vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1020 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 12:04 »
Με λίγα λόγια βρήκες την "πανάκεια", αστειεύομαι, δεν σε ειρωνεύομαι. :)

Λοιπόν, οδεύω στον 3ο χρόνο ατμίσματος και όλα αυτά τα φαινόμενα που αναφέρεις εντός τριών μηνών δεν τα είδα.

Τρία τινά πρέπει να συμβαίνουν. Ή όλα αυτά που αναφέρεις είναι σύμπτωση ή υπερβάλλεις (με όλη τη συμπάθεια).
Ή εν κατακλείδι, εμένα δεν με επηρέασε  τόόόσο θετικά και σε τόσους τομείς το άτμισμα.

Με το άτμισμα, η βελτίωση που είδα (σαφέστατη και ιατρικώς τεκμηριωμένη ), έχει να κάνει
με το φρενάρισμα ή σταμάτημα (έτσι θα ήθελα τουλάχιστον), του γρήγορου δρόμου που είχα πάρει προς τη Χ.Α.Π. (Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια).

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1021 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 12:37 »
Γενικά έχεις δίκαιο, είμαι άνθρωπος της υπερβολής, αλλά!!!
Έτσι κι αλλιώς είχα δυνατή όσφρηση και κατ' επέκταση γεύση από πριν, καταλάβαινα δηλαδή ήδη και παρόλο που κάπνιζα σαν φουγάρο, μυρωδιές και γεύσεις που φίλοι καπνιστές και μη, δεν έπιαναν. Οπότε αναγνωρίζω εύκολα ιδιαίτερες ή ανεπαίσθητες αλλαγές σε αυτόν τον τομέα. Όσο για τα υπόλοιπα, χείλια, δερμα, δόντια φαίνονται!!! Δεν το λέω μόνο εγώ, μου το λένε και οι γύρω μου  :yes:
 
 Είναι γονιδιακό το θέμα μάλλον. Είμαι μικρή και ανανεώνονται τα κύτταρά μου γρήγορα!!!!!!  ;D :tongue_2:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1022 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 12:55 »
Ή εν κατακλείδι, εμένα δεν με επηρέασε  τόόόσο θετικά και σε τόσους τομείς το άτμισμα.
Για τους πολλούς τομείς, άντε θα συμφωνήσω. Στο τόόόσο θετικά θα διαφωνήσω psvag  :)


Με το άτμισμα, η βελτίωση που είδα (σαφέστατη και ιατρικώς τεκμηριωμένη ), έχει να κάνει
με το φρενάρισμα ή σταμάτημα (έτσι θα ήθελα τουλάχιστον), του γρήγορου δρόμου που είχα πάρει προς τη Χ.Α.Π. (Χρόνια Αναπνευστική Πνευμονοπάθεια).

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1023 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 16:30 »
Γενικά έχεις δίκαιο, είμαι άνθρωπος της υπερβολής, αλλά!!!
Έτσι κι αλλιώς είχα δυνατή όσφρηση και κατ' επέκταση γεύση από πριν, καταλάβαινα δηλαδή ήδη και παρόλο που κάπνιζα σαν φουγάρο, μυρωδιές και γεύσεις που φίλοι καπνιστές και μη, δεν έπιαναν. Οπότε αναγνωρίζω εύκολα ιδιαίτερες ή ανεπαίσθητες αλλαγές σε αυτόν τον τομέα. Όσο για τα υπόλοιπα, χείλια, δερμα, δόντια φαίνονται!!! Δεν το λέω μόνο εγώ, μου το λένε και οι γύρω μου  :yes:
 
 Είναι γονιδιακό το θέμα μάλλον. Είμαι μικρή και ανανεώνονται τα κύτταρά μου γρήγορα!!!!!!  ;D :tongue_2:
Τυχερούλα.
Όταν ήμουν εγώ στην ηλικία σου, ούτε CD δεν είχαμε ακόμα.. :idiot1:
Να ζήσεις και να χαρείς το ανανεωμένο look :))
Άσε μας εμάς να ζηλεύουμε :tongue_move_02:

Αποσυνδεδεμένος satya

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "No mud, no Lotus"
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1024 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 15:10 »
...Όπως κ να έχει, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετική απόκριση στη διακοπή του καπνίσματος...  :)
@doubt Αυτοσαρκάζομαι (αν και λάμπω) για την ηλικία μου  !!!  ;D   :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος Sofia K.

  • *
  • 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζειν εστί εύ ζην
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1025 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 02:19 »
   
  Όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα, οι πρώτες αλλαγές φάνηκαν ήδη από την 1η εβδομάδα χρήσης του η.τ.  Θεωρώ, βέβαια, ότι σε αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο η άμεση διακοπή του κ.τ.  Στους 3 μήνες που ατμίζω η φυσική μου κατάσταση βελτιώθηκε πολύ.  Δεν λαχανιάζω και δεν “κόβονται” τα πόδια μου στις σκάλες και τις ανηφόρες.  Γεύση και όσφρηση, οι οποίες είχαν μειωθεί στο ελάχιστο, βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε πολύ καλά επίπεδα. Τσιγαρόβηχας, όπως και υπερβολικά έντονος βήχας κατά τα κρυολογήματα... τέλος.  Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι το άτμισμα είναι υγιεινό, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις... το μη χείρον, βέλτιστον!

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1026 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:43 »
3+ χρόνια ίσως και 4 στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και λόγω ενός πρόσφατου προβλήματος υγείας που απόκτησα έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις τις τελευταίες 10 μέρες , χτες ήρθε η σειρά του καρδιολόγου και του πνευμονολόγου με τις προηγούμενες εξετάσεις αγκαζέ πέρασα και από αυτούς τους 2 γιατρούς.
Καρδιογράφημα , υπέρηχοι , τεστ κοπώσεως , σπιρομέτρηση , ακτινογραφίες και μπλα μπλα.Σχετικά με την περίπτωση μας η απάντηση των γιατρών ήταν ότι η καρδιά και τα πνευμόνια μου είναι σε κατάσταση μη καπνιστή και άριστα.Πέρα από τις αλλαγές που λέμε ότι καταλαβαίνουμε μόνοι μας χτες προσωπικά πήρα και την επιβεβαίωση ότι το ΗΤ δεν έχει καμία σχέση με τις βλάβες του τσιγάρου.Μάλιστα η απάντηση και των 2 ήταν ότι όσο κυμαίνομαι σε αυτά τα επίπεδα να το συνεχίσω άφοβα και χωρίς ενδοιασμούς το ΗΤ , βέβαια μου είπαν ότι το καλύτερο είναι κάποια στιγμή να απαλλαγώ και από αυτό άλλα εγώ δεν το βλέπω έτσι.
Για την ώρα να το κόψω δεν υπάρχει περίπτωση , βρήκα ένα φανταστικό χόμπι που με κρατάει συνεχώς απασχολημένο μου δίνει νέες εμπειρίες και έχω γνωρίσει και γιατί όχι έχω κάνει φίλους πολλά αξιόλογα άτομα.

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1027 στις: Μαρτίου 02, 2016, 11:01 »
Περα απο την βρωμα της τσιγαριλας  που μου μυριζαν ολα ,χερια,ρουχα,αναπνοη και επειδη ειχα και εχω πολυ καλη οσφρηση με ενοχλουσε,δεν εχω δει σημαντικη διαφορα στην αναπνοη.
Οταν βεβαια ξεπερνουσα τα ορια μου στο τσιγαρο κατι βραδια με τσιγαρο -ποτο ,καταλαβαινα το πλακωμα κ καψιμο στο στηθος οπου αυτο δεν το χω τωρα.
Με εκνευριζει τωρα μονο η μερικη απωλεια γευσης και το μουδιασμα στην γλωσσα οταν κανω λιγα παραπανω ml, κανω πανω κατω 5 ml την μερα με 6αρα μπορει κ πιο κατω νικοτινη την μερα.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1028 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:03 »
Eπειδη δυστυχώς κανω καθιστικη ζωη δεν εχω αμεσα παραδειγματα για το ποσο βελτιωθηκε η υγεια μου.Ισως μονο ενα και αυτο να ειναι ενδεικτικό της αλλαγης.Μιλαω για τις σκαλες τις πολυκατοικιας που μενω.Στον δευτερο οροφο πηγαινα μονο με ανσασερ,γιατι με τα ποδια δεν αντεχα και λαχανιαζα.Τωρα τις ανεβαινω πολυ πιο ανετα.Ομολογω οτι αυτο με ικανοποιεί αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Dionisios

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1029 στις: Μαρτίου 02, 2016, 16:47 »
Πριν δυο μερες απεκτησα ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Ειμαι 53 ετων καπνιζω γυρω στα 35 χρονια camel σκετο.

Τα πρωτα χρονια 2-3 πακετα ανα μερα.τα τελευταια χρονια 1 πακετο.

ειχανε βουλωσει οι αρτηριες ενα βημα πριν το εμφραγμα,

δυο χρονια προσπαθουσα να το κοψω με διαφορες αηδιες του φαρμακειου.

τιποτα δεν καταφερα.

τις δυο μερες αυτες δεν εχω καπνισει ουτε ενα και δεν εχω προβλημα στερησης κανενα. πηρα υγρα αναπληρωσης ολα με  18 Mg νικοτινη.

εχει πολλες γευσεις και ειναι αδυνατον να τις δοκιμασουμε ολες.

μια γευση που με καλυπτει ειναι  αυτη που βγαινει πρωτη σε προτιμησεις χρηστων,

μου την συστησε φιλος.
και μερικες αλλες πηρα  τυχαια,με γνωμονα οτι μοιαζανε με τσιγαρο.
πηρα γυρω στις 10 διαφορετικες γευσεις σαν αρχη με σκοπο να γνωρισω πια
θελω.
μερικες ηταν  μετριες μερικες κακες,και αυτη που η πλειοψηφία
θεωρει καλυτερη την θεωρω κι εγω..ειναι η GOLDEN MARGY.
πιστευω οτι δεν θα ξανακαπνισω ουτε ενα απο το πισοτσιγαρο ξανα.
αυτα τα γραφω για να βοηθησω τον συναθρωπο και τιποτε αλλο.
σας ευχαριστω.!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1030 στις: Μαρτίου 09, 2016, 15:04 »
 :happy_roll_01:

Σημερινό τεστ κοπώσεως έδειξε σημαντική βελτίωση συγκρινόμενο με προηγούμενο προ τριετίας. Μέχρι και η αντοχή μου φάνηκε αυξημένη και πάνω από τον μεσο όρο της ηλικίας. Αυτό που άλλαξε στην τριετία είναι τα τρία επιπλέον έτη στην πλάτη μου και ο ατμός....

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1031 στις: Μαρτίου 09, 2016, 16:21 »
Μην λες ψέματα! Ασκείσαι κρυφά για να μας ψαρώσεις! :tongue_smilie: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Natalia

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I want it all and I want it delivered!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1032 στις: Μαρτίου 20, 2016, 22:57 »
Έντεκα μέρες χωρίς ούτε ένα τσιγάρο. Όσφρηση και γεύση παρότι έλεγα ότι ήταν πολύ καλές, τώρα καταλαβαίνω πολλές λεπτομέρειες που τις είχα χάσει. Ξυπνάω το πρωί και μου λείπει η πρώτη τζούρα του τσιγάρου ακόμα αλλά όταν πίνω τον καφέ και δεν βρωμάει ο χώρος που ζω , με αποζημιώνει. Έπαψε ο πόνος στην πλάτη όταν πήγαινα για περπάτημα και κουραζόμουν. Ανέβηκα από τις σκάλες μέχρι τον δεύτερο χωρίς στάση, χωρίς να καθίσω να πάρω μια ανάσα. (Κάποτε θα καταφέρω να φτάσω σον 4ο σερί , που θα πάει; )
Το κυριότερο όμως.. μπορώ να φιλήσω τα παιδιά μου χωρίς να χρειαστεί να πλύνω χέρια, μούτρα, στόμα... Και κάποτε που μου ζητούσαν σαν χάρη να πάψω να καπνίζω και το έβλεπα βουνό, ξέροντας πως πάντα κρατάω τις υποσχέσεις μου τους είχα πει πως δεν μπορώ να τους τη δώσω μια τέτοια υπόσχεση. Τώρα όμως μπόρεσα να τους πω ότι θα προσπαθήσω γιατί πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1033 στις: Μαρτίου 29, 2016, 15:55 »
Λοιπόν,βασικά καλησπέρα σας.
Έχω να καπνίσω 3 εβδομάδες και έχω να πω τα εξής.
Καταρχήν έστρωσε ο λαιμός μου,εξαφανίστηκαν τα χουρχουριτά που είχα,πολύ καλό.
Δεύτερον σήμερα με ρώτησαν αν έκανα κάτι στα δόντια μου,λεύκανση,κάτι τέτοιο,όχι λέω γιατι;Γιατί είναι άσπρα η απάντηση.
Όντος σπίτι τα παρατήρησα και εγώ,καμία σχέση!!Τα καλύτερα έρχονται,να είστε καλά!

Αποσυνδεδεμένος Deda Gemi

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1034 στις: Απριλίου 06, 2016, 16:47 »
Καλησπερα και απο εμενα. 15 γεματα χρονια καπνιστρια με Malb μεχρι και 3 πακετα την ημερα. Πριν μια 8 ετια ειχα παθει πνευμονια μου ειπαν σταματα το καπνισμα τα χεις σαπισει τα πνευμονια. Πριν μια 5 ετια για εκδοση πιστοποιητικου Υγειας μου ειπε παλι ο ακτινολογος σταματα να καπνιζεις.. και ΣΗΜΕΡΑ μολις γυρισα απο τον ιδιο ακτινολογο για επανεκδοση του πιστοποιητικου πηγα ... και ειμαι 5 καθαρη μου λεει σηκω φυγε... μολις 3.5 χρονια ατμισμα και το τσιγαρο το απεχθανομαι ουτε να το ,μυρισω.  Νομιζα για να καθαρισω ηθελα αρκετα περισσοτερα..Ευχομαι σε ολους καλα νεα οπως και τα δικα μου .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538185 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz