vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, tasos1976, 2Fdeal, manoslykos, camber

Twitter

Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:28 »
Καλημερα
Σήμερα που πήγα σε ένα  φαρμακείο να αγοράσω PG,VG πιασαμε κουβέντα με την φαρμακοποιο και μου είπε οτι τα Η/Τ είναι απαγορευμένα απο ΕΟΦ και οτι οσα φαρμακεία πουλανε Η/Τ ειναι παρανομα.
Αλλα αυτο που με ανυσηχησε περισσοτερο είναι οτι τα αρώματα που βαζουμε στα DIY υγρά μας είναι καρκινογόνα και οτι δεν ξέρουμε που θα χτυπησει,ενω στο καπνό γνωρίζουμε οτι χτυπαει στους πνευμονες.
Επισης μου είπε για τα αρώματα DIY οτι είναι κυκλικες ενωσεις και οτι έιναι σε μορφη "κυκλικής ενωσης είναι καρκινογόνο.
Εσεις τι λέτε για τα αρώματα DIY ?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:34 »
Αμφιβάλλω αν τα αρώματα αυτά είναι κυκλικλές ενώσεις (όπως πχ το βενζόλιο) Λογικά τοτε θα απαγορευόντουσαν για κατανάλωση (και στο φαγητό)και φυσικά \
θα είχε απαγορεύσει και ο αμερικάνικος FDA το η.τ.
Υπάρχειμ και ένας χημικός πλέον στην παρέα μας ο Kallitexnis νομίζω, αν δει το θέμα ας μας πεί.
Πιστεύω πως είτε ο φαρμακοποιός ήταν ανενημέρωτος για το η.τ. (το πιο πιθανό)  είτε ήθελε να πουλήσει άλλα προϊ'οντα νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:37 »
Καλημερα
Σήμερα που πήγα σε ένα  φαρμακείο να αγοράσω PG,VG πιασαμε κουβέντα με την φαρμακοποιο και μου είπε οτι τα Η/Τ είναι απαγορευμένα απο ΕΟΦ και οτι οσα φαρμακεία πουλανε Η/Τ ειναι παρανομα.
Αλλα αυτο που με ανυσηχησε περισσοτερο είναι οτι τα αρώματα που βαζουμε στα DIY υγρά μας είναι καρκινογόνα και οτι δεν ξέρουμε που θα χτυπησει,ενω στο καπνό γνωρίζουμε οτι χτυπαει στους πνευμονες.
Επισης μου είπε για τα αρώματα DIY οτι είναι κυκλικες ενωσεις και οτι έιναι σε μορφη "κυκλικής ενωσης είναι καρκινογόνο.
Εσεις τι λέτε για τα αρώματα DIY ?
Γενικά, οι ουσίες που χρησιμοποιούνται στα αρώματα είναι οι αρωματικές που έχουν έγκριση για να χρησιμοποιούνται στα τρόφιμα.


Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:39 »
είτε ήθελε να πουλήσει άλλα προϊ'οντα νικοτίνης.

Αυτό δεν το ειχα σκεφτει ,ζουμε και δυσκολες μέρες...

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:39 »
Και κάτι άλλο. Πότε ο ΕΟΦ έβγαλε απαγόρευση για το η.τ.;;; :hmmm: :eyesplash:
Ότι θέλει εφευρίσκει ο καθένας, για να πουλάει ότι τον συμφέρει, τελικά εδώ στο Ελλάντα!!! :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 15:43 »
Γενικά, οι ουσίες που χρησιμοποιούνται στα αρώματα είναι οι αρωματικές που έχουν έγκριση για να χρησιμοποιούνται στα τρόφιμα.
Χαιρομαι που το ακουω
Εγω χρησιμοποιώ αρωματα flavour art και εκανα και μια παραγγελια απο εδω http://www.inaweraflavours.com/en/
Αν κάποιος γνωρίζει περισσοτερες πληροφοριές(αν ειναι κατάλληλα για ατμισμα ) για τα αρώματα που πουλαει το εν λόγω μαγαζι ας μου πει.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 16:22 »
Θα ηθελα να διευκρινιστεί η διαφορα στα ετοιμα και στα diy...
προσωπικα τα'' diy- and make by me'' τα εμπιστευομαι περισσοτερο...μια και ξερω τι ακριβως βαζω μεσα... ;)
Επισης...δεν ξερω αν βοηθαει.... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2703.0.html   ;) :-[

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 17:19 »
Θα ηθελα να διευκρινιστεί η διαφορα στα ετοιμα και στα diy...
προσωπικα τα'' diy- and make by me'' τα εμπιστευομαι περισσοτερο...μια και ξερω τι ακριβως βαζω μεσα... ;)
Επισης...δεν ξερω αν βοηθαει.... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2703.0.html   ;) :-[

Βοηθαεί αρκετά!Thanks!

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 12:13 »
Καλημερα
Σήμερα που πήγα σε ένα  φαρμακείο να αγοράσω PG,VG πιασαμε κουβέντα με την φαρμακοποιο και μου είπε οτι τα Η/Τ είναι απαγορευμένα απο ΕΟΦ και οτι οσα φαρμακεία πουλανε Η/Τ ειναι παρανομα.
Αλλα αυτο που με ανυσηχησε περισσοτερο είναι οτι τα αρώματα που βαζουμε στα DIY υγρά μας είναι καρκινογόνα και οτι δεν ξέρουμε που θα χτυπησει,ενω στο καπνό γνωρίζουμε οτι χτυπαει στους πνευμονες.
Επισης μου είπε για τα αρώματα DIY οτι είναι κυκλικες ενωσεις και οτι έιναι σε μορφη "κυκλικής ενωσης είναι καρκινογόνο.
Εσεις τι λέτε για τα αρώματα DIY ?

O φαρμακοποιός συναλλασσόμενος με συνήθως ηλικιωμένους και με τον αέρα του "παντογνώστη", διατυπώνει απόψεις.
Έκαστος μαθητής κελαηδά μέχρι να βρει το δάσκαλό του.
Απαγορεύεις κάτι που δεν είναι ασφαλές ή κάτι που ενώ είναι στη δικαιοδοσία σου κάποιος δεν σου ζήτησε άδεια.
Ο φαρμακοποιός σου είπε απλά την αλήθεια. Ό,τι μυρίζει είναι κυκλική ένωση, αρωματική που λέμε (με αρωματικό δακτύλιο κατά τη χημική ορολογία) και ΝΑΙ είναι καρκινογόνα.
Πότε; Σε μεγάλες ποσότητες. Και πώς; Όταν αθροίζονται.
Από το AXE και τη FAHRENHEIT μέχρι το απορρυπαντικό με άρωμα "Φρεσκάδα Βουνού" είναι σκευάσματα, διαλύματα με άρωμα. Άρα με αρωματική-καρκινογόνο ουσία.
Να το πώ αλλιώς:
Και το νερό που πίνουμε έχει Χρώμιο και Αρσενικό, κάτω από τα ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ. Τί σημαίνει αυτό; Πολύ απλά ότι τα όρια έχουν τεθεί για να εξασφαλίζουν ότι με κανονική δοσολογία, δεν θα πεθάνεις από καρκίνο που θα σου εμφανιστεί προσλαμβάνοντάς τα.

Αυτό που είναι σημαντικό στα αρώματα είναι να ξέρεις την παραγωγή ότι γίνεται με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ότι λαμβάνονται υπόψη οι Κανόνες Ορθής Πρακτικής στη Βιομηχανία, υπάρχουν αναλύσεις, MSDS κ.ο.κ.
Και πιστέψτε με ότι από τους προμηθευτές που βλέπω να παραγγέλνουν ατμιστές στο φόρουμ λίγοι μπορούν να τα παρέχουν.
Εγώ, λόγω της τρέλας (ή μεράκι πείτε το) που με δέρνει, στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ υγρά θέλω να βάζω αρώματα για τα οποία ξέρω και μπορώ να παρέχω τα πάντα.
Και να ελέγξω τον παραγωγό. Πολύ απλά γιατί αν πάρω από Αμερική ή Αγγλία τυφλά, καλά είναι για ιδιοκατανάλωση αλλά... από εκεί κι έπειτα....δύσκολα τα πράγματα.

Την επόμενη φορά, πες στο φαρμακοποιό πως η νικοτίνη που περιέχεται στις NICORETTE είναι ισχυρά τοξική ουσία και πως κανονικά δεν έπρεπε να την διαθέτει. Πόσο μάλλον χωρίς ιατρική συνταγή.
Εκεί θα αρχίσει να σου μιλάει για τα επιτρεπτά όρια...

Για τον ΕΟΦ και το "συστηματάκι" όπως το έχουν φτιάξει στα μέτρα των φαρμακοβιομήχανων, τα έμαθα εσχάτως ... Εγώ πάντως 20.000€/κωδικό υγρού ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ. Μόνο και μόνο για παράβολο.
Εν πάσει περιπτώσει, επιφυλάσσομαι. Ας μείνω σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 12:25 »
Εγώ πάντως 20.000€/κωδικό υγρού ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ. Μόνο και μόνο για παράβολο.

Δηλαδή, όποιος δώσει 20.000€ για κάθε τύπο υγρού, παίρνει άδεια κυκλοφορίας για e-liquid?

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 12:46 »
O φαρμακοποιός συναλλασσόμενος με συνήθως ηλικιωμένους και με τον αέρα του "παντογνώστη", διατυπώνει απόψεις.
Έκαστος μαθητής κελαηδά μέχρι να βρει το δάσκαλό του.
Απαγορεύεις κάτι που δεν είναι ασφαλές ή κάτι που ενώ είναι στη δικαιοδοσία σου κάποιος δεν σου ζήτησε άδεια.
Ο φαρμακοποιός σου είπε απλά την αλήθεια. Ό,τι μυρίζει είναι κυκλική ένωση, αρωματική που λέμε (με αρωματικό δακτύλιο κατά τη χημική ορολογία) και ΝΑΙ είναι καρκινογόνα.
Πότε; Σε μεγάλες ποσότητες. Και πώς; Όταν αθροίζονται.
Από το AXE και τη FAHRENHEIT μέχρι το απορρυπαντικό με άρωμα "Φρεσκάδα Βουνού" είναι σκευάσματα, διαλύματα με άρωμα. Άρα με αρωματική-καρκινογόνο ουσία.
Να το πώ αλλιώς:
Και το νερό που πίνουμε έχει Χρώμιο και Αρσενικό, κάτω από τα ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ. Τί σημαίνει αυτό; Πολύ απλά ότι τα όρια έχουν τεθεί για να εξασφαλίζουν ότι με κανονική δοσολογία, δεν θα πεθάνεις από καρκίνο που θα σου εμφανιστεί προσλαμβάνοντάς τα.

Αυτό που είναι σημαντικό στα αρώματα είναι να ξέρεις την παραγωγή ότι γίνεται με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ότι λαμβάνονται υπόψη οι Κανόνες Ορθής Πρακτικής στη Βιομηχανία, υπάρχουν αναλύσεις, MSDS κ.ο.κ.
Και πιστέψτε με ότι από τους προμηθευτές που βλέπω να παραγγέλνουν ατμιστές στο φόρουμ λίγοι μπορούν να τα παρέχουν.
Εγώ, λόγω της τρέλας (ή μεράκι πείτε το) που με δέρνει, στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ υγρά θέλω να βάζω αρώματα για τα οποία ξέρω και μπορώ να παρέχω τα πάντα.
Και να ελέγξω τον παραγωγό. Πολύ απλά γιατί αν πάρω από Αμερική ή Αγγλία τυφλά, καλά είναι για ιδιοκατανάλωση αλλά... από εκεί κι έπειτα....δύσκολα τα πράγματα.

Την επόμενη φορά, πες στο φαρμακοποιό πως η νικοτίνη που περιέχεται στις NICORETTE είναι ισχυρά τοξική ουσία και πως κανονικά δεν έπρεπε να την διαθέτει. Πόσο μάλλον χωρίς ιατρική συνταγή.
Εκεί θα αρχίσει να σου μιλάει για τα επιτρεπτά όρια...

Για τον ΕΟΦ και το "συστηματάκι" όπως το έχουν φτιάξει στα μέτρα των φαρμακοβιομήχανων, τα έμαθα εσχάτως ... Εγώ πάντως 20.000€/κωδικό υγρού ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ. Μόνο και μόνο για παράβολο.
Εν πάσει περιπτώσει, επιφυλάσσομαι. Ας μείνω σε αυτά.

Η τοποθετηση σου ήταν καταλυτική για τις αποριες μου.Σε ευχαριστώ διοτι καλυψες με το παραπάνο τις ανυσυχίες μου.
Κατι τελευταιο...
Αν κατάλαβα στην τελευταία παραγραφό είναι οτι αν δώσεις ένα πολύ σεβαστό ποσό στο κράτος μπορείς να μετανομάσεις μια ισχυρή καταστρεπτικη ουσία για τον οργανισμό μας σε  προιον ασφαλές καταλληλο για εμπόριο....

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:17 »
Είναι απλά το "νταβατζιλίκι" που όρισαν οι κ.κ. φαρμακοβιομήχανοι για να μπορεί ένας "τρελός" να τους κοντράρει κυκλοφορώντας ένα σκεύασμα.
Γιατί πολύ απλά κανείς δεν έχει 20.000 να δώσει για να εξετάσουν το προϊόν του η Ιερά Εξέταση κλπ.
Ο παραλογισμός μεγαλώνει όταν απαιτούν -δεν έχει σχέση με το η.τ. αλλά τοπ αναφέρω- σε κυκλοφορούν νομίμως με άδεια φαρμακευτικό σκεύασμα σε χώρα της ΕΕ, την εκ νέου αίτηση στον ΕΟΦ για την κυκλοφορία του στην Ελλάδα... Οι τύποι απλά δεν υπάρχουν. Ή μάλλον ακριβέστερα δεν υπάρχουν αυτοί που ψήφισαν τέτοια επαίσχυντα πράγματα.

Αυτά καθώς φεύγω για Σύνταγμα πλατεία. Χτες το άτμισμα ήταν ότι έπρεπε ως αντίδοτο για μικρές δόσεις ασφυξιογόνων... ειδικά αν εξέρχεται ο καπνός από τη μύτη και ρουφάς από το στόμα μόνο....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:32 από kallitexnis »

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:22 »
Ή μάλλον ακριβέστερα δεν υπάροχυν αυτοί που ψήφισαν τέτοια επαίσχυντα πράγματα.

Και που να δεις τι ψηφίζουν αυτην την στιγμή.
Και εγω παιδιά κάνω μπανακι ,παιρνω το ποδηλατο και κατεβαινω ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
Σημερα θα γραψουμε ιστορια!!!

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:34 »
kallitexnis

Είναι καλό που σε έχουμε στη παρέα μας, γιατί ακούμε και πράγματα τεκμηριωμένα

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ειναι επικίνδυνα τελικα τα αρώματα DIY ?
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 13:49 »
Γενικά, οι ουσίες που χρησιμοποιούνται στα αρώματα είναι οι αρωματικές που έχουν έγκριση για να χρησιμοποιούνται στα τρόφιμα.

Σωστό αυτό που λες αλλά με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι το εξής:

Οι ουσίες που καταναλώνονται στις τροφές μας περνάν από τα διάφορα φίλτρα του σώματος μας (συκώτι, νεφρά)... ενώ στο άτμισμα κατ'ευθείαν στο αίμα μας....   :hmmm: 

Μην με παρεξηγείτε, απλά για την κουβέντα το πρόσθεσα και περιμένω τα σχόλια του καλλιτέχνη πάνω σε αυτό.

Αυτά καθώς φεύγω για Σύνταγμα πλατεία. Χτες το άτμισμα ήταν ότι έπρεπε ως αντίδοτο για μικρές δόσεις ασφυξιογόνων... ειδικά αν εξέρχεται ο καπνός από τη μύτη και ρουφάς από το στόμα μόνο....

Έτσι παιδιά γερά!!  Αντε φίλοι Αθηναίοι κατεβείτε όλοι κάτω! και αντε σήμερα μπουκάρετε μέσα να σας χαρουμε!!  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix