vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, bloodlessz, lounik, dvelev

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1170 στις: Ιουνίου 25, 2015, 17:45 »
Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον! Λοιπον προς το παρον ατμιζω τα υγρα απο after 8 στα 1.2 ohm (μονη αντισταση) δηλαδη καπου στα 13 watt max με φορτισμενη μπαταρια (χρησιμοποιω μηχανικο μοντακι) και μπορω να πω πως η γευση μου ερχεται τελεια σε σχεση με αλλους ατμοποιητες που εχω δοκιμασει. Φυσικα και χρησιμοποιω nakamichi. Νομιζω πως ειμαι μια χαρα; Αν κανω καπου λαθος η συμβουλη σας θα ηταν πολυ χρησιμη!

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1171 στις: Ιουνίου 25, 2015, 17:55 »
Φίλε μου, δεν υπάρχει λάθος και σωστό, ότι σου αρέσει και σε ευχαριστεί.  Αυτό που μπορούμε να σου πούμε εμείς είναι σύμφωνα με τα δικά μας γούστα που απολαμβάνουμε τα υγρά αυτά.  Εγώ συμφωνώ με τον SpSP ότι θέλουν ψηλή αντίσταση (1,6<) και οργανικό βαμβάκι αλλά πριν σαν και εσένα άτμιζα και τα απολάμβανα.  Για μένα όμως πιο ψηλά αποδίδουν καλύτερα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1172 στις: Ιουνίου 25, 2015, 18:00 »
Έχεις κάνει μια απο τις πιο σωστές επιλογές,για μηχανικό μοντ πάντα.
Ένα μηχανικό για να παίξει σωστά θέλει - ανάλογα τα γούστα - αντιστάσεις απο 0,9 έως 1,3
για να αποδώσει σωστά κατα την δική μου άποψη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1173 στις: Ιουνίου 25, 2015, 18:01 »
Εγώ είμαι της άποψης ότι τα υγρά αυτά θέλουν ιδιαίτερη μεταχείριση. Χαμηλές θερμοκρασίες, όχι κεραμικό, χαμηλά watt. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με άλλο setup δεν θα σε ευχαριστήσουν. Ακόμα και το 100% να μην πάρεις, μια χαρά θα είσαι και με το 90!

1.2 και μηχανικό (με 0.28 ή 0.30 σύρμα κατά προτίμηση) και θα είσαι μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1174 στις: Ιουνίου 25, 2015, 18:06 »
Ακριβως! με 0.28 συρμα στριβω τις αντιστασεις μου. Δοκιμασα και με χαμηλοτερες αντιστασεις αλλα στα 1.2 μου φαινεται οτι δινει την καλυτερη γευση. Και το ντουμανι που βγαζει ειναι υπερ αρκετο (για μενα παντα).

Οποτε προς το παρον περιμενω την Castle long.... Οταν ερθει θα γραψω εντυπωσεις....

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1175 στις: Ιουνίου 25, 2015, 19:20 »
Χεχε... :) Σαν φόρουμ είμαστε πολύ προσεκτικοί, και καθοδηγούμε με πατρικό ενδιαφέρον κάποιον όταν μας ρωτάει. Αλλά τι να το κάνεις? Πρέπει σε λίγο καιρό να βγάζουν οδηγίες χρήσεως και τα υγρά, και οι ατμοποιητές μου φαίνεται, για να αποφεύγουμε και ατυχήματα, αλλά και ιεροσυλίες. Σαν τον αμερικάνο τις προάλλες, που έκανε review στον Calix, και τον δούλευε με 0,5 αντίσταση, στα 40watt  :(

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1176 στις: Ιουνίου 25, 2015, 20:02 »
1,6 (+/-) ohm με 28 άρι σύρμα  :angel:  .Αλλά ο καθένας αν πειραματιστεί λιγάκι θα βρεί τη χρυσή (δια)-τομή του  :yes:  .
Οσον αφορά τους αμερικάνους τους έχω ικανούς να δοκιμάζουν με 50άρι σύρμα στα 120 watts castle long και λένε:'' Hmmm bad taste .... Lets vape bubble gum''  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1177 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:01 »
Ήταν να μην τα δοκιμάσω....όποιο και να επέλεγα με κλειστά μάτια θα το έπερνα....όντως έχουν φτιαχτεί για κάθε ουρανίσκο και αξίζει και η τελευταία σταγόνα τους!
Για αρχή αγόρασα το Castle Long, Queenside, Bowden's Mate & Sixty Four (ο,τι θα μου άρεσε ο άνηθος σε ατμιστική γεύση δεν το περίμενα ποτέ :o ).....με άλλα λόγια οικονομική καταστροφή :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: ;D

Τα κάνω μόνο σε dripping ατμοποιητές magma,marquis,veritas σε χαμηλά Watt γιατί σε Kayfun χάνουν κατά πολύ σε γεύση απο οτι δοκίμασα.


Σε Apollo με αντιστάσεις νικελίου & TC ξέρουμε μήπως τι συμπεριφορά σε γεύση έχουν σε σχέση με Kantal σύρματα  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1178 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:05 »
Μην τα φοβάσαι, από τότε που πήρα το dna μόνο έτσι τα ατμίζω και δεν έχω δει διαφορά, ίσως να είναι και καλύτερα (αν και νομίζω ότι περισσότερο ψυχολογικό είναι αυτό).  Μάλιστα, αυτή την στιγμή κάνω CLR σε apollo  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Εσύ πάντως ξέφυγες  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1179 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:07 »
Εγώ είμαι της άποψης ότι τα υγρά αυτά θέλουν ιδιαίτερη μεταχείριση. Χαμηλές θερμοκρασίες, όχι κεραμικό, χαμηλά watt. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με άλλο setup δεν θα σε ευχαριστήσουν. Ακόμα και το 100% να μην πάρεις, μια χαρά θα είσαι και με το 90!

1.2 και μηχανικό (με 0.28 ή 0.30 σύρμα κατά προτίμηση) και θα είσαι μια χαρά!
Για τα γούστα μου στον dripper κυρίως αλλά και στη sofia κατά δεύτερο λόγο είναι θεικά τα CL & CLR λόγω του κεραμικού. Στα 10W o dripper και στα 12 η sofia με 0.28mm σε 2άρα διάμετρο, 1,5Ω και ko gen do.
Κατά τη γνώμη μου ξεπερνούν και την γεύση του kayfun αλλά φυσικά όχι τα ντουμάνια του.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1180 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:15 »
Σχετικά με το CLR, είχα πει ότι μου άρεσε περισσότερο το παλιό.  Τελικά αναθεωρώ  :yes: .  Έπρεπε να βρω το κατάλληλο στήσιμο στον κάθε ατμοποιητή για να μπορέσω να απολαύσω πραγματικά αυτό το υγρό.


Με σειρά προτίμησης θα πω apollo, μετά Calix & Phenomenon και μετά Eviva.  Οι διαφορές είναι πολύ μικρές αλλά στον Eviva νομίζω ότι γλυκαίνει πολύ (λόγω κεραμικού) και δεν το απολαμβάνω όσο στους υπόλοιπους.  Για kayfun δεν το συζητώ, άλλο υγρό προς το χειρότερο  :nope:


Πάντως είναι το καλύτερο υγρό που έχουν βγάλει για μένα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1181 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:24 »
τρίτος ο phenomenon?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1182 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:27 »
Όχι, 2ος μαζί με Calix, δεν μπορούσα να αποφασίσω μεταξύ των δύο  :dontknow: :D

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1183 στις: Ιουνίου 25, 2015, 22:40 »
Σχετικά με το CLR, είχα πει ότι μου άρεσε περισσότερο το παλιό.  Τελικά αναθεωρώ  :yes: .  Έπρεπε να βρω το κατάλληλο στήσιμο στον κάθε ατμοποιητή για να μπορέσω να απολαύσω πραγματικά αυτό το υγρό.


Με σειρά προτίμησης θα πω apollo, μετά Calix & Phenomenon και μετά Eviva.  Οι διαφορές είναι πολύ μικρές αλλά στον Eviva νομίζω ότι γλυκαίνει πολύ (λόγω κεραμικού) και δεν το απολαμβάνω όσο στους υπόλοιπους.  Για kayfun δεν το συζητώ, άλλο υγρό προς το χειρότερο  :nope:


Πάντως είναι το καλύτερο υγρό που έχουν βγάλει για μένα  :thumpup:


Θα συμφωνήσω μαζί σου το CLR είναι όντως κορυφή(είναι η επόμενη αγορά όταν ξαναπληρωθώ ;D ) αλλά και το καθένα υγρό έχει κάτι ξεχωριστό να δώσει.........Apollo να δούμε που θα βρούμε....μεταχειρισμένο...γιατί 98 ευρώ πολλά άσε που έχω διαβάσει κάποιοι να γράφουν οτι ο magma είναι καλύτερος απ τον apollo εν συγκρισει το κοστος,την ευκολία στησίματος & τη γεύση.Πάντως ο magma είναι ο μόνος ατμοποιτής απ οσους έχω δοκιμάσει για τον οποίο μονο θετικά έχω να λέω...

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1184 στις: Ιουνίου 25, 2015, 23:32 »
Δεν θα ξεφύγω πολύ,και χωρίς να είμα του Dripping,έχω 2 Dripping ατμοποιητές.ο XPURE μου αρέσει
περισσότερο για τα δικά μου γούστα σε σχέση με τον magma.


Στο θέμα μας (τα υγρά εννοώ)  8)


Lucena στον Phenomeno,κλάσης ανώτερο για τον δικό μου ουρανίσκο απο ότι το είχα δοκιμάσει
στον KFL+ και με μπούκωσε το ροδάκινο.Πλέον η στρογγυλάδα που χαρίζει το φαινόμενο,ανέδειξε
άλλο ατμιστικό αποτέλεσμα λες και άτμιζα διαφορετικό υγρό.


Κακά τα ψέματα,αν δεν τις βάλεις και τις 2 περιπτώσεις δίπλα δίπλα,δεν μπορείς να καταλάβεις την τόσο
μεγάλη διαφορά.


Το μεγαλύτερο ερωτηματικό παντός για μένα παραμένει,πως θα αποδώσει ο Phenomenon το Black Flag Fallen
που το περισσότερο που μπόρεσα να κάνω ήταν 10 τζούρες απο τον The Dripper Pro και άλλες 10 τζούρες
απο τον KFL+?

Το αφήνω για το τέλος,καθώς μέχρι τώρα σε CL/Gambit/GrandMaster τα έχει πάει όλα ένα επίπεδο πάνω,ίσως και περισσότερο...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos