vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, trabaman, dkostas, maprix, GeorgeGTS, Sergios

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1395 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 21:41 »
Κάποιος έκανε πατάτα με τα "flavour boosters". Εκτιμώ πως προσπαθώντας να ξεπεράσει την εγκύκλιο, έβγαλε/εισήγαγε κάτι που είναι πιο παράνομο από οποιοδήποτε shake and vape

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1396 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:00 »
Εάν περιέχει pg/vg και μπορεί να ατμιστεί γιατί να είναι παράνομο ;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1397 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:13 »
Μπορεί να ατμιστεί ως έχει κάτι που έχει φτιαχτεί για διάλυση 1 προς 6? 

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1398 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:18 »
Δέν σου μιλάω για το πρακτικό, σου μιλάω για το νόμιμο

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1399 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:21 »
Κουράστηκα να συζητώ το ίδιο πράγμα σε FB και φόρουμ.

Ο νόμος όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ λέει πως όλα τα νικοτινούχα πρέπει να μπορούν να ατμίζονται ως έχουν. Τώρα αν πήρε κανονικά έγκριση το προϊόν εμένα μου περισσεύει. Νομίζω μετά την εγκύκλιο είχε συζητηθεί το σενάριο "βάζω νικοτίνη στο SNV μου" για να ξεπεραστεί η εγκύκλιος και άνθρωποι που γνωρίζουν καλά τον TPD είπαν ότι δε γίνεται αυτό.

Τωρα αν αυτοί κατάφεραν να το κάνουν και δεν έχουν πρόβλημα, είναι ένα καλό test drive.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1400 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 01:35 »
Δεν θα διαφωνούσα αν δεν συνέβαινε το εξής: η περιβόητη εγκύκλιος του Σεπτεμβρίου είναι ακόμα σε ισχύ. Ή συμφωνία κυρίων που επετεύχθη την 4/10 είχε διάρκεια 15 ημερών.
Περίμενε γιατί με βρίσκεις ανημέρωτο , όπως και σχεδόν όλους μας εδώ .
Μάιο έχουμε την πρώτη εγκύκλιο για την απαγόρευση
Σεπτέμβρη κοινοποιείται η δεύτερη εγκύκλιος, συνέχεια της πρώτης, με προσθήκη τα του τελωνείου.
Δίδεται αναστολή ? εφαρμογής (15 ημέρες λες) της 2ης εγκυκλίου για να τακτοποιηθούν κάποια πράγματα με κάποια τροπολογία.
Δηλαδή , σήμερα , σύμφωνα με τα λεγόμενά σου (που δεν αμφισβητώ) ΔΕΝ επιτρέπεται τα καταστήματα να πουλάνε μηδενικά υγρά πάσης φύσεως και αρώματα ?
Αν ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το τι ισχύει σήμερα, εν αναμονή της τροπολογίας ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2018, 03:02 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1401 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 02:20 »
Σήμερα ισχύει ότι ίσχυε και πριν. Ο νόμος του 2016 και η εγκύκλιος του υπουργείου για το πως ερμηνεύει το νόμο. Δηλαδή απαγόρευση μηδενικών, SnV και αρωμάτων.
Αν βγει να κόψει πρόστιμα στα καταστήματα θεωρείται σίγουρη η προσφυγή τους στο ΣΤΕ κάτι που δεν θέλει το υπουργείο γιατί πολύ πιθανό να δικαιωθούν τα καταστήματα.
Μέχρι να βγει η τροπολογία όλα θα κινούνται σε καθεστώς νόμιμης παρανομίας κάτι που ισχύει και σε πολλούς άλλους τομείς σ' αυτή τη χώρα.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1402 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 12:26 »
Καλά τα λέει ο [member=6669]camber[/member] με κάποιες ψιλοδιαφωνίες μου στην ορολογία.

Αυτό που ισχύει, είναι ο Ν. 4419/2016. Αυτό που θεωρεί το υπουργείο ότι ισχύει, είναι η μετάφραση αυτού του Νόμου σύμφωνα με την εγκύκλιο του Μαΐου, το οποίο διευκρινίζεται και ισχυροποιείται με την εγκύκλιο του Σεπτεμβρίου.

Την 4η Οκτωβρίου, στη συνάντηση υπουργείου, ΚΕΑ και ΣΕΕΗΤ, δόθηκε μια προφορική δέσμευση ότι εντός δεκαπέντε ημερών θα έχει κατατεθεί τροπολογία που θα ρυθμίζει τα αρύθμιστα και γι αυτές τις δεκαπέντε μέρες, δεν θα πραγματοποιούνται έλεγχοι.

Όσον αφορά τα Flavour Boosters, ενημερώθηκα και εγώ για την ύπαρξή τους, και εντός της επόμενης εβδομάδας θα έχω και κάποια στα χέρια μου. Θεωρητικά με τη συγκέντρωση αρώματος που περιέχουν, θα είναι ακατάλληλα για άτμισμα χωρίς αραίωση. Πρακτικά, από τη στιγμή που πήραν TPD και επεβλήθη και ΦΚ (θυμόμαστε όλοι ότι δεν επιτρέπεται να επιβάλλεται φόρος σε παράνομα προϊόντα σύμφωνα με το Υπουργείο, έτσι?), η διάθεσή τους κρίνεται νόμιμη. Αν κάποιος τα ατμίσει χωρίς αραίωση και βγάλει ουρά και λέπια, είναι άλλη ιστορία. Και αυτό που ακόμα δεν έχω διευκρινήσει όσον αφορά αυτά τα boosters, είναι το εξής: με τι ακριβώς θα τα αραιώνουμε αφού υποτίθεται δεν επιτρέπεται να πωλούνται μηδενικές βάσεις στα ατμομάγαζα, οέο?

Για την ιστορία, να θυμίσω ότι έχει παρουσιαστεί και στο παρελθόν κάτι παρόμοιο, όχι ως standalone προϊόν αλλά ως έξτρα γεύση από τον παλιό καλό ισραηλίτη φίλο μας τον Yaeliq!

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1403 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:21 »
συνηθως χανομαστε στη μεταφραση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1404 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 11:50 »
Έπεσε κι εμένα το μάτι μου σε αυτά τα νέα προϊόντα του join the cloud.  

Kάτι μου βρωμάει πολύ έδω. Iσχυρίζονται πως είναι TPD2. 

Πως γίνεται να είναι TPD2 ένα προϊόν που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ για άτμιση;



Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1405 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 12:21 »
Γιατί δεν είναι έτοιμο για ατμιση; Ορίζει κάποιος η μέσα στην tpd2 ρητώς το ποσοστό διάλυσης αρώματος;
Και pg νικοτίνη 20 σκέτη ατμιζει κάποιος ; Ασχέτως αν δύναται

Ps το θέμα δεν είναι νομίζω τα flavor boosters, αλλά που θα βρίσκονται μηδενικές αν κι εφόσον ισχύσουν αυτά που αναφέρονται στις εγκυκλιους

Tapatalk user
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2018, 12:27 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1406 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 12:45 »
O TPD2 ορίζει όρια σε περιεκτικότητες compounds.

Οπότε, είτε αυτό είναι εντός ορίων στα 10, άρα θα είναι πολύ υποτονικό στα 60. Είτε είναι κομπλέ στα 60 οπότε εκτός ορίων στα 10.

Η 20άρα PG είναι εντελώς ακίνδυνη, τα αρώματα μιας συνταγής ακόμα και 8% (χαμηλής δηλαδή) στα 60ml είναι 48% στα 10. Μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1407 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 12:49 »
Αυτά τα γνωρίζουμε...και ξαναρωτώ ορίζεται κάπου το λιγότερο ή περισσότερο άρωμα;

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1408 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 12:52 »
Έχουμε πρόβλημα συνεννόησης. 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1409 στις: Νοεμβρίου 20, 2018, 13:30 »
Κανένα πρόβλημα
Όπως και τα flavor boosters δεν έχουν κανένα πρόβλημα να περάσουν tpd2

Tapatalk user

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364