vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1545 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 16:06 »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1546 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 16:07 »
Κανένα πρόβλημα σε RY69 diy μετά από 60ml. Δεν πιστεύω να φταίει το υγρό.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1547 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:04 »
Και γω καμιά 100αρια ml RY69 τα χω κάνει σίγουρα, δεν έπαθε το παραμικρό.

Αποσυνδεδεμένος VALMER

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1548 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:20 »
και εμενα η ιδεα μου ηταν τελικα ..ολα καλα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1549 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2015, 19:41 »
Παιδες ειναι πολυ βασικο στο παιχνιδι με το phenomenon να μην αγνοειται το ανοιγμα κλεισιμο της καμπανας ωστε να δημιουργειται κατ'επιλογην υπερτροφοδοσια!Το λεω για οποιον αντιμετωπιζει θεμα με το να μην παιρνει την γευση που ο ατμοποιητης μπορει να δωσει!
Τουλαχιστον αυτη ειναι δικια μου εντυπωση!


Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1550 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 09:27 »
2 "προβληματα" εχω να αναφερω και αυτα μου παρουσιαζονται περιστασιακα αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα, μετα απο 4 μηνες χρηση περιπου, τι φταιει...Στησιμο με συρματα 0.25-0.28, διαμετρο απο 2-2.5 , αντιστασεις απο 1.3-1.7 και βατ απο 10-13..

1. Καποιες φορες και μετα απο λιγα σχετικα μλ (στο 2ο η 3ο γεμισμα το πολυ αφου μετα αλλαζω βαμβακι...) μαυριζει η μια πλευρα του κοιλ και του βαμβακιου. Επισκοποντας το στησιμο μοιαζει ιδιο και απο τις 2 πλευρες (αρα σχεδον αποκλειω το γεγονος να υποτροφοδοτειται ελαφρως απο εκει) και εχοντας καταλαβει πλεον τις γευστικες του δυνατοτητες μου φαινεται οτι αλλοιωνει τη γευση

2. Καποιες αλλες φορες μου παρουσιαζει φαινομενα υπερτροφοδοσιας. οχι κατι τρελο αλλα ενοχλητικο στην τζουρα που οταν ειναι απανωτα χειροτερευει (φανταζομαι ζεσταινεται το υγρο γινεται πιο λεπτορευστο και υπερτροφοδοτει) και φτανει στο σημειο να βγαλει σταγονα στην μοναδικη τρυπα αερισμου που εχω ανοιχτη. Αυτο γινεται κυριως οταν ειναι το υγρο κατω απο τη μεση αλλα οχι παντα...Σεταπ το ιδιο σχεδον παντα (βαμβακι να καλυπτει ολο το ντεκ, οχι πολυ αλλα ουτε και λιγο καποιες φορες με μυτουλα καποιες αλλες οχι). Τη στεγανοτητα της ολης κατασκευης την εχω τσεκαρει. Το παραλογο ειναι οτι ενω ατμιζει κανονικα μετα απο καποιες ωρες μπορει να παρουσιασει το φαινομενο με αποτελεσμα καποιες μερες να τον φοβαμαι να τον βγαλω εξω. Η καμπανα τελειως κλειστη και παρολα αυτα υπερτροφοδοτει....Γιατι? Και τελος οταν συμβαινει αυτο τι μπορω να κανω για να τον φερω σε καλη κατασταση υποπιεσης? Συνηθως τον γυρναω αναποδα και κανω 1-2 τζουρες (ουτως ωστε να μην εχει απο που να παρει υγρο) αλλα οταν ερχεται σε ορθια θεση παλι υπερτροφοδοτει...Επισης εχω δικιμασει και φυσοντας τον και σκουπιζοντας το πλεοναζων υγρο αλλα παλι μετα απο λιγο υπερτροφοδοτει....Καμια λυση?

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1551 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 10:12 »
To No 2 ειναι φυσικο φαινομενο επειδη υπαρχει περισσοτερος αερας η πιεση ειναι μεγαλυτερη, η λυση ειναι να βαλεις περισσοτερο βαμβακι.
Για τον ιδιο λογο οταν γεμιζουμε δεν γεμιζουμε ποτε μεχρι πανω και παντα αφηνουμε ενα κενο αλλιως θα υπαρχει υποτροφοδοσια, το οποιο για να το λυσουμε οταν συμβει ανοιγουμε την καμπανα ή κλεινουμε με το δακτυλο τις τρυπες του αερα και τραβαμε 1-2 "κουφιες" τζουρες ωστε να κατεβει το υγρο.


Για το Νο 1, δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου συμβαινει....Όταν φτιαχνεις την αντισταση την ελεγχεις αν αναβει ομοιομορφα πριν βαλεις το βαμβακι;




Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1552 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 10:34 »
Ναι την ελεγχω την αντισταση και ειναι οκ....

Οσον αφορα την ποσοτητα βαμβακιου, να χρειαζεται παραπανω δε νομιζω, αν και θα δοκιμασω. Επισης αν ηθελε περισσοτερο βαμβακι δεν θα ειχε προβλημα με το καλημερα?? Γιατι το κανει οταν πεφτει κατω απο τη μεση, με ουσιαστικο ερωτημα ΓΙΑΤΙ χανεται η υποπιεση?? Εχω την εντυπωση παντως οτι το Φαινομενο απο μονο του μου ειχε δειξει σημαδια οτι παιζει καλυτερα με σχετικα μικρες ποσοτητες βαμβακιου...
Οσον αφορα τις πιεσεις που αναφερεις ναι μεν ισχυουν αυτα που λες στη θεωρια αλλα πρακτικα εγω το προβλημα δεν το εχω καθε φορα...αλλα καθε φορα εχω το ιδιο στησιμο, γι αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Τελος να αναφερω οτι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ειχα θεμα υποτροφοδοσιας αντιθετα, και δεν μπορω να πω οτι δεν τον παραγεμιζω οταν το κανω..

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1553 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 10:37 »
Για το Ν1 και στην περιπτωση που το χρησιμοποιείς με box mod και όχι tube, θα μπορούσε να οφείλεται στον τροπο που ατμιζεις, αν για παράδειγμα παντα πατας το κουμπι με τον αντίχειρα  και η πανω πλευρα όπως σηκώνεις το mod για να παρεις τζουρα να στεγνώνει πιο γρήγορα.

Για την Ν2 συμβαινει και συνηθως εχει κουνηθεί το βαμβακι από το ανοιγμα της καμπανας. Αν είναι μικρο φυσαω ελαφρα εως οτου φυγουν καποιες σταγωνες από τις τρυπες αερα, αλλιως ανοιγμα και ξανα στρώσιμο του βαμβακιου.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1554 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 11:19 »
Ναι την ελεγχω την αντισταση και ειναι οκ....

Οσον αφορα την ποσοτητα βαμβακιου, να χρειαζεται παραπανω δε νομιζω, αν και θα δοκιμασω. Επισης αν ηθελε περισσοτερο βαμβακι δεν θα ειχε προβλημα με το καλημερα?? Γιατι το κανει οταν πεφτει κατω απο τη μεση, με ουσιαστικο ερωτημα ΓΙΑΤΙ χανεται η υποπιεση?? Εχω την εντυπωση παντως οτι το Φαινομενο απο μονο του μου ειχε δειξει σημαδια οτι παιζει καλυτερα με σχετικα μικρες ποσοτητες βαμβακιου...
Οσον αφορα τις πιεσεις που αναφερεις ναι μεν ισχυουν αυτα που λες στη θεωρια αλλα πρακτικα εγω το προβλημα δεν το εχω καθε φορα...αλλα καθε φορα εχω το ιδιο στησιμο, γι αυτο δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Τελος να αναφερω οτι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ειχα θεμα υποτροφοδοσιας αντιθετα, και δεν μπορω να πω οτι δεν τον παραγεμιζω οταν το κανω..




Δοκιμασε να αυξησεις λιγο το βαμβακι σου πχ 5 ινες και βλεπεις πως παει... Επισης παιζει ρολο και το υγρο σου, η VG ειναι πιο παχυρευστη απο τη PG.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1555 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:01 »
Φίλε Zer0cool
 1. Κέντραρε στις τρύπες όχι στις βίδες.
 2. Άνοιξε και τις άλλες τρύπες του αέρα, μάλλον κάνεις μεγάλη υποπίεση στο tank με τον τρόπο που τραβάς.
 3. Ενημέρωσε.

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1556 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:37 »
Δεν ξέρω αλλά και εγώ αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με τον φίλο zerocool, παρόλο που μειώθηκαν αισθητά μετά την αγορά των τανκ που γεμίζουν από κάτω εμφανίζονται ακόμα, έχω βάση zest και τα δυο είδη καμπάνας, θέλω με την πρώτη ευκαιρία να κατέβω Βοτανικό, αλλά έτσι όπως τρέχω όλη μέρα είναι δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1557 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:48 »
Tι να πω ρε παιδια, τον ατμοποιητη τον εχω πανω απο 5 μηνες και δουλευει απροβληματιστα.
Μονο στα 2 πρωτα στησιματα ειχα μικροδιαρροες και αυτο λογω ποσοτητας βαμβακιου που ειχα βαλει.
Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει στο χωρο του η/τ για να μη πω η καλυτερη.  :thumpup:
Αν δεν παιζουν θεματα με φθαρμενα o-rings τοτε τσεκαρετε ποσοτητα βαμβακιου.
Εχω καταληξει σε 2mm διαμετρο mc, 28αρι Kanthal και 8 σπείρες ~ 1.5Ω.
Άπλωμα το βαμβακι σε όλο το ντεκ, και γεμισμα απο κατω.




Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1558 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:55 »
Σε γενικες γραμμες δεν εχω κανενα προβλημα και ειμαι υπερευχαριστημενος!!!
Απλα ανα καιρους μου παρουσιαζεται κατι τετοιο και με εκνευριζει γιατι δεν αλλαζω τιποτα στο σεταπ μου και γι αυτο το αναφερω....Θα ανεβω Αθηνα σημερα και αυριο θα περασω και απο τα παιδια μια βολτα οποτε ελπιζω να εχω καμια πιο εγκυρη ιδεα περι του τι παιζει...

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1559 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 13:40 »
Γράψε εδώ τα συμπερασματα από τον Βοτανικό θα ειμαι ευγνώμων, ο ατμοποιητης όντως έχει καταπληκτική γεύση!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206152 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix