vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 2 χρήστες
georgeboy, Jorge

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Σωστός ο Ατμός


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 06, 2010, 11:22 »
Να κάνω μία "ανακεφαλαίωση", όσον αφορά στη δική μου υγεία, αφού έχουν περάσει 13 περίπου μήνες από την χρήση του Η.Τ. :)
Αν και συνέχισα να καπνίζω 3-5 Κ.Τ. έως πρόσφατα (τώρα πλέον καθόλου  :) ), τα οφέλη από τη χρήση του Η.Τ. ήταν και είναι για εμένα πολλά.
Υγείας και κοινωνικού περιεχομένου.
Όσον αφορά την υγεία μου...
Πριν ξεκινήσω το Η.Τ. είχα του κόσμου τις αλλεργίες.
Με ενοχλούσε το βαρυ φαγητό (καούρες), τα όσπρια μου επεφταν βαριά ;)  :)), η γύρη, ο κλιματισμός (μου μπουκωνε η μυτη), η υγρασία (μου προκαλούσε δυσπνοια), τα αρώματα το ίδιο, το ανέβασμα στις σκάλες (παρόλο που γυμναζόμουν) μετά τον 3ο ή 4ο όροφο μου έφερναν λαχάνιασμα.
Τώρα ΟΛΑ ΑΥΤΑ ή έχουν εξαφανιστεί ή μου προκαλούν τόσο μικρή επιβάρυνσή, που δεν την καταλαβαίνω ως ενόχληση πλέον  :)

Όσον αφορά τα... "κοινωνικά" οφέλη...
1ον ΔΕΝ γκρινιάζει η σύζυγος (ΔΕΝ βρωμάνε τα ρούχα- αναπνοή - σπίτι)
2ον Μπορώ να πάω ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ (καφετέριες, κλειστούς χώρους, χώρος εργασίας, σπίτια φίλων με παιδιά κλπ) και να ατμίζω ΕΛΕΥΘΕΡΑ  :)
3ον Έχω πλέον περισσότερη ΥΠΟΜΟΝΗ... Λόγω της ενασχόλησης με το Η.Τ. την αποκτάς ή τα παρατάς  :))
Εκεί που άναβες έναν αναπτήρα και ήσουν ΟΚ, τώρα έχεις τα "συμπράγκαλα" των... μπουκαλακίων των υγρών, φίλτρων, μπαταριών, ατμοποιητών, φορτιστών, drip tip, κέρατα, τρίβολα.... ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ  :thumpup:
Δεν ξέρω αν τελικά το Η.Τ. είναι υγιεινότερο του Κ.Τ., πάντως τα ΣΗΜΑΔΙΑ αυτό δείχνουν  :)
Πρέπει και εγώ να ευχαριστήσω τον cap  :respect: και τον atmos  :respect: που ανέλαβε τη συνέχιση του φόρουμ, ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους συνατμιστές  :respect: ΚΑΙ τους ΕΛΛΗΝΕΣ αντιπροσώπους των Η.Τ. στην Ελλάδα  :respect:, οι οποίοι κατά κανόνα συμπεριφέρονται ΑΨΟΓΑ με καλές τιμές και εκπτώσεις στην ατμιστική κοινότητα.
Τέλος, να ευχηθώ κάθε χρόνο να είμαστε καλύτερα στην υγεία μας, με καλύτερες συσκευές, ή απλά να κόψουμε όσοι μπορούμε ΚΑΙ αυτή τη συνήθεια του Η.Τ. για την υγεία και για την τσέπη μας  ;)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #78 στις: Αυγούστου 05, 2010, 12:03 »
...και συμπληρώνοντας τα παραπάνω, να πω οτι σήμερα χρειάστηκε να ρίξω ένα 200αρι "σπριντ" για να προλάβω τον προαστιακό (που ΔΕΝ πρόλαβα τελικά  :laugh1: )
Έπαθα την πλάκα μου όταν μετά κατάλαβα οτι είχα ανεβάσει ελάχιστα τους παλμούς της καρδιάς μου και δεν αισθανόμουν καθόλου λαχάνιασμα (αυτά μετά από 1+ μήνα διακοπής του Κ.Τ)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #79 στις: Αυγούστου 05, 2010, 12:58 »
Χαίρομαι πραγματικά που ακούω να βελτιώνεται η υγεία μας με ένα προϊόν που, κακά τα ψέμματα, είναι ακόμα όχι και τόσο δοκιμασμένο και δεν αποκλείεται να κρύβει "εκπλήξεις".

Να παραθέσω και τη δική μου άποψη βέβαια - είχα αναφέρει σχετικά στον zoobi στη συνάντηση που κάναμε στην Αθήνα:

Εγώ βρε παιδιά με το τσιγάρο ΠΟΤΕ δεν είχα βήχα, δύσπνοιες (ελάχιστες και αμελητέες) και γενικά σημεία που να δείχνουν ότι ο οργανισμός μου "κουράστηκε".

Αν και ατμίζω εδώ και πάνω από 2 χρόνια, τον τελευταίο μήνα κατόρθωσα να κόψω τελείως το κ.τ. (έχοντας φτάσει να το μειώσω σε 1-5 κ.τ. / ημέρα). Είδα τις εξής διαφορές:

- Αλλαγή στο χρώμα του φλέματος (μπλιαχ, ξέρω). Αν και δεν είχα πολύ συχνά, όταν είχα ήταν καφε, τώρα πλέον είναι λευκό και πολύ λιγότερο.
- Κοκκοράκια! Εκεί που δεν είχα, τώρα έχω. Ειδικά το βράδυ ξαπλωμένος. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο "καθάρισμα" που κάνει ο οργανισμός από το κ.τ...
- Ελαφρές δύσπνοιες! Αν και υποψιάζομαι οτι ειναι αλλεργία στη γύρη που εκδηλώθηκε τα τελευταία χρόνια, έχουν αυξηθεί κάπως.
- Καμία αλλαγή σε γεύση, όσφρηση
- Αντοχή - δεν έχω παρατηρήσει τρελές αλλαγές

Το αξιοσημείωτο όμως ήταν οτι το τελευταίο διάστημα που είχα μειώσει το κ.τ., έτσι και ξεπερνούσα τα 6-7 κ.τ. την ημέρα αισθανόμουν λες και μου είχες βάλει μια μέγγενη στα πνευμονια και με έσφιγγες - δυσφορία, και γενικότερα κακή αίσθηση. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικο πιστεύω.

Μιλάμε για άνθρωπο που έχει 35 pack-years στην πλάτη του έτσι; Οχι για lights καπνιστή.

(Ισως να έχω κάνει παρόμοιο post στο παρελθόν, πραγματικά δεν θυμάμαι - συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #80 στις: Αυγούστου 05, 2010, 13:52 »
-Εγώ βρε παιδιά με το τσιγάρο ΠΟΤΕ δεν είχα βήχα, δύσπνοιες (ελάχιστες και αμελητέες) και γενικά σημεία που να δείχνουν ότι ο οργανισμός μου "κουράστηκε".
- Ελαφρές δύσπνοιες! Αν και υποψιάζομαι οτι ειναι αλλεργία στη γύρη που εκδηλώθηκε τα τελευταία χρόνια, έχουν αυξηθεί κάπως.
- Καμία αλλαγή σε γεύση, όσφρηση
- Αντοχή - δεν έχω παρατηρήσει τρελές αλλαγές
Πρόεδρε κι εγώ μία από τα ίδια πάνω-κάτω.
-Κι εγώ ποτέ δεν είχα σημάδια οτι κουραστηκε ο οργανισμός μου από το Κ.Τ.
-Επίσης δεν είχα, αλλά τα τελευταία χρόνια είμαι σούπερ αλλεργικός σε γύρη-υγρασία- αιρ κοντίσιον.
-Καμία αλλαγή κι εγώ σε γεύση-όσφρηση
-Σε θέματα αντοχής εγώ αντίθετα, είδα διαφορές πολλές  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2010, 17:18 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #81 στις: Αυγούστου 05, 2010, 16:17 »
όπως και στην κουβέντα μας με τον επίτιμο στην συνάντηση, θα επαναλάβω εδώ ότι και εγώ μέχρι 40 χρονώ δεν είχα κανένα πρόβλημα αντοχής και ιδιαίτερης ενόχλησης πέρα απο τον κλασικό τσιγαρόβηχα.
Μετά τα 50 ο βαρύς καπνιστής αρχίζει και καταλαβαίνει σοβαρές αλλαγές στην υγεία του. Απο δυσκολία αναπνοής , πίεση , χοληστερίνη, καρδιακά κλπ κλπ
Θα αναφέρω και γω εν συντομία και επιγραμματικά τις μεγάλες και μικρές αλλαγές προς το καλύτερο που έχω με το ΗΤ.

- αντοχή, μέτρια αλλαγή
- αναπνοή , τεράστια αλλαγή (κοκοράκια βήχας, χωρητικότητα πνευμόνων, βραδινός ύπνος, ροχαλητό κλπ)
- όσφρηση, σαφής μέτρια αλλαγή
- δέρμα πρόσωπο, φωτεινότερο, με σαφή μείωση της έντασης λεκέδων (μικρών  πανάδων)
- πίεση , χοληστερίνη μειωμένη ( δεν είμαι σίγουρος αν οφείλεται στο ΗΤ)
= βελτίωση σε προβλήματα ουλίτιδας και χρωστικών του καπνού στα δόντια
Δεν αναφέρω τα προφανή (καθαρότερη αναπνοή , χώρος διαβίωσης κλπ)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #82 στις: Αυγούστου 17, 2010, 23:39 »
...και συνέχεια της ενημέρωσης σχετικά με τις βελτιώσεις στην υγεία από τη διακοπή του Κ.Τ.
Μετά από τις... πολυήμερες διακοπές μου στην εξωτική Σαλαμύκονο  :laugh1:, ΄διαπίστωσα ότι:
Κάθε μέρα κοιμόμουν γύρω στις 4 ή 5 τα ξημερώματα, μετά από ατελείωτα καμικάζι και βότκες.
Ξύπναγα αναγκαστικά γύρω στις 8 με 8μιση κάθε μέρα, λόγω της 2χρονης ανηψιάς μου (κάντε τον υπολογισμό σε ώρες).
όλα αυτά για ένα 10ήμερο....
Δεν εξαντλήθηκα,
δεν κουράστηκα,
δεν αγανάκτησα καθόλου.
Τυχαίο?
Δεν νομίζω...  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2010, 23:49 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #83 στις: Αυγούστου 17, 2010, 23:52 »
...και συνέχεια της ενημέρωσης σχετικά με τις βελτιώσεις στην υγεία από τη διακοπή του Κ.Τ.
Μετά από τις... πολυήμερες διακοπές μου στην εξωτική Σαλαμύκονο  :laugh1:, ΄διαπίστωσα ότι:
Κάθε μέρα κοιμόμουν γύρω στις 4 ή 5 τα ξημερώματα, μετά από ατελείωτα καμικάζι και βότκες.
Ξύπναγα αναγκαστικά γύρω στις 8 με 8μιση κάθε μέρα, λόγω της 2χρονης ανηψιάς μου (κάντε τον υπολογισμό σε ώρες).
όλα αυτά για ένα 10ήμερο....
Δεν εξαντλήθηκα,
δεν κουράστηκα,
δεν αγανάκτισα καθόλου.
Τυχαίο?
Δεν νομίζω...  :laugh1:
Στο θέμα του ξυπνήματος έχω δει κι εγώ βελτίωση, παλιά χρειαζόταν να με χτυπήσουν με τηγάνι στο κεφάλι για να ξυπνήσω, τώρα πλέον, αρκεί και ένα μεγάλο μπρίκι ;D ;D ;D

Και για να προλάβω τους κακεντρεχείς, ναι, από αυτό το 'παθα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #84 στις: Αυγούστου 18, 2010, 00:10 »
Εγώ πλέον ροχαλίζω ελάχιστα, όταν είμαι πόλύ κουρασμένος.
Επίσης παρά την ΤΡΟΜΕΡΗ υγρασία στη Σαλαμύκονο (σπίτι μπροστά στη θάλασσα) ούτε που με έπιασαν οι γνωστες μου δυσφορίες και δύσπνοιες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #85 στις: Αυγούστου 18, 2010, 08:04 »
Πριν 3 εβδομάδες μετά το ατύχημα στο νοσοκομείο έκανα ακτινογραφία θώρακα γιατί είχα ένα ραγισμένο πλευρό.

Όταν ο γιατρός εξέταζε την ακτινογραφία του είπα να μου πει εάν τα πνευμόνια μου φαίνονται ως πνευμόνια καπνιστή ή όχι.

Μου είπε λοιπόν ότι τα πνευμόνια μου είναι πεντακάθαρα, σχεδόν όπως ενός μικρού παιδιού με τη διαφορά ότι φαίνεται ότι ήμουν καπνιστής που το έκοψα (!) στις αρτηρίες του πνεύμονα, οι οποίες χρειάζονται περίπου έξι χρόνια για να καθαρίσουν τελείως...

Στη συνέχεια του εξήγησα ότι χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό και το βρήκε αρκετά ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 18, 2010, 08:22 »
 Μπράβο Κώστα  :)
...
Αυτά κι αν είναι καλά νέα  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2010, 09:49 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 18, 2010, 22:51 »
Πολύ καλά νέα Κώστα!

Κάπνιζες πολλά χρόνια και πόσα τσιγάρα την ημέρα?



Αποσυνδεδεμένος Kikis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω από 11/12/2009
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 19, 2010, 13:06 »
Εγώ μετά από 8 μήνες διακοπής του καπνίσματος και με το Η.Τ. κατά διαστήματα παρατηρώ σπυράκια κυρίως στο πρόσωπο και πίσω από αυτιά, ενώ τώρα τελευταία παρατήρησα και μια βραχνάδα στη φωνή συνοδευόμενη από φλέγματα, αλλά κανένας γιατρός δεν μπόρεσε να μου πει αν οφείλεται στο Η.Τ. ή όχι

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 21, 2010, 16:56 »
εμενα βελτιωθηκε παρα πολυ η υγεια μου.διπλασιος χρονος μακροβουτι με μια ανασα,αρα διπλασιος αριθμος χταποδακιων.  :thumpup: χορτασα χταποδια φετος.
επισης πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο κουπι.πολυ κουπι φετος :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60465 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz