vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 14, 2010, 14:05 »
Από τις πρώτες 7 ημέρες:
(καπνίζω όλη την ημέρα η.τ. και το βράδι 1 μπολ καπνού σε πίπα χωρίς εισπνοή)

Σταμάτησα να βήχω και να έχω φλέματα.
Νιώθω λιγότερη κούραση.
Εχω μεγαλύτερη αντοχή.



Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 14, 2010, 14:11 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Θυμάμαι και γω πριν 4 μήνες την απελυθέρωσή μου απο το βήχα. ΜΕΓΑΛΗ  υπόθεση !!! και μόνο γι αυτό άξιζε το ΗΤ
Μπράβο Πάνο και καλωσήρθες

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 16:46 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΔΕΝ ΤΟ ΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕ ΒΛΕΠΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ "ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ 3 ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΧΤΙΣΑ".ΩΣΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟΤΣΙΓΑΡΟ ΑΦΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ....ΜΕΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΡΟΠΑΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ!!!ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΖΟΥΡΑ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΒΓΑΖΑ ΝΤΟΥΜΑΝΙ ΑΠΟ ΑΤΜΟ..ΟΠΤΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ..ΚΑΙ ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΡΕΛΗ...ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ e-lyquid ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ......... ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΑΤΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΠΝΕΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ ΤΗ ΒΡΩΜΟΠΙΣΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ........ΑΥΤΑ!!!!! ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!!!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 17:09 »
ΚΑΙ ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΡΕΛΗ...ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ e-lyquid ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ
Κατα αρχην να σε καλοσωρισω συμπολιτη (γιναμε 4) και να σου πω οτι τα καλυτερα ερχονται,αρκει να το παλεψεις και να μην το παρατησεις στα πρωτα προβληματακια.Καλως ηρθες  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 17:27 »
Να σαι καλά.οχι φυσικά δεν το παρατάω!!!μονο οταν τελειόσει η μπαταρία μου!! ο κολλητός μου γελάει με το τσιγάρο αυτο αλλα και γω θα γελάω οταν θα παιξω μαζι του μπάσκετ και θα τα φτύσει με τη μία... ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 18:01 »
Δήμο καλωσήρθες και καλή επιτυχία.  :)

EDIT:
Θα παρακαλούσα να μην γράφεις κεφαλαία γιατί στη "γλώσσα" του Ίντερνετ υποδηλώνει ότι κάποιος φωνάζει.

Αποσυνδεδεμένος dimos_th

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • atmizw sa treno!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 20:50 »
ok no problem!!!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 21:39 »
ok no problem!!!
...και ΜΟΝΟ στα Ελληνικά  :laugh1:
Καλώς ήρθες  :)

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 22, 2010, 22:17 »
ο κολλητός μου γελάει με το τσιγάρο αυτο αλλα και γω θα γελάω οταν θα παιξω μαζι του μπάσκετ και θα τα φτύσει με τη μία... ;)
μηπως να καναμε μια ομαδα να παιξουμε με καπνιστες να τους φαμε λαχανο;;; :)) :)) :))
εγω παντος σημερα που επαιξα ειδα βελτιωση και στην ευστοχια μου :idiot1:  :idiot1: :idiot1: :tomatos_01:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Πριν απο λίγο καιρό ο atmos είχε δημοσιεύσει στοιχεία απο τις εξετάσεις του
Eψαξα αλλά δεν βρήκα σε ποιό σημείο του φόρουμ τα καταχώνιασε ,
αν θυμάσαι atmos μετέφερε και  αυτά που γράφω εδώ γι νάναι όλα μαζί.
Ο σκοπός , για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει το θέμα ήταν ευγενής  :yes: 
Να υπάρχει μια αναφορά απο ατμιστές με ντοκουμέντα απο εργαστηριακές εξετάσεις
Οποια τιμή είναι εκτός ορίων είναι καλό να αναφέρεται

Σήμερα παρέλαβα εξετάσεις αίμα - ούρα -  PSA (προστάτης)

Ολες οι τιμές ήταν μέσα στα φυσιολογικά.

Στις προηγούμενες εξετάσεις μου προ διετίας ( ως καπνιστής) είχα υψηλές τιμές χοληστερίνης, μετά απο ειδική δίαιτα (συμπεριλαμβανομένων Becel γιαουρτιών κλπ)  η χοληστερίνη έπεσε σε νορμάλ τιμές.

Στις παρούσες εξετάσεις δεν έκανα δίαιτα , αντίθετα μεσολάβησε Πάσχα με όλες τις σχετικές κραιπάλες.
Η τιμή χοληστερίνης ήταν υψηλή αλλά μέσα στα όρια.
Η καλή χοληστερίνη (HDL ) ήταν επίσης σε ψηλά επίπεδα, οπότε ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, αλλά να βελτιώσω την διατροφή μου και να πάρω τα πόδια μου να κάνω και καμία άσκηση.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Στις παρούσες εξετάσεις δεν έκανα δίαιτα , αντίθετα μεσολάβησε Πάσχα με όλες τις σχετικές κραιπάλες.
Η τιμή χοληστερίνης ήταν υψηλή αλλά μέσα στα όρια.
Η καλή χοληστερίνη (HDL ) ήταν επίσης σε ψηλά επίπεδα, οπότε ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, αλλά να βελτιώσω την διατροφή μου και να πάρω τα πόδια μου να κάνω και καμία άσκηση.
Αυτά είναι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πριν απο λίγο καιρό ο atmos είχε δημοσιεύσει στοιχεία απο τις εξετάσεις του
Eψαξα αλλά δεν βρήκα σε ποιό σημείο του φόρουμ τα καταχώνιασε ,
αν θυμάσαι atmos μετέφερε και  αυτά που γράφω εδώ γι νάναι όλα μαζί.
Ο σκοπός , για όσους δεν έχουν παρακολουθήσει το θέμα ήταν ευγενής  :yes: 
Να υπάρχει μια αναφορά απο ατμιστές με ντοκουμέντα απο εργαστηριακές εξετάσεις
Οποια τιμή είναι εκτός ορίων είναι καλό να αναφέρεται

Σήμερα παρέλαβα εξετάσεις αίμα - ούρα -  PSA (προστάτης)

Ολες οι τιμές ήταν μέσα στα φυσιολογικά.

Στις προηγούμενες εξετάσεις μου προ διετίας ( ως καπνιστής) είχα υψηλές τιμές χοληστερίνης, μετά απο ειδική δίαιτα (συμπεριλαμβανομένων Becel γιαουρτιών κλπ)  η χοληστερίνη έπεσε σε νορμάλ τιμές.

Στις παρούσες εξετάσεις δεν έκανα δίαιτα , αντίθετα μεσολάβησε Πάσχα με όλες τις σχετικές κραιπάλες.
Η τιμή χοληστερίνης ήταν υψηλή αλλά μέσα στα όρια.
Η καλή χοληστερίνη (HDL ) ήταν επίσης σε ψηλά επίπεδα, οπότε ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, αλλά να βελτιώσω την διατροφή μου και να πάρω τα πόδια μου να κάνω και καμία άσκηση.

Εδώ είναι όλα μαζεμένα, στη θέση τους:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1145.msg21364.html#msg21364

Πρέπει να πω ότι κι εμένα η καλή HDL είναι ΟΚ.  :) Οι υπόλοιπες "λιπαρές" τιμές όμως είναι ψηλά (λιπίδια, χοληστερόλη). Σ' αυτό όμως το ξέρω ότι δεν ευθύνεται το η.τ. Ίσα ίσα, ίσως να υπήρχε και μια μικρή βελτίωση σ' αυτά και ακόμα περισσότερο στην καλή ΗDL.

Το θέμα με το λεύκωμα που ανέφερα, εφόσον δεν υπάρχουν ομαδικά ευρήματα (και σε ξένα φόρουμ που είχα ψάξει δε βρήκα κάτι), φαίνεται ότι είναι μεμονωμένο και δε σχετίζεται καν με το η.τ.

Α! Και κάτι άλλο: Ο αιματοκρίτης ίσως να εμφανιστεί κάπως χαμηλότερος από ότι με το κ.τ. Είναι γνωστό ότι οι καπνιστές έχουν ψηλό αιματοκρίτη.

Όπως είχα πει (και όπως επανέλαβες): "Όποια τιμή είναι εκτός ορίων είναι καλό να αναφέρεται".
Είναι ο μόνος τρόπος να εντοπίσουμε κάτι σε περίπτωση που υπάρχουν ομαδοποιήσεις των παρατηρήσεων.

Εξηγώ: Η αναφορά μιας μη φυσιολογικής τιμής σε μια εξέταση από ένα δυο άτομα δε σημαίνει ότι σχετίζεται αναγκαστικά με το ηλεκτρονικό κάπνισμα. Αυτή θα αποκτήσει αξία και αντικείμενο προς συζήτηση μόνο από τη στιγμή που αναφερθεί από περισσότερα άτομα και επιδέχεται ομαδοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Έχουν υψηλότερο αιματοκρίτη, διότι λόγω πνευμόνων, έχουν λιγότερη εισροή οξυγόνου και αυτό το ισορροπούν με αυξημένο σίδηρο, δηλ. αιματοκρίτη.

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
λιγο ασχετο,αλλα  αιματοκριτης κανονικα ποσο πρεπει να ειναι?
επισης απο ελλειψη νικοτινης τι συμπτωματα ειχατε?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για τους άντρες οι φυσιολογικές τιμές στον αιματοκρίτη είναι 40-53, για τις γυναίκες κάπως χαμηλότερα.

Για έλλειψη νικοτίνης θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος που χρησιμοποιεί ΝON υγρά. Δεν είναι και πολλοί αυτοί νομίζω. Εγώ που το είχα επιχειρήσει για λίγο δεν μπορώ να πω ότι είχα κάποια συμπτώματα, απλά δε χόρταινα τις τζούρες και γενικά δεν με ικανοποιούσε ο ατμός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 197 42347 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:01
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8841 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos