vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, ramon, infernity, camber, kyrgiannis

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1125 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 22:20 »
Eμενα με ΝΙ 200 αντισταση 0,13 μου βγαζει TEMP ni protection  :(      ξερει κανενας γιατι ?
Έχει αναφερθεί ήδη αρκετές φορές....
Το μηνυμα protection δείχνει οτι επιτεύχθηκε η επιλεγμένη θερμοκρασία και πλέον το mod αυξομειώνει την ισχύ για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και αυτός ουσιαστικά είναι ο τρόπος λειτουργίας με έλεγχο θερμοκρασίας. Κρατάς απλά το κουμπί πατημένο και συνεχίζεις να ατμίζεις.


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1126 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 23:07 »
και με  υγρο βαμβακι γιατι συνεχιζει να ατμοποιει οταν αυτο εχει στεγνωσει?δεν βγαζει καμια ενδειξη no liquid,το εκανα και μυρισε καμμενο και συνεχιζε να ατμοποιει tem :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 23:39 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1127 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 05:19 »
perelevas και λοιποί που έχετε "ασθενικό" άτμισμα σε νορμάλ βαθμούς (220, 230 π.χ.) αυτό συμβαίνει γιατί δυστυχώς το VTC Mini ΔΕΝ δουλεύει σωστά το TC του.

Πρέπει να ανεβάσετε αφύσικα πολύ τους βαθμούς για να δουλεύει σωστά. Κάτι που βέβαια αναιρεί και την έννοια του TC καθώς τέτοιες αποκλίσεις  (της τάξης των 50C++) τις θεωρώ έξω από τα όρια του ανεκτού για μοντάκι που διατείνεται πως κάνει έλεγχο.

Το πρόβλημα βρίκσεται στην αρχική ανάγνωση της τιμής της αντίστασης (την διαβάζει πολύ χαμηλά) και αυτό έχει φυσικά επίπτωση στη λειτουργία του ελέγχου.

Έχει αναλυθεί το θέμα και σε προηγούμενες σελίδες, αλλά και στα fora της Joyetech. Μέχρι στιγμής κάποια λύση μέσω firmware π.χ. δεν έχει δοθεί.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1128 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 08:24 »
Πολύ εύκολα βγάζετε σκάρτο ένα μοντάκι, δοκιμάστε με διαφορετικό σύρμα ρε παιδιά :bye:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1129 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:50 »
dikos, παρακαλώ;;;

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1130 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:06 »
Μήπως στους F δουλευει καονικα; Λεω εγω τωρα, μηπως...

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1131 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:43 »
perelevas και λοιποί που έχετε "ασθενικό" άτμισμα σε νορμάλ βαθμούς (220, 230 π.χ.) αυτό συμβαίνει γιατί δυστυχώς το VTC Mini ΔΕΝ δουλεύει σωστά το TC του.

Πρέπει να ανεβάσετε αφύσικα πολύ τους βαθμούς για να δουλεύει σωστά. Κάτι που βέβαια αναιρεί και την έννοια του TC καθώς τέτοιες αποκλίσεις  (της τάξης των 50C++) τις θεωρώ έξω από τα όρια του ανεκτού για μοντάκι που διατείνεται πως κάνει έλεγχο.

Το πρόβλημα βρίκσεται στην αρχική ανάγνωση της τιμής της αντίστασης (την διαβάζει πολύ χαμηλά) και αυτό έχει φυσικά επίπτωση στη λειτουργία του ελέγχου.

Έχει αναλυθεί το θέμα και σε προηγούμενες σελίδες, αλλά και στα fora της Joyetech. Μέχρι στιγμής κάποια λύση μέσω firmware π.χ. δεν έχει δοθεί.


Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις αυτό το συμπέρασμα. Το έχεις το μοντάκι; Το έχεις δοκιμάσει με διαφορετικά σύρματα; Πρόσεξες την τροφοδοσία σου;
Όσες φορές το έστησα με Ni200 και πήρα υποτονικό άτμισμα θα έφταιγε το σύρμα ή το στήσιμο μου.
Με kanthal αν η τροφοδοσία είναι λίγο ελλιπής ίσος να μην καταλαβαίνουμε διαφορά στο άτμισμα, στον έλεγχο θερμοκρασίας όμως θέλει πολύ προσοχή ώστε η τροφοδοσία του υγρού μας να είναι σωστή και επαρκής.
Ατμίζω με 20άρι Ni200 στους 200C και στα 10W με klp και πάει σφαίρα. Στα ίδια βάτ ατμίζω και με kanthal.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1132 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:58 »
 Εμένα αυτό ειναι το θέμα μου, δεν θελω να με περιοριζει ως προς το συρμα. Θέλω να βαλω 25αρι, 28αρι 30αρι και χοντρυτερο αμα θελω τελος παντων και 45αρι αμα λαχει!  Εν πασει περιπτωση την γνωμη μας λεμε, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οσοι δεν τους αρεσει ο τροπος λειτουργιας του να "φταινε" ή να είναι "ψευτες".Εκτός και εαν όλων όσων έχουμε παράπονο ειναι "χαλασμένα"..  Όλα ειναι θεμα γουστου και υποκειμενικά βεβαιως βεβαιως, γραπτό διάλογο κάνουμε βρε παιδιά και λέει ο καθένας τις εμπειρίες-γνώμες-παραπονα-εντυπώσεις του.. Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι και ο καθείς κρίνει με τα δικά του "φιλτρα".

*dikos δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε εσένα, γενικολογώντας όλο αυτό..

@Pydnaios κάπου στο ιντερνέτι το είχα διαβάσει αυτό που λες και το δοκίμασα αλλα τα ίδια αποτελέσματα πήρα..

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1133 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 19:00 »
καλησπέρα και απο μένα
Παλίος ατμιστής νέος στο forum και πρώτο μου μήνημα εδώ με αφορμή τα θεματάκια που αντιμετοπίζουν οι κάτοχοι vtc και vtc mini.
Κάτοχος και εγώ του mini εδώ και 3 εβδομάδες και του μεγάλου προκάτοχου vtc 6 μήνες, είπα να πω και εγώ την γνώμη μου και ενα tip που ίσως βοηθήσει αρκετούς.
 Αποψή μου λοιπόν είναι οτι και τα 2 μοντάκια είναι πολύ καλά και τίμια σε αυτά που προσφέρουν παντά με αναλογία κόστους απόδοσης.
Το vtc  έχει το ατού της αυτονομίας και μόνο αυτό μίας και το μικρό έχει to upgrade και την αποσπόμενη μπαταρία που μεν χάνει σε αυτονομία αλλα κερδίζει σε άλλα. Επίσης και ίσως το σημαντικότερο είναι ότι το mini έχει πολύ πιο smooth άτμισμα και δεν ενοώ υποτονικό και αυτό μάλον οφείλεται
στη καλήτερη μπαταριά, αν φυσικά επιλέξουμε και εμείς την κατάληλη για το μοντάκι μας.
Και τα 2 μπορούν να τροφοδοτήσουν πολύ κάλα τους ατμοποιητές μας αν κλειδώσουν σωστά την αντίσταση μας οσο αφορά το tc.
Το θέμα είναι αν κλειδώνουν σωστά λοιπόν και η απάντηση ύστερα από πολύ ψάξιμο και πονοκεφάλιασμα είναι ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.
Και εξηγούμε:
Εχουμε ας πούμε ατμοποιητή πάνω κλειδωμένο στα 0,12Ω  και θέλουμε να βάλουμε άλλον.
Αν ο νέος που θα κουμπώσουμε είναι πχ 0,16Ω μας βγάζει new coil και αν έχουμε κάνει το reset σωστά τον διαβάζει και όλα καλά.
Αν όμως η νέα μας αντίσταση είναι κόντα στην προηγούμενη που έιχαμε κλειδώσει αλλά όχι ίδια, δλδ 0,11Ω ή 0,13Ω  τότε ενώ τις  περισσότερες φορές με το που βιδώσουμε την δείχνει σωστά, όταν πατήσουμε το fire για να μπούμε στο menu και να την κλειδώσούμε  γυρναεί στην προηγούμενη ρύθμιση δλδ 0,12Ω και εκεί χάνετε η μπάλα.
Με λίγα λόγια δεν διαβάζει σωστά,(μαλλον καθόλου) τις μικρές διαφορές μεταξύ παλίας και νέας αντίστασης.
Σίγουρα αυτό ειναι θεματάκι που θα ενοχλήσει αρκετούς και οι τρόποι που αντιμετοπίζεται είναι ήτε φροντίζουμε ώστε οι ατμοποιητές μας να έχουν
αντιστάσεις με διαφορά τουλάχιστον 0,02Ω και πάνω, ή αυτό που κάνω εγώ όταν μου παρουσιάζετε το πρόβλημα. Εχω μιά βαση παλιά με μιά παλιά κεφαλή ΝΙ 200 0,18 την κλειδώνω και μετά βάζω την άλλη που θα ατμίσω.Ισως ακούγετε ταλαιπωρία αλλά δεν είναι και τόσο η δεν μου φένετε εμένα μίας και έχω εξοικιωθεί μ αυτό και δεν είναι κάτι που το κάνω καθημέρινά.
Υπάρχουν και άλλα tricks αλλά μόλις έιδα το σεντόνι που έχω γράψει, οπότε βάζω τελεία.
Ελπίζω να βοήθησα  και συγνώμη για το κατεβατό.
   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:58 από dimiΚ »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1134 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 22:01 »
Εγώ προσωπικά την επιλογή New Coil ακόμα δεν την έχω δει...
Και μόλις γύρισα στο firmware 1.10 μήπως ωφελείται στο 1.20, αλλά μπα...

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1135 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 22:17 »
Κωνσταντίνε

Για να δεις την επιλογή new coil πρέπει να βγάλεις τον άτμο να πατήσεις fire και να βάλεις άτμο με μεγαλύτερη αντίσταση.
Μόνο τότε θα την δεις. Στη περίπτωση που βάλεις μικρότερη ( όχι μικρότερη τςν 0,02Ω ) τότε απλά θα κλειδώσει σωστά χωρίς να βγάλει την επιλογή αυτή. Νομίζω οτί αυτό το αναφέρει και το manual.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1136 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 22:24 »
Το διάβασα το manual πολύ καλά κιόλας... Θα δείξει στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1137 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:57 »

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις αυτό το συμπέρασμα. Το έχεις το μοντάκι; Το έχεις δοκιμάσει με διαφορετικά σύρματα; Πρόσεξες την τροφοδοσία σου;
Όσες φορές το έστησα με Ni200 και πήρα υποτονικό άτμισμα θα έφταιγε το σύρμα ή το στήσιμο μου.
Με kanthal αν η τροφοδοσία είναι λίγο ελλιπής ίσος να μην καταλαβαίνουμε διαφορά στο άτμισμα, στον έλεγχο θερμοκρασίας όμως θέλει πολύ προσοχή ώστε η τροφοδοσία του υγρού μας να είναι σωστή και επαρκής.
Ατμίζω με 20άρι Ni200 στους 200C και στα 10W με klp και πάει σφαίρα. Στα ίδια βάτ ατμίζω και με kanthal.


Τσέκαρε από εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26798.msg893803.html#msg893803

και κάτω και την χρήσιμη αντιπαράθεση απόψεων με τον camber.


Ισχύει πως με μικρότερης διατομής Ni200 θα υπάρχει μικρότερη απόκλιση, γιατί είναι μικρότερο το 0.02Ω σαν ποσοστό και επηρεάζει λιγότερο τα αποτελέσματα. Δεν αναιρείται το γεγονός όμως πως οι υπολογισμοί γίνονται λάθος εξαιτίας της λανθασμένης αρχικής ανάγνωσης της αντίστασης.


Απορώ πώς δεν το έχει αντιληφθεί ακόμα η Joyetech, λογικά είναι easy fix, τι κάνουν τόσο καιρό; Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για την αναβάθμιση στα 75W, το βασικό είναι να δουλέψει σωστά ο έλεγχος και μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει συμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 01:04 από johnnypatras »

Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1138 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 08:44 »
τι να την κάνω την αναβάθμιση όταν η μαμά εταιρεία δεν κάνει τίποτα επί τις ουσίας ...κάπου δεν δουλεύει σωστά με τον έλεγχο θερμοκρασίας , λίγο πολύ όλοι έχουμε τα θεματάκια μας και εντός και εκτός συνόρων . αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι με χοντρότερα σύρματα παει καλύτερα οσο και αν μας περιορίζει αυτο . για το κλείδωμα τις αντίστασης αυτο που κανω και δουλεύει σωστά είναι , αφου βγαλω τον ατμο , ξεκλειδώνω και πατάω το fire να κανει κατι σαν εκτόνωση , να μη διαβάσει αντίσταση  και μετά βαζω το νεο ατμο επανω και κλειδώνω κανονικά . δοκιμάστε και εσείς ..... :yes:

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #1139 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:01 »
Αμα δουλευε σωστα δεν θα εκαιγε κ το βαμβακι..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix