vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, stsoulos, manoslykos, thanos1071, chkontog, camber, babis1993

Twitter

Απιονισμένο νερό

Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:20 »

Άρα: Απιονισμός από απιονισμό διαφέρουν. Αυτό που βρίσκουμε στο βενζινάδικο για τα σίδερα δεν είναι φαρμακευτικής καθαρότητας. Κάνει για σίδερα ατμού, ψυγεία αυτοκινήτων κλπ. Το απιονισμένο νερό που καλό θα είναι να χρησιμοποιήσουμε στα υγρά ιδιοκατασκευής, πρέπει επίσης να έχει υψηλή καθαρότητα. Αλλιώς τζάμπα πληρώνεις 99%+ καθαρότητα στις λοιπές πρώτες ύλες                                                                                                                                                                                                                                                                                          πολυ ωραιο κατατοπιστικο και ενημερωτικο το αρθρο σου ,εν κατακειδι ποιο νερο προτεινεις να χρησιμοπειουμε για αραιωση?

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:23 »
Κατά τη γνώμη μου κανένα.
Πάρε βάση PG από όπου θες και καθαρή VG από φαρμακείο.
Με μια αναλογία 50-50%, θα έχεις πολύ ατμό χωρίς να χρειάζεσαι οποιουδήποτε είδους "νερό".

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:26 »
Το απιονισμένο νερό εργαστηριακής καθαρότητας έχει μετρηθεί για τα ιόντα που περιέχει και είναι εξαιρετικά καθαρό. Έχουν απομακρυνθεί ιόντα βαρέων μετάλλων και λοιπών μεταλικών ιόντων που ενδεχομένως υπάρχουν.
Το απιονισμένο νερό για σίδερα ουσιαστικά προέρχεται από βιομηχανική παραγωγή με τη μέθοδο της ώσμωσης όπου συγκρατούνται μόνο τα μεγαλύτερα σε μέγεθος σωματίδια (κυρίως άλατα ασβεστίου και ιόντα τους). Δεν ενδιαφέρει επομένως η περιεκτιότητα σε βαρέα μέταλλα, τοξικές ουσίες. Και για αυτό το λόγο δεν είναι πόσιμο και κατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση.
Δεν έχει υποχρεωτικά τοξικές ουσίες. Απλά ΚΑΝΕΙΣ δεν εξασφαλίζει ότι δεν τις περιέχει.

Όσο και αν ακουστεί παράλογο, για αραίωση καλύτερα να βάλετε απιονισμένο φαρμακετικής καθαρότητας ή αλλιώς εμφιαλωμένο νερό (εφόσον δεν κρατάτε για καιρό τα υγρά σας). Με νερό βρύσης ίσως να έχετε ένα θεματάκι μικροσωματιδίων μέσα (κάποιους κόκκους από δυσδιάλυτα που μένουν π.χ. και στο μπρίκι σας όταν ζεσταινετε νερό).

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:51 »
Κατά τη γνώμη μου κανένα.
Πάρε βάση PG από όπου θες και καθαρή VG από φαρμακείο.
Με μια αναλογία 50-50%, θα έχεις πολύ ατμό χωρίς να χρειάζεσαι οποιουδήποτε είδους "νερό".

 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 17:19 »
Κύριοι και κυρίες.
Πήγαμε στο η.τ. για μια "καλύτερη" ποιότητα ζωής.
Πόσο κοστολογείτε αυτή;;
Εγώ προσωπικά μετά τόσα χρόνια στο κ.τ., είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανεκτίμητη.
Δεν ξέρω σε βάθος χρόνου τι μπορεί να δείξουν οι "ανεξάρτητες επιστημονικές έρευνες", αλλά επί του παρόντος είναι πιο υγιεινό το η.τ. σε σύγκριση με το κ.τ.
Οπότε δεν κάνω εκπτώσεις. Καθαρά προϊόντα από το φαρμακείο Λοιπόν. ;)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Απιονισμένο νερό
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 20:44 »
Κύριοι και κυρίες.
Πήγαμε στο η.τ. για μια "καλύτερη" ποιότητα ζωής.
Πόσο κοστολογείτε αυτή;;
Εγώ προσωπικά μετά τόσα χρόνια στο κ.τ., είπα στον εαυτό μου ότι είναι ανεκτίμητη.
Δεν ξέρω σε βάθος χρόνου τι μπορεί να δείξουν οι "ανεξάρτητες επιστημονικές έρευνες", αλλά επί του παρόντος είναι πιο υγιεινό το η.τ. σε σύγκριση με το κ.τ.
Οπότε δεν κάνω εκπτώσεις. Καθαρά προϊόντα από το φαρμακείο Λοιπόν. ;)

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Διότι ακόμα και στη Βουλγαρία υπάρχει ένα ρητό που λέει:
"Είμαι πολύ φτωχός για να μην αγοράζω ακριβά πράγματα". Όπου "ακριβά", βάλτε "ποιοτικά".
Καλύτερα να επιλέξεις ατμοποιητή και μπαταρία που κρατά περισσότερο από κάποιες ημέρες παρά να κάνεις περικοπή στο εισπνεόμενο διάλυμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498815 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 46 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy