vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 5 χρήστες
vasim, JohnDag, vasilis27p, manoslykos, paiktaras

Twitter

Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;

Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 01:29 »
ειναι και τα DIY μεσα?

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 01:35 »
Μέσα στα τόσα χρήσιμα που έχω διαβάσει εδώ και που, δυστυχώς, χάνονται από τις πάμπολλες απαντήσεις, νομίζω πως
κάπου είχα δει μια δήλωση του κ. Φαρσαλινού, όπου έλεγε πως το διακετύλιο είναι μία μόνο από τις πάρα πολλές,
δυνητικά επικίνδυνες ουσίες που μπορεί να περιέχονται σε ένα υγρό...
Καλώς... Ποιές είναι οι υπόλοιπες και τί γίνεται με αυτές...;;;

Δεν έχουμε κολλήσει εμείς στο διακετύλιο και τον κ. Φαρσαλινό. Μάλλον η βιομηχανία υγρών βολευτηκε με αυτό, βρήκε
τον ένοχο της και την "μυστική συνταγή" του υγιεινου ατμίσματος...
Για ποιές άλλες ουσίες έγιναν έρευνες και ποιές εταιρείες/παραγωγοί πίεσαν προς μια τέτοια κατευθυνση;

Δεν μας αρέσουν οι αυθεντίες όταν επισημαίνουν κάτι δυνητικά επικίνδυνο και ίσως οικονομικά ασύμφορο,
όμως επικαλούμαστε την αυθεντία για να ξεκαθαρίσει την συγκριτική υπεροχή του ατμίσματος ενάντια στο τσιγάρο... :respect:



Πολύ ξεκάθαρο και τίμιο αυτό που είπε ο φίλος :
"Πρόβλημα θα είχα να καθορίσει ο Φαρσαλινός το τί θα υπάρχει διαθέσιμο για άτμισμα και τί όχι."
Δεν νομίζω πως κι ο ίδιος κόπτεται να βάλει τέτοιου είδους περιορισμούς, αλλά αφού αναφέρθηκε, ας ρωτήσω :

Ποιόν θα θέλατε να το καθορίσει ;
Ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ ;
Ο πρόεδρος της ΚΕΑ ;
Τα φόρουμ, οι ομάδες του fb και οι bloggers ;
Το κράτος ;
Κανένας ίσως ;

Προσωπικά, διαλέγω το κανένας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι και δεν επιθυμώ/απαιτώ να γνωρίζω τί έχει το κάθε μπουκαλάκι
μέσα και, πώς με επηρεάζει. Το αν θα επιλέξω να το αγοράσω μετά, είναι άλλη υπόθεση.
Το από πού, είναι μια εξίσου σχετική αλλά επίσης άλλη υπόθεση...



Λευτεριά στον Διακετύλιο...








Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 01:37 »
Μετά από αυτό σου το μνμα, θα ξαναγυρίσω πίσω να σε διαβάσω, γιατί στο πρώτο σου μνμα είδα κ εγώ δαχτυλάκι να κουνιέται κ κρατήθηκα μη το δαγκώσω  ;)
Ειλικρινά, καμία πρόθεση δεν είχα να κουνήσω δάχτυλο σε κανέναν. Προσπαθώ - χωρίς να παραθέσω MSDS - να δείξω αυτό που για μένα είναι αυτονόητο αλλά είναι απολύτως κατανοητό το γεγονός πως δεν είναι αυτονόητο για τους άλλους. Το "κοφτό" ύφος πολλές φορές στο FB είναι υποχρεωτικό λόγω χαοτικού μέσου.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 01:41 »
Μέσα στα τόσα χρήσιμα που έχω διαβάσει εδώ και που, δυστυχώς, χάνονται από τις πάμπολλες απαντήσεις, νομίζω πως
κάπου είχα δει μια δήλωση του κ. Φαρσαλινού, όπου έλεγε πως το διακετύλιο είναι μία μόνο από τις πάρα πολλές,
δυνητικά επικίνδυνες ουσίες που μπορεί να περιέχονται σε ένα υγρό...
Καλώς... Ποιές είναι οι υπόλοιπες και τί γίνεται με αυτές...;;;

Δεν έχουμε κολλήσει εμείς στο διακετύλιο και τον κ. Φαρσαλινό. Μάλλον η βιομηχανία υγρών βολευτηκε με αυτό, βρήκε
τον ένοχο της και την "μυστική συνταγή" του υγιεινου ατμίσματος...
Για ποιές άλλες ουσίες έγιναν έρευνες και ποιές εταιρείες/παραγωγοί πίεσαν προς μια τέτοια κατευθυνση;

Δεν μας αρέσουν οι αυθεντίες όταν επισημαίνουν κάτι δυνητικά επικίνδυνο και ίσως οικονομικά ασύμφορο,
όμως επικαλούμαστε την αυθεντία για να ξεκαθαρίσει την συγκριτική υπεροχή του ατμίσματος ενάντια στο τσιγάρο... :respect:



Πολύ ξεκάθαρο και τίμιο αυτό που είπε ο φίλος :
"Πρόβλημα θα είχα να καθορίσει ο Φαρσαλινός το τί θα υπάρχει διαθέσιμο για άτμισμα και τί όχι."
Δεν νομίζω πως κι ο ίδιος κόπτεται να βάλει τέτοιου είδους περιορισμούς, αλλά αφού αναφέρθηκε, ας ρωτήσω :

Ποιόν θα θέλατε να το καθορίσει ;
Ο πρόεδρος του ΣΕΕΗΤ ;
Ο πρόεδρος της ΚΕΑ ;
Τα φόρουμ, οι ομάδες του fb και οι bloggers ;
Το κράτος ;
Κανένας ίσως ;

Προσωπικά, διαλέγω το κανένας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι και δεν επιθυμώ/απαιτώ να γνωρίζω τί έχει το κάθε μπουκαλάκι
μέσα και, πώς με επηρεάζει. Το αν θα επιλέξω να το αγοράσω μετά, είναι άλλη υπόθεση.
Το από πού, είναι μια εξίσου σχετική αλλά επίσης άλλη υπόθεση...



Λευτεριά στον Διακετύλιο...
Ξεκάθαρα "Κανέναν" δε θα ήθελα να καθορίσει. Νομίζω αυτό είναι προφανές. Αυτό που θα ήθελα και που θα έλυνε το μεγαλύτερο κομμάτι του προβλήματος θα ήταν να μπει ένας χαλαρός έλεγχος στις πρώτες ύλες και μόνο για να φύγουν μερικές ακραίες περιπτώσεις υλικών. Μάλιστα, όποιος δεν είναι κατασκευαστής υγρών ή πολύ προχωρημένος μίξερ DIY ούτε καν θα το καταλάβαινε. Για μένα, οι δυνητικά επιβαρυντικές ουσίες πρέπει να μείνουν. Οι ελάχιστες άμεσα επικίνδυνες που έχουν απομείνει, πρέπει να φύγουν. Ευτυχώς, οι εταιρείες σήμερα έχουν καθαρίσει πολύ την πρώτη ύλη, ενώ οι καινούριες που βγάζουν σειρές μόνο για άτμισμα και όχι και για τρόφιμα (Flavorah, Vape Train κ.ο.κ.) είναι πολύ καθαρές από την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 01:48 »
Ειλικρινά, καμία πρόθεση δεν είχα να κουνήσω δάχτυλο σε κανέναν. Προσπαθώ - χωρίς να παραθέσω MSDS - να δείξω αυτό που για μένα είναι αυτονόητο αλλά είναι απολύτως κατανοητό το γεγονός πως δεν είναι αυτονόητο για τους άλλους. Το "κοφτό" ύφος πολλές φορές στο FB είναι υποχρεωτικό λόγω χαοτικού μέσου.

Τώρα άμα θα σου πω ότι δεν έχω ιδέα από FB, τι θα πεις? "ρε σε ένα βλαχαδερό που έπεσα?
Τέσπα....κατανοητο το μνμα σου κ η πρόθεσή σου. 

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 02:01 »
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω από τί έχουν καθαρίσει την πρώτη ύλη οι εταιρείες, πέρα από τα γνωστα,
για τα οποία υπάρχουν κάποια στοιχεία....

Από τις δυνητικά επικίνδυνες ουσίες, από τις ελάχιστες άμεσα επικίνδυνες ουσίες, από ποιές ουσίες τελικά;
Και πώς οδηγήθηκαν σε αυτό τον "καθαρισμό" ;
Ποιός καθόρισε σε αυτές τις εταιρείς, τί μένει και τί φεύγει;
Ποιός και με τί μέσα και διαδικασίες, ελέγχει και καθορίζει την καθαρότητα και την καταλληλότητα τους;

Πότε έγιναν αυτά ;

Ποιόν δουλευουμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 02:24 »
Εγώ πάντως, ειλικρινά, πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος που θέτει όλες αυτές τις ερωτήσεις
αν τις έχει κάνει ίδιες, αυτούσιες, και στις εταιρίες τροφίμων για αυτά που τρώει και πίνει.
Ή σε θεσμοθετημένα όργανα, όπως ο συνήγορος του καταναλωτή, το Χημείο του κράτους, κλπ.
Που και υπαρκτά είναι, και αρμόδια, και "επιβλέπουν" προϊόντα που υπάρχουν δεκαετίες στο εμπόριο.

Μόνο για τα snv κόπτεστε; Για τα υπόλοιπα αποφασίσατε πως δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας;
Ή είδατε την ύπαρξη διατάξεων, κανόνων, ελέγχων, προστίμων, αποσύρσεων, κλπ σε εκείνα και είπατε "καλώς καμωμένα είναι όλα, ας τα απαιτήσουμε κι εδώ";

Μήπως απευθυνθήκατε κάπου για το αν μια μικρή βιοτεχνία ή μια τεράστια βιομηχανία στην πόλη σας ή το χωριό σας ρυπαίνει κατά το δοκούν τον αέρα που εισπνέετε εσείς και τα παιδιά σας; Και αν ναι, τι ακριβώς ζητήσατε να γίνει; Κι αν -έστω- ζητήσατε κάτι, τι τελικά έγινε;

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 02:28 »
[member=21843]Babis V.[/member]

Είσαι λίγο - όσο πατάει ο ελέφαντας - κακοπροαίρετος, αλλά θα σου απαντήσω παρότι υπονοείς πως κάποιος κοροϊδεύει κάποιον (και μάλλον εννοείς εμένα).

Τα παρακάτω είναι εντελώς ενδεικτικά παραδείγματα (θα μπορούσα να γράψω βιβλίο)

Η TPA έχει καθαρίσει τα υλικά της από έλαια σε πολύ μεγάλο βαθμό, έχει αφήσει μόνο lemon oil και orange oil σε κάποια υλικά, μειώνοντας κατά πολύ την περιεκτικότητά τους στα διαλύμματα της. Επίσης έβγαλε το Graham Cracker Clear και έτσι απαλλαχθήκαμε από το καραμελόχρωμα.

Είχαμε αυτό ---> https://shop.perfumersapprentice.com/componentlist.aspx?sku_search=555170

Και πήγαμε σε αυτό ---> https://shop.perfumersapprentice.com/componentlist.aspx?sku_search=347438

Ανέβηκε ο διαλύτης από το 83% (άνω όριο) στο 88% που αποτελεί μια βασική παράμετρο "καθαρότητας" υλικού. Παρέμεινε όμως το Acetoin. Έτσι έχουμε ένα κλασσικό παράδειγμα όπου κάτι πολύ χειρότερο έχει φύγει αλλά πολλοί θα μείνουν στο Acetoin επειδή ήταν σε κείνες τις αναθεματισμένες τις έρευνες.

Πήγαμε από αυτό ---> https://shop.perfumersapprentice.com/componentlist.aspx?sku_search=345244

Σε αυτό ---> https://shop.perfumersapprentice.com/componentlist.aspx?sku_search=18015

Στο πρώτο είχαμε 9% έλαιο συν ένα οριακά επικίνδυνο υλικό για το οποίο μπορεί να δει κανείς εδώ --> https://thegoodhuman.com/what-is-polysorbate-80/ και πήγαμε σε ένα πολύ καθαρότερο υλικό με υψηλά τους διαλύτες

Η FW ξεβραξώθηκε όταν η Jennifer Jarvis δημοσίευσε προσωπική της αλληλογραφία με αυτήν και απέδειξε ότι ψεύδεται και έτσι αναγκάστηκε να δώσει μερικώς τα MSDS της και να αποκαλυφθεί ότι χρησιμοποιεί σιρόπι καλαμποκιού και φρουκτόζη. Ακολούθησε μαζικό κράξιμο από την DIY κοινότητα της Αμερικής που αποτέλεσε σοβαρό κίνητρο για νέες εταιρείες να έχουν καθαρότερα υλικά και για παλαιότερες (βλ. FA πιο κάτω) να προχωρήσουν σε κινήσεις

Οι εταιρείες που χτίστηκαν πάνω στο άτμισμα, μην έχοντας την υποχρέωση να διατηρούν ίδια προϊόντα για κουζίνα, δεν χρειαζόταν να κρατούν το κόστος χαμηλά έχοντας κοινές συνταγές με τα υλικά κουζίνας και έτσι μπορούσαν να πάνε σε πολύ καθαρότερα υλικά στον αρχικό τους κατάλογο. Χαρακτηριστικότερα παραδείγματα η Flavorah που έδωσε και πλήρη στοιχεία για περιεκτικότητες Diacetyl, Acetoin και Acetyl Propionyl και η VT που είναι ακόμα καθαρότερη και αυτό φαίνεται σε υγρά εταιρείων που τη χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά όπως η KXS Liquids. Έβγαλε την πρώτη απόλυτη Clear σοκολάτα, το VT Chocolate Base Clear που δίνει τη δυνατότητα για πολύ καθαρότερα υλικά σε ένα από τα πιο "βρώμικα" προφίλ.

H FA έχει προχωρήσει τα τελευταία 2 χρόνια σε αυτο-χρηματοδοτούμενες έρευνες στις οποίες προσoμειώνει τη χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο και προχώρησε σε reformulates κάποιων υλικών λόγω αυτού.

H Inawera όταν προμηθευτές της σε compounds αρνήθηκαν να τις δώσουν SDS, τους έκοψε και έκανε reformulate αλλάζοντας στα τέλη του 2016 περίπου 30 υλικά. Απέσυρε αρκετά αρώματα, χαρακτηριστικότερο όλων το INW Waffle που ήταν "πετρέλαιο" και που έχουμε ατμίσει μπόλικο την περίοδο 2015-2016.

Η ποιότητα και η καθαρότητα των υγρών τώρα δεν έχει καμία σχέση με το 2016. Καμία απολύτως.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2018, 02:35 από trandism »

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 08:49 »
Αγαπητέ e-spy, μου θυμίζεις την φοβερή ατάκα που διάβασα πρώτη φορά εδώ, κι έμεινα έκπληκτος :
"οταν καπνίζατε τα ρωτούσατε αυτά;"

Δεν την καταλαβαίνω αυτή την λογική και ειλικρινά θα ήθελα να ρωτήσω, το τελευταίο σου ποστ
είναι προτροπή να ρωτάμε και να κινητοποιηθούμε ή να κάτσουμε στα αβγά μας και να μην ρωτάμε και πολλά πολλά...
Νομίζω, ως πρώην πρόεδρος και ιδρυτικό μέλος της ΚΕΑ, ασπάζεσαι το "από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος",
έστω κι αν δεν έχω κάνει όλα αυτά που αναρωτιέσαι...
Νομίζω έχω ακόμα αυτό το δικαίωμα, ναι;

Φίλτατε trandism, όχι καθόλου κακοπροαίρετος, μα καθόλου !
Δεν υποννοώ ότι εσύ μας κοροϊδεύεις, αλλά όπως είπες κι εσύ, κάποιοι άλλοι (FW) το έκαναν...
Και μην παρεξηγηθείς, αλλά κι εσύ θα χρησιμοποιούσες τέτοια υλικά -εν αγνοία σου φυσικά- πριν 3-4 χρόνια, αν δεν υπήρχε κάποιος
να σε/μας ξεστραβώσει...
Το δούλεμα, που έγραψα, δεν υπαινίσεται αναγκαστικά δόλο, αλλά και άγνοια... Δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως να υπάρχει και δόλος.

Τις εταιρείες που αναφέρεις τις γνωρίζω εδώ κι 1,5 χρόνο σχεδόν που ατμίζω. Ήταν από τις πρώτες που μου προτάθηκαν -από συνατμιστή, όχι
κατάστημα, αλλά και πάλι δεν λές κάτι που δεν είναι γνωστό από πολύ καιρό και βασίζεται σε παλιές απ' όσο γνωρίζω έρευνες, νομίζω και πριν από το 2016.
Έλαια, διαλύτες, χρωστικές, δεν θα διαφωνήσω. Λέω απλώς ότι αυτά που αναφέρεις είναι λίγο πολύ γνωστά πριν από το '16,
ένας παλιός ατμιστής θα στο επιβεβαιώσει, κι ίσως άργησαν να γίνουν κιόλας.
Η TPA πάντως διαχωρίζει την θέση της από το άτμισμα, η FA συμμετείχε σε έρευνες πολύ πριν την ανακαλύψω εγώ -κι εσύ ίσως,
κι η Inawera, ειλικρινά δεν ξέρω τί κάνει :)
Οι υπόλοιπες εταιρείες τί κάνουν;
Κι όλοι οι παρασκευαστές χρησιμοποιούν πρώτες ύλες αποκλειστικά από τις εταιρείες που αναφέρεις ;
Και τί γίνεται με τις συνθήκες φύλαξης, αποθήκευσης, διανομής;
Τί γίνεται με όσα ακόμη είναι απλώς υποπτα και χρίζουν περαιτέρω διερευνησης ; Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.
Γίνεται κάτι γι' αυτά, ή βολευόμαστε όλοι πίσω από τις ενέργειες 3 εταιρειών, κι όλα είναι ρόδινα σε αυτό τον
κόσμο, τον αγγελικά πλασμένο.

Σου ξαναλέω, κάνεις λάθος να με χαρακτηρίζεις κακοπροαίρετο. Επιφυλακτικός, ναι, γιατί ακόμα δοκιμάζονται πράγματα
που ίσως αύριο αλλάξουν, κι εσύ εν αγνοία σου θα τα παρασκευάζεις/πουλάς,  γιατί και οι δύο μας ζητήσαμε να μην καθορίζει κανείς
τί διατίθεται για ατμιστική χρήση.
Λυπάμαι που δεν το βλέπεις έτσι, λυπάμαι που ίσως δεν μας βολεύει, αλλά κάποιος πρέπει να καθορίσει τί πρέπει να αποφεύγουμε,
όχι τί πρέπει να πωλείται και από που.
Αν το κάνει κάποιος ειδικός, ακόμα καλύτερα. Εγώ δεν είμαι ειδικός και δεν πρόκειται να γίνω όσες έρευνες κι αν διαβάσω, δεν ξέρω εσύ
τί επάγγελμα κάνεις και, πόσο ειδικό σε κάνει αυτό σε θέματα υγείας/ασφάλειας σχετικά με μακροχρόνια χρήση ουσιών.
Σε αντίθεση με άλλους συνατμιστές, εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις αυθεντίες, αντίθετα τις συμβουλευομαι όσο μου είναι εφικτό
πριν πάρω κάποια απόφαση. (με τους επίδοξους padrones έχω θέματα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)
Το κόστος της απόφασης μου, όταν έχω γνώση των παραμέτρων, βαρύνει αποκλειστικά εμένα, κι επειδή δεν θέλω να πω
μετά "με εξαπάτησαν μπου χου χου", οφείλω να έχω πρόσβαση σε πληροφορίες που και εσύ ως παρασκευαστής, οφείλεις να μου παρέχεις.

Την καλημέρα μου σε όλους !








Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 10:15 »
Όσοι για τα υγρά ατμίσματος θέλουν έλεγχο από τον "Κανένα", πιστεύω ότι θα ήθελαν το ίδιο πρόσωπο να ελέγχει και τα φάρμακα που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 10:59 »
Τώρα φταίω εγώ που μου ήρθε στο μυαλό η ιστορία του Πολύφημου;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 11:12 »
Όσοι για τα υγρά ατμίσματος θέλουν έλεγχο από τον "Κανένα", πιστεύω ότι θα ήθελαν το ίδιο πρόσωπο να ελέγχει και τα φάρμακα που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι φάρμακο. Και επιπλέον, ο τόσο αγαπητός σε σας κύριος Φαρσαλινός έχει πολλάκις εξηγήσει το ότι τα φάρμακα έχουν όλα παρενέργειες - και μάλιστα πολύ σοβαρότερες από τις αστείες βλάβες που μπορεί να προκαλέσει λίγο διακετύλιο - και κυκλοφορούν παρά τις παρενέργειες αυτές για να βοηθήσουν σε καμία κατάσταση σοβαρότερη των παρενεργειών που τυχόν προκαλέσουν.
Εσείς τώρα θέλετε σώματα ελέγχου και διαδικασίες πάνω σε μία εντελώς νέα τεχνολογία και σε νέα προϊόντα και είναι σαν να ζητούσατε αντικαπνιστική εκστρατεία και έρευνες πάνω στην πίσσα το... 1850. Είναι το αντίστοιχο του να αρνιόσασταν να χρησιμοποιήσετε τα Windows από το 1995 μέχρι το 2010 επειδή έβγαζαν συχνά μπλε οθόνη.


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 12:47 »
[member=17565]trandism[/member]

Δεν καταλαβαίνω τη μόνιμη χρήση του β' πληθυντικού. Ποιοι είμαστε οι "εμείς" που μόνιμα "πιστεύουμε" τυφλά διάφορα πράγματα; Βάζεις στο ίδιο τσουβάλι ανθρώπους με τελείως διαφορετικές απόψεις. Αυτό δεν έχει να κάνει με κοφτό λόγο, είναι ενοχλητικό γενικά γιατί δημιουργεί κλίμα αντίπαλων στρατοπέδων.

Στο ζουμί:
Διάβασα με ενδιαφέρον την (πολύ χρήσιμη) απάντησή σου για την εξέλιξη των πρώτων υλών των υγρών μας. Είναι σαφές πως η όποια πρόοδος προέκυψε κυρίως από τους ίδιους τους ατμιστές που διάλεξαν να δώσουν βάση στις λίγες έρευνες, τους λίγους επιστήμονες, που ασχολούνται με το άτμισμα -και φυσικά στις κλασικές γνώσεις των χημικών/γιατρών, για το τι προκαλεί τι. Δεν ξέρω πόσα χρόνια είσαι στο άτμισμα, έτυχε να ξεκινήσω νωρίς και να ζήσω τις φάσεις που όλη η ατμιστική κοινότητα ψαχνόταν έντονα με αυτά τα πράγματα, έστελνε επιστολές σε εταιρίες και παρασκευαστές. Και βλέπαμε αντίδραση και προσπάθεια βελτίωσης, οπότε άψογα κάναμε. Σε μεγάλο βαθμό αυτές οι εξελίξεις συνέβησαν ακριβώς επειδή το ζητήσαμε κι εμείς, με τις κουτσογνώσεις μας και το πασάλειμμα πληροφοριών. Κι επειδή δεν μείναμε στο έλα μωρέ, κι όταν κάπνιζα δεν ήξερα, ούτε στο σάμπως ξέρω τι τρώω.

Δεν είναι θεότητα ο Φαρσαλινός, δεν τον αντιμετωπίζουμε ως απόλυτη αυθεντία, αλλά έχει ασχοληθεί με το άτμισμα όσο λίγοι (1-2 ονόματα μπορώ να θεωρήσω ανάλογα παγκοσμίως) και αυτό είναι καθοριστικό. Το ότι ξέρουμε κάτι για μια Α ουσία και όχι για μία Β έχει να κάνει και με το ότι η πρώτη ορμή που είχαμε παλιότερα έχει υποχωρήσει. Δεν πιέζουμε όπως παλιά και αυτό κάνει κι εσάς, τους παρασκευαστές, ούτε να το πολυψάχνετε, ούτε να ενημερώνετε. Πέφτει περισσότερη ενέργεια στο πώς θα μπούνε γκόμενες με τατού στα μπανεράκια από το να ανέβει σε ιστοσελίδα κανά κείμενο του στυλ "τι κακό φροντίσαμε να μην περιέχουν τα υγρά που σας πουλάμε". Οπότε, παρακαλώ, μη μας σνομπάρετε κι όλας που ήμαστε ημιμαθείς και βασιζόμαστε (ίσως υπερβολικά) στις ελάχιστες, φτωχές έρευνες που μιλάνε για συγκεκριμένες ουσίες. Στη μετά-TPD εποχή η όποια αυτορύθμιση είχαμε πετύχει πήγε αδιάβαστη και τα άπειρα S'n'V δε μας λένε τίποτα για το τι περιέχουν. Αυτά έχουμε, αυτά χρησιμοποιούμε, και είναι και νόστιμα, και πάλι οι γενικές έρευνες για το άτμισμα καλές είναι, αλλά βασικά οπισθοχωρήσαμε στο θέμα ενημέρωσης.

Υπήρχαν πάντα δυο μέτωπα στο άτμισμα και καλό είναι να μην συγχέουμε το ένα με το άλλο, γιατί απαιτούν άλλη στρατηγική.
Το ένα είναι προς τα έξω: να βλέπουμε τις διαφορές με το τσιγάρο, να προβάλλουμε τα οφέλη, να πολεμάμε τις απαγορεύσεις.
Το άλλο προς τα μέσα: να ψάχνουμε πώς να γίνει το άτμισμα ασφαλέστερο, να κλείνουμε τρύπες πιθανής (έστω και ελάχιστης) επικινδυνότητας ή τουλάχιστον να τις γνωρίζουμε κι ας πράξει ο καθένας όπως θέλει.

Είαναι αδιανόητο να λέμε να σταματήσει το δεύτερο για να μη μας χαλάσει το πρώτο. Χρειαζόμαστε και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 13:23 »
Όσοι για τα υγρά ατμίσματος θέλουν έλεγχο από τον "Κανένα", πιστεύω ότι θα ήθελαν το ίδιο πρόσωπο να ελέγχει και τα φάρμακα που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν.
Σχετικά με αυτό, να ξεκαθαρίσω την δική μου άποψη σχετικά με τον κανένα :
Δεν επιθυμώ κανέναν κρατικό φορέα να ελέγχει την αγορά.
Δηλ.  - Τί θα αγοράζω, καραμελόxρωμα/clear/διακετύλιο, και
        - από πού, εσωτερικό/εξωτερικό, ατμομάγαζο/σουπερμάρκετ/φαρμακείο/περίπτερο

Θα ήθελα ελέγχους, έρευνες, σημάνσεις, προδιαγραφές. Αν το κράτος δεν μπορεί, ας συνεργαστεί με ιδιώτες.



...
Εσείς τώρα θέλετε σώματα ελέγχου και διαδικασίες πάνω σε μία εντελώς νέα τεχνολογία και σε νέα προϊόντα και είναι σαν να ζητούσατε αντικαπνιστική εκστρατεία και έρευνες πάνω στην πίσσα το... 1850. Είναι το αντίστοιχο του να αρνιόσασταν να χρησιμοποιήσετε τα Windows από το 1995 μέχρι το 2010 επειδή έβγαζαν συχνά μπλε οθόνη.


Απ' την άλλη έχω βαρεθεί να πληρώνω για να είμαι "beta tester" φίλε μου.
Αυτή η τάση "σπρώξε το στην αγορά όπως είναι και το διορθώνουμε στην v1.2" έχει αρχίσει και μου τη δίνει σοβαρά στα νεύρα...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 13:26 »
Εγώ πάντως, ειλικρινά, πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος που θέτει όλες αυτές τις ερωτήσεις
αν τις έχει κάνει ίδιες, αυτούσιες, και στις εταιρίες τροφίμων για αυτά που τρώει και πίνει.
Ή σε θεσμοθετημένα όργανα, όπως ο συνήγορος του καταναλωτή, το Χημείο του κράτους, κλπ.
Που και υπαρκτά είναι, και αρμόδια, και "επιβλέπουν" προϊόντα που υπάρχουν δεκαετίες στο εμπόριο.

Μόνο για τα snv κόπτεστε; Για τα υπόλοιπα αποφασίσατε πως δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας;
Ή είδατε την ύπαρξη διατάξεων, κανόνων, ελέγχων, προστίμων, αποσύρσεων, κλπ σε εκείνα και είπατε "καλώς καμωμένα είναι όλα, ας τα απαιτήσουμε κι εδώ";

Μήπως απευθυνθήκατε κάπου για το αν μια μικρή βιοτεχνία ή μια τεράστια βιομηχανία στην πόλη σας ή το χωριό σας ρυπαίνει κατά το δοκούν τον αέρα που εισπνέετε εσείς και τα παιδιά σας; Και αν ναι, τι ακριβώς ζητήσατε να γίνει; Κι αν -έστω- ζητήσατε κάτι, τι τελικά έγινε;
...τέως ?... χρειάζεσαι διακοπές... επειγόντως  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix