vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 2 χρήστες
white varadero, Jorge

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #690 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:25 »
Καλώς ήρθες.
Εύχομαι η χρονιά τούτη να είναι χωρίς δήγμα τσιγάρο.
Ευχή και κατάρα σου δίνω όμως, μην κάθεσαι 3:25 να φτιάχνεις DIY υγρά σαν εμένα για να βρεις την απόλυτη γεύση γιατί στο υπόσχομαι δεν θα την βρεις..
Πέρα απ αυτό μόλις βρήκα το νέο μου καπνικό, camila με agrinio μου βγαίνει στα 3mg νικοτίνη…

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #691 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:32 »
 :))  δεν "μαγειρεύω" πάντως εγώ τουλάχιστον, αλλά μελετώ όπως κάνω με κάθε τι καινούργιο... Τι σημαίνει DIY?  :-[  και έχω κ άλλη απορία αλλά είναι τεχνική οπότε θα την θέσω σε άλλη "κατηγορία"  :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #692 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:36 »
do it yourself

Είναι τα υγρά που φτιάχνεις με τις δικές σου αναλογίες.
Θέσε την τώρα που γυρίζει.

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #693 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:42 »
έχω ατμοποιητή Νautilus mini με αντίσταση 1.8 και μπαταρία 40w i-stick. Δεν ήξερα πως οι ατμοποιητές κάποια στιγμή αχρηστεύονται... Τι παθαίνουν δηλαδή... Αφού αλλάζουμε την αντίσταση όταν χρειαστεί τι είναι αυτό που χαλάει ακριβώς και σε πόσο καιρό περίπου?

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #694 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:50 »
Σ'ευχαριστώ Nelly,

Γενικά το DiY είναι ένας γενικός όρος πέρα απ'το ηλεκτρονικό κάπνισμα για κάθε τι που μαθαίνεις να το φτιάχνεις μόνη/ος σου χωρίς να το αγοράζεις έτοιμο.  Το μαγείρεμα πχ θα μπορούσε να είναι ένα απλό DIY.

Μπορεί βέβαια κανείς να δουλεύει περισσότερο και να μην ασχολείται με DIY είναι κι αυτό μια φιλοσοφία.  Αλλά απ'τη στιγμή που η φιλοσοφία απεξάρτησης γίνει κι αυτή μια εξάρτηση ποτέ δε ξέρεις που μπορείς να καταλήξεις.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #695 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:54 »
Βέβαια θα τα μεταφέρουν αλλά όσο προλαβαίνουμε ας βγούμε off topic.
Χοντρικά θα σου πω ότι με το σφίξε ξε-σφίξε χαλάει τα o-rings (τα λαστιχάκια στεγανοποίησης)
Κάτω από τη βάση αν δεις έχει ένα πλαστικό καλυμμένο στο σίδερο που κάνει επαφή με την μπαταρία και δίνει ρεύμα, και αυτό χαλάει με το βίδωμα, το τζάμι ή το πλαστικό μετά από μερικούς μήνες χαλάει και αυτό, ραγίσματα, θόλωμα απώλεια υγρών.
Όλα αυτά εκτός από αρκετές διαρροές αρχίζει και χαλάει τη γεύση.
Το κυριότερο είναι ότι τα σπειρώματα αρχίζουν και φθείρονται, όλα αυτά για να τα επισκευάσεις θα σου στοιχίσει περισσότερο από ότι να αγόρασες ένα καινούριο.
Αυτά από τη δική μου εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #696 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 03:59 »
έχω ατμοποιητή Νautilus mini με αντίσταση 1.8 και μπαταρία 40w i-stick. Δεν ήξερα πως οι ατμοποιητές κάποια στιγμή αχρηστεύονται... Τι παθαίνουν δηλαδή... Αφού αλλάζουμε την αντίσταση όταν χρειαστεί τι είναι αυτό που χαλάει ακριβώς και σε πόσο καιρό περίπου?
Νομίζω πώς μόνο αν χαλάσουν οι βόλτες στα μέρη που βιδώνει αχρηστεύεται γιατί θα έχει συνεχείς διαρροές. Αυτό ίσως δεν συμβεί ποτέ  (θα έχεις αλλάξει ατμοποιητη πριν συμβεί)  άρα δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Nelli

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #697 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 04:06 »
μακάρι παιδιά ο ατμοποιητής να ζήσει για πολύύύύ καιρό διότι πανηγύριζα και που δεν θα ξοδεύω κ τόσα λεφτά όσα στο κ.τ. Γι αυτό αγόρασα ατσάλι ατμοποιητή και πυρέξ τανκ ώστε να αντέχει... Είδωμεν λοιπόν
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ner0

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #698 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:41 »
Γειάαα

Πολύ νέος στο αθλήμα, με μόλις 2 24ωρα χωρίς κ.τ. Το πρώτο με 12mg, το δέυτερο με 6mg, εμφανίστηκαν εξανθήματα/σπυράκια στη πλάτη με κνησμό. Υπάρχει ιστορικό?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #699 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:45 »
'Εχω παρενέργειες... θέλω να ατμίζω συνεχώς και δεν μου πάει το κ.τ για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #700 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 23:52 »
Παρενέργειες αρκετές
Δεν βρωμάω,δεν τρέχω στο περίπτερο να βρω τσιγάρα όταν ξεμείνω έστω και αργά το βράδυ,δεν χάνω αναπτήρες,χαρτάκια κλπ,δεν βήχω,δεν αδειάζω τασάκι,το τασάκι του αυτοκινήτου καθαρό :laugh1: ,μυρίζω και αναπνέω καλύτερα.
Πέρα από την πλάκα η παρενέργεια ας πούμε είναι ότι αυξήθηκε το φαγητό

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #701 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 00:01 »
Γειάαα

Πολύ νέος στο αθλήμα, με μόλις 2 24ωρα χωρίς κ.τ. Το πρώτο με 12mg, το δέυτερο με 6mg, εμφανίστηκαν εξανθήματα/σπυράκια στη πλάτη με κνησμό. Υπάρχει ιστορικό?

Ψάξε για υγρά χωρίς PG πολύ πιθανόν να είσαι ψιλοαλεργικός σε αυτήν, οπότε δοκίμασε υγρά μόνο με βάση Vg. Τέτοια είναι τα Hexocell που έχουν και πιστοποίηση προσωπικά δεν γνωρίζω κάποια άλλα,. άλλα μέλη ίσως ξέρουν να σου προτείνουν κάποια.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #702 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 00:11 »
Γειάαα

Πολύ νέος στο αθλήμα, με μόλις 2 24ωρα χωρίς κ.τ. Το πρώτο με 12mg, το δέυτερο με 6mg, εμφανίστηκαν εξανθήματα/σπυράκια στη πλάτη με κνησμό. Υπάρχει ιστορικό?




ξερω ανθρωπο που εχει αλεργια στη vg, και δεν την αντεχει ουτε στο ατμισμα αλλα ουτε και στη βρωση (οχι μονο σε γλυκα αλλα ακομα και σε  ψωμακια του τοστ που εχουν ελαχιστη, οσο κι αν ακουγεται κουλο) Λογικα θα το ξερες βεβαια αν εχεις τετοια αλλεργια.


επισεις ξερω -πολυ καλα χεχε- ενα βλαμενο που οταν πρωτη φορα ετυχε να μεινει χωρις τσιγαρο για 15 ωρες πεταξε σπυρια. ειχε παραισθησεις και δαγκωνε καθισματα (αν βρε παιδι μου ειναι αυτη η περιπτωση σου χαλαρωσε και κανε 2 ΚΤ για μερικες μερες... 2 τσιγαρα οχι 2 πακετα, τουλαχιστο για να μην κινδυνευουν οι γυρω σου)

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #703 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 00:29 »
Κι εγώ το έχω ακούσει για αλεργία στην VG αλλά είναι νομίζω σπάνιο και δύσκολο να μην το ξέρει κάποιος γιατί χρησιμοποιείται ευρέως ακόμα και σε καλλυντικά κρέμες ξυρίσματος κλπ. οπότε υπέθεσα χωρίς να είμαι γνώστης ιατρικών θεμάτων ότι μπορεί να τον πειράζει η PG καθώς είναι πιο σύνηθες σε ατμιστές αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 01:02 από bono »

Αποσυνδεδεμένος Ner0

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #704 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 01:01 »



ξερω ανθρωπο που εχει αλεργια στη vg, και δεν την αντεχει ουτε στο ατμισμα αλλα ουτε και στη βρωση (οχι μονο σε γλυκα αλλα ακομα και σε  ψωμακια του τοστ που εχουν ελαχιστη, οσο κι αν ακουγεται κουλο) Λογικα θα το ξερες βεβαια αν εχεις τετοια αλλεργια.


επισεις ξερω -πολυ καλα χεχε- ενα βλαμενο που οταν πρωτη φορα ετυχε να μεινει χωρις τσιγαρο για 15 ωρες πεταξε σπυρια. ειχε παραισθησεις και δαγκωνε καθισματα (αν βρε παιδι μου ειναι αυτη η περιπτωση σου χαλαρωσε και κανε 2 ΚΤ για μερικες μερες... 2 τσιγαρα οχι 2 πακετα, τουλαχιστο για να μην κινδυνευουν οι γυρω σου)

Δεν νομιζω για την VG. Γενικά δεν έχω καποια αλλεργια σε κάτι, εξεταστηκα προσφατα κιολας.
Οχι, πολυ κουλ κατασταση. Δεν ηθελα να κοψω κ.τ αρχικα, μονο του ηρθε. Καμια επιθυμια για κ.τ. Ο κνησμος ισως να μεταφερθηκε και ωμο, χερια. Ισως παλι να ειναι ψυχολογικο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4681 498239 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:47
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 289100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης