vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 3 χρήστες
panos61, Doubt, bloodlessz

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1335 στις: Ιουλίου 02, 2015, 11:58 »
@bigsur
Εισαι σιγουρος οτι πραγματικα δεν υπαρχει ο ατμιστης που θεωρει οτι αυτο που ατμιζει ειναι ακακο; Εγω δεν ειμαι καθολου, ειδικα οταν  συζηταμε (και απαιτουμε πολλες φορες) για τη δυνατοτητα να ατμιζουμε σε χωρους που δεν επιτρεπεται το καπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1336 στις: Ιουλίου 02, 2015, 12:52 »
Γενικά στο web έχω βρει: είναι αυτοί που πετάνε την κοτσάνα "it's just water vapor".
Είναι λίγοι, οι υπόλοιποι συνήθως τους διορθώνουμε, και πιστεύω πως εδώ στο φόρουμ έχουμε καταφέρει να μην υπάρχουν. Ε, κάποιος θα έχει ξεφύγει στην κοσμάρα του! Στο παρόν νήμα κανείς μας δεν έγραψε με τέτοια οπτική.

Άλλο άκακο για τον ατμιστή και άλλο άκακο για το περιβάλλον του.
Οι ίδιοι που εντοπίζουν τις ουσίες που ρουφάμε καταλήγουν πως οι συγκεντρώσεις στον ατμό εκπνοής δεν είναι θέμα.
[Κι αν μάθω κάτι άλλο θα αλλάξω άποψη χωρίς δισταγμό.]
Αλλά γιατί μπλέκεις μια τελείως διαφορετική κουβέντα σε ετούτη; Δεν έχω καταλάβει, θα ήθελες ή δεν θα ήθελες τα υγρά μας (πρήμιουμ ή απλά) να πιέσουμε να είναι πιο ασφαλή ή τουλάχιστον να δηλώνουν τι είναι; Ποιά είναι η διαφορά μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 13:15 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1337 στις: Ιουλίου 02, 2015, 12:54 »
Εμπορική  αλληλοφαγωμαρα   κανιββαλικου τυπου ;

Φατε ο ενας τον αλλον, και καλη χωνεψη, και οι μπυρες κερασμενες "εις υγειαν" του διακετυλιου  και των συν αυτω


 :bye:
Θα συμφωνησω απολυτως μαζι σου φιλε/η.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1338 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:03 »
φιλος  προς  το  παρον  .......

τωρα  με  την  κριση  ...........αν  το  γυρισουμε  στο  καλαματιανο  ποιος  ξερει   :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1339 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:11 »
Γενικά στο web έχω βρει: είναι αυτοί που πετάνε την κοτσάνα "it's just water vapor".
Είναι λίγοι, οι υπόλοιποι συνήθως τους διορθώνουμε, και πιστεύω πως εδώ στο φόρουμ έχουμε καταφέρει να μην υπάρχουν. Ε, κάποιος θα έχει ξεφύγει στην κοσμάρα του! Στο παρόν νήμα κανείς μας δεν έγραψε με τέτοια οπτική.

Άλλο άκακο για τον ατμιστή και άλλο άκακο για το περιβάλλον του.
Οι ίδιοι που εντοπίζουν τις ουσίες που ρουφάμε καταλήγουν πως οι συγκεντρώσεις στον ατμό εκπνοής δεν είναι θέμα.
[Κι αν μάθω κάτι άλλο θα αλλάξω άποψη χωρίς δισταγμό.]
Αλλά γιατί μπλέκεις μια τελείως διαφορετική κουβέντα σε ετούτη; Δεν έχω καταλάβει, θα ήθελες ή δεν θα ήθελες τα υγρά μας (πρήμιουμ ή απά) να πιέσουμε να είναι πιο ασφαλή ή τουλάχιστον να δηλώνουν τι είναι; Ποιά είναι η διαφορά μας;
Εχω γραψει ξεκαθαρα οτι πρεπει να πιεσουμε τις εταιρειες για αυτα που λες και επισης οτι και εμεις παιρνουμε τα ρισκα μας ατμιζοντας,καπνιζοντας,τρωγωντας,κτλ. Στο ιδιο στρατοπεδο ειμαστε, ιδιες αποψεις εχουμε κατα βαση, απλα ο καθενας μας ισως να εχει και καποιες επιμερους παραμετρους που θεωρει σημαντικες ως συμπληρωμα στην κοσμοθεωρια του  ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1340 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:14 »
Άνα γεια σου, και μπερδεύτηκα!  :D

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1341 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:25 »
Να  πω  ότι  παρασκευαστές  υγρών   χτυπάνε    το  ντέφι  και  όλοι  μας  χορεύουμε 

Θα  το  πω   γιατί  έτσι  το  βλέπω  ένα  το  κρατούμενο 


Να  πω  ότι  αναλύσεις   υγρών  αναπλήρωσης μέσω  κουριερ  στα εργαστήρια  δεν  μου  λέει  απολύτως  τίποτα  θα  το  πω  δυο τα  κρατούμενα 

Να  πω  ότι  όταν  θα  γίνει  μια  ανεξαρτητη  αρχή  που  σκαει  μύτη  σε  ένα  τυχαιο  μαγαζί   και  θα  παίρνει  ένα  τυχαιο  υγρό  και  θα  του  κάνει  ανάλυση 

........   μου  λέει  πολλά  …….

Και  η  εταιρεία  που  θα  έχει  βρωμικα  υγρά   θα  μενει  έκτος  αγοράς  για  ένα  χρόνο  για  να  βάλει  μυαλό  …
μήπως  θα  κάνει  την  εταιρεία  παρασκευής  υγρών  να  τριπλοτσεκαρει  τα  υγρά  της  ;;;;;;;


Μέχρι  τότε  για  εμένα  μασαζ  στα  αυτια  μου  ………….. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1342 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:36 »
Στην ουσία, το ίδιο πράγμα λέμε πλην μερικών εξαιρέσεων:

1) Θέλουμε ασφαλή (όσο γίνεται) υγρά αναπλήρωσης - άσχετο αν για προσωπικούς λόγους αυτό αποτελεί παράγοντα για τον καθένα ξεχωριστά.
2) Δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο.
3) Δεν υπάρχει πιστοποιημένη μέθοδος ελέγχου
4) Όλες οι αναλύσεις είναι ανεξάρτητες και η αξιοπιστία τους εξαρτάται από παράγοντες μη θεσμοθετημένους, που μπορεί να διαφέρουν για τον εκάστοτε αναγνώστη.

Για όσο καιρό ισχύουν τα 2,3,4, εναπόκειται καθαρά στην προσωπική επιλογή το πως θα χειριστούμε τα διαθέσιμα σε εμάς δεδομένα.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω κάτι επιπλέον από αυτό στην κουβέντα!

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1343 στις: Ιουλίου 02, 2015, 13:48 »
[size=78%]Να  πω  ότι  όταν  θα  γίνει  μια  ανεξαρτητη  αρχή  που  σκαει  μύτη  σε  ένα  τυχαιο  μαγαζί   και  θα  παίρνει  ένα  τυχαιο  υγρό  και  θα  του  κάνει  ανάλυση  [/size]

........   μου  λέει  πολλά  …….


θα συμφωνήσω, αλλά έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση που…κάποτε θα αναλάβει…κάποια…ανεξάρτητος αρχή, το μόνο συστατικό των υγρών αναπλήρωσης με το οποίο θα ασχοληθούν, θα είναι η νικοτίνη. Και αυτό για φορολογικούς λόγους. Για τα υπόλοιπα συστατικά των υγρών αναπλήρωσης, μάλλον θα σφυρίξουν αδιάφορα! Το Διακετύλιο ή το Ακετυλο-Προπιονύλιο είναι βλαβερά σε οποιαδήποτε συγκέντρωση. Πως λοιπόν μπορούν να ορίσουν standards ή maximum περιεκτικότητες?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1344 στις: Ιουλίου 02, 2015, 14:06 »
Ας ορισουν μηδενικες περιεκτικοτητες .. Και ας το κανουν οι "σοβαρες" εταιρειες με ευσθησια για τον καταναλωτη τους και απο μονες τους.. Και εμεις ας καταλαβουμε οτι εκτος απο το "βρωμοτσιγαρο" υπαρχει και το "βρωμοζουμο"...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1345 στις: Ιουλίου 02, 2015, 16:54 »
O κ Φαρσαλινός τις αναλύσεις για DA - AP τις έκανε στον ατμό πάντως και είχε πει πως ήταν κοινά τα αποτελέσματα με αυτά στις αναλύσεις των υγρών.
http://ecigarette-research.com/DA_AP-poster-GFN-FINAL.pdf
Η σήμανση με τα συστατικά θα ήταν μια καλή αρχή, αλλα απ ότι αντιλαμβάνομαι για ρύθμιση πάει το θέμα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

το ρεζουμέ του κ. Φαρσαλινού περί των αναλύσεων βρίκσεται εδώ http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/research/2014/178-da-ap

Ότι κατανοεί ο και ότι πινει ο καθένας παιδιά,
Το Χους ει και εις χουν απελεύσει μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μάρκετινγκ μοτο κι εγώ ακόμα ο ίδιος, φτηνός ειμαι , για κανα μύριο, αλλά στην περίπτωση απλά διατηρώ κάποιες κόκκινες γραμμές (τρεντ) ψάχνοντας για το καλύτερο (πολυδιάστατο), δεν ξέρω τι κατάλαβε ο άλλος και μιλούσε για ποδήλατα στην επαρχιακή (κριμα που σβήστηκε το ποστ, σοβαρά)
 :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 17:37 από chillo »

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1346 στις: Ιουλίου 02, 2015, 22:21 »
Ο κ Φαρσαλινός μελέτησε αν DA και AP περνάνε στον ατμό. To examine whether these chemicals are delivered to the vapor (sic).


Το αν έχει DA και AP ένα υγρό είναι άλλο θέμα. Όλοι όμως γνωριζουν οτι αυτες οι ουσίες έχουν μεγάλη πιθανότητα να είναι βλαβερές. Και καμία εταιρία δεν έχει δικαιολογία να γνωριζει που υπάρχουν στα υγρά της αυτες οι ουσιες απο το 2014 και να λέει στα email της οτι δεν υπάρχουν. Αυτό είναι απλά απάτη.


Όσο για καταστήματα εδώ (vapeland) τα οποια γνωρίζουν πως πλέον τα δε μπορουν να πουν πως τα fivepawns ειναι καθαρά και πλέον αμφισβητούν το αν ειναι βλαβερές οι ουσιες (DA,PA) αυτό είναι το λιγότερο ανεύθυνο και επικύνδινο (μου συνεβει σημερα και επεσα απο τα συννεφα). Ένας προμηθευτής δεν θα έπρεπε ποτέ να είναι πιο σημαντικός απο την υγία ενός πελάτη. Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναπατήσω σε κατάστημα τους.


Μακριά από καιροσκόπους (καταστήματα και μάρκες).


Vape safely :D

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1347 στις: Ιουλίου 02, 2015, 23:57 »
αν ήταν κανενα υγρό ελληνικό θα είχατε λυσσάξει ότι ο παραγωγός είναι δολοφόνος. τώρα που σκάτε 30αρια  δεν τρέχει τίποτα μια χαρά είναι και δικαίωμα της εταιρίας να μην δίνει  λόγω σε κανέναν και θεσμικά πλαίσια και μπαρούφες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1348 στις: Ιουλίου 03, 2015, 00:42 »
Το ΗΤ είναι ακόμα στην αρχή του και οι έρευνες τώρα ξεκίνησαν.
Το να κατηγορούνται αυτοί που απλά εισάγουν υγρά, δεν νομίζω ότι είναι σωστό, ειδικά από τη στιγμή που, όπως απάντησε σε ερώτησή μου πριν μερικούς μήνες ο κ. Φαρσαλινός, ούτε οι ίδιοι οι παραγωγοί δεν ξέρουν την ακριβή ανάλυση που έχουν οι πρώτες ύλες τους.

Τι θα γίνει αν αύριο-μεθαύριο βρεθεί ότι η βλαβερή ουσία σουπερ-καπνίνη είναι παράγωγο της vg σε υψηλές θερμοκρασίες;
Ότι ναι μεν υπάρχει και στα τρόφιμα αλλά εκείνα πάνε στο στομάχι που έχει ισχυρή άμυνα και όχι στους πνεύμονες;

Τι θα γίνει αν δεν μπορούμε να μπούμε στο νετ σε λίγο καιρό να ενημερωνόμαστε;

Ναι μεν πολεμάμε τις βλαβερές ουσίες που υπάρχουν στο νέο μας χόμπι, αλλά με το σωστό στόχο: τους παραγωγούς, που θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον μια ανάλυση της προ ζεματίσματος κατάστασης, όσοι ακόμα δεν...
Ανάλυση με κύρος.

Για την ώρα, ξέρουμε ότι το ΗΤ είναι σαφώς λιγότερο βλαβερό από το ΚΤ και προσπαθούμε για το καλύτερο.
Το ΚΤ άρχισε να κυριαρχεί σε όλα τα κοινωνικά στρώματα τη δεκαετία του 60 και οι αρνητικές επιπτώσεις από τη χρήση του άργησαν να πάνε σε κάθε γωνιά του πλανήτη.
Σήμερα, που η κυκλοφορία της πληροφορίας είναι αστραπιαία, μπορούμε να διορθώνουμε το κάθε στραβό που προκύπτει στο ΚΤ από τη ρίζα του.

Όμως, αν αύριο βρεθεί ότι τα άλφα ρούχα - που δεν χρειάζονται σίδερο - περιέχουν το ραδιενεργό οχιναίνιο, θα ζητήσουμε τα ρέστα από τον μαγαζάτορα της γειτονιάς ή από αυτόν που τα έφτιαξε;

Και μην ξεχνάμε ότι οι έρευνες ξεκινάνε τώρα.
Προσωπικά, η θεαματική αλλαγή της όψης της υγείας και της φάτσας μου μου φτάνει και μου περισσεύει.
Για το τι θα συμβεί σερ 25 χρόνια δεν ξέρω. Εδώ δεν ξέρουν αυτοί που μας κυβερνάνε κι αυτοί που θέλουν να μας ξανακυβερνήσουν τι θα συμβεί σε 25 ώρες.
Ξέρω όμως ότι θα προτιμούσα να βλέπω έναν νέο - που θα κάπνιζε - να ατμίζει, έστω κι αν βάζει στον οργανισμό του κάποια πουπουεμ της βλαβερόνης, μπροστά στα μεγαλύτερα ποσοστά της καυστόνης.
Οφείλω να παλέψω να φύγουν κι αυτά.

Για την ώρα, ατμίζουμε υγρά που μας αρέσουν σαν γεύση και σαν πειραματόζωα είμαστε -;- έτοιμοι για τις συνέπειες.

Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να ατμίζουμε σκέτη βάση από την κολυμβήθρα του Σιλωάμ, είναι μακρύς ο δρόμος κι έχει και απότομες στροφές...
Βήμα-βήμα, αλλά και τα μάτια 14.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 02:09 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1349 στις: Ιουλίου 03, 2015, 01:12 »
Ελιωσα με το πουπουεμ και το οχινενιο, καποιο debate θα εβλεπες στην τηλεοραση οσο εγραφες  :respect: και φυσικα πες τα χρυσοστομε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12685 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem