πω ότι τώρα με το ατμισμα μόνο νιωθω πολύ καλύτερα. Είμαι σε φάση να δοκιμάζω νέες γεύσεις και έχω παραγγείλει και ένα mod (Ξεκινησα με Joyetech AIO, .... πολύ ευχαριστημένος). Τέλος συγχαρητήρια για το Φόρουμ με το οποίο έχω φάει ένα κολληματακι. Ελπίζω να τα λέμε  δημιουργικά εδώ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος More2

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3236 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2017, 14:02 »
Καλησπέρα σε όλους τους συν-ατμιστές/φορουμίτες! 
Με λένε Τάσο και είμαι απο Αθήνα.
Κάπνιζα απο τα 12 μέχρι τα 24 περίπου.
Ξεκίνησα να ασχολούμε με το η.τ. κάμποσο χρόνια αλλα όχι με προχωρημένες συσκευες και επισκευασιμους.
Παραγγελίες απο εξωτερικό κυρίως και γενικά έχω δοκιμάσει και την εγχώρια αγορά.
Άτμιζα 6-9mg νικοτίνης την οποία με τον καιρό προσπαθώ να την μηδενίσω.
Πλέον φτίαχνω δικά μου υγρά λόγω οικονομικών δυσχεριών.
Θα διαβάσω αρκετά απο τα θέματα που έχει το forum και αν τύχουν απορίες θα ρωτήσω.
Αυτή την στιγμή εχω ξεμείνει με ενα starter kit της joyetech μέχρι να μου έρθουν κάτι καλούδια για να μπω στον κόσμο του επισκευάσιμου.
Καλή συνέχεια εύχομαι και πολλά ντουμάνια!

Αποσυνδεδεμένος giorgos_thess

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3237 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 22:34 »
Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα σαν μέλος. Σαν επισκέπτης σας παρακολουθώ, απλά τώρα έκανα εγγραφή. Είμαι ατμιστής αρκετά χρόνια Δεν θυμάμαι πόσα. Από τότε που άνοιξαν τα πρώτα καταστήματα Ηλεκτρονικών τσιγάρων. Κάπνιζα πάνω από 20 χρόνια και τελευταία είχα ξεφύγει. 2 πακετα δεν μου φταναν τη μέρα. Μέχρι που ήρθε το ΗΤ. Από την αρχή ασχολήθηκα με DIY υγρά.  Ξεκίνησα με 18mg πιπίλα όλη μέρα. Η πιπίλα συνεχίζεται ακόμα αλλά στα 3 mg. Αυτά τα λίγα από μένα Θα τα λέμε.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 22:49 από giorgos_thess »

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3238 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 12:12 »

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

 

Είμαι ο Νίκος και είμαι 31 ετών από Αθήνα.

Καπνιστής από 17 ετών. Πρώτη απόπειρα με Η.Τ το 2011 χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία καθώς οι διαρροές και οι αντιστάσεις ήταν κάτι το οποίο με κούρασε μετά από κάποιο καιρό.

 

Αποφάσισα να δώσω μία 2η ευκαιρία στον εαυτό μου. Πλέον μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο έχω ξεκινήσει ήδη την δημιουργία DIY υγρών και σε συνδυασμό με nautilus 2 και istick QC 200W σε υγρά 6mg είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Βέβαια με κατανάλωση 10ml τουλάχιστον ημερησίως. Παρ’όλα αυτά καλύπτομαι και μου έχουν δημιουργηθεί νέες τάσεις για ψάξιμο.

 

Ήδη σκέφτομαι να κάνω το επόμενο βήμα σε επισκευάσιμο τσιγαρίσιο και προσανατολίζομαι σε merlin. Θα δείξει.

 

Σας ευχαριστώ όλους .

 

Αποσυνδεδεμένος StefTh

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3239 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2017, 09:58 »
Καλώς σας βρήκα,με λένε Θοδωρή,32 χρονών και είμαι ιδιοκτήτης-οδηγος ταξί από Δυτική Φθιώτιδα (Σπερχειάδα). Είμαι εδώ και ένα τρίμηνο ατμιστης και μετά από το innokin kroma με nobacco cupa μεταπήδησα στο wismec sinuous p80 με ijoy exo rta.Πριν κάπνιζα για περίπου 13 χρόνια davidof και old holborn.Ελπιζω να τα λέμε για καιρό και μακριά από κτ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1126 92542 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:38
από john 7
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex