vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Ηρακλης, apollwnas21

Twitter

Εθισμός.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 21:51 »
Καλησπερα μασα καμια τσιχλιτσα ενδιαμεσα ξεχνιεσαι το ιδιο κανω και εγω  :yes:

Θα το δοκιμασω αν και δεν. Ισως να φταιει ξαναλεω το μπουκαλακι. Εχω πανω μου των 30ml το βλεπω να χει πραμα και λεω νταξει ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 00:32 »
Πως τα πάμε?

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 00:46 »
μια και εγω ατμιζω αστα να πανε,εχω ενα μπουκαλακι στανταρ με νικοτινη και μερικα αλλα μηδενικα ,ετσι ατμιζω ναι μεν αρκετα μλ αλλα αποφευγω να την πατησω με την υπερβολη νικοτινης λογο ατμισματος
Να προσθεσω,οτι πιστευω οτι ειναι και θεμα προφιλ,,,προσωπικα δεν ατμιζω μονο απο αναγκη αλλα ισως και κυριως απο μηχανισμο-τεσπα μαρεσει να το χω πιπιλα  ::) :-[ :-[
Τσεκαρε το γιατι και κατα τη γνωμη μου ή αυξησε νιικοτινη και μειωσε ποσοτητα μλ ή το αντιστροφο ;)

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 00:55 »
πάρε μια 36άρα και ένα vv και ρύθμισε το στα 5volt . Βάλε άτμο lr στο 1,5ωμ και θα δεις για πότε την έχεις κόψει την πιπίλα

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 02:09 »
Απο την στιγμή που το εγραψα μεχρι τωρα που γυρισα εκανα 1 ml. Δεν ατμιζω αλλο σημερα. Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια. Ευχομαι απο αυριο να γυρισω στα 3-3,5 ml που θελω να κυμαινομαι. Το κακο με το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι οτι ειναι πολυ ωραιο... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 02:45 »
μην ανέβεις νικοτίνη! δε νιώθεις καθόλου TH γιατί απλουστατα το χεις κάνει πιπίλα! αν το αφήσεις για μισή ώρα και τραβήξεις θα δεις πως θα νιώσεις μια χαρά ΤΗ.
προτείνω άρωμα μέντα (δίνει την αίσθηση του TH)..  και ρίξε τη νικοτίνη στο 12. το πρωί η νικοτίνη στο αίμα σου είναι ελάχιστη. ξεκίνα τη μέρα με 12άρι και θα δεις πως μια χαρά θα σε πάει..είναι συνήθειο..

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 03:01 »
Ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλές αλλα δεν πεφτω κατω απο 20.

Δεν την βρισκω.

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 21:52 »
Με άγχωσες... :wall:

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:10 »
Τις τελευταιες μέρες ειμαι κατα μεσο όρο αναμεσα στα 3,5-4,5 και αποφασισα για αρκετους λογους να μεταβω σε αλλαγη mg νικοτινης και ml.

24αρα πλεον οπως ερχεται μεχρι 2,5 εως 3 ml ημερησιως μετρημένα.

Θεωρω οτι θα το απολαμβανω καλυτερα χωρις 10 τζουρες ανα λεπτο.

Θα γραψω τα αποτελεσματα μολις φτασει το 52αρι για την προσθηκη στα ηδη ετοιμα υγρα μου.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 03:12 »
Υπάρχουν από ότι έχω καταλάβει πολλοί τρόποι που χρησιμοποιούμε τον ατμοποιητή μας. Άλλος θέλει να κάνει 5-10 τζούρες και να το αφήνει για κανένα μισάωρο... άλλος το κάνει πιπίλα και δεν σταματάει αν δεν εξαντληθεί τελείως η 1000ρα μπαταρία που έχει....

Αν υποθέσουμε ότι όλοι μας ειμασταν βαριοί καπνιστές και κάναμε τουλάχιστον 40 τσιγάρα την ημέρα περιεκτικότητας 0.9 ή 1 σε νικοτίνη, έχουμε και λέμε....

0.9 Χ 40 = 36
1 Χ 40 = 40

Για να καλυφθούμε λοιπόν (τελείως θεωρητικά) χρειαζόμαστε τουλάχιστον 40 mg νικοτίνης την ημέρα...
Πάμε στο πρακτικό μέρος: Στο κ.τ., εκτός της νικοτίνης υπάρχει και πίσσα... και τι με αυτό, θα μου πείτε.... Δεν είναι όμως έτσι: η πίσσα (και η χάλια γεύση της) μας δίνει αυτό το αίσθημα "μπουχτίσματος" που με το η.τ. δεν υπάρχει, ή τουλάχιστο όχι σε αυτό το βαθμό.
Σαν να μην έφτανε αυτό, η νικοτίνη που παίρνουμε με το η.τ. είναι καθαρή, χωρίς προσμίξεις... Θα βιαστείτε να πείτε ότι είναι περισσότερη...
Σαν απάντηση θα σας πω ότι είναι η ίδια, αλλά όπως ανάφερε και ο συμ-φορουμίτης προηγουμένως, στα κ.τ. βάζουν ασετόν και ποιος ξέρει τι άλλο χημικό για να δρα η νικοτίνη γρηγορότερα, να γλυκαίνει ο καπνός, να μην διαλύεται το τσιγάρο και να μην ξεραίνεται κ.α.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, παρόλλο που θεωρητικά η νικο που παίρνουμε να είναι 40 mg (δεν έχει να κάνει η αναλογία που ατμίζουμε, άλλος κάνει πιπίλα με υγρά των 6-9 mg/ml, άλλος κάνει 5-6 τζούρες με 24 - 36 mg/ml) να είναι ίση με τη "δόση" μας από το κ.τ. αλλά να μην φτάνει στον οργανισμό μας γιατί δεν υπάρχει το πλήθος χημικών και φαρμάκων που εισπνέαμε μαζί με τον καπνό και τη νικοτίνη του κ.τ.

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα πλήν της φοβίας σου ότι υπερκαταναλώνεις, ή μείωσε την αναλογία σου σε 12mg/ml και άτμιζε συνέχεια, ή αν θες να την "ακούς στερεοφωνικά" ανέβασε την αναλογία σε 24 - 36 - 40 mg/ml και κάνε 5-10 τζούρες. Το δεύτερο το έκανα και με έστειλε αδιάβαστο... τι τσιγάρο και κουραφέξαλα! Πούρο πραγματικό ήταν και από τα πολύ βαριά μάλιστα....

Πάντως ότι και να κάνεις, όσο και να μεγαλώσεις την αναλογία νικοτίνης, να ξέρεις ότι το κ.τ. δεν έχει μόνο νικο που μας βλάπτει όπως το η.τ., έχει άλλες 400 ουσίες έξτρα καρκινογόνες που εθελοτυφλούσαμε τόσο καιρό που καπνίζαμε και δεν θέλαμε να το παραδεχθούμε...

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 04:18 »
Βασιλη πολυ ωραια η τοπθετηση σου.

Δυστηχως η νικοτίνη τα δινει λιγο και στην καρδια. Απλα δεν γνωριζω την συσχετιση της με το κτ σε σχεση με τα καρδιακα νοσηματα.

Ειμαι στα ~70mg την μερα. Αν η αναλογία αποροφησης ειναι >1/5 εχει καλώς. Αν ειναι 1/3 ή 1/4 τοτε αρχιζουν τα ερωτηματικα. Περιμενω την αντιστοιχη ερευνα.

Οπως και να χει αν μου κατσει ευχομαι να με προειδοποιησει και οχι να με παει μπαμ και κατω.

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 07:42 »
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όλη μερα πιπίλα. Το παίρνω μαζί μου και στο κρεβάτι. Αγόρασα αυτόματες μπαταρίες να μη πατάω κουμπιά.... Εξάρτηση.... Για 2 μέρες κάπισα και 2-3 στριφτά μπας και μπουκώσω,αλλά τίποτα. Εχθές με είχε πιάσει και ένα τρέμουλο και αγχώθηκα. Το κωλομυαλό τριγυρνάει συνέχεια στο κτ.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 07:49 »
Καλημέρα εγω πάλι καλά δεν εχω κυλίσει μέχρι εκει το μονο που κάνω ειναι
οταν θελω να ατμισω να το λυγιζω για λιγα λεπτα στο ατμισμα μεχρι να
το αφησω απο τα χερια μου

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 08:01 »
Οταν κάπνιζα ήμουν chain smoker. Αρειμάνιος.
Με τον πρώτο καφέ της ημέρας 7-8 τσιγάρα (!) και συνέχεια μετά μεχρι το βράδι. Α, ναι δεν κάπνιζα όταν κοιμόμουν. Ουτε όταν έτρωγα.
Τώρα κάνω περίπου το ίδιο με το άτμισμα (chain vaper), μπορώ να πώ και λιγότερο τώρα απο τότε....
Η διαφορά είναι ότι δεν αισθάνομαι αυτήν την εξάντληση που είχα κατά το μέσον της ημέρας και εκείνο το μπαμπάκιασμα στο κεφάλι.
Επίσης ενώ είχα ξεκινήσει με 16mg/ml νικοτίνη, και δεν μου έφτανε οπότε την είχα ανεβάσει στα 18, σιγά σιγά και χωρίς να το προσπαθήσω έπεσα στα 12 (αρχισε να με μπουχτίζει)
και τώρα κινουμαι μεταξύ 9 και 12 (3.7 volt, LR ατμοποιητές).


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Εθισμός.
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 08:19 »
ΚαΛηΜέΡα οΜοΡφΕ κΟσΜε τΗς ΓΗς!!!!!!  :)

Είναι μέρες τώρα....που το παλεύω να μην παραγγείλω υγρά με περισσότερη νικοτίνη!!! Ατμίζω συνέχεια μα τόσο που όσοι με γνωρίζουν λένε ότι τους θύμισα τις εποχές που δεν έσβηνε ποτέ το τσιγάρο από τα χέρια μου!!!!!
Έχω καταλάβει τι φταίει κ είμαι απόλυτα σίγουρη!!
Πολλές φορές φταίνε οι ατμοποιητές μας άλλες φορές οι μπαταρίες μας κ τις περισσότερες φορές  η περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Είναι τόσο μα τόσο απλό.
Επειδή   δεν παίρνουμε την ίδια ποσότητα νικοτίνης όπως τότε  που καπνίζαμε  κ επειδή στο ητ δεν υπάρχουν τα  έξτρα συστατικά του  κτ που κ αυτά μας  μπούχτιζαν  κάποιοι από εμάς το έχουμε  πιπίλα κ ειδικά εμείς που ατμίζουμε σε χαμηλά mg νικοτίνης!
Αυτό το έχω προσέξει σε εμένα  κ σε μερικούς ακόμα ατμιστές κ  δεν λέω ότι συμβαίνει αποκλειστικά  σε όλους τους ατμιστές ναι?

Καταλήγω λέγοντας ότι ένας από  τους λόγους που το  έχουμε κάνει πιπίλα,  είναι  το γεγονός οτι το άτμισμα είναι πολύ πιο "ελαφρύ" από το κάπνισμα κ έτσι πολλοί από εμάς δεν το αφήνουμε από τα χέρια μας.
Η λύση είναι αυτή που ικανοποιεί τον καθένα καλλίτερα, εγώ προτιμώ (δλδ με έπεισα... ::) ::) ::) ::).) να το έχω πιπίλα τελικά από το να ανεβάσω την  νικοτίνη.   ::) ::)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2012, 08:31 από DARK ANGEL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix