vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Tem, maprix, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Αποσυνδεδεμένος Professore

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #555 στις: Ιουλίου 25, 2016, 13:31 »
Καλημέρα. Αυτό είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ αν και το παρακολουθώ καιρό.  Ένα μεγάλο μπράβο και στους εμπνευστές του και στα συμμετέχοντα μέλη γιατί συμβάλει στο να γνωριστούμε και να γνωρίσουμε καλύτερα αυτό που μας κρατάει μακριά από το κάπνισμα.
Εδώ και μια εβδομάδα έχω τον Κ5 της Tobecco, αγορασμένο από κατάστημα στην Αθήνα. Μετά 3 στησίματα και άλλαγή κάποιων o-rings με αυθεντικά (και αυτά από κατάστημα στην Αθήνα) εξακολουθώ να έχω ένα πρόβλημα που μου φαίνετα παράξενο.
Μετά τη τζούρα βγαίνει από τις τρύπες εισαγωγής αέρα ατμός, "γλείφει" το δαχτυλίδι του airflow και σαν καταρράκτης/κύμα χάνεται στην "παραλία" της οροφής του vtc mini. Ok, ωραίο να το βλέπεις αλλά αυτός ο ατμός μετά από μερικές/αρκετές τζούρες, επειδή υγροποιείται, όπως είναι φυσικό, μετατρέπεται σε ένα στρώμα υγρασίας στο επάνω μέρος του μοντ.
Έχει συμβεί σε άλλον; Καμιά ιδέα για το τι προκαλεί;

Αποσυνδεδεμένος spygr

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #556 στις: Ιουλίου 25, 2016, 14:17 »
τελικα να ψάξω για SXK ή και οι άλλοι όπως της tobeco είναι καλοί? :confused1:

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #557 στις: Ιουλίου 25, 2016, 14:21 »
εγω εχω sxk  απο f.t και 3fvape.πολυ καλοι και οι 2.......λιγο καλυτερος ο δευτερος γιατι εχει τα λογοτυπα και βοηθαει στο ανοιξε-κλεισε των υγρων.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #558 στις: Ιουλίου 25, 2016, 14:45 »
Παρε sxk απο 3fb αλλα οπωσδηποτε παρε και τα γνησια λαστιχακια που ειναι παμφθηνα 2.5 ευρω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Τα αλαξα ολλα απο το σετ επισκευης που ειχε ο κλωνος μεσα και προς το παρον κανενα ιχνος υγρασιας η διαρροης αλλα παραγγειλα και τα γνησια λαστιχακια να τα εχω καβατζα διοτι του κλωνου ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη θα χαιρετησουν.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #559 στις: Ιουλίου 25, 2016, 15:20 »
Ρε παιδιά από που πηρατε τα γνήσια λαστιχακια? Έχω ρωτήσει σε όλα τα καταστήματα δεν τα έχει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #561 στις: Ιουλίου 25, 2016, 15:28 »
truckman
Κάπου έχει αναφερθεί περιστατικό δεν θυμάμαι το νήμα (μπορεί και του V3) όπου το πάνω ο-ρινγκ του ντεκ είχε μετακινηθεί προς τα κάτω και είχε καλύψει από λάθος την εγκοπή που οδηγεί στις τρύπες τροφοδοσίας, για κάνε έναν έλεγχο.
Διαφορετικά κόψε τα βαμβάκια κοντά, μια ιδέα πριν ακουμπήσουν κάτω στο ντεκ.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον (θα δείξει) βρήκα τι έφταιγε. Το κάτω λαστιχάκι του deck ενώ εκ πρώτης όψεως φαινόταν σωστό, όταν το πέρασα με μεγεθυντικό φακό είδα ότι ήταν ξεχιλωμένο :confused1: Το άλλαξα και προς το παρόν όσο και να τον πίεσα δεν έκανε κιχ (ανοίγουν - κλείνουν πλέον και τα υγρά πολύ στρωτά). Αυτά τα λαστιχάκια πια του k5 :hmmm: !!!! ... γιατί μιλάμε για λαστιχάκια και όχι για κλασικά oring, τα οποία ανοίγουν και παραμορφώνονται με το καλημέρα σας. Κάποιος που έχει πάρει γνήσια έχει δει διαφορά στην ποιότητα;  

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #562 στις: Ιουλίου 25, 2016, 16:06 »
Καλημέρα. Αυτό είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ αν και το παρακολουθώ καιρό.  Ένα μεγάλο μπράβο και στους εμπνευστές του και στα συμμετέχοντα μέλη γιατί συμβάλει στο να γνωριστούμε και να γνωρίσουμε καλύτερα αυτό που μας κρατάει μακριά από το κάπνισμα.
Εδώ και μια εβδομάδα έχω τον Κ5 της Tobecco, αγορασμένο από κατάστημα στην Αθήνα. Μετά 3 στησίματα και άλλαγή κάποιων o-rings με αυθεντικά (και αυτά από κατάστημα στην Αθήνα) εξακολουθώ να έχω ένα πρόβλημα που μου φαίνετα παράξενο.
Μετά τη τζούρα βγαίνει από τις τρύπες εισαγωγής αέρα ατμός, "γλείφει" το δαχτυλίδι του airflow και σαν καταρράκτης/κύμα χάνεται στην "παραλία" της οροφής του vtc mini. Ok, ωραίο να το βλέπεις αλλά αυτός ο ατμός μετά από μερικές/αρκετές τζούρες, επειδή υγροποιείται, όπως είναι φυσικό, μετατρέπεται σε ένα στρώμα υγρασίας στο επάνω μέρος του μοντ.
Έχει συμβεί σε άλλον; Καμιά ιδέα για το τι προκαλεί;
καλε μου φιλε προφεσορα στο κεντρο ακριβως του ντεκ και απο την κατω μερια που ειναι το ερφλοου υπαρρχει ενα εξαγωνο βιδακι 5χιλ που συγκρατη τον θετικο πολο αυτο στην κατω ακρη εχει ενα ορινκ 7τρυπα με 1,5παχος αυτο δεν ξερο γιαπιο λογο βλεπω και η τομπεκο εχει κανη μαιμουδια εκει πεφτη μεσα στην τρυπα μποσικα με αποτελεσμα οτι υπολειματα απο υπερ τροφοδοσιες ασχημα στησιματα να τρεχουν πανω στο μοντακι οπως πολυ ωραια το ειπες.Εκει πρεπει να κανεις την πατεντα σου η να βαλεις μεγαλυτερο λαστιχο η να βαλης λιγο τεφλον μια στροφη κατω απο το λαστιχο το ιδιο ακριβως ειχα και εγω και το εφτιαξα ειναι η δευτερη φορα που γραφω τα ιδια πραγματα


Παρατηρησα και κατι αλλο μην αφηνετε τα υγρα να φτανουν στο τελος γεμιστε λιγο πιο πριν οσο πιο λιγα τοσο ζεστενοντε γρηγορα και αυξανετε η υγροποιηση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 16:14 από papoys1 »

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #563 στις: Ιουλίου 25, 2016, 20:32 »
Δεύτερο τεστ. Αφού έπλυνα τον ατμοποιητή ξαναέστησα σε 2,5 Kuro Coiler, SS, 8  σπείρες και βγήκε 1.2 Ohm. Έβαλα βάση PMG 50/50 και από το πρωί ατμίζω χωρίς παρατράγουδα. Στο πρώτο μου set up είχα βάση 70/30 (VG/PG).  Να σημειώσω ότι όταν έδεσα τον ατμοποιητή διέβρεξα καλά όλα τα orings με βάση με τη βοήθεια μιας μπατονέτας.Επίσης τα υγρά τα άνοιξα 1+1/2 στροφή λόγω πιο λεπτόρευστου υγρού.Το βαμβάκι ούτε χαλαρό ούτε σφιχτό,περνούσε άνετα. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω προβλήματα αλλά και στα δύο μου στησίματα δεν αντιμετώπισα κάποιο.  

Να συμπληρώσω επίσης ότι βαμβάκι έβαλα Kendo Gold. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά διαβάζοντας το από κάτω σχόλιο μάλλον παίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 22:19 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #564 στις: Ιουλίου 25, 2016, 20:45 »
Για το θέμα των διαρροών που έχετε πολλοί, έχω διαπιστώσει ότι παίζει βασικότατο ρόλο ο τύπος από το βαμβάκι. Έχω τον κλώνο από τους πρώτους που τον αγοράσαμε και έστηνα εξ αρχής με koh gen do μια που μου κάθονταν πολύ καλά στον v4. Πριν δύο βδομάδες έκανα δοκιμές με muji και bacon cotton το οποίο είχα δουλέψει εκτεταμένα σε προηγούμενους ατμό. Της τρελής από τις διαρροές και τις πλημμύρες!!!! Έχανε ο v5 από παντού, ειδικά εκεί στη βάση έφαγα κάτι διαστημικές πλημμύρες δύο φορές. Γύρισα ξανά σε koh gen do, αυτό ήταν, δε χάνει και πάλι σταγόνα όπως και να τον έχω και ότι να του κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #565 στις: Ιουλίου 25, 2016, 20:58 »
Ως πρώην κάτοχος του v5 tobeco και ταυτόχρονα υποψήφιος αγοραστής, αυτό που λένε πως αφού τον γεμίσεις και τον γυρίσεις ανάποδα / ανοίξεις τη ρύθμιση υγρού για την αποσυμπίεση αέρα με το υποτιθέμενο αποτέλεσμα να μην έχει διαρροές από το airflow το εφαρμόζει κανένας? Και αν ναι έχει αποτέλεσμα?

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #566 στις: Ιουλίου 25, 2016, 21:10 »
Εγω βρε παιδιά, ειτε βάλω cotton bacon ειτε muji ειτε koh gen do, ο v5 της SJMY δουλεύει πολυβόλο, χωρίς σταγόνα διαρροή. Με τα δικά του λαστιχάκια και μ' οτι αντίσταση κι αν του βάλω! Μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά που γράφετε...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #567 στις: Ιουλίου 25, 2016, 21:17 »
Εχει μπολικο χωρο για το βαμβακι και χρειαζεται αρκετο για να καλυφθει το σημειο σωστα και ενδεχομενως να παιζει ρολο ο τυπος  αλλα πιστευω πως στα περισσοτερα προβληματα που εχουμε απο διαρροες φταινε τα λαστιχακια...λεω τωρα...
Δεν ειμαι και ο γκουρου των στησιματων αλλα αφου στηνω το φαινομενο κλωνο χωρις σταγονα και το v3 mini δε νομιζω οτι στηνω λαθος το kayfun v5

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #568 στις: Ιουλίου 25, 2016, 21:54 »
Παντως εγω απο τοτε που τον πηρα τον sxk εχω κανει 3 στησιματα.Και τα τρια ασχετα αμα ητανε σωστα η οχι δεν ειδα καθολου διαρροες. Κανω αυτο που ελεγε και ο φιλος gstamatos που γυρναω αναποδα μετα απο το γεμισμα και ετσι ανοιγω τα υγρα ;)

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #569 στις: Ιουλίου 25, 2016, 22:41 »
εγω ανοιγοκλεινω κανονικα και δεν εχω διαρροες :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172292 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364