vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, camber, bloodlessz, dvelev, djfloor, kkoumas, Milarepa, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1425 στις: Αυγούστου 14, 2015, 13:50 »
Αν καταλαβα καλα μαλλον η ερωτηση ειναι, πως εγινε το γυαλισμα στη βαση και στην καμπανα και οχι στο τανκ, που στο τανκ εγινε με την οδοντοκρεμα..Αναμενουμε την απαντηση.. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1426 στις: Αυγούστου 14, 2015, 14:00 »
πως ακριβώς το έκανες Μπάμπη το γυάλισμα ;;
τα μεταλλικα μερη με την χρηση dremel με εδικα βουρτσακια και σαπούνι για γυάλισμα αλουμινίου.
κατι σαν αυτο ειναι

http://raptopoulos.gr/index.php?route=product/product&product_id=1152

το τανκ με οδοντοκρεμα πανω σε πανι....

εφτιαξα και ενα προχειρο ανταπτορα απο παλιο ατμοποιητη 510 και δυο σιλικονενιες ταπες οπως στην φωτο,σφηνώνω την πανω μερια του τανκ στον ανταπτορα (απο την μερια που ειναι η ταπες) και την αλλη μερια του ανταπτορα στο δραπανο,ετσι μπορω να περιστρεψω το τανκ και να το τριψω με την οδοντοκρεμα

η ιδεα για το τανκ ειναι απο αυτο εδω.....

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2015, 14:05 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1427 στις: Αυγούστου 14, 2015, 14:10 »
ω ρε μαγκα φυτιλιες... :respect:

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1428 στις: Αυγούστου 16, 2015, 00:44 »
Παιδιά διαβάζω όλα αυτά τα σχόλια τόσο καιρό , είναι τόσο χαοτική η διαφορά του από καλούς ατμοποιητές? όπως lite+,lemo 2 κτλπ?

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1429 στις: Αυγούστου 16, 2015, 06:55 »
Επειδη και εγω το ψαχνω, απο αυτα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι υπαρχει μεν διαφορά οχι ομως χαοτική. Γι αυτο δεν εχω αποφασισει ακομη τι να παρω.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1430 στις: Αυγούστου 16, 2015, 09:19 »
Προσωπική αποψη....

Ποιός το είπε οτι δεν υπάρχουν διαφορές και μάλιστα χαωτικές!!!
Μη δημιουργήτε εντυπώσεις παίδες... Και μάλιστα λανθασμένες!!!

Ίδιο υγρό σε Φαινό και KL, για την ακρίβεια κλώνο του Castle Long (αλλά δοκιμάστηκαν και άλλα αρώματα, έτσι?). Πρώτα το άτμισα στο Φαινό... Έχει γίνει από τα βασικά μου... Στον KL, με το ζόρι άτμισα 10 ml σε μια βδομάδα!!!

Αν αυτό δεν είμαι χαωτική διαφορά τί είναι!;!;!; :confused1:

Παιδιά είναι πολύ άδικο να συγκρίνουμε το Φαινό με ατμοποιητές όπως Kayfun Lite και άλλους σαν και αυτόν... ΚΑΙ για τον Φαινό και για τους άλλους...

Σύγκριση πχ με Εβίβα, Κάλιξ, ΙΑΤΤΥ, οκ... Να την καταλάβω... Θα είχε και κάποιο ενδιαφέρον!!!! :))

Και για να μην βγούνε και πουν κάποιοι διάφορα... Οι Ελληνικοί ατμοποιητές που αναφέρω παραπάνω είναι άλλη κατηγορία...
Δεν λέω οτι οι KL+ ή Lemo είναι άχρηστοι!!! Για τη δουλειά τους είναι εξαιρετικοί!!  ;)

Απλά άλλη κατηγορία οι μεν άλλη οι δε...

Ο κάθε κατασκευαστής έχει δώσει έμφαση σε κάποια χαρακτηριστικά της δημιουργίας του ώστε να έχει κάποια + σε συγκεκριμένους τομείς...
Πέρα από τα υποκειμενικά χαρακτηριστικά λοιπόν ενός επισκευάσιμου, υπάρχουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά λοιπόν τα οποία τα θεωρώ αντικειμενικά... Όπως μέγεθος θαλάμου ατμοποίησης, διάμετρος καμπάνας, απόσταση του coil από το ταβάνι του θαλάμου (που καθορίζεται από την απόσταση των βιδών από το ταβάνι του θαλάμου) το οποίο έχει άμεση σχέση με την απόσταση του Coil από την εισαγωγή του αέρα από κάτω του, και πολλά άλλα ακόμη...

Απλά οι KL+ , Lemo , K4 κτλ έχουν πολλά + αλλά σίγουρα ένα + που είναι η εξαιρετική, πλήρη, καθάρια και κρυστάλλινη ανάλυση στη γεύση δεν το έχουν... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2015, 11:38 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1431 στις: Αυγούστου 16, 2015, 10:39 »
Παιδιά διαβάζω όλα αυτά τα σχόλια τόσο καιρό , είναι τόσο χαοτική η διαφορά του από καλούς ατμοποιητές? όπως lite+,lemo 2 κτλπ?

Όλα έχουν να κάνουν με το χρήστη και τι θεωρείς εσύ value for money κατά τη γνώμη μου. Η διαφορά στα χρήματα ενός KFL+ με έναν Calix/Eviva/Phenomenon είναι σημαντική. Αν θες να πας σε κάτι το οποίο μετά από ψάξιμο δοκιμαστικά στησίματα κλπ κλπ μπορεί να σου αποδώσει πολύ πιστά μια γεύση τότε αξίζουν. Αν δεν την ψάχνεις τόσο πολύ (που δε χρειάζεται. Οι περισσότεροι θέλουμε απλά μια αξιοπρεπή ατμιστική εμπειρία χωρίς να δαπανούμε πολύ χρόνο και δεν έχουμε τους εκλεπτισμένους ουρανίσκους να διακρίνουμε μικροδιαφορές μεταξύ 2 στησιμάτων) τότε πιθανόν κάποιος πιο plug n play ατμοποιητής τύπου KFL+ να είναι καλύτερη επιλογή για σένα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1432 στις: Αυγούστου 16, 2015, 11:00 »
Καλησπερα στην ατμοπαρεα θελω να αξιοποιησω τη συλογη μου στουσ ατμο και ειπα να κανω ενα βημα πιο περα απο nautilo 5ml και   Lemo2 για να ανακαλυψω οπωσ λετε μεροικη την απολυτη γευση απο επισκευασιμο ατμο φυσικα θα γεινη εξωνιχυστικη ερευνα διοτη τα ευρω καθε αλλο απο περισια τα εχω και η τιμη τουσ απο οτι ειδα ειναι τσιμπημενη  σχετικα με αλουσ που κατατασουν στην ιδια κατηγορια
Ποσα μοντελα απο αυτουσ υπαρχουν και πιοσ απο αυτουσ ειναι ο πιο απροβλιματιστοσ
Ρωταο γιατη ειμαι αναμεσα σεPhenomenon  η Kayfun απο οτι ακουο ο ενασ καλυτεροσ απο των αλλο συγκρεισησ δεν σασ βανω να μου κανεται γιατη ετσι και αλιωσ θα υπερισχειση φυσικα του νηματοσ αλλα αν καπιοσ ειναι κατοχοσ και τουσ  2 ασ μου πει τη γνωμη του

                                              Ευχαριστω και καλλα ατμισματα
Αυτα τα λοιγα ειχα γραψη πριν λιγεσ μερεσ για μια οπια βηθεια μπουρουσε καπιοσ απο τουσ κατοχουσ να μου πη φυσικα ουτε απο αυτο το νημα πηρα απαντιση αλλα ουτε και απο του αλλου ετσι και αλιωσ η τελικη αποφαση θα ηταν δυκο μου θεμα
Τωρα περι χαωτικησ διαφωρασ ειναι θεμα πρωσοπικο του καθε ενοσ πωσ αντιλαμβανεται τησ γευσησ και με το ποσο αερατη θελη να ειναι η τζουρα που θα τραβηξη δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα αλλα παιδια προσ θεου αφηστε τα περι χαωτικησ διαφωρασ γιατη ενασ εργαζωμενοσ των 30 ευρω θελη απο 3 εωσ 4 μεροκαματα για να αποκτιση καπιο τετιο ατμο και λογικα οταν ακουη τετιεσ κουβεντεσ φυσικο ειναι οτι  περιμενη να αγωραση επιτελουσ κατι τελειο για τα δυκα τουγουστα
Φυσικα απο καπιο φιλο που μενη αθηνα η γνωμη του για των φενομενο ηταν τελιοσ αρνητικη και οτι στη 5τη μερα των γυρισε πισω και πηρε κατι αλλο φυσικα κιι η γνωμεσ ποτε μα ποτε δεν συμπιπτουν αλλα πιστευω οτι μια μετριοπαθησ αναφωρα προσ το αντικημενο θα ηταν πολλυ καλυτερο απο την υπερβολη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1433 στις: Αυγούστου 16, 2015, 11:10 »
Καταρχήν, ένας ατμοποιητης κρίνεται και από το στήσιμο του όπως ο Nautilus με την εργοστασιακή είναι καλος για τα λεφτά του έτσι εάν την επισκευάσει κάποιος γίνετε ακόμη καλύτερος.
Τα πράγματα είναι απλά η γεύση που δίνει ένας ατμοποιητης κρίνεται από πολλά πράγματα όπως είδα παραπάνω ο kfl+ είναι σταθερός ατμοποιητης εδώ και χρόνια βασίστηκαν ωρισμενοι σε αυτον. Το θέμα είναι ότι Phenomenon με Phenomenon έχει διαφορά επίσης και το 316ss με το 304 έχει διαφορά και ΝΑΙ το κατάλαβανεις. Όπως και εγώ σαν kayfunakias έμαθα μετά από 4 μήνες να στήνω v4 και δεν ντρέπομαι να το πω ότι ο v4 είναι ένας από τους καλύτερους ατμοποιητες και σαν Γεύση και σαν απόδοση, αλλά ο Phenomenon λόγο της λεπτής καμπάνας και την άμεση επαφή με το υγρό έχει σίγουρα πολύ καλύτερη γεύση και πιο πικνο ατμο.

Σίγουρα είναι ένας ατμοποιητης πάρα πολύ καλός και για τα λεφτά του είναι top.
Οπότε καλό θα είναι να δοκιμάσετε και πιστέψτε με η γεύση θα σας παραξενεύει διότι δίνει αυτό το κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1434 στις: Αυγούστου 16, 2015, 11:34 »
Φίλε Γιώργο Μανιαδάκη...

Σχετικά με τις διαφορές Φαινό και Καϋφουν στο θέμα γεύση, έχει απαντηθεί αρκετές φορές στο νήμα...

Σημαντικές διαφορές λοιπόν στο θέμα απόδοσης και πιστότητας της γεύσης...

Πρόσεξε τα λόγια μου... Δεν λέω ότι ο Καϋφού δεν έχει καλή γεύση... Μη διαβάζετε και μεταφράζετε κατα το δοκούν λοιπόν τουλάχιστον τα δικά μου λόγια...

Επίσης... Τα τεχνικά χαρακτηριστικά κάποιων ατμοποιητών (δυστυχώς πρέπει να το ξαναγράψω αφού κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν) τους κάνουν να είναι καλύτεροι σε κάποιους τομείς... Και αυτό ΔΕΝ είναι υποκειμενικό...

Από εκεί και πέρα σε έναν επισκευάσιμο έχει το ρόλο ο χρήστης και η εμπειρία του... Το ΤΙ αρέσει στο χρήστη, και το ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ να το πάρει από τον επισκευάσιμό του...

Του φίλου σου λοιπόν οκ δεν υου άρεσε... Αυτό δεν λέει τίποτα όμως...
Τί εμπειρία έχει στους επισκευάσιμους ο φίλος σου? Τί του αρέσει να παίρνει από τον επισκευάσιμό του? είναι πολλοί οι παράγοντες...

Το σημαντικότερο λοιπόν λόγο τον έχει η επικοινωνία του χρήστη με τον επισκευάσιμό του.
Αν τα βρείς με τον επισκευάσιμό σου τότε το πιο πιθανό είναι οτι ο οποιοδήποτε επισκευάσιμος θα σε βοηθήσει να ατμίσεις ικανοποιητικά!!!

Επίσης... Στην αρχική σου τοποθέτηση λες οτι ψάχνεις την τέλεια γεύση... Αντικειμενικά λοιπόν την τέλεια γεύση δεν έχει βγει ο ατμοποιητής που τη δίνει!!!
Υποκειμενικά ο Φαινό ίσως να την πλησιάζει... Και αυτό δεν είναι υπερβολή...

Εξάσκηση και εμπειρία θέλει...

Οκ βέβαια... Ναι είναι 4-5 μεροκάματα για πολύ κόσμο η αγορά του... Όμως και τον πιο φθηνό ατμοποιητή να πάρεις αν δεν έχεις την εμπειρία να τον στήσεις θα είναι πεταμένα λεφτά... Ο Φαινό λοιπόν, αν έχεις την εμπειρία να τον στήσεις και προσεγγίζει τα θέλω σου στους ατμοποιητές δεν είναι ούτε ευρώ πεταμένο...

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1435 στις: Αυγούστου 16, 2015, 12:23 »
Παιδιά πολύ πλήρης οι απαντήσεις σας, δεν ήθελα να αρχίσω πόλεμο, απλά ρώτησα απλά τις εμπειρίες για να έχει ένα μέτρο σύγκρισης ο άπειρος ατμιστης που δεν έχει εμπειρία με φαινομενο. Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του για να τον έχω σαν κύριο ατμό ποιητή.  Έχω χαθεί λίγο με τις εκδόσεις όμως, zest 1.2 που έχει στο site τους έχει διάφανο τζαμακι; είναι μεγαλύτερος από lite? Lite με lite  x τι διάφορες έχουν; drip tip έχουν μέσα;

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1436 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:10 »
Καταρχάς καλησπέρα και χρόνια πολλά σε ολες και ολους!Φίλε sarakinos,ολες οι παραπάνω ερωτησεις-απορίες σου εχουν απαντηθει πανω απο 5-6 φορες στο νήμα!Κάνε εναν κόπο και διάβασε απο την αρχή το νήμα με προσοχή και θα σου λυθούν ολες οι απορίες!
Για τους υπόλοιπους φίλους το συγκεκριμένο νήμα εχει να κανει νομίζω με τις εμπειρίες μας με τον συγκεκριμένο ατμοποιητη,με τα τεχνικά χαρακτηριστικά,με τις αποδοσεις και με τις διαφορές(θετικές-αρνητικές) σε σχέση με αλλους ατμοποιητές της ιδιας κατηγορίας! Οτιδήποτε αλλο νομίζω οτι βρίσκεται εκτός θέματος και κουράζει οποιονδήποτε θέλει να μάθει για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή και πρέπει να διαβάσει τις σχεδόν 100 σελίδες του νήματος.Αυτά!!!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2015, 09:26 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1437 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:11 »
  Έχω χαθεί λίγο με τις εκδόσεις όμως, zest 1.2 που έχει στο site τους έχει διάφανο τζαμακι; είναι μεγαλύτερος από lite? Lite με lite  x τι διάφορες έχουν; drip tip έχουν μέσα;
Lite: 1 upper SS 1 bell cap (no drip tip)
Zest: full SS ( no drip tip)
Bell Cap: 1 bell cap ( no drip tip )
Έχει και την έκδοση lite με 2 ss upper and under και στην μέση πολυκαρμπονικο που παίρνει και απο v4 glass.

Εμένα με βόλεψε πάρα πολύ το Bell Cap λόγο ότι γεμίζει πολύ γρήγορα αυτα.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1438 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:15 »
Έγινε παιδιά ευχαριστώ... Πάμε για παραγγελία... !

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1439 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:30 »
Καλοάτμιστος. Θα ήθελα όταν τον πάρεις να κάνεις ένα ποστ ως προς την ευχρηστία του για κάποιον νέο στους επισκευάσιμους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix