vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 5 χρήστες
ΒΑΓΓΟς, Jorge, manoslykos, treloneritis, infernity

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4290 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:10 »
Ανάλογα με την αντίσταση δλδ τα ωμ ανεβάζει και το μοντ τα μέγιστα βατ αν βγάλεισ των ατμό πανω απο το μοντ θα δεισ οτι θα ανέβεισ στα 75 βατ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Eυχαριστω για την αμεση απαντηση.Ολα καλα λοιπον.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4291 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:39 »
Παιδιά έχω μπαταρίες Sigelei  35A 2500mah 3.7V κάνουν για το vtc? 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4292 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:56 »
 :yes:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4293 στις: Μαρτίου 10, 2016, 14:28 »

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση.Ολα καλα λοιπον.

Έχεις 9 volt όριο. Όσο μεγαλύτερη αντίσταση βάζεις θα δεις ότι όλο και λιγότερα βατ μπορεί να δώσει.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4294 στις: Μαρτίου 10, 2016, 17:03 »
Μετά την προτροπή της Petra θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου συγκρίνοντας το VTC και IPV D2 καθώς είμαι κάτοχος και των δύο.
Εδώ, θα πρέπει να αναφέρω ότι τα σύρματα που χρησιμοποιώ είναι Kanthal και Ni200 οπότε και η σύγκριση περιλαμβάνει μόνο αυτούς τους δύο τύπους σε άτμο CloudOne
1. Kanthal: και τα δύο παίζουν απροβλημάτιστα αποδίδοντας πολύ καλά ρεύματα σε σημείο να μην μπορώ να διακρίνω διαφορές στο άτμισμα ακόμα και σε σύγκριση με το Provari P3 που είχα στη κατοχή μου και πούλησα τώρα τελευταία.  Ανάλογα με το διαμέτρημα και το στήσιμο της αντίστασης μπορείς να έχεις ένα smooth ή τραχύ άτμισμα.
2. Ni200: Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και έχω καταθέσει από την πρώτη ημέρα χρήσης, είναι ότι το VTC (με την τελευταία αναβάθμιση) χάνει την τιμή της αντίστασης, αν και κλειδωμένη, μετά από λίγο χρόνο ατμίσματος.  Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά συμβαίνει σχεδόν πάντα.  Για να εξηγήσω, με κρύο μοντ και άτμο κλειδώνω ας πούμε στο 0,19 και μετά από λίγη ώρα το βλέπω 0,16 πάλι με το σήμα της κλειδαριάς (όντως πολύ περίεργο) πράγμα που κάνει υποτονικό το άτμισμα.  Επίσης, όταν κλειδώνω πάντα σε θερμοκρασία δωματίου μοντ και άτμο και κλειδώνω την τιμή που βλέπει, ας πούμε το 0,16 παίρνω ένα υποτονικό άτμισμα όπου με αναγκάζει να ανεβάζω θερμοκρασία ακόμα και στους 240 - 250 C όπως και Watt αντιστοίχως για να παίξει κάπως καλύτερα αλλά όχι σωστά για τα δικά μου δεδομένα.  Η καλύτερη λύση που έχω βρει είναι να ξεκλειδώνω και να τραβάω μερικές τζούρες ώστε να ζεσταθεί λίγο και αμέσως να ξεβιδώνω και ξαναβιδώνω τον άτμο στο μοντάκι.  Σε αυτή τη περίπτωση εμφανίζεται στην οθόνη η επιλογή New or Old Coil με την τιμή του New Coil μεγαλύτερη του Old.  Τότε κλειδώνω την τιμή του New και το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο σε γεύση και παραγωγή ατμού σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία και W.  Για παράδειγμα, σε αντίσταση με διάμετρο σύρματος 0.25 mm 8 σπείρες με πυρήνα 2,5mm μου βγάζει 0,14Ω όπου και κλειδώνω παίρνοντας χάλια αποτέλεσμα.  Μετά την παραπάνω διαδικασία η νέα αντίσταση βγαίνει 0,19Ω όπου μου δίνει καταπληκτικό αποτέλεσμα δουλεύοντας 190 - 200 C σε 18 - 20 W.
Σε αντίθεση, το IPV D2, όπου το κλείδωνα έμενε και μου έδινε πάντα το αποτέλεσμα που ήθελα απροβλημάτιστα.

Συμπέρασμα: αναμφίβολα, η πλακέτα του VTC είναι πιο προηγμένη από του IPV D2 καθώς αναβαθμίζεται και επίσης σου δίνει δυνατότητες για περισσότερους τύπους συρμάτων καθώς και TCR.  Όμως η αστάθεια είναι ένα σοβαρό μείον που ελπίζω να διορθωθεί σε επόμενες αναβαθμίσεις.  Όμως για κάποιον που έχει καταλήξει στη χρήση του Kanthal, Ni200 και ίσως Ti (λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πως παίζει με Ti καθώς δεν το χρησιμοποιώ) θα πρότεινα ανεπιφύλαχτα το IPV D2 για έναν ακόμα λόγο που για πολλούς εκτιμάται καθώς το μοντ έχει γίνει προέκταση του χεριού τους :laugh1:: την εργονομία του, δηλαδή το πόσο ωραία ΄κάθεται' στο χέρι, σαφώς καλύτερα από το VTC που είναι τεραγωνισμένο.            

καλυτερα ποσταρε το εδώ
εχει περισσοτερο νοημα

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4295 στις: Μαρτίου 10, 2016, 17:35 »
Στο evic με SS316 ο έλεγχος θερμοκρασίας (φαίνεται να) δουλεύει καλά.
Ο ατμοποιητής όμως (το δοκίμασα με Kayfun, UD Igo-w και Subtank) μετά από μερικές τζουρες είναι πολυ ζεστός.  Η ρύθμιση είναι στα 15w,  200 βαθμούς και η αντίσταση με ss316 26gauge είναι 0.64Ohm. Είναι φυσιολογικό;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4296 στις: Μαρτίου 10, 2016, 17:50 »
Eγώ στον subtank και με περισσότερα watt και 220 βαθμούς δεν έχω ζέσταμα πάντως. Αν και μου φαίνεται ότι δουλεύει καλύτερα στο power το ss !

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4297 στις: Μαρτίου 10, 2016, 19:29 »
Εμενα βρε παλικαρια δεν μου εκανε ποτε κανενα κολπο ουτε με Kanthal , ουτε με Ni200 , ουτε με SS , ουτε με Ti , ουτε με NiFe48......
Δεν γινεται να ειχα το τελειο μοντακι εγω και ολοι οι αλλοι να εχουν σκαρτα μοντακια....
Πιστευω οτι θα πρεπει να ψαξετε  αλλου την αιτια και οχι στην πλακετα .
Μπορει να ειναι πρόβλημα που πηγαζει απο τον κονεκτορα.....  
Ο χειροτερος κονεκτορας που εχω δει και πραγματικα πιστευω χωρις καμια δοση υπερβολης , οτι δεν υπαρχει κατι χειροτερο.......... :confused1:

Σε καποια σελιδα πιο πισω , υπαρχουν αν θυμαμαι καλα , φωτογραφιες αναλυτικες για το πως μπορει να βγει η πλακετα και το battery housing και να μπει μια ''φλατζα'' που θα σταθεροποιει (ή κατι τετοιο) τον κονεκτορα....

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4298 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:02 »
εγω ανησυχω μηπως με το βγαλε/βαλε τους ατμο χαλασουν τα σπειρωματα...
ξεβιδωνω κάθε φορα κρατωντας την ανασα μου :tongue_smilie:
εχει βαση η ανησυχια μου?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4299 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:10 »
Tα σπειρωματα του mod ειναι απο ατσαλι δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σε ανησυχει αυτο!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4300 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:16 »
Εμενα βρε παλικαρια δεν μου εκανε ποτε κανενα κολπο ουτε με Kanthal , ουτε με Ni200 , ουτε με SS , ουτε με Ti , ουτε με NiFe48......
Δεν γινεται να ειχα το τελειο μοντακι εγω και ολοι οι αλλοι να εχουν σκαρτα μοντακια....
Πιστευω οτι θα πρεπει να ψαξετε  αλλου την αιτια και οχι στην πλακετα .
Μπορει να ειναι πρόβλημα που πηγαζει απο τον κονεκτορα.....  
Ο χειροτερος κονεκτορας που εχω δει και πραγματικα πιστευω χωρις καμια δοση υπερβολης , οτι δεν υπαρχει κατι χειροτερο.......... :confused1:

Σε καποια σελιδα πιο πισω , υπαρχουν αν θυμαμαι καλα , φωτογραφιες αναλυτικες για το πως μπορει να βγει η πλακετα και το battery housing και να μπει μια ''φλατζα'' που θα σταθεροποιει (ή κατι τετοιο) τον κονεκτορα....

Το ίδιο και εγώ...ότι σύρμα του έχω βάλει δεν είχα ποτέ πρόβλημα... :dontknow:
Άντε καμιά φορά με κανένα λάθος στο στήσιμο ή απροσεξία...
Φυσικά δε λέω οτι όλοι όσοι έχουν προβλήματα κάνουν κάτι λάθος, τις προσωπικές μου εμπειρίες καταθέτω. Σίγουρα όμως και εμένα μου μετράει λίιιγο παραπάνω τις αντιστάσεις αλλά η τιμή είναι σταθερή...άντε να πέσει 0.01Ohm όταν κρυώσει τελείως ας πούμε μετά το στήσιμο...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4301 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:42 »
Μπορει να ειναι πρόβλημα που πηγαζει απο τον κονεκτορα.....  
Ο χειροτερος κονεκτορας που εχω δει και πραγματικα πιστευω χωρις καμια δοση υπερβολης , οτι δεν υπαρχει κατι χειροτερο.........

Ξέρεις αν μπορεί να αλλάξει με άλλον ο κονέκτορας Βασίλη? Ρωτάω, γιατί έχω και καιρό να δω τον Γιάννη και ίσως μπορούσε να αναλάβει αυτός τη μετατροπή. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4302 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:44 »
Στο μυαλο μου εισαι Ribot :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4303 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:13 »
Και εγω εχω πειστει οτι το προβλημα με το TC  του VTC mini εγκειται στο πολο 510 και οχι στην πλακετα κι συγκεκριμενα στην αναγνωση της αντιστασης που δεν ειναι ακριβης, πραγμα που δεν επηρεαζει την power λειτουργια του, εχει ομως αρνητικες συνεπειες στη TC λειτουργια του γιατι εκει ακομη και μικρη αποκλιση στην τιμη της αντιστασης, επηρεαζει το ατμισμα.
Εκτος απο την προφανη λυση (αλλαγη με καλυτερης ποιοτητας πολο στις επομενες φουρνιες του vtc -χλωμο- ή αλλαγη με καλυτερης ποιοτητας πολο στο επομενο μοντελο του vtc - πιο πιθανο-) εχω να προτεινω και μια αλλη λυση (στη joyetech) για τους ηδη κατοχους του vtc. Μεσω μιας επομενης αναβαθμισης να δωσει τη δυνατοτητα για χειροκινητο (manual) ορισμο της αντιστασης απο το χρηστη. Με αυτο τον τροπο γλυτωνουμε τα βιδωματα - ξεβιδωματα και βαζουμε απευθειας την τιμη της αντιστασης που γνωριζουμε οτι ειναι η σωστη (ειτε επειδη γνωριζουμε την αρχικη σωστη μετρηση ειτε γιατι την μετρησαμε σε ωμομετρο ή σε αλλο μοντ). Καταλαβαινω οτι δεν ειναι μια μονιμη λυση, ουτε ειναι για ολους (θελει μια σχετικη εμπειρια) και ενεχει και κινδυνους για τους μη γνωριζοντες. Οι κινδυνοι ομως μπορουν να περιοριστουν αν μπει ως οριο ασφαλειας να μην μπορεις να δωσεις τιμη διαφορετικη απο ο,τι διαβαζει το μοντακι που να ειναι < > απο 0,1 ωμ.
Αυτο μεχρι να βγει ο διαδοχος του vtc που θελω να πιστευω οτι θα αντιμετωπισει το θεμα με αλλαγη πολου.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4304 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:14 »
Ξέρεις αν μπορεί να αλλάξει με άλλον ο κονέκτορας Βασίλη? Ρωτάω, γιατί έχω και καιρό να δω τον Γιάννη και ίσως μπορούσε να αναλάβει αυτός τη μετατροπή. :dontknow:

Θα θέλει ΠΑΡΑ πολύ κοντό κονέκτορα, ο πιο κοντός είναι νομίζω ο Fat Daddy v3 shorty και αυτός ακόμα νομίζω θα βρίσκει πάνω στο board. Φαντάζομαι ότι όλα γίνονται με λίγο φαντασία αλλά εγώ έχω σκοπό όταν με φτάσει στα όρια μου ο 510 να βγάλω απλά το board και να το βάλω σε άλλο κουτάκι με έναν σοβαρό κονέκτορα πάνω και τέλος. Θα πάρει λίγο όγκο αλλά αφού κρύβεται στο χέρι μου το RX200 και το i Stick 100 TC, δεν θα με προβληματίσει ιδιαίτερα...


Και εγω εχω πειστει οτι το προβλημα με το TC  του VTC mini εγκειται στο πολο 510 και οχι στην πλακετα κι συγκεκριμενα στην αναγνωση της αντιστασης που δεν ειναι ακριβης, πραγμα που δεν επηρεαζει την power λειτουργια του, εχει ομως αρνητικες συνεπειες στη TC λειτουργια του γιατι εκει ακομη και μικρη αποκλιση στην τιμη της αντιστασης, επηρεαζει το ατμισμα.
Εκτος απο την προφανη λυση (αλλαγη με καλυτερης ποιοτητας πολο στις επομενες φουρνιες του vtc -χλωμο- ή αλλαγη με καλυτερης ποιοτητας πολο στο επομενο μοντελο του vtc - πιο πιθανο-) εχω να προτεινω και μια αλλη λυση (στη joyetech) για τους ηδη κατοχους του vtc. Μεσω μιας επομενης αναβαθμισης να δωσει τη δυνατοτητα για χειροκινητο (manual) ορισμο της αντιστασης απο το χρηστη. Με αυτο τον τροπο γλυτωνουμε τα βιδωματα - ξεβιδωματα και βαζουμε απευθειας την τιμη της αντιστασης που γνωριζουμε οτι ειναι η σωστη (ειτε επειδη γνωριζουμε την αρχικη σωστη μετρηση ειτε γιατι την μετρησαμε σε ωμομετρο ή σε αλλο μοντ). Καταλαβαινω οτι δεν ειναι μια μονιμη λυση, ουτε ειναι για ολους (θελει μια σχετικη εμπειρια) και ενεχει και κινδυνους για τους μη γνωριζοντες. Οι κινδυνοι ομως μπορουν να περιοριστουν αν μπει ως οριο ασφαλειας να μην μπορεις να δωσεις τιμη διαφορετικη απο ο,τι διαβαζει το μοντακι που να ειναι < > απο 0,1 ωμ.
Αυτο μεχρι να βγει ο διαδοχος του vtc που θελω να πιστευω οτι θα αντιμετωπισει το θεμα με αλλαγη πολου.

YiHi style. Το έχει αναφέρει κόσμος στα φόρουμ τους και λένε ότι δεν θα το κάνουν. Θα έλυνε πολλά προβλήματα αλλά αυτοί το θέμα με τον πόλο και την ανακρίβεια στο διάβασμα των αντιστάσεων δεν το αναγνωρίζουν καν. Κανένας hacker θα μας σώσει, όταν σταματήσουν να κάνουν καγκουριές τύπου 100w, ή το όνομα σου αντί για "Power" και ασχοληθούν σοβαρά... 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix