vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νέα έρευνα, κατακόρυφη ανάπτυξη φολμαδ. και ακεταλδ. σε υψηλές θερμ. >210-250

Μπορεί να τρώει κάποιος καρκινογόνα συντηρητικά και να μην τον επηρεάζει στο τρέξιμο. Δεν μου λέει τίποτε το αν κάτι δεν φαίνεται. Εαν παράγονται αυτές οι ουσίες και δεν τις παίρνουμε χαμπάρι να το αφήσουμε επειδή αισθανόμαστε καλύτερα και είναι 2 μόνο σε σχέση με το τσιγάρο; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό. Όλοι εδώ είμαστε πρώην καπνιστές που με το η.τ βρήκαμε την υγειά μας, απλά θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν ασφαλές.

Στο προκείμενο, έγινε μία έρευνα από τον γιατρό Kurt Kistler (2ο βίντεο) που μελέτησε κάποιους σύγχρονους ατμοποιητές και δεν βρέθηκαν επικίνδυνα επίπεδα των ουσιών, τουλάχιστον μέχρι τα 28 watt. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0273230015301549

Δεν θα δαιμονοποιήσω την έρευνα της Καλιφόρνια, αλλά αυτό που φαίνεται ουσιαστικά είναι ότι αυτές οι ουσίες αρχίζουν να ανεβαίνουν πολύ σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για την VG και την PG και αν το συνδυάσουμε με την έρευνα του Kurt ή και άλλες καταλαβαίνουμε ότι για να τις φτάσουμε θέλει μάλλον αρκετά υψηλά watt ή υποτροφοδότηση που αυξάνει τη θερμοκρασία ή hot spots. Δεν ξέρουμε ακριβώς πόση θερμοκρασία ανεβάζουν τα υγρά μας στους ατμοποιητές γιατί τα tc διαβάζουνε τη θερμοκρασία διαφορετικά και όχι τη θερμοκρασία του υγρού, αλλά έχουμε έναν μπούσουλα. Επομένως είναι πολύ σημαντικό το στήσιμο να είναι όσο καλό γίνεται. Επίσης ο Kurt είπε ότι οι παλιοί ατμοποιητές τύπου CE4 με την αντίσταση πάνω βγάζουν αυτές τις ουσίες σε υψηλά επίπεδα σε μόνιμη βάση λόγω κατασκευής τους, λεπτό σύρμα και πολύ λίγο αέρα.Αυτό να το έχουμε υπόψη, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Επίσης δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τους επισκευάσιμους ατμοποιητές mtl που μπορεί να τους φτιάξει κάποιος με πολύ λεπτά σύρματα και πολύ λίγο αέρα. Πόσο είναι το όριο στον αέρα που από κει και κάτω αυξάνονται οι θερμοκρασίες επικίνδυνα; Δεν το ξέρω. Όπως και δεν ξέρω το κατά πόσον μπορεί κάποιος να εντοπίσει στη γεύση τη μη σωστή τροφοδότηση πάντα, δεδομένων των αρωμάτων. Σε ατμοποιητές με επαρκή αέρα και καλό στήσιμο δεν υπάρχει αυτό το θέμα όπως φαίνεται, αρκεί να μην τερματίζει ο άλλος τα watt.

Αυτό όμως που πλέον θα εφαρμόζω εγώ είναι να ατμίζω πάντα με έλεγχο θερμοκρασίας για την ελαχιστοποίηση των dry hits και την αποφυγή δημιουργίας υψηλών θερμοκρασίων, καθώς τα στησίματά μου δεν είναι πάντα τα καλύτερα. Μάλιστα παίζει ρόλο και το υγρό και πόση μάκα αφήνει και κολάνε οι σπείες μεταξύ τους ή το βαμβάκι αρχίζει και δεν απορροφά καλά. Οπότε θέλει και το βαμβάκι τακτές αλλαγές. Θα μου πεις, δεν τα ξέραμε αυτά; Ναι τα ξέραμε λίγο η πολύ, αλλά μία έρευνα που σου δείχνει στοιχεία σου υπενθυμίζει να είσαι πιο προσεκτικός σε κάποια πράγματα.

Χρειάζεται μία γενικευμένη έρευνα με σύγχρονους ατμοποιητές με όλα τα στάδια λειτουργίας, tc, watts και με διάφορα υγρά να φανεί τι βγαίνει και τι δεν βγαίνει. 

Αποσυνδεδεμένος xDante

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
για την καθυσήχαση των περισσοτέρων δοκίμασα με clapton aspire 1.8Ω(κιτρινη) αντίσταση (χωρίς TC) σε kabuki clone από τα 10-11W που καπνίζω να το παίξω στους 200 βαθμούς sto Τc mode (δεν πήγαινε παρακάτω το Mod) και την έκαψα.... άρα δεν πιστέυω οτι στα 10-11w και στα Watts Που παίζουμε οι περισσότεροι να  πάει πάνω απο 100-120 βαθμούς..εκτίμηση δικιά μου μπορεί να κάνω και τεράστιο λάθος

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Με την ευκαιρία, θέλω να υπενθυμίσω ότι η καθαρή VG βράζει στους 290 βαθμούς, ενώ με προσθήκη 5% νερού η θερμοκρασία βρασμού πέφτει στους 164 βαθμούς, αν μάλιστα η αραίωση φτάσει το 10% η θερμοκρασία βρασμού φτάνει τους 138 βαθμούς.
Καταλαβαίνετε, ότι όσοι ατμίζουν πολύ υψηλής περιεκτικότητας VG πλησιάζουν στο όριο δημιουργίας "παράπλευρων ουσιών".

Επίσης, η θερμοκρασία δεν εξαρτάται μόνο από τα Watt αλλά πρωτίστως από τη ποσότητα του υγρού που ατμοποιείται. Μπορεί με πολύ λιγα Watt μια λεπτή φυτιλοαντίσταση που δεν τροφοδοτείται σωστά (αρα δεν έχει που να διοχετευτεί η ενέργεια) να φτάσει πολύ ψηλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2017, 17:19 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
για την καθυσήχαση των περισσοτέρων δοκίμασα με clapton aspire 1.8Ω(κιτρινη) αντίσταση (χωρίς TC) σε kabuki clone από τα 10-11W που καπνίζω να το παίξω στους 200 βαθμούς sto Τc mode (δεν πήγαινε παρακάτω το Mod) και την έκαψα.... άρα δεν πιστέυω οτι στα 10-11w και στα Watts Που παίζουμε οι περισσότεροι να  πάει πάνω απο 100-120 βαθμούς..εκτίμηση δικιά μου μπορεί να κάνω και τεράστιο λάθος
Αν πήρες καμένο είναι σίγουρο ότι χτύπησες 300 βαθμούς. Δεν νομίζω να είναι κατάλληλο το clapton 1.8 Ω για έλεγχο θερμοκρασίας. Επίσης, δεν μας λες τα preheat watt του Mod. Αν ας πούμε είναι 75W που είναι το default του istick pico, είναι βέβαιο ότι τρως καμένο αμέσως σε εργοστασιακή αντίσταση που είναι για 13-16W. Επίσης, να είσαι σίγουρος ότι με 10-11W φτάνουμε άνετα τους 200 βαθμούς (μετά από 2-3 sec), διότι απλά αν δεν φτάναμε δεν θα παραγόταν καν ατμός. Στους 160-180 βαθμούς ο ατμός που παράγεται είναι πολύ λίγος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556603 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 208 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181456 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 78 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8800 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz