vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Le Zephyr clone

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 04, 2016, 20:17 »
Για τα ορινγκάκια:
ένα στην εξωτερική πατούρα της βάσης
ένα στην εσωτερική πατούρα του μεταλλικού στοιχείου με την τρύπα
ένα στο πλαστικό εξωτερικά στο πάνω μέρος

Στήσιμο που έχω τώρα:
0.32 - 6 σπείρες - 2άρι πυρήνα κάθετη και η εισαγωγή ανοιχτή στην πρώτη τριάδα
μια χαρά απόδοση!

Γενικά πιστεύω ότι προτιμά τα λεπτά σύρματα μιας και ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2016, 21:13 από nais »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:06 »
Καλησπερα παιδες,σημερα τον εβαλα για μπανιο και μπερδεψα τι σειρα που μπενουν τα oring.Το πολυ μεγαλο ξερω που μπαινει,τα αλλα δυο ομως δεν ξερω.Δε μιλαω για το γκρι και το drip tip.Και κατι αλλο:ενα καλω στησιματακι,εχω 0,40/0,34/0,32kanthal.Ευχαριστω

Όπως γράφει και ο @Nais o συγκεκριμένος άτμο προτιμά τα λεπτά σύρματα. Εκτός αν σου αρέσει ο πολύ ζεστός ατμός.

Εμένα τα κάθετα στησίματα δεν μου έκατσαν παρόλο που το πάλεψα 5-6 φορές γεύση δεν... :confused1: Τον στήνω με οριζόντια αντίσταση 0.25 ή 0.28 σύρμα, 7-9 σπείρες σε 1.5 πυρήνα. Στήσε το βραδάκι, άσε τον άτμο στην άκρη και το πρωί που θα φουσκώσει το βαμβάκι πάρε τον άτμο ρύθμισε το airflow στις 3 μικρές τρύπες και  :baby: 

Αλλά αφού δεν διαθέτεις τόσο λεπτά σύρματα δοκίμασέ το με το 0.32 στις 9 σπείρες. Πρόσεχε επειδή είναι πολλές οι σπείρες μην σε ακουμπήσουν στο ultem κατα λάθος.

Αν σου αρέσει μετά δοκίμασε και σε 1.0 πυρήνα και θα είσαι όλο το βράδυ  :nani:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:14 »
Ακουστε τον Κωστη εαν θελετε φυσικα,

Το σεταπ που προτεινει δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ταιριαζει στον μικρο..!

Παιζει πολυ ωραια με μικρες διατομες και πιο λεπτα συρματα ;)

Αποσυνδεδεμένος kold

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάτι καινούργιο από υγρά;
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:29 »
Οπότε οριζόντιο με 0,25 σε 1,5 πυρήνα spaced?

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 04, 2016, 21:35 »
Aκριβώς! Με 8 σπείρες και 0.25 θα σου βγάλει κάπου 1.71Ω. 
9.5W και μετά από 1ml θα έχεις πρόβλημα με το πώς θα καταπίνεις το υγρό  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 05, 2016, 11:20 »
Για τα ορινγκάκια:
ένα στην εξωτερική πατούρα της βάσης
ένα στην εσωτερική πατούρα του μεταλλικού στοιχείου με την τρύπα
ένα στο πλαστικό εξωτερικά στο πάνω μέρος

Στήσιμο που έχω τώρα:
0.32 - 6 σπείρες - 2άρι πυρήνα κάθετη και η εισαγωγή ανοιχτή στην πρώτη τριάδα
μια χαρά απόδοση!

Γενικά πιστεύω ότι προτιμά τα λεπτά σύρματα μιας και ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία
Φιλος ξερω που πανε τα λαστιχακια,το μεγεθος το καθενος δεν ξερω που παει εκτος απο το πολυ μεγαλο τα αλλα δυο δεν ξερω

Αποσυνδεδεμένος nais

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 05, 2016, 11:53 »
http://www.3fvape.com/67907-thickbox_default/le-zephyr-style-rda-rebuildable-dripping-atomizer-silver-316-stainless-steel-22mm-diameter.jpg
 Από αριστερά προς τα δεξιά μικρό, μεγάλο, κανένα, μικρό. Τα μικρά τοποθετούνται τεντωμένα.
Ελπίζω να βοήθησα.


On the go now

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 05, 2016, 12:30 »
Τελικα νομιζω οτι ο constantinos77 εχει δικιο.Εστηνα καθετη και μου στεγνοναν συνεχεια τα βαμβακια μετα απο απανοτες τζουρες με 0,32/2,5πυρινα.Πηρα 0,25mm με 5 σπειρες/1,4ω στα 12watt και οριζοντια το coil σκοτωνει.Επιτελους βρηκα γευση.Να σαι καλα φιλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2016, 17:01 από Alexis7 »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 10, 2016, 21:15 »
Καλησπέρα παιδιά. Σε VTC mini και Pico υπάρχει έκδοση που να κάθεται flat ή έχει κενό..??  :)

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 10, 2016, 22:13 »

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Όπως γράφει και ο @Nais o συγκεκριμένος άτμο προτιμά τα λεπτά σύρματα. Εκτός αν σου αρέσει ο πολύ ζεστός ατμός.

Εμένα τα κάθετα στησίματα δεν μου έκατσαν παρόλο που το πάλεψα 5-6 φορές γεύση δεν... :confused1: Τον στήνω με οριζόντια αντίσταση 0.25 ή 0.28 σύρμα, 7-9 σπείρες σε 1.5 πυρήνα. Στήσε το βραδάκι, άσε τον άτμο στην άκρη και το πρωί που θα φουσκώσει το βαμβάκι πάρε τον άτμο ρύθμισε το airflow στις 3 μικρές τρύπες και  :baby:

Αλλά αφού δεν διαθέτεις τόσο λεπτά σύρματα δοκίμασέ το με το 0.32 στις 9 σπείρες. Πρόσεχε επειδή είναι πολλές οι σπείρες μην σε ακουμπήσουν στο ultem κατα λάθος.

Αν σου αρέσει μετά δοκίμασε και σε 1.0 πυρήνα και θα είσαι όλο το βράδυ  :nani:
φιλε constantinos77 προσωπικα σε ευχαριστω για την ιδεα γιατι ηδα το ποστ ειπα να το δοκιμασω.
αν και δεν θυμαμαι πιο ειναι το παχος του συρματος που χρησημοποιο (υπολογιζω 28αρι) εφτιαξα μια αντισταση σε 1,5 πυρηνα 7-8 στροφες και εμεινα εντυπωσιασμενος με το αποτελεσμα!δεν ειναι μονο η γευση που ητανε παρα πολυ καλη  αλλα και το γεγονος πως τον δουλεψα στα 8βατ (!) και επερνα αυτο που ηθελα ενω συνηθως δουλευω 10-12 βατ,νομιζω πως ειναι το καλυτερο στησιμο (προσωπικα και ως τωρα)
εστεισα και σε 2αρι πυρηνα και το αποτελεσμα επεισης παρα πολυ καλο!
γενικα δεν περιμενα ποτε οτι ενας κλονος θα μπορουσε να με κανει να αφησω ολους τους αλλους ατμους στην ακρη.........
πραγματικα πολυ καλος σε ολα του!
εχει ηδη φυγει παραγγελια για δευτερο Le Zephyr!!

......και πανω σε provari ειναι αλλο πραμα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2016, 22:20 από antonishart »

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 10, 2016, 22:19 »
Καλησπέρα παιδιά. Σε VTC mini και Pico υπάρχει έκδοση που να κάθεται flat ή έχει κενό..??  :)

Ποιο flat δε γίνεται.
Αυτός είναι: https://www.fasttech.com/p/4484700
Ο ποιο φτηνός....

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 10, 2016, 22:51 »
Γιώργη είσαι ωραίος..!!!!

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 10, 2016, 23:19 »


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

φιλε constantinos77 προσωπικα σε ευχαριστω για την ιδεα γιατι ηδα το ποστ ειπα να το δοκιμασω.
αν και δεν θυμαμαι πιο ειναι το παχος του συρματος που χρησημοποιο (υπολογιζω 28αρι) εφτιαξα μια αντισταση σε 1,5 πυρηνα 7-8 στροφες και εμεινα εντυπωσιασμενος με το αποτελεσμα!δεν ειναι μονο η γευση που ητανε παρα πολυ καλη  αλλα και το γεγονος πως τον δουλεψα στα 8βατ (!) και επερνα αυτο που ηθελα ενω συνηθως δουλευω 10-12 βατ,νομιζω πως ειναι το καλυτερο στησιμο (προσωπικα και ως τωρα)
εστεισα και σε 2αρι πυρηνα και το αποτελεσμα επεισης παρα πολυ καλο!
γενικα δεν περιμενα ποτε οτι ενας κλονος θα μπορουσε να με κανει να αφησω ολους τους αλλους ατμους στην ακρη.........
πραγματικα πολυ καλος σε ολα του!
εχει ηδη φυγει παραγγελια για δευτερο Le Zephyr!!

......και πανω σε provari ειναι αλλο πραμα!!

Ακόμη στον 2ο είσαι; Έχω βάλει παραγγελία για 3ο :laugh1: 

Στην αρχή όταν τον πήρα να πώ την αλήθεια τον έστεισα με κάθετη και δεν τρελάθηκα καθόλου. Τον άφησα καμμιά εβδομάδα στο συρτάρι και κάποια στιγμή που είχα χρόνο είπα να τον στήσω με οριζόντια και σε πολύ μικρό coil για να δώ τί θα βγεί. Το άφησα το βραδάκι να φουσκώσει το cottonbacon και το πρωί όταν δοκίμασα είπα αποκλείεται λάθος θα κάνω. Τραβάω 2η, 3η, 4η τζούρα και από τότε δεν έχω δοκιμάσει να τον στήσω με άλλο τρόπο  :tongue_2: 

Τον τελευταίο μήνα είμαστε αχώριστοι φίλοι! Κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και κανένα άλλο στήσιμο αλλά δεν πιστεύω ότι θα μπορέσει να μου δώσει τίποτα καλύτερο. Πιστεύω ότι με αυτό το στήσιμο το τερματίζεις...

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση όμως είναι ότι σε αυτό το στήσιμο παίζει καλύτερα το κανθαλ από το nife   :hmmm: 

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 11, 2016, 09:11 »
Όντως σε 1,5 πυρήνα ειναι το καλύτερο στήσιμο μακραν! Αλλα εχει και αλλα στησιματα που αποδίδει καλα οπως σε 2αρι οριζόντιο.
Ακομα κ κάθετα αποδίδει καλα αλλα η τροφοδοσια στο πανω μέρος δεν γίνεται σωστά..
Γενικά εδω και ενα χρόνο ειμαι κολλημένος φενομενακιας,απο τοτε που πήρα όμως τον Λε ζεφιρ εχει γινει ο πρότος μου ατμος και μάλιστα κλονος....
Λες να παρω και γω τρίτο??
Χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 11, 2016, 09:44 »
τόσο καλός είναι ρε παιδιά?
με βάλατε στην μπρίζα τώρα να χτυπήσω και εγώ έναν στην επομενη παραγγελια
τώρα θα μου πεις 10 ευρώ κάνει ρε τσιγκούνη τι το σκέφτεσαι
και θα έχεις και δίκιο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12801 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123667 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos