vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, cantona, manoslykos, Jorge, makiskar, Lazy Dog, Milarepa

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #150 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:35 »
Για το Castle Long έχω να σας μόνο, ότι άνθρωπος που συνήθως ατμίζει στα 18mg, αυτό το ήθελε στα 12 γιατί του φαινόταν πολύ δυνατό. Για τα άλλα δεν έχω άποψη γιατί μόνο που ακούω 18, με πιάνει πόνος στο λαιμό!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #151 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 23:36 »
....... Θα ηθελα την γνωμη φιλων που τυχον το εχουν δοκιμασει και στα 12 αλλα και στα 18mg. Στα 18 το χτυπημα είναι καλυτερο; Αν ναι, είναι εις βαρος της γευσης; Ευχαριστω εκ των προτερων...
Eίναι προφανές ότι στα 18mg το χτύπημα είναι καλύτερο. Στο θέμα αυτό δεν διαφοροποιούνται τα Five Pawns σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο υγρό.
Θα έλεγα επίσης ότι τα συγκεκριμένα υγρά δεν διακρίνονται για το πολύ έντονο χτύπημα.  Πστεύω ότι τα 12mg είναι μια καλή μέση  επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #152 στις: Οκτωβρίου 30, 2014, 17:38 »
Πάντα και χωρίς εξαίρεση η περισσότερη νικοτίνη σημαίνει λιγότερο ξεκάθαρη γεύση και περισσότερο χτύπημα.
Δεν είναι κάτι που ισχύει σε κάποια υγρά/εταιρίες και σε άλλα δεν ισχύει: ισχύει παντού.
Η διαφορά δεν είναι τραγική, αλλά η νικοτίνη αφήνει αυτή την πικρο-πιπεράτη αίσθηση που "θαμπώνει" κάπως τα υγρά. Το αν είναι χειρότερη ή όχι είναι θέμα γούστου. Εμένα μάλλον μου αρέσει, αλλά μου αρέσουν και τα καπνικά. Όμως η πιο κρυστάλλινη εκδοχή της γεύσης ενός υγρού είναι με την μηδενική νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #153 στις: Οκτωβρίου 30, 2014, 22:54 »
Ας γραψω και εγω λιγα λογια για αυτα τα υγρα καθως εχω δοκιμασει τα δυο πιο επιτυχημενα κατα γενικη ομολογια, υγρα της εταιρειας. Το Grandmaster και το Castle Long.

Για το Grandmaster δε θα πω πολλα αυτη τη στιγμη, καθως οι πρωτες δοκιμες εγιναν σε εναν πολυ βασικο εργοστασιακο ατμοποιητη (Ce5) και η γευση ηταν αρκετα μπουκωμενη. Μπορω να πω πολυ γενικα οτι ειναi ενα πολυ ωραιο υγρο σε γευση, απλα δεν ενθουσιαστηκα.

Για τo Castle Long, το οποιο παρελαβα σημερα (μαζι με τον Nautilus mini), μπορω να το κρινω πιο σωστα, καθως ο Ναυτιλος δινει σιγουρα πολυ πιο καθαρη γευση (σιγουρα δεν ειναι Kayfun), από τους entry ατμοποιητες που χρησιμοποιουσα μεχρι σημερα.
Καταρχην η μυρωδια απο το μπουκαλι με παρεπεμψε κατευθειαν στα σοκολατακια με καρυδα οπως τα Bounty ή τα Cocos and Chocos που φερνουν τα Lidl, με ολιγον απο αλκοολ. Η γευση τωρα που παιρνω ατμιζοντας το, ειναι παρομοια με αυτο που παιρνω μυριζοντας τη συσκευασια. Ειναι σαν να τρωω τα σοκολατακια με καρυδα που ανεφερα, με το bourbon ή ουισκι (πειτε το οπως θελετε) να στρογγυλευει/ισορροπει τη γευση και να υπαρχει στο background καθολη τη διαρκεια του ατμισματος. Η επιγευση που μου αφηνει, αλλοτε ειναι περισσοτερο αυτη η γευση καρυδας που ανεφερα και αλλοτε περισσοτερο το bourbon.

Σε γενικες γραμμες προκειται για ενα αρκετα γκουρμε υγρο, πολυ προσεγμενο στο να ισορροπουν οι γευσεις, απλα ουτε και με αυτο ενθουσιαστηκα. Οποτε μαλλον δεν ειναι για μενα. Ή τουλαχιστον δεν ειναι ακομα για μενα στο επιπεδο του ατμιστη που ειμαι τωρα. Πιθανως τις επομενες μερες να βαλω και τα δυο αυτα υγρα στις αγγελιες, με επιφυλαξη για το Grandmaster, που θελω να του δωσω αλλη μια ευκαιρια με τον Ναυτιλο.

Οποτε γνωμη μου για τους επιδοξους αγοραστες των συγκεκριμενων υγρων, πρεπει οπωσδηποτε πριν προβειτε στην αγορα τους, να βρειτε τροπο να τα δοκιμασετε να δειτε αν σας κανουν. Προκειται για αρκετα γκουρμεδιαρικα υγρα, με αντικειμενικα ωραια γευση, απλα σιγουρα δεν ειναι για ολους.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #154 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 14:00 »
Five Pawns ..η "αγαπημένη" μου πλέον εταιρεία!!

Την τελευταία βδομάδα ατμίζω τα Grandmaster και Castle Long Reserve σε kayfun lite plus ... :baby: :baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 15:40 »
Τελικά όπως φαίνετε μόνο σε μένα δεν αρέσει αυτή η σειρά  :laugh1:  Ουτε τον grandmaster ουτε το castle long μαρεσουν

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 15:43 »
Δε λες παλι καλα;; Εγω δε τα δοκιμαζω γιατι φοβαμαι οτι θα μου αρεσουν και θα πρεπει να παρω δανειο για να τα εχω καθε φορα μαζι μου :P

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #157 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 16:18 »
Τελικά όπως φαίνετε μόνο σε μένα δεν αρέσει αυτή η σειρά  :laugh1:  Ουτε τον grandmaster ουτε το castle long μαρεσουν

Εκτός από αυτά τα δύο, υπάρχουν άλλα οκτώ σε κανονική κυκλοφορία, ένα σε περιορισμένη έκδοση και ένα που το περιμένουμε πως και πως για να κυκλοφορήσει!!!

Πήγαινε από την Ελευθερία μια βόλτα, έχει κάτι samples που είχαν περισσέψει...

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #158 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 16:51 »
Ασε πήρα κάτι samples και βλέπω ότι γίνομαι άγγλος, :angel: granmaster και castle long είναι τα καμάρια της εταιρίας και τα πιο διαφημισμένα αν δεν σ αρεσουν δεν έχεις και την καλύτερη διάθεση για τα υπόλοιπα παρολαυτα Τετάρτη στο ρεπο εννοείτε ότι θα πάω!

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #159 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 19:27 »
Castle long reserve rules! Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #160 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 22:01 »
Δοκιμασα το Σαββατο το Castle long reserve. απλα ότι δοκίμασα μετά απ αυτό μου φαινόταν λίγο. κρατήθηκα και δεν το πηρα (ακόμη) να τελείωσω μερικά απ τα υγρά που έχω. Μέχρι τα χριστουγεννα θα μου το κανω δωρο σιγουρα  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #161 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 22:17 »
Τελικά όπως φαίνετε μόνο σε μένα δεν αρέσει αυτή η σειρά  :laugh1:  Ουτε τον grandmaster ουτε το castle long μαρεσουν
εχεις παρεα και εμενα..... ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #162 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 09:50 »
Ένα ακόμα update πάνω στα πέντε πιόνια:

Θυμάμαι κάπου στα δυο χρόνια πίσω, πριν ανακαλύψω τον κόσμο των επισκευάσιμων, ότι σε καποια υγρά - καπνικά κυρίως αλλά όχι μόνο - η απόδοση της γεύσης γινόταν εξαιρετικά από cartomiser.

Είπα λοιπόν να αποκτήσω ακόμα πιο ολοκληρωμένη άποψη για το Castle Long και για το Grandmaster. Περισσότερο με έκαιγε το δεύτερο δηλαδή, καθώς το έχω δοκιμάσει σε ένα κάρο ατμοποιητές.

Απογοήτευση λοιπόν και για τα δύο σε cartomiser. Το μεν Castle Long είχε μια πολύ αλκοολική μυρωδιά (λέτε να ωρίμασε το bourbon?  ;D )με επίγευση καρύδας ενώ το δε Grandmaster ήταν τόσο γλυκό και με τη μπανάνα να είναι τόσο έντονη, που πραγματικά αν το πρωτοδκίμαζα εκεί, θα το έλεγα και κάτω του μετρίου.

Εννοείται ότι δεν αποπειράθηκα καν να ξοδέψω ml από το λίγο reserve το οποίο έχω για δοκιμή σε carto. Αντ' αυτού, έβαλα σε ένα τρίτο ένα άλλο υγρό το οποίο ήμουν σίγουρος ότι θα αποδώσει, αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.

Θα την κάνω την παρομοίωσή μου, με κίνδυνο να χαρακτηριστώ σκαλωμένος:

Η Five Pawns, έχτισε τα υγρά της γύρω από έναν συγκεκριμένο ατμοποιητή. Την ίδια πρακτική συναντούμε και στη Formula 1 όπου οι σοβαρές ομάδες δεν προσπαθούν να χωρέσουν τον πιλότο στο μονοθέσιο αλλά το χτίζουν γύρω του. Βλέπε Hamilton το φελέκι μου!!! Πήρε λοιπόν η εταιρεία έναν ατμοποιητή ο οποίος κακά τα ψέμματα, αποτελεί σημείο αναφοράς για τους ατμιστές (δύσκολα θα βρεθεί χρήστης επισκευάσιμων χωρίς έναν αυθεντικό, κλώνο ή παραλλαγή Kayfun) και φρόντισε τα υγρά της να αποδίδουν καλύτερα εκεί από παντού.

Το πως μη μου το ρωτάτε, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #163 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 10:44 »
Τελικα sample packs βρισκουμε στην Ελλαδα και που ;
 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #164 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 11:06 »
Η ενημέρωση που έχω είναι ότι τα Sample Packs τα πουλάει μόνο η εταιρεία μέσω e-shop. Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι μιας και πήραμε αρκετά, η τιμή των 2 SP, ένα για κάθε σειρά, βγαίνει περί τα €35,00 χωρίς μεταφορικά. Για να μην πληρώσεις μεταφορικά, πρέπει να παραγγείλεις συνολικά 5+ τεμμάχια. Το Sample Pack για κάθε σειρά, θεωρείται ένα τεμμάχιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278538 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12833 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123715 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos