vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

218 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, gigelis78, lagoudakis, thanos26, Jorge, FaniFox, komos, th3ofilos, thanos1071

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #945 στις: Ιουνίου 22, 2015, 13:54 »
Έκανα ένα στήσιμο με 2 αντιστάσεις με σύρμα 0.28 Kanthal και υπολογίζω ότι λίγο κάτω από 1 Ohm μιας και δεν μου μετράει κάτω από 1Ohm αντιστάσεις το ηλεκτρονικό μοντάκι που έχω. Το έβαλα πάνω σε μηχανικό mod. Ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία και ο ατμοποιητής και το mod τόσο που ένιωθα το κάψιμο και στο drip tip. Μιας και θέλω να δοκιμάσω με 2 αντιστάσεις στα πόσα Ohm προτείνετε για μηχανικό mod και με τι σύρματα; Το στήσιμο θα είναι η μία αντίσταση δίπλα στην άλλη, δηλαδή με τον κλασσικό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #946 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:19 »
Έχω και άλλο σετάπ για να ανεβάσω, αλλά στο νήμα προτεινόμενα σετάπ το τελευταίο είναι δικό μου ποστ με σετάπ του Απόστολου, οπότε δεν μπορώ να το ανεβάσω και να κολλήσει αυτόματα το σετάπ μου με του Απόστολου... Δεν θα ήταν ευγενικ
 
το ότι είσαι ευγενής άνθρωπος το ξέρουμε όλοι
γι'αυτό ανέβασε σετάπ να γουστάρουμε!

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #947 στις: Ιουνίου 22, 2015, 16:13 »
Απο χθες κανω μια δοκιμη με τις καμπανες και το υψος της αντιστασης.
Ενα σεταπ με τρουλοειδη καμπανα και την αντισταση χαμηλα και ενα με την κωνική καμπανα και την αντισταση ψηλά (λιγο ψηλοτερα από τις βιδες).
Θεωρητικα το πρωτο πρεπει να δωσει λιγότερο χτύπημα από το δεύτερο.
Εδω και καιρό κανω 6-7 mg nic και σε κάποια υγρα 3-4. Η θεωρία αποδεικνύεται και στην πράξη.
Τα 4αρια συμπεριφερονται σαν 6αρια στο 2ο σεταπ και τα 6αρια σαν 4αρια στο 1ο σεταπ.
Επόμενο τεστ να σηκωσω ακομα πιο ψηλα την αντισταση στο σεταπ με την κωνική.
Στοχος μου ειναι να αυξησω το χτυπημα ώστε όλα τα υγρα να τα κανω 3άρια...
Για να δουμε, θα αυξηθει κι αλλο το χτυπημα;;;;
PS. Γευση εννοείται η ίδια, τελεια, δεν εντοπιζω διαφορές....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #948 στις: Ιουνίου 22, 2015, 16:41 »
Δοκίμασε Οβάλ Coil... Θα δεις διαφορά. ;)


Και στη γεύση και στο χτύπημα.


Edit:


Βάλε και κλωνοκάστρο που το κάνεις ωραίο, και πες μου πως θα καταλαβαίνεις το αμύγδαλο, το ΑΡ και τις βανίλιες.


Συγνώμη αυτό το σχόλιο αφορούσε το σετάπ με ribbon... Μπερδεύτηκα... :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 17:37 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #949 στις: Ιουνίου 22, 2015, 18:13 »
Είμαι στην ευτυχή θέση να σας πω ότι σήμερα παράγγειλα τον Phenomenon Lite σε Matte απο τον GUS.
Όμορφη επικοινωνία απο τον Μάριο (δυστυχώς είμαι αρκετά μακριά για να μπορέσω να γνωρίσω όμως) και εύχομαι
να τον παραλάβω στα χέρια μου όσο γρήγορα γίνεται ώστε να αρχίσω να στήνω με Ni200 και δοκιμές στα πιόνια για
να δούμε τελικά τι ατμό φουμάρει!

Εμείς ΔΕΝ δοκιμάσαμε,ζημιά πάθαμε απο αυτά που διαβάσαμε και περισσότερο απο τον Τρύφωνα (το λέω καλα; τον Cruiser τον δοκιμαστή μας χεχεχε).
Αν πάθουμε και ζημιά στην πράξη,θα πάρει φωτιά το Facebook  ::)

GUS GUS GUS μας πήρες τα μυαλά!

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #950 στις: Ιουνίου 22, 2015, 19:13 »
Αν δεν εισαι πολυ μακρια, αυριο με το καλο θα παραλαβεις οποτε αναμενουμε και τις πρωτες εντυπωσεις σου!  :thumpup:

ΥΓ - Αγγελια για τους Kayfun εβαλες η οχι ακομα...?  :bye:

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #951 στις: Ιουνίου 22, 2015, 21:15 »
Προφανώς έχει απαντηθεί αλλά είναι δύσκολο τώρα να ψάξω 65 σελίδες, οπότε θα ρωτήσω.
Ποιές είναι οι διαφορές (εκτός απο τις προφανείς οπτικές) της extreme και της special καμπανοκαμινάδας?
Εννοώ ατμιστικά αλλά και απο άποψη στησίματος. πχ διαφορές στην τροφοδοσία, στο χτύπημα, στη γεύση κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #952 στις: Ιουνίου 22, 2015, 22:36 »
Αν δεν εισαι πολυ μακρια, αυριο με το καλο θα παραλαβεις οποτε αναμενουμε και τις πρωτες εντυπωσεις σου!  :thumpup:

ΥΓ - Αγγελια για τους Kayfun εβαλες η οχι ακομα...?  :bye:


Όσο καλό και να είναι το φαινόμενο φίλτατε,ο καυφουν δεν πρόκειται να πουληθεί και μάλιστα ποτέ,καθώς
ψυχολογικό το δέσιμο μου μαζί του,είναι αυτός που με επέστρεψε στο Η.Τ. όπου εδώ και 8 μήνες κοντά,σταμάτησα
το τσιγάρο.Δώρο απο πολύ φίλο (πολύ καλή τιμή) και στιγμές όπου δεν πρόκειται να σβήσουν απο το μυαλό μου,
προσπαθόντας να στρίψω τις πρώτες μου αντιστάσεις πάνω σε οδοντογλυφίδες,στα σωληνάρια των BIG και σε ότι
άλλο έβρισκα κυλινδρικό  :-[

Σόρρυ για το Offtopic,αλλά για κάποιους,κάποιες ατμιστικές συσκευές,τους έχουν χαράξει την πορεία τους μέχρι και
σήμερα... :bye:





Είναι κρίμα παντός,για μας απο επαρχία είτε απο μακρινές πόλεις όπως εγώ (Κιλκίς) να μην έχουμε αυτη την δυνατότητα
να επισκεφτούμε τους κατασκευαστές,ίσως πολλά πράγματα στην ατμιστική μας σταδιοδρομία να ήταν διαφορετικά.Είναι
τελείως διαφορετικά,να έχεις μια απρόσωπη επικοινωνία (τηλεφωνικά) και να κάνεις έστω και τις πιο χαζές ερωτήσεις πάνω
σε έναν ατμοποιητή που κάποιοι τον θεωρούν (είτε είναι) απο τις ναυαρχίδες γευστικά και άλλο να κάνεις ο ίδιος την επίσκεψη
σου στο κατάστημα/χώρο παράδειγμα του GUS και βλέποντας με τα ίδια σου μάτια πως ακριβώς δουλεύουν,εκφράζονται,
σκέφτονται αυτοί οι άνθρωποι δοκιμάζοντας το προϊόν,ανταλλάσσοντας 5-10 κουβέντες και λύνοντας τις όποιες απορίες σου
έχουν δημιουργηθεί.


Προσωπικά το όνομα GUS είχα την τύχη να το γνωρίσω πριν 7 μήνες περίπου όταν μαζί με τον καυφούν μου ήρθε στα χέρια
απο τον φίλο πάλι ένα μηχανικό-τηλεσκοπικό GUS μοντάκι.Απο εκείνη την μέρα όποιο τηλεσκοπικό ή μη πέρασε απο τα χέρια
μου έστω και για 5-10 λεπτά,δεν πλησίαζε κατα την προσωπική μου άποψη ούτε για λίγο στην ποιότητα εκείνη που είχα στα χέρια
μου ατμίζοντας με το GUS G22 (αν θυμάμαι καλά).

Έκτοτε βέβαια,η τρέλα μου για Gadget και Ηλεκτρονικά με ώθησε να είμαι κολλημένος εδώ και μήνες με box mod και συγκεκριμένα
με το rDNA.Εύχομαι τώρα και ο Phenomenon Lite να "γράψει ιστορία" στην ατμιστική μου σταδιοδρομία και για ακόμη μια φορά να
διαψεύσω στα δικά μου μάτια ότι η κοινή γνώμη δεν είναι κάτι που συμβαδίζει με τα δικά μου γούστα είτε με την πραγματικότητα,βλέποντας
παράδειγμα κάποιους εκεί έξω (7 στους 10) να ατμίζουν με subtank mini όταν αυτός ο ατμοποιητής κάθισε στα χέρια μου μόνο για
μερικές μέρες χωρίς να θέλω να τον ξαναδώ.


Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά πιστεύω βρίσκομαι στην κατάλληλη ενότητα.

Φιλικά και πάντα!

[/size][size=78%] [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 22:46 από ChRiS82 »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #953 στις: Ιουνίου 22, 2015, 23:01 »
Tην έριξα και εγώ την παραγγελία σήμερα. Καλώς να μου έρθει..  :D

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #954 στις: Ιουνίου 22, 2015, 23:02 »
Έχω ήδη 2 τυχόν αγοραστές με kayfun και με περιμένουν για το "test drive" για να αποφασίσουν τι θα πάρουν για δεύτερο,οπότε καταλαβαίνεις.
Το σύρμα και το Fiber Freaks θα πάρει φωτιά αν αύριο με το καλό παραλάβω...

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #955 στις: Ιουνίου 23, 2015, 12:21 »
Φιλε Χρηστο η αναφορα μου στο πουλημα του/των Kayfun ειχε περισσοτερο χιουμοριστικη διαθεση καθως και το στοιχειο της υπερβολης για να δειξει τη σαφη ανωτεροτητα του Phenomenon!!! Κι εγω εχω kayfun και πλεον τον εχω μονο για παραλια (σχεδον τον εχω παροπλισει δηλαδη), και ουτε τον πουλαω αφου ηταν και θα ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος...
Ο νεος ερωτας ομως εχει ερθει και εχει παρει επαξια τη θεση και το θρονο του!
Αναμενουμε εντυπωσεις (γραφοντας αναμεσα σε συνεφα ατμου Grandmaster...!)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #956 στις: Ιουνίου 23, 2015, 12:27 »
Σαφώς φίλτατε έχω καταλάβει το χιουμοριστικό σου στυλλ στο πούλημα του καυφουν,απλά ήταν και
η αφορμή να αναφερθώ στον πρώτο μου επισκευάσιμο όπως και εσύ που απόλυτα καταλαβαίνεις.

Ήδη βρίσκομαι σε σύννεφα ατμού απο Grandmaster γράφοντας και εγώ,αλλά επειδή "κλαίω" απο συγκίνηση
δεν θέλω να γράψω ακόμη εντυπώσεις.Δεν πρόκειται να είμαι αντικειμενικός και το ξέρω... :-[

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #957 στις: Ιουνίου 23, 2015, 12:54 »
Εγώ έγραψα μετά από 24 ώρες τουλάχιστον από την στιγμή που τον είχα στα χέρια μου!! :laugh1:


Άσε να στρώσουν και λίγο τα μέταλλα... Και το σετάπ... :))

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #958 στις: Ιουνίου 23, 2015, 13:46 »
Σε 24 ώρες βλέπω να μου έχουν τελειώσει τα πιόνια έτσι όπως πάει...

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #959 στις: Ιουνίου 23, 2015, 14:08 »
Σήμερα παρέλαβα cotton bacon και άλλαξα το βαμβάκι. Να αναφέρω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να περάσεις cotton bacon στην αντίσταση σε σύγκριση με nakamichi ή fiber freaks. Για γεύση δεν μπορώ να πω κάτι ακόμα μιας και έβαλα νέο υγρό με γεύση μέντα που δεν είχα ξανακάνει. Θα δοκιμάσω αύριο και με castle long reserve για να κάνω τη σύγκριση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 22 12595 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:34
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem