vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 7 χρήστες
Doubt, camber, bloodlessz, tibolaso, vasim, djfloor, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2205 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 14:48 »
#κουβεναγινεται
Ρε παίδες, διαβάζω συχνά πυκνά που λέτε ότι χρειάζεται γενικώς λίγο βαμβάκι (δεν πιανομαι από κάποιο συγκεκριμένο ποστ)..
Όταν πήγα gas να πάρω τον ατμο, ζήτησα απ την κοπελιά που με εξυπηρέτησε να μου δείξει ένα στήσιμο.. Όταν έφτασε η ώρα να κόψει το βαμβάκι (ff2) έκοψε μια λωρίδα σχεδόν, δεν ξέρω, 1 πόντο!! Μιλάμε για το πλάτος πάντα! Αφού νόμιζα ότι τρολαρε.. Επίσης, πρόσφατα έκανα ένα στήσιμο με βαμβάκι γύρω στα 3mm και με πέθανε στην στρακα στρουκα, μιλάμε το πράμα πυροβολουσε κανονικά.. Και φυσικά όλο και καμιά σταγόνα ερχόταν, ευτυχώς όχι καυτή και όλα αυτά με MC (!!) στήσιμο Π, 8-9 στροφές σε 30αρι σύρμα... Όποτε όταν λέμε λίγο βαμβάκι τι εννοούμε???

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2206 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 16:50 »
Αν κανεις 2 mm microcoil και κανεις το στησιμο τυπου "Π" τοτε βαλε βαμβακι ισα ισα να ακουμπαει στα τοιχωματα του coil με την προυποθεση οτι αυτο μετα θα φουσκωσει κιολας ωστε να μην το στραγγαλισεις και μετα κόφτο ωστε να ακουμπαει κατω στα λουκια σχηματιζοντας το "Π" χωρις ομως να τα στουμπωσεις κιολας.

Αποσυνδεδεμένος sakaplias100

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2207 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 17:15 »
πως θα κάνω clear το bell tank ρε παιδιά? το τρίβω το τρίβω με οδοντόκρεμα αλλά τίποτα

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2208 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 17:58 »
Με ένα μαλακό πανί,οδοντόκρεμα αρκετή υπομονή, κ πολύ επιμονή ::)

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2209 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 19:01 »
    Ανεξαρτήτως ατμοποιητή ή σύρματος, αντιστάσεις με ίδιο πυρήνα (διάμετρο) θέλουν και την ίδια ποσότητα βαμβακιού, αυτή που ενώ εφαρμόζει καλά παντού, ταυτόχρονα διατηρεί τις ίνες αφράτες και χαλαρές, Αν πρέπει να είναι λωρίδα 1cm ff2 τότε αυτό είναι και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Πιο χαλαρό σκάει έντονα χωρίς πολύ ατμό και με γεύση άλλα αντί άλλων , πιο σφικτό, λίγος καυτός ατμός με σκάσιμο και βαμβακίλα.
    Το λίγο βαμβάκι αναφέρεται στο μήκος και κατ' επέκταση στο κατά πόσο αυτό θα στρωθεί σωστά ή τελικά θα συμπιεστεί - στριμωχθεί  από τον χρήστη και την καμπάνα.
    Αυτή είναι και όλη η "τρομερή" δυσκολία του ατμοποιητή, στο που θα βάλεις το ψαλίδι πριν το στρώσιμο του βαμβακιού.





    Και που θα πάει θα το βρω.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2210 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 01:13 »
    Ανεξαρτήτως ατμοποιητή ή σύρματος, αντιστάσεις με ίδιο πυρήνα (διάμετρο) θέλουν και την ίδια ποσότητα βαμβακιού, αυτή που ενώ εφαρμόζει καλά παντού, ταυτόχρονα διατηρεί τις ίνες αφράτες και χαλαρές, Αν πρέπει να είναι λωρίδα 1cm ff2 τότε αυτό είναι και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Πιο χαλαρό σκάει έντονα χωρίς πολύ ατμό και με γεύση άλλα αντί άλλων , πιο σφικτό, λίγος καυτός ατμός με σκάσιμο και βαμβακίλα.
    Το λίγο βαμβάκι αναφέρεται στο μήκος και κατ' επέκταση στο κατά πόσο αυτό θα στρωθεί σωστά ή τελικά θα συμπιεστεί - στριμωχθεί  από τον χρήστη και την καμπάνα.
    Αυτή είναι και όλη η "τρομερή" δυσκολία του ατμοποιητή, στο που θα βάλεις το ψαλίδι πριν το στρώσιμο του βαμβακιού.





    Και που θα πάει θα το βρω.

τελικα το βρηκες;;;

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2211 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 19:28 »
Λίγος αυτοσαρκασμός καλό κάνει, μην είμαι και απόλυτος στα όσα περισπούδαστα γράφω.
Εξάλλου αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε :)) 
Όλο και κάτι έχω βρει είναι η αλήθεια και όλο και κάτι νέο βρίσκω που και που.
Ύστερα από οκτώ μήνες αποκλειστική χρήση τα βασικά πάνε μόνα τους.
Οι λεπτομέρειες και οι δοκιμές είναι τώρα που έχουν το ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2212 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 21:57 »
δεν σε κοροιδευω παντως..το λεω σληθεια...σε δυαρι ποσο περιπου το κοβεις

Αποσυνδεδεμένος Gooplay

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2213 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:07 »
Κατοχος του φενομενον εδω και 4 ωρες εχω να πω ειναι φανταστικος!!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2214 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:17 »
Ακόμη είναι πολύ νωρίς...

Άσε να στρώσει λίγο... :))

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2215 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:30 »
Φίλε demkoni εγώ περιμένω ακόμη εκείνο το στήσιμο στην momentous που μας έχεις υποσχεθεί. Όπως πιθανά θα έχεις διαβάσει έκανα κάποιες προσπάθειες με τα φιτίλια εκτός της καμπάνας πάνω στα αυλάκια, τα οποία τα έχω πλεον μόνιμα έτσι στην μομέντους με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα κλασσικά στησίματα. Η φαντασία μου όμως στέρεψε οπότε.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2216 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:42 »
Και βέβαια έχω διαβάσει...

Συμπέρασμα έχω βγάλει από την πρώτη στιγμή...

Με τα βαμβάκια εκτός καμπάνας ο Μομέντους αποκτά μια υγρή τζούρα επιτέλους, η οποία με τον απλό τρόπο (βαμβάκι εντός θαλάμου ατμοποίησης) ήταν γευστική μεν αλλά ξηρή λόγω αέρα... Έχω ανεβάσει ένα σχετικό σετάπ και έχω δείξει τον τρόπο... Απλά σαν λεπτομέρεια είπα ότι αν το ξανάφτιαχνα θα έκοβα ακόμη πιο μακρυά τα βαμβάκια...

Ο Μομέντους με αυτόν τον τρόπο (βαμβάκια εκτός καμπάνας) πιστεύω ότι αποχτά γεύση ντρίπερ φυσικά και λόγω της άμεσης επαφής του βαμβακιού με το υγρό στο τάνκ...

Κόψιμο και χτένισμα στα βαμβάκια ώστε να είναι αφράτο το βαμβάκι...



Λίγο υγρό ΜΟΝΟ στο coil για αρχή...



Βίδωμα της καμπάνας ώστε μόλις νοιώσουμε το βαμβάκι να κοντράρει τότε σταματάμε... Σε αυτό το βήμα δεν πρέπει επ ουδενί να "πνίξουμε" το βαμβάκι... Βασικά όλη η λεπτομέρεια είναι αυτή...



Εδώ ένα πιο κοντινό πλάνο...



Λεπτομέρεια το πως πρέπει να είναι στρωμένο το βαμβάκι απο πέρα ως πέρα στο κάτω σκαλοπάτι ...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:52 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2217 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:17 »
Θα απαντήσω για αντίσταση με 2,5μμ πυρήνα, σε ύψος ώστε το κάτω μέρος της να φαίνεται περίπου ευθεία με το πάνω μέρος από τις βίδες και το μήκος της μια ιδέα μικρότερο από το πλάτος του πάνω ντέκ με τις τρύπες (όλα παίζουν ρόλο)
Έστω το βαμβάκι σε σωστή ποσότητα άκοπο ακόμα σε μήκος να βγαίνει ευθεία από την αντίσταση.Με το ψαλιδάκι κάνω μια πολύ λοξή τομή από το πάνω μέρος της αντίστασης ως το σημείο που το φιτίλι δείχνει να βγαίνει έξω από την περίμετρο του ατμοποιητή.
Δεύτερη τομή στο άλλο άκρο και το φιτίλι μου έχει τώρα συνολικό μήκος 22μμ  :D   και απαλλάχτηκα από τον όγκο του βαμβακιού που μπλέκει, πιέζεται και παρασέρνεται από την καμπάνα. Πάω τώρα στο ζητούμενο, το μήκος.
Δίνω στις άκρες μια μικρή κλίση προς τα κάτω και τοποθετώ το κάτω σκέλος του ψαλιδιού στο σπείρωμα μεταξύ μεσαίου και κάτω ντέκ (μιλάω για μικρό ψαλίδι με μέγιστο πλάτος λεπίδας περίπου 5μμ), δεν κόβω κάθετα αλλά με μικρή κλίση προς τα έξω, άντε να δείχνει ένα χιλιοστό πιο έξω από το σπείρωμα.
Δεν στρώνω πιέζοντας να κολλήσει στο σκαλοπάτι αλλά με ελαφρά πίεση από πάνω προς τα κάτω ώστε όλες οι μακριές ίνες με ομαλή καμπύλη να καταλήξουν κάθετες σε όλη την επιφάνεια του μεσαίου ντέκ.Αν έχω σωστό μήκος δεν πρέπει ούτε να λυγίζουν αλλά ούτε και να στέκονται στον αέρα οι ίνες, το δε ντέκ πρέπει να είναι τελείως καλυμμένο.
Δεν ξέρω αν γίνεται σε 0,2μμ πυρήνα, για πιο κάτω μάλλον αδύνατο, έτσι κάποιοι καταλήγουν στα S και τα Z.


Τώρα πόσο αξίζει η περιγραφή χωρίς φωτογραφία, είδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2218 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:06 »
Ακριβώς γι αυτό το λόγο προχώρησα στη χρήση Ζήτα όταν πρωτοέκανα 1,5 διάμετρο πυρήνα coil...  ;)

Το σχόλιό μου φυσικά αναφέρεται στην πρωτελευταία πρότασή σου...

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2219 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:19 »
Θα απαντήσω για αντίσταση με 2,5μμ πυρήνα, σε ύψος ώστε το κάτω μέρος της να φαίνεται περίπου ευθεία με το πάνω μέρος από τις βίδες και το μήκος της μια ιδέα μικρότερο από το πλάτος του πάνω ντέκ με τις τρύπες (όλα παίζουν ρόλο)
Έστω το βαμβάκι σε σωστή ποσότητα άκοπο ακόμα σε μήκος να βγαίνει ευθεία από την αντίσταση.Με το ψαλιδάκι κάνω μια πολύ λοξή τομή από το πάνω μέρος της αντίστασης ως το σημείο που το φιτίλι δείχνει να βγαίνει έξω από την περίμετρο του ατμοποιητή.
Δεύτερη τομή στο άλλο άκρο και το φιτίλι μου έχει τώρα συνολικό μήκος 22μμ  :D   και απαλλάχτηκα από τον όγκο του βαμβακιού που μπλέκει, πιέζεται και παρασέρνεται από την καμπάνα. Πάω τώρα στο ζητούμενο, το μήκος.
Δίνω στις άκρες μια μικρή κλίση προς τα κάτω και τοποθετώ το κάτω σκέλος του ψαλιδιού στο σπείρωμα μεταξύ μεσαίου και κάτω ντέκ (μιλάω για μικρό ψαλίδι με μέγιστο πλάτος λεπίδας περίπου 5μμ), δεν κόβω κάθετα αλλά με μικρή κλίση προς τα έξω, άντε να δείχνει ένα χιλιοστό πιο έξω από το σπείρωμα.
Δεν στρώνω πιέζοντας να κολλήσει στο σκαλοπάτι αλλά με ελαφρά πίεση από πάνω προς τα κάτω ώστε όλες οι μακριές ίνες με ομαλή καμπύλη να καταλήξουν κάθετες σε όλη την επιφάνεια του μεσαίου ντέκ.Αν έχω σωστό μήκος δεν πρέπει ούτε να λυγίζουν αλλά ούτε και να στέκονται στον αέρα οι ίνες, το δε ντέκ πρέπει να είναι τελείως καλυμμένο.
Δεν ξέρω αν γίνεται σε 0,2μμ πυρήνα, για πιο κάτω μάλλον αδύνατο, έτσι κάποιοι καταλήγουν στα S και τα Z.


Τώρα πόσο αξίζει η περιγραφή χωρίς φωτογραφία, είδωμεν.


φιλος με γυρισες στο λυκειο...γεωμετρια φαση χαχαχα...το πλατος του βαμβακιου που χρησιμοποιεις ηθελα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63710 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix